Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> vechimea in invatamant
abstinent
Trimis: 6 Sep 2005, 06:20 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Ajutati-ma, va rog, intr-o problema de legislatie privind vechimea in munca. O prietena a descoperit ca timp de cativa ani nu i s-a acordat sporul de 20% cuvenit cand a revenit din concediul de ingrijire a copilului, perioada considerata vechime in munca. A reclamat la ISMB, dar raspunsul nu pare favorabil. Ce stiti despre necalcularea corecta a salariului, cine e vinovat si unde gaseste un jurist al sindicatului care sa o sustina?
Are noroc ca nu s-a prescris fapta, deci poate sa sesizeze institutiile competente, dar care sunt acelea?
Va multumesc.
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 6 Sep 2005, 08:44 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

perioada CIC nu se considera vechime in invatamant
pentru a beneficia corect de transa de vechime trebuie sa calculati numai vechimea efectiva la catedra + concediul prenatal de 120 si ceva de zile.

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
gabiec
Trimis: 6 Sep 2005, 09:27 PM

Utilizator avansat

Multțumim pt. răspuns. Tocmai mă pregăteam să întreb același lucru. Ne-ar fi de folos și legea sau ordinul sau ce-o mai fi , unde scrie ceea ce ne spuneți.
Cu respect, Gabi

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
atomic
Trimis: 7 Sep 2005, 10:38 AM

Utilizator avansat

Pentru ca tot a aparut acest topic , poate stie cineva cand se trece la urmatoarea treapta de vechime dupa 5 ani de activitate impliniti sau dupa 6 ani.

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Lectia de istorie - Radu Pietreanu
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 8 Sep 2005, 04:51 PM

Utilizator avansat

transa de vechime pentru noua treapta de salarizare este de la 6 la 10 ani.
la cerere biggrin.gif , in consiliul profesoral

--------------------
atomic
Trimis: 8 Sep 2005, 04:55 PM

Utilizator avansat

Deci dupa 6 ani trec la urmatoarea transa de vechime?

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Lectia de istorie - Radu Pietreanu
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 8 Sep 2005, 05:13 PM

Utilizator avansat

Tranșa de vechime (ex: 2-6 ani) te afectează la modul cum ești încadrat (alături de studii și grade didactice).Sporul de vechime se acordă separat (ex: 5-10ani, 10-15 ani, etc), câte 5% pentru fiecare tranșă. S-a schimbat cumva legea?

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 8 Sep 2005, 05:45 PM

Utilizator avansat

Sporul de vechime este inclus in salariul de baza si intr-adevar difera de ca intervale de transele de vechime....
Deci dupa 6 ani trec la urmatoarea transa de vechime?

da, imediat urmatoare luna cum implenesti 6 ani rolleyes.gif
daca nu ai avut intreruperi, atunci anul se implineste deobicei cu 1 septembrie
daca ai 6 ani incheiati, poti depune cerere de trecere la noua transa de vechime cu 1 septembrie

--------------------
dldd
Trimis: 3 Oct 2005, 06:09 PM

Utilizator activ

Imi para rau daca gresesc cumva dar din cate stiu eu perioada de CIC este considerata si vechime in munca si vechime in invatamant (adica daca ai cumva 10 ani vechime dintre care 1 sau 2 in CIC vei primi inclusiv sporul de stabilitate - fidelitate, trecerea la alta transa etc ca si cum ai fi fost la catedra).
Daca e nevoie o sa caut si ordinul care explica asta ... sunt aproape sigur ca l-am vazut pe undeva.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 3 Oct 2005, 06:32 PM

Utilizator avansat

Cine stie sigur daca se considera sau nu vechime in invatamant si in munca perioada CIC?

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 3 Oct 2005, 08:12 PM

Mentor

ORDIN nr. 4.209 din 8 iulie 2004
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a unor prevederi din Statutul personalului didactic referitoare la calculul salariilor pentru personalul didactic din invatamant
Publicat in : MONITORUL OFICIAL nr. 752 din 18 august 2004

"...
B. Baza de calcul pentru sporul de vechime este formata din:
a) salariul de baza calculat conform lit. A;
b ) sporul de stabilitate prevazut la art. 50 alin. (11) din Legea nr. 128/1997, cu modificarile si completarile ulterioare, calculat la salariul de baza.
Sporul de stabilitate prevazut la art. 50 alin. (11) din Legea nr. 128/1997, cu modificarile si completarile ulterioare, se acorda pentru o vechime neintrerupta in invatamant de peste 10 ani personalului didactic titular sau suplinitor care isi desfasoara activitatea in invatamant. Prin vechime neintrerupta in invatamant de peste 10 ani se intelege activitatea realizata atat in calitate de personal didactic de predare, cat si de personal didactic auxiliar, de indrumare si control. Se considera vechime neintrerupta si perioadele in care personalul didactic a avut catedra rezervata in invatamant.
Acest spor nu se acorda pentru vechime recunoscuta in invatamant personalului didactic care provine din alte sectoare de activitate.
Sporul de stabilitate se acorda personalului didactic de predare, personalului didactic de conducere, indrumare si control si personalului didactic auxiliar, indiferent de perioada cand a fost acumulata vechimea celor 10 ani neintrerupti de activitate la catedra.
Perioadele in care personalul didactic sau didactic auxiliar s-a aflat in concediu fara plata, conform Legii nr. 128/1997, cu modificarile si completarile ulterioare, nu intrerup vechimea pentru acordarea sporului de stabilitate. Se recunoaste ca vechime neintrerupta in invatamant pentru plata acestui spor si perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani (3 ani).
Personalul didactic pensionat pentru limita de varsta, care functioneaza cu contract individual de munca in invatamant (cumul pensie cu salariu pe perioada determinata) si are vechime neintrerupta in sensul celor prevazute mai sus, beneficiaza de sporul de stabilitate prevazut de lege.
Sporul prevazut de art. 50 alin. (11) din Legea nr. 128/1997, cu modificarile si completarile ulterioare, se acorda si profesorilor (ingineri si subingineri) si maistrilor instructori care au desfasurat activitate in perioada 1984-1990 cu norma intreaga in invatamantul preuniversitar, dar cu plata salariului din alte sectoare de activitate, si care au activat dupa anul 1990 si in prezent la catedra;
..."

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către licteneg la data 3 Oct 2005, 08:13 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
dldd
Trimis: 4 Oct 2005, 09:18 PM

Utilizator activ

Stiti cumva cum e cu armata ?
Daca a facut un an armata si acum are 10 ani vechime (dintre care un an armata dupa primul an de activitate la catedra) trece la o transa urmatoare si beneficiaza de stabilitate ? (normal asa ar fi da nu stiu nr ordinului sau ... ce o fi)
Mesaj personal
lungu1on
Trimis: 5 Oct 2005, 08:31 AM

Utilizator avansat

Din cate cunosc ( nu pot specifica acum nici un act legal ) armata se recunoaste ca vechime in munca si nu ca vechime in invatamant .

--------------------
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers.(Thomas Alva Edison)
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 5 Oct 2005, 09:01 AM

Utilizator avansat

QUOTE (licteneg @ 3 Oct 2005, 08:12 PM)

Sporul prevazut de art. 50 alin. (11) din Legea nr. 128/1997, cu modificarile si completarile ulterioare, se acorda si profesorilor (ingineri si subingineri) si maistrilor instructori care au desfasurat activitate in perioada 1984-1990 cu norma intreaga in invatamantul preuniversitar, dar cu plata salariului din alte sectoare de activitate, si care au activat dupa anul 1990 si in prezent la catedra;
..."

Cum se interpretează partea subliniată? tot L128/97
Art. 106. (1) Personalul didactic are dreptul la întreruperea activitatii didactice, cu rezervarea postului sau a catedrei, pentru cresterea si îngrijirea copilului în vârsta de pâna la 3 ani. De acest drept poate beneficia numai unul dintre parinti sau sustinatorii legali.

nu însemană întreruperea activității didactice "pauză" la vechime în învățământ?

peste tot așa s-a interpretat CIC, am o colegă care a susținut de 2 ori examenul de definititvat că prima dată i s-a anulat(deși a promovat!!!), din cauza că nu avea 2 ani la catedră la susținerea examenului

--------------------
munmnc
Trimis: 5 Oct 2005, 11:38 PM

Utilizator activ

Tb sa fim foarte atenti la sporurile pe care le primim : de exemplu eu nu am primit un an si 3 luni sporul de zona , desi aveam acest drept . Am facut o reclamatie la scoala , am primit doar pe 3 luni , urmand ca pe un an sa nu primesc deloc deoarece s-a incheiat anul financiar la data la care eu am facut sesizarea .
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 6 Oct 2005, 08:39 AM

Mentor

@MarikaJ

Am raspuns la o intrebare de mai sus unde era vorba de sporul de stabilitate.
Portiunea subliniata spune clar "pentru plata acestui spor".

Cu CIC si vechimea in invatamant nu stiu cum este, daca aflu ceva revin.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
gabiec
Trimis: 6 Oct 2005, 01:13 PM

Utilizator avansat

Mulțumiri anticipate, așteptăm ajutorul dv. d-le profesor Kotai, pentru a ști sigur dacă cei care am beneficiat de CIC putem beneficia de vechime integrală ÎN MUNCĂ, pentru acordarea sporului de vechime corespunzător tranșelor.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 19 Oct 2005, 08:58 AM

Utilizator avansat

Pt. cei interesați:
Tocmai am primit răspuns de la un consilier juridic: perioada da CIC se consideră VECHIME ÎN MUNCĂ, cu toate drepturile aferente.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
corni
Trimis: 19 Oct 2005, 10:55 AM

Utilizator activ

Dar perioada de 4 ani in care am avut catedra rezervata de invatator suplinitor pt. studii (facultate la zi) se considera vechime in invatamant?

La ce transa de vechime ar trebui sa fiu incadrata daca anul acesta am facut 10 ani (lucru efectiv la catedra) si mai am 4 ani (catedra rezervata pt. studii)?

Multumesc.

Corni
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 19 Oct 2005, 02:08 PM

Utilizator avansat

Adresați această întrebare la adresa: consilier.juridic@sinv.ro si lasati/le adresa de mail

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
cristinca
Trimis: 19 Oct 2005, 03:40 PM

Utilizator
**

D-le prof. Kotai, va rog sa-mi spuneti ce salariu ar trebui sa primesc in urmatoarea situatie: profesor cu grad II, diriginte, 22 de ore , incadrat in invatamant din 1995, dar beneficiar de un an de concediu fara plata. Va solicit ajutor pentru a-mi da seama daca beneficiez de sporul de fidelitate, intrucat din explicatiile date de dumneavoastra, deduc ca as avea acest drept. Va multumesc!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 19 Oct 2005, 06:43 PM

Mentor

Intre 1995 - 2005 sunt 10 ani din care 1 an ati fost in concediu fara plata
conform L128. In acest caz aveti vechimea in munca si in invatamant 9 ani,
sunteti incadrata la transa 6-10, cu 10% spor vechime si inca nu beneficiati
de sporul de fidelitate, doar incepand cu 1 septembrie 2006 cand treceti in
transa 10-14 ani si 15% spor vechime.

Dupa calculele mele aveti 646 RON cu 12 ore suplimentare pe septembrie.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
cristinca
Trimis: 19 Oct 2005, 06:49 PM

Utilizator
**

Va multumesc pentru promptitudine. Calculul dumneavoastra corespunde intocmai.
Toate cele bune!
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 10 Nov 2005, 03:03 PM

Utilizator avansat

D/le prof. Kotai imi cer scuze ca va pisez cu problema aceasta, dar nu reusesc nicicum sa aflu raspunsu corect.
In aprilie 2005 am implinit 14 ani de vechime in invatamant. E corect ca incepand cu luna mai sa fiu incadrata conform urmatoarei grile de salarizare, adica intre 14 si 18 ani, in conditiile in care in anii scolari 2000/2001, respectiv 2001/2002 m/am aflat in concediu de crestere a copilului? Acesti 2 ani se scad cand se acorda salariul de baza?
Va multumesc!

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
carmen79
Trimis: 11 Nov 2005, 12:13 PM

Utilizator
**

Am si eu o intrebare:este al treilea an in invatamant si nu stiu care e diferenta intre transa de vechime si spor de vechime de care am citit mai sus. Eu am intrebat-o pe secretara ( care nu este tocmai competenta) si mi-a spus ca dupa al treilea an, incepand cu anul urmator, imi da 5% pentru vechime. As vrea mai multe detalii, eventual o grila unde pot urmari aceste etape de salarizare.
Multumesc smile.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved