Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ce studii trebuie sa am ca sa pot deveni educatoare?, ce facultate trebuie sa urmez ca sa devin educatoare?
fotogoblen
Trimis: 24 Sep 2005, 11:45 PM

Utilizator
**

Grup: Members

buna ziua! sunt in clasa a 12-a, profil stiinte sociale. Va rog, spuneti-mi, daca liceul l-am terminat cu un astfel de profil, pot deveni educatoare? Ce facultate trebuie sa urmez si din ce oras? pot deveni educatoare daca ma inscriu la post liceala? ce cursuri trebuie sa urmez? trebuia sa fac liceul de pedagogie ca sa pot deveni acum educatoare? unsure.gif care trebuie sa fie urmatorul pas dupa ce iau bacalaureatul? unde ma inscriu?
Mesaj personal
cristinaSM
Trimis: 25 Sep 2005, 12:10 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

După absolvirea liceului și promovarea examenului de Bacalaureat, trebuie să urmezi un colegiu de institutori care pregătește educatoare. Un astfel de colegiu există în orașele municipiu reședință de județ.
Cu drag,
Cristina

--------------------
NOTĂ:
Răspunsurile mele reprezintă opinii ale unui profesor-moderator pe acest forum. Nu pot oferi "răspunsuri oficiale".
Mesaj personal
mangop
Trimis: 25 Sep 2005, 02:12 PM

Utilizator
**

Daca am terminat o facultate si am urmat modului psihopedagogic, pot sa practic meseria de educatoare?

Va multumesc anticipat.
Mesaj personal
cristinaSM
Trimis: 25 Sep 2005, 03:26 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (mangop @ 25 Sep 2005, 02:12 PM)
Daca am terminat o facultate si am urmat modului psihopedagogic, pot sa practic meseria de educatoare?

Dragă "cineva",
Potrivit Centralizatorului de până acum, nu. Respectiv pot să ocupe un post de educatoare numai absolvenții liceului pedagogic și ai colegiului de institutori, având specializarea educatoare.
Puteți să ocupați un post în învățământ doar pentru una din specializările de pe diploma de studii. Diploma vă conferă o specializare, iar modulul pedagogic vă dă dreptul să predați specialitatea respectivă în învățământul preuniversitar.
Centralizatorul despre care vorbeam mai sus îl puteți consulta la adresa http://titularizare.edu.ro/2005/, rubrica Metodologie, ordinul al V-lea în pagină.

--------------------
NOTĂ:
Răspunsurile mele reprezintă opinii ale unui profesor-moderator pe acest forum. Nu pot oferi "răspunsuri oficiale".
Mesaj personal
fotogoblen
Trimis: 26 Sep 2005, 12:44 PM

Utilizator
**

Ca sa devin EDUCATOARE (nu invatatoare), trebuie sa am si Liceul pedagogic obligatoriu? sau e de ajuns sa ma inscriu dupa bacalaureat la colegiul institutor?
Mesaj personal
cristinmnc
Trimis: 1 Oct 2005, 10:26 PM

Utilizator activ

Este suficient sa urmezi cursurile Colegiului de Institutori . Succes .
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved