Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Cum sa invatati harta cu rauri si orase la geografie
Al3xya
Trimis: 5 Jul 2005, 02:23 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Daca stii CE sa inveti la geogra, nu e prea mult. Eu am invatat dupa manualul Humanitas, e bine structurat, cel putin asa mi s-a parut mie.

Cum am invatat eu harta cu rauri si orase: mi-am scos de pe net mai multe variante cu subiecte si de la una dintre acestea mi-am decupat harta ( dar sa fie o harta cu cat mai putine insemnari pe ea) si apoi mi-am notat toate raurile si orasele importante. Numai cat am stat si le-am notat, am retinut cam 85% din ele.

Retineti: harta este aceeasi in fiecare an, numai ca raurile/orasele sunt notate cu cifre diferite!

Daca retineti aceasta harta, stiti sa faceti si cateva subpuncte de la I, aproape toate de la II si multe de la V.
Am atasat o harta care nu are prea multe elemente scrise pe ea, pe linii notati-va raurile, cu puncte notati-va orasele ( incercati sa nu va incurce zonele hasurate, orasele deja notate cu cifre )

Sper sa puteti s-o invatati repede!

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
fowles
Trimis: 5 Jul 2005, 02:31 PM

Utilizator activ

Mersi mult, Al3xya...

Chiar e o idee buna!...
Mesaj personal
ondina
Trimis: 6 Jul 2005, 01:59 PM

Utilizator
**

Desi e prea tarziu sa va anunt ca secretul la geogra e sa ai schitze cu fiecare forma de relief, va spun totusi.Profu nostru ne-a facut desene cu fiecare regiune...culori diferite la muntii sedimentari, vulcanici, cristalini..ca sa-i distingem si sa-i imprimam in memorie...daca repetzi schitzele stii tot..si apele...pt ca stii de unde izvorasc..si mai e ceva....potzi deduce clima solurile..totul de pe harta..daca stii sa te descurci.Eu am inv geografia in 3 sap...si am luat 9,40 la simulare..si macar ca eu dau la proba e geogra, nu proba D cum se dadea la simulare.
Mesaj personal
Spellbind
Trimis: 7 Jul 2005, 04:36 PM

Utilizator activ

cool ondina si profa mea saraca ne-a facut la fel la toti din clasa.am 2 mape super groase q tot felu de harti scheme notite.la sim am av 9.60,pt k am repetat in fiecare zi cate putin nu am stat in ultima zi q invatatu sau sa copii.oricum la bac ma astept la 10
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved