Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> echivalare doctorat cu gradul I
Profa de morala
  Trimis: 17 Aug 2009, 10:42 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

laugh.gif
Daca are finalizate studii de lunga durata+master, un candidat este acceptat la "orice " specializare de doctorat numai daca are media peste 8!!!!!!!!!
Cunosc o persoana - face in paralel doctoratul ( 3 ani ) si facultatea ( 3 ani )pentru aceeasi specializare.........folosind media de la prima facultate blink.gif

--------------------
Asociatia pentru Educatie si Cercetare EDU CER: "Responsabilitatea apartine in mod egal - repet, in mod egal - politicienilor si liderilor sindicali din educatie"
Mesaj personalTrimite email
LStoleriu
Trimis: 17 Aug 2009, 10:54 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Profa de morala @ 17 Aug 2009, 10:42 AM)
Daca are finalizate studii de lunga durata+master, un candidat este acceptat la "orice " specializare de doctorat

"Orice" e cam mult spus.
Mesaj personal
Profa de morala
Trimis: 17 Aug 2009, 11:09 AM

Utilizator avansat

Art.11. (1). Inscrierea la concursul de admitere la studii universitare de doctorat intr-un domeniu specific se face indiferent de domeniul in care a fost dobandita diploma de licenta sau de masterat ohmy.gif
Art.16. Numarul maxim de doctoranzi ce poate fi indrumat de un conducator de doctorat este de 15. mad.gif
love28.gif Aceste articole sunt preluate din regulamentul unei universitati aprobat prin HG din 2005

Acest mesaj a fost modificat de către Profa de morala la data 17 Aug 2009, 11:16 AM

--------------------
Asociatia pentru Educatie si Cercetare EDU CER: "Responsabilitatea apartine in mod egal - repet, in mod egal - politicienilor si liderilor sindicali din educatie"
LStoleriu
Trimis: 17 Aug 2009, 11:50 AM

Utilizator avansat

6. Admiterea la doctorat
...
6.2. La concursul de admitere se pot înscrie absolventi cu diploma de masterat (sau echivalenta) în domeniul de specialitate sau apropiat acestuia. Stabilirea corespondentei domeniilor este de competenta Birourilor Scolilor Doctorale.

Acest citat este dintr-un regulament al unei alte școli doctorale.

Cheers!
Mesaj personal
yk17fox
Trimis: 18 Aug 2009, 08:57 PM

Începător
*

QUOTE (LStoleriu @ 17 Aug 2009, 01:33 AM)
În momentul de față un doctorat în farmacie (științe medicale) nu este echivalabil cu gradul I în chimie (științe ale naturii). Vă trebuie un doctorat tot în științe ale naturii.
Probabil că UMF nu este IOSUD decât în domeniul științe medicale dar este posibil să existe profesori de la UMF care să fie afiliați unui alt IOSUD care să aibă și științe ale naturii. Trebuie să vedeți în ce domenii au drept de conducere profesorii conducători de doctorat de la Facultatea de Farmacie.
Oricum, în situația descrisă de dvs. este posibil să vă înscrieți la un doctorat în chimie (dacă găsiți conducător) dar nu vă puteți înscrie la unul în farmacie pentru că nu aveți studiile finalizate.

Cheers!

Mentionez ca doctoratul in cadrul UMF este in specializarea "Chimie organica". In cazul acesta se poate echivala gradul I didactic?
Mesaj personal
silviatataru
Trimis: 6 Sep 2009, 04:03 PM

Utilizator activ

Domnule Kotai,

Vă rog frumos să mă lămuriți într-o problemă personală legată de echivalarea gradului I cu doctoratul.
În anul școlar 2010 - 2011 voi susține teza de doctorat în domeniul matematică.
Conform diplomei de licență am specializarea informatică.
Conform Listei domeniilor pentru studii universitare de licență ce reiese din Anexa 1 la HG 676/28.06.2007 matematica și informatica fac parte din același domeniu fundamental Științe exacte.
Întrebarea mea este:
În octombrie 2011 voi putea să-mi depun dosarul pentru inspecția specială de echivalare a gradului I sau nu?

Cu stimă,
Silvia Tătaru
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 7 Sep 2009, 09:47 AM

Mentor

Depunerea dosarului se face dupa ce aveti titlul stiintific de doctor.
Nu exista o perioada anume pentru acest lucru, dupa ce ati sustinut teza de doctorat,
incepeti demersurile pentru echivalare.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
cadrudid
Trimis: 7 Sep 2009, 11:16 AM

Utilizator avansat

mai trebuie precizat ca trebuie sa sustineti si inspectia speciala pentru acordarea gradului didactic I

--------------------
Mesaj personal
silviatataru
Trimis: 7 Sep 2009, 04:35 PM

Utilizator activ

Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră.
Să înțeleg atunci că deși predau informatică, pot să-mi echivalez gradul I pe matematică datorită faptului că sunt din același domeniu fundamental și că pot începe demersurile pentru echivalare imediat ce am susținut teza de doctorat.

Cu stimă,
Silvia Tătaru
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 7 Sep 2009, 04:53 PM

Mentor

Da. Inteleg prin aceste demersuri inspectia speciala.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
doamnaT
Trimis: 8 Sep 2009, 07:53 PM

Utilizator activ

buna seara! vreau si eu un raspuns:
1. pot face inspectia speciala pt echivalarea doctoratului cu gradul 1 daca acum sunt in concediu ingrijire copil?
2. pot face acesta inspectie la scoala in care am predat in ultimii doi ani? mentionez ca m-am titularizat anul acesta la o alta scoala, la care nu am predat nici o ora

multumiri
Mesaj personal
teo23
Trimis: 8 Sep 2009, 10:04 PM

Utilizator avansat

1.numai daca intrerupeti concediu(o inspectie speciala nu inseamna sa tii 4 ore, ale cui?, se analizeaza o activitate complexa:caietele de notite, de teme, portofoliile elevilor, a profesorului, proiectare, evaluare,etc...)
2.nu puteti tine ore intr-o scoala, unde nu sunteti anagajata!
daca stie cineva alta metodologie, imi cer scuze.
Mesaj personal
doamnaT
Trimis: 9 Sep 2009, 11:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (teo23 @ 8 Sep 2009, 11:04 PM)
1.numai daca intrerupeti concediu(o inspectie speciala nu inseamna sa tii 4 ore, ale cui?, se analizeaza o activitate complexa:caietele de notite, de teme, portofoliile elevilor, a profesorului, proiectare, evaluare,etc...)
2.nu puteti tine ore intr-o scoala, unde nu sunteti anagajata!
daca stie cineva alta metodologie, imi cer scuze.

aveti dreptate. azi am fost la inspectoarea care se ocupa de perfectionari si am primit aceleasi raspunsuri.
Mesaj personal
brian2005
Trimis: 10 Sep 2009, 11:38 AM

Utilizator
**

Am terminat facultatea de automatica si informata industriala in 2004, apoi am facut masterat informatica 2006 si predau din 2007 informatica, sunt titular, dar nu am definitivatul.Daca fac doctoratul in domeniul automaticii(de ex ingineria sistemelor) mi se poate echivala cu gradul I, in conditiile in care eu predau informatica?Rog urgent un raspuns, maine e ultima zi in care ma mai pot inscrie la doctorat
Mesaj personal
romanitza71
Trimis: 11 Nov 2009, 09:42 AM

Utilizator
**

Am si eu o intrebare. Am obtinut titlul de doctor in domeniul Stiinte ale naturii, am absolvit studiile postuniversitare de informatica si predau aceasta disciplina acum. As putea echivala doctoratul cu gradul I?

H.G. 1175 din 6.09.2006 poate fi raportata si la doctorat?

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 114 )
Fișier atașat  hg_dom_lic.pdf
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 11 Nov 2009, 10:24 AM

Mentor

Acest HG este abrogat de mult, acum este in vigoare HG nr.749/2009.

Informatica face parte din domeniul Stiinte exacte nu din domeniul Stiinte ale naturii.
Din acest motiv consider ca nu puteti echivala gradul I cu titlul stiintific de doctor.
Dar daca aveti specializarea 1 in domeniul Stiinte ale naturii si ati preda cateva ore si
in aceea specializare s-ar putea echivala, si ulterior se recunoate pentru oricare dintre
specializari. Vedeti Metodologia, Art.74:
http://www.edu.ro/index.php/met_rep_reg_ins_etc/12925

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 11 Nov 2009, 10:40 AM

--------------------
miosa
Trimis: 18 Mar 2013, 07:59 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

Am si eu o intrebare............pot da definitivatul pe o specializare dupa care sa-mi i-au titularizarea pe alta specializare si sa-mi echivaleze/ transfere def-ul?

adica predai istorie , imi i-au def dar intre timp termint facultatea de Stiinte ale Educatiei si imi i-au titularizarea pe invatator..........deful obtinut pe istorie mai este valabil?

Multumesc!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 18 Mar 2013, 09:29 PM

Mentor

Da, gradul didactic obtinut pe una din specializarea de pe diploma/diplome este valabil
si pentru celelalte specializari.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
tinatimis
Trimis: 23 Jul 2013, 05:33 PM

Utilizator activ

Buna ziua, domnul Csaba, am o intrebare pentru dumneavoastra : vreau sa ma inscriu pentru doctorat , domeniul "Inginerie Chimica" , predau chimie si sunt absolventa a Fac. de Inginerie Chimica si Protectia Mediului , specializarea pe diploma "Tehnologia substantelor anorganice"- unde pot sa vad exact (lege , ordonanta , hotarare de guvern ...) daca mi s-ar echivala doctoratul cu gradul I ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 24 Jul 2013, 11:07 AM

Mentor

Vi se echivaleaza indiferent in ce domeniu obtineti titlul stiintific de doctor.
Legea nr.1/2011, Art.242, al.7
http://administraresite.edu.ro/index.php?m...ad&fileId=12614
Metodologia de echivalare se gaseste in Anexa la OM nr.5561/2011, sectiunea 3 - pag.27
http://administraresite.edu.ro/index.php/articles/16892

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 24 Jul 2013, 11:08 AM

--------------------
tinatimis
Trimis: 24 Jul 2013, 01:50 PM

Utilizator activ

Multumesc frumos de raspuns, o zi buna si dumneavoastra!
Mesaj personal
sunflower1505
Trimis: 24 Jul 2013, 11:01 PM

Utilizator activ

QUOTE (miosa @ 18 Mar 2013, 07:59 PM)
Buna ziua,

Am si eu o intrebare............pot da definitivatul pe o specializare dupa care sa-mi i-au titularizarea pe alta specializare si sa-mi echivaleze/ transfere def-ul?

adica predai istorie , imi i-au def dar intre timp termint facultatea de Stiinte ale Educatiei si imi i-au titularizarea pe invatator..........deful obtinut pe istorie mai este valabil?

Multumesc!

iau,iau,iau!
Mesaj personal
MonaB
Trimis: 6 Aug 2013, 01:02 PM

Utilizator activ

Buna ziua, am si eu o intrebare. Daca sustin la sfarsitul lunii septembrie (2013) teza de docorat in sedinta publica, pot sa-mi depun in octombrie dosarul pentru echivalarea gradului I? Asta avand in vedere faptul ca titlul de doctor de la Bucuresti va veni in luna februarie.
Ma intereseaza, cu alte cuvunte, daca pot sa-mi sustin inspectiile de echivalare pe parcursul anului scolar 2013-2014.
Va multumesc!
Kótai Csaba
Trimis: 8 Aug 2013, 12:41 PM

Mentor

Din nefericire nu cunosc acest lucru. Presupun ca la depunerea dosarului trebuie
sa aveti dovada obtinerii titlului stiintific de doctor. Interesati-va la ISJ, serviciul
de perfectionare ce document accepta in acest sens.
In alta ordine de idei - este o singura inspectie de echivalare si mai este conditia
sa aveti cel putin doi ani vechime la catedra.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 8 Aug 2013, 12:42 PM

--------------------
KANABYS
Trimis: 8 Aug 2013, 11:00 PM

Utilizator activ

Poate va este de ajutor.....pagina 29.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 52 )
Fișier atașat  Metodologia_form_rii_continue__OMECTS_nr._5561_din_2011.pdf

--------------------
"Nulla dies sine linea" Plinius cel Bătrân, Naturalis historia
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved