Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Contractul intre scoala si parinti/elevi
roibescu
Trimis: 16 Oct 2005, 04:14 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Din cate am inteles, urmeaza sa semnam un contract cu scoala/licuel unde invata odraslele noastre... Exista cumva vreo schema de astfel de contract pe unde pe internet (as vrea un link) ? Daca nu exista, inseamna ca scoala/liceul poate impune clauzele contractuale pe care le doreste?
Avand in vedere ca suntem, parintii si elevii, "beneficiari captivi", daca nu suntem de acord cu unele cauze contractuale si nu semnam, care sunt consecintele?
Este deja 16.10.2005 si nici nu am vazut respectivul contract...
Multumesc anticipat...
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 16 Oct 2005, 09:21 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Modelul contractului este la adresa:
http://www.edu.ro/download/rofpreu5.doc

Puteti sa studiati si propunerea pentru contract:
http://www.edu.ro/download/rofpreu2.pdf
care contine si clauze concrete.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
roibescu
Trimis: 17 Oct 2005, 07:03 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Va multumesc pentru link-uri!
Totusi, as dori si un raspuns la intrebarea despre ce se intampla daca nu semnez contractul respectiv... Asta deoarece contractul contine obligatia mea si a copilului meu de a respecta ROI-ul scolii respective si presupunand ca sunt prevederi ale respectivului Regulament contestate (nu numai de catre mine, ci si de o mare parte a parintilor si elevilor scolii respective), iar calea de "rezolvare amiabila" enuntata este deja "batuta", rezultatul ei fiind nul (directiunea rezolvandu-si problema "contestarii ROI" prin utilizarea unor portite ale regulamentului general...).
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved