Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> plata diferentelor salariale acordate in urma hotararilor judecatoresti, vreau lamuriri
cameliacd
Trimis: 7 Dec 2005, 03:43 PM

Utilizator
**

Grup: Members

cine ma lamureste si pe mine in problema diferentelor de plata catre profesori. sindicatele au dat in judecata scolile, isj-ul si primariile. hotararile au fost favorabile cadrelor didactice. intrebarea mea este cum dumnezeu s-au calculat aceste diferente?
va rog vreu lamuriri va multumesc
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 7 Dec 2005, 09:22 PM

Mentor

buna
este vorba de apliarea de spor la spor.
pana IN 2004se aplicau sporurile mai mult la salariu de incadrare
prin aplicare de spor la spor se castiga sume frumusele
depinde de vechime in invatamant, indemnizatii, sal de merit etc
in general s-au castigat aceste procese de catre sindicate
depinde de judet
ptr detalii suplimentare slimm_mm@yahoo.com
numai de bine

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
luminitam
Trimis: 7 Dec 2005, 09:27 PM

Utilizator
**

Nu s-au calculat. Fiecare școală trebuie să le calculeze, să prevadă sumele respective în proiectul de buget, acestea să fie aprobate. Dacă școala d-vs. a avut un proces deschis de către sindicat și s-a dat hotărârea definitivă atunci se pot da banii, toți odată, după aprobarea bugetului (la anul presupun). Dacă nu aveți hotărâre judecătorească atunci am înțeles că se eșalonează restituirea diferențelor pe 36 de luni, probabil tot de la anul. Așteptăm mai multe precizări.

Acest mesaj a fost modificat de către luminitam la data 7 Dec 2005, 09:28 PM
Mesaj personal
dldd
Trimis: 8 Dec 2005, 06:40 AM

Utilizator activ

Singura problema ... la acest calcul este CUM SE VA CALCULA PLATA CU ORA ?
Deci in general este simplu fiind vorba de procent la procent nu ar conta ordinea de aplicare, dar la plata cu ora apar anumite probleme. In mod normal intra sporul de stabilitate si sporul de solicitare neuropsihica, fiind doar acestea doua nu ar conta ordinea in care se aplica. Dar acestea vor fi calculate la salariul de baza care are inclusa dirigentia, salariul de merit etc ? Sau intai se vor aplica aceste sporuri si apoi celelalte ? Cine stabileste ordinea aplicarii acestor sporuri ? Sau ... stie cineva care este aceasta ordine ?
La cei care au vechime mare (25 %), dirigentie, grad I si salariu/gradatie de merit pe toata perioada se va ajunge la circa 20 milioane (ROL). La cei care sunt tineri suma poate fi si 0 lei (fara dirigentie si fara alte sporuri decat "stresul"). Cam acestea vor fi limitele pentru perioada sfarsit de 2001 octombrie 2004. (daca vor avea si indemnizatie de conducere cumulata cu cele anterioare suma va fi si mai mare).
Din pacate nu scoala va calcula aceste sume biggrin.gif .... probabil un om (sau mai multi) ajutat de calculator sau de creion (mai simplu cu ajutorul unui program)... vai de capul omului in cazul creionului .... Sa refaci peste 30 de state pentru aceste diferente este totusi o munca.
Mesaj personal
lungu1on
Trimis: 8 Dec 2005, 08:58 AM

Utilizator avansat

In procesele intentate de persoane fizice ( de fiecare profesor in parte ) s-a cerut expertiza contabila . S-a numit de instanta un expert contabil care a calculat diferentele . Din pacate aceste expertize se platesc , prima data de cel ce o solicita ( profesorul ) iar apoi de cel ce pierde procesul .

--------------------
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers.(Thomas Alva Edison)
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 8 Dec 2005, 10:18 AM

Mentor

Grup: Moderatori

Singura problema ... la acest calcul este CUM SE VA CALCULA PLATA CU ORA ?

La plata cu ora se iau in considerare 5 sporuri pentru pers. didactic:
rural, inv. special, doctor, neuro si stabilitate. Ultimele doua au fost
incluse in grila. Salariul / gradatia de merit respectiv dirigentia nu
intra la calculul platii cu ora.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Camisiatat
Trimis: 9 Dec 2005, 01:26 AM

Utilizator
**

Daca intre 2001 si 2004 nu am functionat in aceeasi unitate scolara, cum se va face plata diferentelor salariale?
confused24.gif
Mesaj personal
dldd
Trimis: 9 Dec 2005, 08:34 AM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns domnule Kotai doar ca ma refeream la plata cu ora pentru perioada respectiva cand aceste sporuri nu erau incluse in grila.
Pe hotararea judecatoreasca respectiva (care chiar a ajuns la unitatea noastra) se specifica ... faptul ca "se anuleaza in parte circulara nr 26718 din 27.02.2004 emisa de parat precum si macheta de calcul a salariului personalului didactic, in sensul ca sporul de stabilitate (art 50 alin 11. din Legea 128/1997), sporul de suprasolicitare neuropsihica (art 50 alin 13 ) indemnizatie pt dirigentie .... etc se calculeaza in procente la salariul de baza facand parte din acesta".
Exista chiar si o macheta data de catre expertul contabil angajat de sindicat ... in care se calc intai sal sau grad merit, spor conducere, dirigentie, spor suprasolicitare, spor stabilitate. Toate aceste intra in baza pentru calculul sporului urmator.... Doar ca nu este explicit daca pt plata cu ora din acea perioada intra in calcul de ex spor suprasolicitare acordat la incadrere si spor stabilitate acordat la (incadrare+stres) ... fiind vorba de procente nu ar conta ordinea acestor sporuri .... sau spor suprasolicitare acordat la baza obtinuta dupa dirigentie si salariu de merit ... etc. Aici e problema mea ...
Deci in functie de ordinea sporurilor ... (pentru calcularea vechimii nu conteaza ordinea fiind vorba tot de procent la procent) dar pentru calcularea salariului pentru plata cu ora conteaza daca se aplica sporurile acestea la salariul de baza care cuprinde si meritul + ... etc. Intrebarea mea de fapt este ... CINE stabileste ordinea acestor sporuri care se calculeaza la salariul de baza si apoi fac parte din acesta formand o noua baza ? (tot in hotarare se specifica clar faptul ca "In situatia in care legea face mentiunea ca sporul sau indemnizatia respectiva se calculeaza in raport cu salariul de baza, trebuie avut in vedere salariul de baza al functiei didactice la care trebuie adaugate sporurile sau indemnizatiile, care conform legii sunt incluse in salariul de baza"). Cred ca hotararea ar fi trebuit sa cuprinda si o macheta clara cu aceasta ordine pentru a nu fi intrepretabila. La un calcul se poate ajunge pentru plata cu ora aferenta unei ore la 1-2.000 lei ROL, diferenta, sau chiar mai mult, ceea ce nu ar conta (pt o ora) , dar daca adunam nr de ore pentru toate lunile va fi o suma.
In acea vreme "sporul e zona", conform legii, nu era inclus in calculul platii cu ora ... probabil ca ar trebui sa nu fie inclus nici la recalcul ...
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 9 Dec 2005, 10:13 AM

Mentor

Ceea ce spuneti imi este necunoscut, la noi in judet neavand caz de hotarari
judecatoresti. In acest caz cu siguranta vor veni precizari la inceputul anului
ca aceasta recalculare sa fie unitara pe toata tara, indiferent ca se da intr-o
transa sau in 35 de transe.

Raspunsul meu se refera la cum se plateste plata cu ora dupa octombrie
2005. Daca ziceti ca in hotararea judecatoreasca se specifica faptul
ca dirigentia intra la plata cu ora, inseamna ca nu este corecta plata
nici dupa 1 octombrie 2004! (cf. OM4209 si 4848bis/2004)

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Kótai Csaba
Trimis: 9 Dec 2005, 10:16 AM

Mentor

Daca intre 2001 si 2004 nu am functionat in aceeasi unitate scolara, cum se va face plata diferentelor salariale?

In mod normal unitatile unde ati functionat vor calcula diferentele si vor transmite
la solicitarea d-voastra unitatii unde functionati acum.
Ac. este o parere personala! Precizarile oficiale inca nu au sosit la unitati.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
dldd
Trimis: 10 Dec 2005, 05:41 AM

Utilizator activ

sad.gif Probabil ca vor veni niste precizari ... da ... este posibil ca apoi sindicatele sa nu fie de acor cu modalitatea si iar proces etc biggrin.gif
Dupa propria parere nici dupa octombrie 2004 plata nu este corecta daca instanta a acodat acele diferente. O hiba ... destul de mica, este si faptul ca sporul de stabilitate neuropsihica (15 %) se acorda la cei care aveau peste 10 ani continuitate in invatamant (deci nu se scadea nimic pentru ceilalti) dar acum ... pentru cei care au peste 10 ani dar au intrerupere ... SE SCAD 15 % din salariul care contine acel spor conform grilei. Asta am spus la sindicatul nostru ... da .....
Acei oameni aflati in aceasta situati vor pierde ceva. (Ministerul "uita" ca daca aplic 15 % la o suma si apoi scad 15 % din suma noua ... OMUL PIERDE)
Eu am propus la noi la scoala sa aplicam pentru plata cu ora corespunzatoare acelei perioade sporul de stabilitate si apoi sporul de solicitare neuropsihica la noua baza ... (apoi celelalte sporuri). Oricum, pana acum nimeni nu mi-a putut confirma ordinea corecta, iar probabil ca la judecata nimeni nu s-a gandit la asta. (personal cred ca problema a fost pusa doar la modul "sa castigam noi procesul si apoi vedem cum facem" character17.gif si apoi "dupa ce ca ati castigat mai faceti si mutre" mad.gif ... da pentru cineva care va face calculul va fi destul de greu, mai ales daca va trebui sa explice cuiva de la "control" modalitatea de calcul si interpretarea hotararii judecatoresti confused06.gif confused24.gif . M-am ghidat dupa modul in care se face plata acuma ... dirigentia, salariul de merit ... etc se calculeaza acum la o "baza" care le cuprinde ... deci ministerul teoretic ar fi de acord cu asta (desi este foarte probabil sa se dispuna ca pentru plata cu ora sa propuna plata de atunci biggrin.gif . Dar inca nu sunt convins (si nici nu am calculat inca) ca "incadrarea" de acuma cuprinde sporul de stres calculat la o "baza" ce ar cuprinde sporul de stabilitate. Nici nu ma chinui sa fac acest calcul (dar cred ca sindicatele ar fi trebuit sa il faca pentru ca e posibil sa existe o mica "ciupeala" si aici). Oricum eu sunt prea mic pentru un razboi atat de mare.
Si esalonarea (tot dupa gandirea mea) e o "ciupeala" pentru ca nu "oboseste bugetul" si statul mai castiga ceva si prin dobanda. Daca un control gaseste ceva in minus se dau penalizari la suma respectiva in functie de timp .. da daca statul are de returnat ... se trage cat mai mult de timp si se da doar suma respectiva. Si asta dupa ce s-au epuizat toate caile de atac la curtea de conturi etc ...
Mesaj personal
eukmc
Trimis: 11 Dec 2005, 12:04 PM

Utilizator
**

la noi la scoala, din exces de zel, s-a calculat diferentele ce trebuiesc luate de catre profesorii cuprinsi in sindicatul care a castigat procesul. nu credeti ca se va da 20.000.000 lei.
la o vechime de 22 ani cu gr 1 si gradatie de merit, ore supl, dirigentie, imi revine in jur de 4,6 mil lei vechi????? asa iesi din calcul. iar un director cu 12 ani vechime si gr1, gradatie de merit 8 mil lei vechi!!!!!!!!!!!!!!
vi se pare normal? sau mai trebuie sa facem o facultate, cea de stiinte economice finante contabilitate+secretariat ca sa nu se mai oboseasca aceste departamente. nu stiu cum se face ca de luat se ia foarte usor.
am inteles ca totusi se calculeaza la isj impreuna cu sindicatele. sper sa nu se adevereasca acest calcul incalificabil.
si in incheiere fac si eu ca-n reclama: da halatu? cat e halatu? adica, da dobanda unde e dobanda pe banii mei? confused24.gif
Mesaj personalYahooMSN
dldd
Trimis: 11 Dec 2005, 09:17 PM

Utilizator activ

Calculele sunt de clasa a V - a ... sigur. Scrieti pentru o luna cum s-a calculat si vedem daca e corect. Poate depinde si de textul hotararii. Oricum ceea ce ziceti e prea putin pentru 30 de luni ... ar insemna cam 150 000 pentru o luna ... ciudat.
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 11 Dec 2005, 10:47 PM

Mentor

si eu am un proces castigat in mm pentru 960 de profesori am de recuperat aproape 6 miliarde
am platit 140 milioane expertiza
pana luni astept recursul din partea isj
pe rol mai am un proces cu 2700 de persoANE
iar saptamana viitoare mai dechid un proces cu 2000
sund diferente intre o lei si 30 milioaane net
nu pot sa astept 35 de luni pentru colegii mei membri de sindicat
numai de bine
P.S.
si in SM s-a deschis un proces ptr 350 de membri de sindicat

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved