Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cum se scrie corect a-ti / ati
honovick
Trimis: 12 Aug 2003, 01:54 PM

Începător
*

Grup: Members

Pentru ca am terminat scoala generala de mult si in liceu nu am facut nici o ora de gramatica, la facultate nu mai vorbesc, am o intrebare pentru cunoscatori si nu numai:
Cum se scrie corect a-ti sau ati si cum presupun ca ambele variante sunt corecte m-ar interesa si in ce contexte se folosesc (daca se poate si cu exemple ca sunt mai greu de cap). Multumesc anticipat!!
Mesaj personal
soraya
Trimis: 12 Aug 2003, 03:11 PM

Utilizator
**

bine ati venit!
cred k asha e corect
!
Mesaj personal
Lioness
Trimis: 12 Aug 2003, 06:54 PM

Utilizator
**

Dupa cum ai banuit,ambele variante sunt corecte,decat ca se folosesc in situatii diferite.Se scrie impreunat atunci cand are valoare de verb auxiliar si intra in alcatuirea timpului verbal perfect compus(Ati scris frumos).Cu cratima se scrie atunci cand dupa acest cuvant urmeaza un verb la modul infinitiv,iar ce urmeaza dupa cratima(in aceasta situatie "ti" este pronume reflexiv).Si ca exemplu cu "a-ti" : A-ti insusi un lucru ce nu-tu apartine inseamna furt.
Stiu ca este cam incurcat tot ce ti-am spus,dar sper sa fi inteles.
Mesaj personalTrimite email
vasile13
Trimis: 12 Aug 2003, 09:54 PM

Utilizator activ

Las-o balta!Prin ceea ce ai insiruit ca ai absolvit(ca gasca prin apa!) si faptul ca zici ca esti cam greu de cap,nu cred ca-ti va folosi vreodata sa stii cand si de ce se foloseste "a-ti" si "ati"...insa asa ca o curiozitate, dupa tine, "misto"e de bine sau de rau?Asta zic eu ca faci tu cu intrebarea ta!
soraya
Trimis: 12 Aug 2003, 10:31 PM

Utilizator
**

bravo vasile!!!! ala e un ******!!!!
Mesaj personal
honovick
Trimis: 14 Aug 2003, 11:46 AM

Începător
*

Uite ce fac niste agarici cand le ceri ajutorul!
Mesaj personal
Lioness
Trimis: 14 Aug 2003, 01:49 PM

Utilizator
**

Honovick,eu nu stiu ce cunostinte ai de gramatica si nici cele pe care ar fi trebuit sa le capeti in facultate,dar vreau sa-mi raspunzi la o intrebare:ai inteles explicatia mea,sau mai mult te-am derutat?
vasile13
Trimis: 14 Aug 2003, 07:06 PM

Utilizator activ

Mai "agarici",ce ajutor ai cerut tu? Sa i se explice DOMNULUI STUDENT-greu de cap(n-am zis-o eu!)ceva ce elevii invata in clasa a treia?!?Si zici ca esti la facultate? Poate la vreuna in care conteaza "banii lui tata" nu "doxa"! Daca formulai altfel "nelamurirea"fara sa incepi sa-ti insiri locurile pe unde zici ca ai invatat si mai ales fara sa pomenesti ca esti la facultate...nu cred ca ar fi avut cineva ceva de zis(de altfel chiar ti-a s-a explicat intr-un raspuns-tot "agarici" e?- dar asa...te faci de ras ce naiba! Sper sa nu "ceri ajutorul"si la impartirea cu rest! Raman la parerea ca faci "misto"...ca daca intr-adevar esti asa(!?) de pregatit de ai ajuns in stadiul asta atunci e vai si amar...
P.S. CUVANTUL "AGARICI" L-AI INVATAT IN FACULTATE,NU-I ASA? SAU NU ESTI IN TOATE...CA ESTI GREU DE CAP!?
honovick
Trimis: 27 Aug 2003, 01:50 PM

Începător
*

Lioness, esti singurul care chiar a incercat sa-mi explice si nu m-ai derutat ci mi-ai confirmat ceea ce banuiam. Multumesc
Mesaj personal
miiruna
Trimis: 27 Aug 2003, 02:47 PM

Utilizator
**

Draga Honovick,

Cratima ("-") este folosita, in general , cand lipseste o vocala. daca ai dubii incearca sa pui o vocala in locul cratimei; cea care ti se pare mai potrivita. De exemplu, a-ti. poate fi inlocuit cu a iti.

Ex: Am venit pt a-ti. cere ajutorul - Am venit pt a iti. cere ajutorul

Ex:Voi ati avut de facut tema pt astazi?

Felicitari pt curajul pe care l-ai avut sa pui intrebarea. Nu exita in continuare sa intrebi daca nu stii ceva.

DanielaV
Trimis: 31 Aug 2003, 12:15 PM

La prima intervenție

Ati - A-ti

ATI - SE SCRIE FARA CRATIMA CAND AJUTA LA FORMAREA TIMPULUI PERFECT COMPUS (TIMP TRECUT), PERSOANA A II-A PLURAL (VOI), DUPA CUM URMEAZA:

VOI ATI MANCAT, VOI ATI DANSAT, VOI ATI PLECAT, VOI ATI CANTAT

A-ti SE SCRIE CU CRATIMA CAND "TI" ARE FUNCTIE DE PRONUME, CU ALTE CUVINTE INSEAMNA "TIE". EXEMPLE: A-TI SPUNE CA ESTI BUN .... (ANALIZA: CUI SPUI CA ESTI BUN? TIE, ITI, TI - ACESTEA SUNT FORME ALE PRONUMELUI PERSONAL, CAZ DATIV).

In primul caz (scris legat) nu poti pune aceasta intrebare, nu poti spune 'cui ati dansat? tie iti ti"

Daca nu am fost foarte clara, te rog sa revii cu intrebarea.

Traian Ionescu
Trimis: 11 Sep 2003, 06:18 PM

Director General - Ministerul Educației și Cercetării

Grup: M.E.C.I.

ATI se scrie fara cratima si daca reprezinta pluralul sinonimului ("at") al substantivului "cal", mult utilizat in rebusustica.

A-ti dori o caleasca cu doi ati? Nebunie curata!
Ati dori o caleasca cu doi ati? Va sateapta?

TCI
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Traian Ionescu
Trimis: 11 Sep 2003, 06:20 PM

Director General - Ministerul Educației și Cercetării

Grup: M.E.C.I.

Erata

Un cuvant este misspelled. Care?
xanadu
Trimis: 24 Sep 2003, 09:51 PM

La prima intervenție

nu-mi vine sa cred ca este posibila o discutie pe aceasta tema pe un astfel de site!
ae90
Trimis: 16 Nov 2003, 02:29 PM

La prima intervenție

> Mai "agarici",ce ajutor ai cerut tu? Sa i se explice
> DOMNULUI STUDENT-greu de cap(n-am zis-o eu!)ceva ce
> elevii invata in clasa a treia?!?Si zici ca esti la
> facultate? Poate la vreuna in care conteaza "banii
> lui tata" nu "doxa"! Daca formulai altfel
> "nelamurirea"fara sa incepi sa-ti insiri locurile pe
> unde zici ca ai invatat si mai ales fara sa pomenesti
> ca esti la facultate...nu cred ca ar fi avut cineva
> ceva de zis(de altfel chiar ti-a s-a explicat intr-un
> raspuns-tot "agarici" e?- dar asa...te faci de ras ce
> naiba! Sper sa nu "ceri ajutorul"si la impartirea cu
> rest! Raman la parerea ca faci "misto"...ca daca
> intr-adevar esti asa(!?) de pregatit de ai ajuns in
> stadiul asta atunci e vai si amar...
> P.S. CUVANTUL "AGARICI" L-AI INVATAT IN
> FACULTATE,NU-I ASA? SAU NU ESTI IN TOATE...CA ESTI
> GREU DE CAP!?

adihey
Trimis: 18 Jan 2004, 09:19 PM

Începător
*

In cel de-al doilea exemplu sunt, de fapt, doua cuvinte gresit scrise: "ati dorit" (unde s-a mancat un "t", avand in vedere ca tocmai se vorbea de folosirea lui "ati" in formarea perfectului compus) si "sateapta", unde inelarul nu a dar prioritate de stanga degetului mic, pe tastatura.
narcisa_cocan
Trimis: 15 Jun 2004, 02:14 PM

Utilizator activ

fratilor, fratilor!

ce-i dati omului in cap cand recunoaste ca nu stie ceva?

parca voi toti stiti ce e ala un nefron sau in ce combinatii poate aparea natriul sau ce rol are un ax cardanic !?! poate ca la chestii de genul asta prietenul/ prietena nostru/ noastra ne incuie pe toti si ramanem cu buzele umflate....

deci, draga Honovick:

"ati" se foloseste scris asa, legat, cand este dupa "voi" sau cand poti subintelege ca e vorba despre "voi":

ex: Ati venit ieri sau alaltaieri? (= Voi ati venit ieri sau alaltaieri?).

il scrii despartit cand se refera, de obicei, la un "tu" sau e folosit generic (tu= toata lumea, multi oameni)

E greu a-ti scrie tema cand e soare afara si se apropie vacanta!!! (e greu pt toti, in sensul asta)

Dupa cum scria cineva pe forum, "a-ti" este, la origine, "a"+ "iti". Intrucat e mai usoara pronuntarea "a-ti", s-a introdus liniuta si pronuntam intr-o singura silaba.

Oricand mai ai probleme de acest fel, scrie-mi si te ajut cu drag.

pupici
Mesaj personal
scytale
Trimis: 15 Jun 2004, 03:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vasile13 @ 12 Aug 2003, 10:54 PM)
Las-o balta!Prin ceea ce ai insiruit ca ai absolvit(ca gasca prin apa!) si faptul ca zici ca esti cam greu de cap,nu cred ca-ti va folosi vreodata sa stii cand si de ce se foloseste "a-ti" si "ati"...insa asa ca o curiozitate, dupa tine, "misto"e de bine sau de rau?Asta zic eu ca faci tu cu intrebarea ta!

Uite asta e problema in Romania. Avand in vedere ca el nu a dat nici o dovada de vreo intentie de a face misto, tu nu ai nici cel mai mic drept de a-i reprosa ceva. Daca nu ai ceva serios de zis, mai bine taci.
Jos palaria pentru cei care s-au straduit a raspunde politicos acestui mesaj.

Avand in vedere ca problema s-a lamurit, sugerez inchiderea topicului..
Mesaj personal
andreico
Trimis: 6 Feb 2010, 07:43 PM

Începător
*

Rusine celor care se cred mai buni decat sunt. Nici eu nu eram sigur cum se scrie si in ce contexte. Am crezut ca nu o sa gasesc pe internet, dar am cautat si am gasit acest forum.

Multumim pentru raspunsuri.

Nu va fie rusine sa intrebati daca nu stiti. wink.gif
Ruslana
Trimis: 7 Feb 2010, 08:59 AM

Utilizator activ

Banuiesc ca majoritatea suntem profesori aici. Da, cineva zicea ca nu-i vine sa creada ca purtam asa discutii pe un asemenea forum, Da, domnule, ai dreptate, ce scoli, cand, dar mai ales unde au facut acesti oameni, care nu sctiu scrie corect? Nu aveti scuza domnilor colegi, sunteti de tot rasul. Nu va mirati ca rad parintii / elevii de noi. Si cei de clasa a III-a stiu sa scrie corect.

--------------------
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter." (Ov.Denusianu)

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved