Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Admitea la liceu - o mare cacialma

Cum vi se pare actuala modalitate de admitere la liceu?
1. Vi se pare corecta modalitatea de admitere la liceu? [ 13 ]  [68.42%]
2. Este ea realista in conditiile societatii romanesti? [ 3 ]  [15.79%]
3. Nu exista alte metode mai putin discriminatorii fata de cei proveniti din mediul urban si cei proveniti din rural? [ 3 ]  [15.79%]
Voturi totale: 19
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
rraadduu
Trimis: 16 Jul 2005, 11:23 AM

La prima intervenție

Grup: Members

In conditiile aderararii la UE ne tot laudam ca facem si dregem.
Invatamantul este domeniul cel mai ramas in urma. Vagi progrese ici si colo, dascali nemultumiti, elevi plictisiti si parinti disperati.
Ce va fi?
Ce se va alege de copiii nostri?
Nimeni nu ne poate raspunde. REFORMA?
Unde E EA? Scolile sunt cu acelasi grad de dotare (in majoritatea lor). Parintii "sprijina" activitatea scolara prin toate mijloacele. Atunci oare de ce ii spunem invatamant de stat?
De ce nu-i spunem invatamant in parteneriat public-privat, ca tot e o sintagma la moda. [B]
Sa privim mediile de admitere. Cum poate cineva explica faptul ca un elev provenit de la o scoala din mediul rural a terminat cu media 9,36 si a luat la testele nationale nota 5,03 si exemplele pot continua...
E bine asa?
Mie nu mi se pare!
Am schimbat ceva dupa 89?
DA!!!
Modalitatea de admitere la liceu!!!!
BRAVO DOMNILOR MINISTRI DE DUPA 89!!!!!!!!!!!!!!!!
FELICITARILE NOASTRE ALE TUTUROR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
deea_first
Trimis: 16 Jul 2005, 11:49 AM

Utilizator avansat

io nushtiu dak profesorii au dc sa fie nemultumiti pt k parintii le baga f multi bani in buzunare pt k odorul sa treaca clasa insa celelalte 2:elevi plictisiti si parinti disperati e buna constatarea. elevii sunt plictisiti pt k nimeni nu se sinchiseste sa faca scoala mai atractiva pt k elevii sa vina mai cu drag. iar parintii sunt disperati k dc copilu nu invata k dc e stresat k dc chiuleste etc etc. inca mai asteptam noi elevii o schimbare dar nu cred k o sa vina prea curand.

--------------------
Iubirea e k o minge.....toti alearga dupa ea iar cand o prind ii dau cu picioru`
Mesaj personalYahoo
pandaemon
Trimis: 16 Jul 2005, 11:50 AM

Utilizator avansat

aceeashi discutzie p kre am avut-o d multe ori.......Shi nu mai te lua d totzi ministrii!!!!Sistemul d capacitate a fost f corect cu 25% media.
Mesaj personal
yahoo007
Trimis: 16 Jul 2005, 11:54 AM

Utilizator
**

Mai pe mine un singur lucru ma deranjeaza: Faptul ca cei din mediul rural au in general media 5-8 peste 9 iar la capacitate au luat 6 sau 7!Adika la teste se vede diferenta de valoare si faptul ca profesorii din mediul rural umfla mult notele elevilor!Pt din aceasta cauza yo am ratat intrarea la liceul dorit!Astfel ca nu ma mai mir de ce elevi care merita un loc intrun liceu bun intra in altele!Mi s-ar parea mai corect ca 2-3 elevi sa concureze pe un loc la liceu!Dar trebuie sa asteptam mult si bine pana atunci!
Mesaj personal
vicmun
Trimis: 16 Jul 2005, 12:20 PM

Utilizator activ

Se tot discuta subiectul asta de cativa ani de zile, si pe buna dreptate.
Fostul ministru a introdus o grila de notare la fiecare materie, in incercarea de a asigura o evaluare corecta si uniforma a copiilor, indiferent de locul in care invata.
Profesorii au fost la instructaje, au luat notite, iar rezultatul se vede: aceeasi discrepanta suspecta intre media 5-8 si media de la TN.
De-acum pentru cei care tocmai au trecut TN si au fost repartizati, faptul e consumat si sistemul a invins!
E interesant de stiut ce au de gand cu examenul de dupa clasa a 10-a, fiindca acolo e o nebuloasa.
Stiti ceva concret, a aparut vreo lege unde sa se scrie ce se intampla cu copiii dupa ce termina 10 clase?
Daca da, postati aici, va rog!
Mesaj personal
deea_first
Trimis: 16 Jul 2005, 12:24 PM

Utilizator avansat

si ce dak sa introdus grila cu notarea voi aveti impresia k profii d la tara tin cont d ea? ei dak primesc o gaina sau o sticla d lapte de la unu din parinti toata clasa termina cu 10 la materia respectiva.

--------------------
Iubirea e k o minge.....toti alearga dupa ea iar cand o prind ii dau cu picioru`
Mesaj personalYahoo
vicmun
Trimis: 16 Jul 2005, 12:29 PM

Utilizator activ

QUOTE (deea_cta @ 16 Jul 2005, 01:24 PM)
si ce dak sa introdus grila cu notarea voi aveti impresia k profii d la tara tin cont d ea?

Asta am spus si eu mai sus. Rezultat = 0.
Mesaj personal
But
Trimis: 16 Jul 2005, 12:53 PM

Utilizator
**

Am si eu o intrebare ....................Vreau sa stiu de ce voi da examen pt intensiv desi este o singura clasa pe profilul la care am intrat (Colegiul National ,,Emil Racovita" Iasi - Filologie).............in plus am luat si testul de bilingv engleza ................de ce cand m-am dus aum la scoala secretarele mi-au spus ca tre sa dau testu .............dak nu il iau ce se intampla ........in ce clasa ma baga ?? stiam ca se poate da test pt intensiv doar dak sunt 2 clase iar cei care nu au luat intra in clasa fara intensiv.............astept un raspuns..............Va mutumesc !
Mesaj personal
BlueGhost
Trimis: 17 Jul 2005, 11:55 AM

Utilizator avansat

Sa nu va mirati daca in urmatorii ani, media lcaselor 5-8 va conta 75% la media finala...Oricum, pe noi nu va mai interesa, dar s-ar putea sa avem mai multi tzarani prin liceu.
Mesaj personal
Fen
Trimis: 17 Jul 2005, 11:56 AM

Utilizator activ

mie dirig ami-a zis ca de la anu nu se mai da deloc capacitatea unsure.gif
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
bounce
Trimis: 17 Jul 2005, 12:00 PM

Utilizator avansat

asa s-a zis si anul trecut, ca ne vor lua dupa mediile de absolvire, bla bla. si pana la urma tot am dat-o. si atata vreme cat nu spune nimic ministerul, nu se stie. eu cred ca nu vor scapa nici ei.
si apoi, lor nu le-ar conveni sa se ia dupa mediile de absolvire, ca ar fi si mai mare scandalul (sunt persoane care nu-s de acord ca media de admitere sa fie 50-50, ci sa conteze doar media la examene).

--------------------
Nunc est bibendum!

QUOTE (Tot Forumul educational SEI)
kea may jmekerah fatah dyn tuate tynpuryle!!!!!1!

Sunt o balanta simpatica, absolventa a Scolii Generale nr. 10 "Maria Rosetti".
Eleva la Colegiul National Bilingv "George Cosbuc".
Am luat premiul 2 in clasa I, era sa fiu exmatriculata in a IVa si am luat premiul 1 in a VIIa si a VIIIa.
Dimensiuni: 234,5-55-90
Inaltime: 1,69
Mesaj personalYahoo
BlueGhost
Trimis: 17 Jul 2005, 12:00 PM

Utilizator avansat

OOOOOOO! Ce tragic...Atunci, de la anul, poate vom vedea cateva vaci parcate de propietari...Si cateva gaini pe terenul de fotbal...Si s-a dus invatamantul din Romania!
Mesaj personal
BlueGhost
Trimis: 17 Jul 2005, 12:03 PM

Utilizator avansat

Parca vad in urmatorii 10 ani sau mai putin, conteaza numai media din clasele 1-8...Atunci sa vedeti copii in clasa a I-a tocilari, in loc sa se bucure de copiarie...
Mesaj personal
pifilica
Trimis: 17 Jul 2005, 12:03 PM

Utilizator avansat

De vreo 2 ani ne tot vrajesc k nu se mai da capacitatea .. na' k noi am dat-o ... eh ...bine k a trecut ji asta ... ce sa zic despre corectitudinea admiterii ... fac ji ei ce pot ji cum le convine ...mai au ji ei "odrasle" de crescut ...that's life ...wink.gif
Mesaj personal
BlueGhost
Trimis: 17 Jul 2005, 12:14 PM

Utilizator avansat

Noi am scapat, acum nu ne mai intereseaza numai schimbariile la liceu. Poate, pentru fratii mai mici (pe care nu-i am), dar ii lasam pe ei sa posteze in continuare si anii urmatori pe forum.
Mesaj personal
pifilica
Trimis: 17 Jul 2005, 12:18 PM

Utilizator avansat

Ce schimbari la liceu Blue Ghost ???????
Mesaj personal
BlueGhost
Trimis: 17 Jul 2005, 12:21 PM

Utilizator avansat

De exemplu: introducerea unui nou test national in clasa a 11-a, doar ca sa ne scurteze viata pe motive de stres,de invatat la mai multe materii pt la bac, etc. Are ministerul destule idei, nu-ti face griji....
Mesaj personal
lily_ac_milan
Trimis: 17 Jul 2005, 12:35 PM

Utilizator avansat

mie cel mai normal mi se pare sa dam admitere... adik fiecare se duce la liceul pe care si-l doreste si da acolo un examen... k sa nu mai conteze nici media de pe 5-8, dar nici la examenul de tipul celui pe kre l-am dat noi sa nu se mai "fure".

--------------------
EVERYBODY WANTS TO GO TO HEAVEN, BUT NOBODY WANTS TO DIE

Click! :)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
pifilica
Trimis: 17 Jul 2005, 12:39 PM

Utilizator avansat

Fara trepteeeeeeeeeeee sad.gif(
Mesaj personal
BlueGhost
Trimis: 17 Jul 2005, 12:44 PM

Utilizator avansat

Da, dar poate convingem si noi ministerul sa nu mai dam treapta in a 10-a (ce gluma!), ca eu nu-i vad rostul. Rostul treptei este numai la scarile de bloc si alte tipuri. wink.gif
Mesaj personal
pifilica
Trimis: 17 Jul 2005, 12:47 PM

Utilizator avansat

Mda .... nasol rau ...aja k ... voi cei de la minister ... fie-ti-va milaaaaaaaaa !!!!!!!!!
Mesaj personal
BlueGhost
Trimis: 17 Jul 2005, 12:51 PM

Utilizator avansat

Nu se mai face un referendum numai cu Educatia, la care sa participe elevii? Ceva in genul-schimbarea invatamantului romanesc. Un deputat propune un nou sistem de invatamant, unul solid si foarte bun, iar elevii il voteaza...Daca ia 50% din voturi, este adoptat.
Mesaj personal
pifilica
Trimis: 17 Jul 2005, 12:54 PM

Utilizator avansat

Si kre ar fi 5 dintre "ideile" unui nou invatamant?
Mesaj personal
BlueGhost
Trimis: 17 Jul 2005, 01:03 PM

Utilizator avansat

N-am zis cazic si continutul legii, sau ce o fi... Se gandeste bine un domn de la minister sau din guvern, vreo luna, daca are inspiratie. In esenta, cat mai putine teste si ideea lui lily: "mie cel mai normal mi se pare sa dam admitere... adik fiecare se duce la liceul pe care si-l doreste si da acolo un examen... k sa nu mai conteze nici media de pe 5-8, dar nici la examenul de tipul celui pe kre l-am dat noi sa nu se mai "fure". "
Mesaj personal
pifilica
Trimis: 17 Jul 2005, 01:07 PM

Utilizator avansat

Sper sa te auda / vada ji "stimatii domni de la minister "
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved