Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Asistenti de farmacie, 2 sau 3 ani de studiu, In cadrul Scolilor postliceale sanitare, sectia asistenti de farmacie care este durata de scolarizare?
vasi2sister
Trimis: 29 Jan 2006, 05:34 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Sunt elev al unei scoli postliceale sanitare (particulare) in cadrul sectiei asistenti de farmacie, in primul an. La inscriere ni s-a spus ca vom face 2 ani, in septembrie a aparut un proiect de lege care vrea sa faca scoala de 3 ani numai ca acest proiect nu a fost votat, aprobat sau publicat in Monitorul Oficial prin urmare pentru noi nu exista. Dar patroni au hotarat deja ca vom face 3 ani (numai ce ne-au anuntat) Au spus clar ca vom face aceeasi materie pentru 2 ani dar in 3 prin urmare sa ne bucuram ca vom avea programul mai aerisit. In schimb noi nu dorim sa o lalaim pe banii nostrii (400 euro/an momentan)inca un an mai ales avand in vedere ca deja am facut un semestru cu programa pentru 2 ani urmand ca acum sa se redistribuie materia ramasa in 3 ani. Am sunat la alte scoli si cele de stat au spus ca fac 2 ani ca nu sa votat nimic in alt sens iar cele particulare au spus ca se fac 3 ani. Noi ce putem face? Putem face ceva? E posibilitatea ca legal sa se poata face de catre uni 2 ani si de catre alti 3 ani si la final sa avem aceleasi certificate de absolvire?
Scoala vizata este SCOALA POSTLICEALA SANITARA SF. LUCA TULCEA.
SUSTIN CA MINISTERUL ÎI OBLIGA SA FACA 3 ANI
Mesaj personal
nemrak
Trimis: 14 May 2006, 07:29 PM

La prima intervenție

QUOTE (vasi2sister @ 29 Jan 2006, 06:34 PM)
Sunt elev al unei scoli postliceale sanitare (particulare) in cadrul sectiei asistenti de farmacie, in primul an. La inscriere ni s-a spus ca vom face 2 ani, in septembrie a aparut un proiect de lege care vrea sa faca scoala de 3 ani numai ca acest proiect nu a fost votat, aprobat sau publicat in Monitorul Oficial prin urmare pentru noi nu exista. Dar patroni au hotarat deja ca vom face 3 ani (numai ce ne-au anuntat) Au spus clar ca vom face aceeasi materie pentru 2 ani dar in 3 prin urmare sa ne bucuram ca vom avea programul mai aerisit. In schimb noi nu dorim sa o lalaim pe banii nostrii (400 euro/an momentan)inca un an mai ales avand in vedere ca deja am facut un semestru cu programa pentru 2 ani urmand ca acum sa se redistribuie materia ramasa in 3 ani. Am sunat la alte scoli si cele de stat au spus ca fac 2 ani ca nu sa votat nimic in alt sens iar cele particulare au spus ca se fac 3 ani. Noi ce putem face? Putem face ceva? E posibilitatea ca legal sa se poata face de catre uni 2 ani si de catre alti 3 ani si la final sa avem aceleasi certificate de absolvire?
Scoala vizata este SCOALA POSTLICEALA SANITARA SF. LUCA TULCEA.
SUSTIN CA MINISTERUL ÎI OBLIGA SA FACA 3 ANI

Buna,
Sunt in aceeasi situatie cu tine. eu sunt din Galati si fac cursuri la " Scoala postliceala Sf. Vasile cel Mare" tot specialitatea asistent farmacie.
Si la noi s-a inceput tot cu 2ani de scolarizare dar cu data de 1 oct. 2005 ne-au anuntat ca s-a hotarat sa facem 3ani.
Am facut si noi valuri si discutii pe aceasta tema dar a ramas fara nici un raspuns. Eu am dat tel. la celelate scoli din oras ( la noi mai sunt inca doua cu acelasi profil, tot particulare) si mi s-a spus ca si la ei s-a hotarat acelasi lucru.
Intrebarea pe care am pus-o si eu dar la care nu am primit nici un raspuns este: dupa intrarea in UE scoala noastra va mai fi recunoscuta?
Am auzit ca se vor desfiinta aceste scoli postliceale...
In urma acestui subiect pe care l-ai deschis ai primit vreun raspuns de la minister?
Te rog trimite-mi raspuns pe adresa carmenoprea69yahoo.com, te salut.
Mesaj personal
curly-miri
Trimis: 15 Nov 2006, 12:58 AM

La prima intervenție

si eu sunt studenta in cadrul fac de medicina din buc, la fac de moase si asistenta medicala (F.M.A.M.), specializarea asist de farmacie.dupa cate stiu eu odata cu intrarea in Uniunea Europeana formele de invatamant trei sa fie toate de 3 ani cu exceptia fac de medicina, medicina dentara si farmacie.Acum sunt anul 2 si noi vom fi prima promotie care tremina aceasta forma noua de invatamant.In ceea ce priveste formele particulare de invatamant eu le consider o mare teapa, oricum nu se copmara cu cele de la stat pt k stiu multe persoane care sunt la tot felul de posliceale particulare care nu fac mai nik si eu stiu k se vor desfiinta toate scolile postliceale (poate nu dk sunt ale vreunui boss din parlament sau cine stie ce mafiot) . In legatura cu legile exista legea 307/2005 cred kre reglementeaza meseria de asistent din orice domeniu medical, exista chiar si ordinul asistentilor medicali.In rest ce sa zic toata lumea e bulversata.Poate o sa se clarifice si situatia asta odata. SUCCES wink.gif wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către curly-miri la data 15 Nov 2006, 01:04 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved