Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> se va da poezie la romana la BAC?, voi ce credeti?
allexya
Trimis: 9 Apr 2006, 02:41 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Nu cred ca va pica poezia la sub 3....inclin sa cred ca va pica enigma otiliei si de ce nu...din nou drama. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
aly_mary
  Trimis: 9 Apr 2006, 09:05 PM

Utilizator
**

PAI MAH NU AM ZIS K SA NU STIIM ROMANA ...SAU SA NU INVATAM .VA DATI SEAMA K E DREPTUL NOSTRU ...DAR...TOTUSI DIFERA UN ELEV DE LA PROFIL REAL DE UNUL DE LA PROFIL UMAN DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE....NOI CEI DE LA REAL NU FACEM ACELEASI COMENTARII AMANUNTITE LA ROMANA...IAR PARINTII NOSTRII NU-SI PERMIT SA NE DE-A LA MEDITATIE...DOMNII PROFESORI CAND NE VOR CORECTA LUCRARILE DE LA BAC ...NU VOR FACE NICIODATA DIFERNTA ASTA PT K EI NU VOR STII CE ELEVI SUNT LA REAL SAU UMAN...DE ACEEA CRED K DIFERENTA DINTRE REAL SI UMAN TREBUIE FACUTA PANA LA CAPAT INCLUSIV LA SUBIECTELE DE LA BAC LA ROMANA
Mesaj personal
dallya4u
Trimis: 10 Apr 2006, 01:09 PM

Utilizator
**

QUOTE (amina @ 5 Apr 2006, 01:13 AM)
Am inteles ca la poezie ti se da scrisa si poezia.

GRESIT, la subiectul III nu vom avea textul poeziei in fata......trebuie sa o stim noi (pe langa multe alte poezii de acelasi autor) asa ca nu va faceti sperante, dar pun pariu ca o sa ne cada ceva din dramaturgie ca de romane s-au cam saturat.....cat despre subiectul II sa speram sa nu ne dea iar text argumentativ ca ne ducem cu totii la vale deoarece e ceva nou pt noi la un examen (parerea mea)

--------------------
zambeste maine poate fi mai rau ;)
Mesaj personal
raluk_oana
Trimis: 10 Apr 2006, 04:58 PM

Utilizator
**

nu putem anticipa subiectele de bac...dar un lucru e sigur:nu se va da poezie,pt ca nimeni nu vrea sa picam bac'ul...sunt sigura ca subiectele vor fi acceptabile.iar poezia iese din discutie wink.gif .Asta e parerea mea...si sper sa am dreptate
Mesaj personal
Andra Mika
Trimis: 10 Apr 2006, 06:37 PM

Utilizator activ

QUOTE (dallya4u @ 10 Apr 2006, 02:09 PM)

GRESIT, la subiectul III nu vom avea textul poeziei in fata......

De unde stii? biggrin.gif Serios. Chiar sunt curioasa. Stii de ce? Pentru ca am rasfoit si eu o carte cu modele de subiecte pentru bac 2006 (scrisa de niste autori recunoscuti, care au o oarecare legatura cu elaborarea sb de bac). Si, la unul dintre teste, la sb 3 era urmatoarea cerinta : "Scrie un eseu structurat in care sa demonstrezi ca poezia Testament, de T.Arghezi, reprezinta o arta poetica, valorificand texul de mai jos:" . Si, in continuare, era dat textul poeziei.
Sau, altul: "Scrie un eseu structurat de 2-4 pagini, in care sa dem ca in poezia cu forma fixa Glossa, de Mihai Eminescu, se prezinta un cod moral al intelelptului, valorificand textul de mai jos:". Si, din nou, urma textul poeziei.
Am mai gasit si alte subiecte de genul asta, dar am dat doar 2 exemple, asa...ca idee. Deci, nu ai de unde sa stii exact ce se da sau ce nu se da. Orice este posibil.
Asta nu inseamna ca eu cred k nu trebuie invatate poeziile (macar pentru porba orala, daca nu si pentru cea scrisa. desi...)
Mesaj personal
gentlenoiz
Trimis: 11 Apr 2006, 11:57 AM

La prima intervenție

Asta e pt. ca ti-a dat sa comentezi o poezie anume, nu in toate manualele alternative e Glossa de exemplu. Dar poate sa-ti dea sa comentezi o poezie a lu eminescu in care se regaseste nush ce tema. atunci nu iti da textu.

Mesaj personal
Crystynika
Trimis: 11 Apr 2006, 01:05 PM

Utilizator avansat

Mie mi-a zis profa ca daca se da o anumita poezie se da textul in fata (si se poate da, adica sa zica exact care), insa de obicei acea poezie daca se da e la prima vedere....si asta ar fi jale...daca s-ar da asa....Daca spune ceva de genul sa demonstrezi ca o poezie e arta poetica dar nu zice exact care, nu se da textul in fata, pentru ca fiecare din noi trebuie sa fi facut macar o poezie care sa fie arta poetica.
Oricum, se merge mult pe poezie la prima parte, asa ca nu prea cred ca se va da eseu din poezie...Din dramaturgie cel mai probabil, sau din proza scurta....romane nu prea mai cred...ca s-a mers prea mult pe ele

--------------------
Romana oral: 10
Engleza oral: 10
Romana scris: 9,60
Matematica M1-1: 9,80
Informatica: 10
Geografie: 8,65 (8,50 dupa contestatie da a ramas la fel....bine ca n-a scazut acum desi eu zic ca am facut de mai mult )
Media: 9,67 -multumita...oricum nu trebuie decat 20%
Mesaj personal
romanian idiot
Trimis: 11 Apr 2006, 03:13 PM

Utilizator
**

da-ti numa poezia sa ne facem de [***] in toata europa cu 75% PICATI! si daca se poate si un nichita stanescu la primu subiect si atunci sigur intram toti la fara taxa wink.gif
Mesaj personal
Andra Mika
Trimis: 11 Apr 2006, 03:57 PM

Utilizator activ

nu cred ca este neaparat asa..... in franta, de exemplu, promovabilitatea la bac este de 35-40%.. si nu este ceva neaparat rau. Daca ne gandim, in schimb, cam cate "minti luminate" trec bacul la noi in tara (de multe ori cu bani, sau prin alte mijloace)... ajungem la concluzia ca este rau.
Mesaj personal
romanian idiot
Trimis: 11 Apr 2006, 04:56 PM

Utilizator
**

"in franta, de exemplu, promovabilitatea la bac este de 35-40%" smile.gif) nu zau ? bine ca traim in romania sign28.gif
Mesaj personal
romanian idiot
Trimis: 11 Apr 2006, 04:57 PM

Utilizator
**

eu zic sa te documentezi mai bine cand mai postezi biggrin.gif au, cica BACU la francezi smile.gif)ii ca si BACU la americani .. si unu din 2 francezi sta un an pe acasa biggrin.gif lol
Mesaj personal
Andra Mika
Trimis: 11 Apr 2006, 08:55 PM

Utilizator activ

eu cred ca sunt destul de bine documentata, caci lucrurile acestea le-am aflat de la un profesor care a predat in franta timp de 2 ani (2003 si 2004). dar sunt ferm convinsa ca tu stii mai bine, asa ca nu te mai contrazic. all the best!
Mesaj personal
romanian idiot
Trimis: 11 Apr 2006, 09:04 PM

Utilizator
**

ai intuit bine biggrin.gif succes
Mesaj personal
dallya4u
Trimis: 13 Apr 2006, 06:26 PM

Utilizator
**

Crystynika, sa stii ca ai dreptate...daca e sa se dea textul unei poezii ori e ceva la prima vedere ori se refera strict la acea poezie
dar la subiectul III niciodata nu vor da un text al unei poezii si sa scrii totul despre curentul de care apartine sau cine stice ce teme si motive ale autorului....wink.gif
cat despre promovabilitatea din alte tari nu cred ca ar trebui sa ne intereseze pt ca ei au cu totul si cu totul alta structura a sistemului de invatamant......cat si nivelul lor de pregatire....uite de exemplu am auzit de la multe persoane din spania ca cei din ultimul an de liceu abia daca au auzit de ecuatii de gradul 2 la mate.....acuma nush daca e asa sau nu ca n-am fost in spania sa verific, asa am auzit eu.
va urez la toti mult spor la curatenia de Paste.....

--------------------
zambeste maine poate fi mai rau ;)
Mesaj personal
justagrl
Trimis: 18 Apr 2006, 12:16 PM

Începător
*

Daca se doreste sa pice jumatate din candidati...se da poezia la scris wink.gif dar prea putin probabil..
Mesaj personal
Roberthoo
Trimis: 3 Apr 2007, 11:49 AM

Utilizator activ

buna,cea ce cred eu...si sincer si p-e la noi prin arad se aude mult despre faptul ca in acest an va pica POEZIA...la partea III...se mai aude faptul ca acest an e anul ELIADE...as merge pe ideea insa ca totusi eminescu va ramne pentru partea I cu romantismaul...si la partea III va pica romanul obiectiv...sau eliade...Insa un fapt ce ne poate speria si sa ne faca sa credem ca va fii totusi poezia la partea III este numarul foarte mare de variante care au ca punct de plecare POEZIA(in numar de 38)...cam mult...Va doresc mult succes...

Acest mesaj a fost modificat de către Roberthoo la data 3 Apr 2007, 11:52 AM
Mesaj personalYahoo
andrei-2007
Trimis: 3 Apr 2007, 02:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roberthoo @ 3 Apr 2007, 12:49 PM)
buna,cea ce cred eu...si sincer si p-e la noi prin arad se aude mult despre faptul ca in acest an va pica POEZIA...la partea III...se mai aude faptul ca acest an e anul ELIADE...as merge pe ideea insa ca totusi eminescu va ramne pentru partea I cu romantismaul...si la partea III va pica romanul obiectiv...sau eliade...Insa un fapt ce ne poate speria si sa ne faca sa credem ca va fii totusi poezia la partea III este numarul foarte mare de variante care au ca punct de plecare POEZIA(in numar de 38)...cam mult...Va doresc mult succes...

Ai cumva o statistica facuta?Daca da, posteaza-o!ms anticipat.

--------------------
Cand apar culegerile cu rezolvari la geografie?
Mesaj personal
stilli
Trimis: 3 Apr 2007, 02:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roberthoo @ 3 Apr 2007, 12:49 PM)

you talk really funny laugh.gif

--------------------
toate trec asa se spune, dar nimic nu trece fara sa lase urme :(
Mesaj personal
andrei-2007
Trimis: 3 Apr 2007, 02:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dallya4u @ 10 Apr 2006, 02:09 PM)

GRESIT, la subiectul III nu vom avea textul poeziei in fata......trebuie sa o stim noi (pe langa multe alte poezii de acelasi autor) asa ca nu va faceti sperante, dar pun pariu ca o sa ne cada ceva din dramaturgie ca de romane s-au cam saturat.....cat despre subiectul II sa speram sa nu ne dea iar text argumentativ ca ne ducem cu totii la vale deoarece e ceva nou pt noi la un examen (parerea mea)

yeap;dramaturgie;cine stie cunoaste:)So invatati camil petrescu:))

--------------------
Mesaj personal
ralllukutza
Trimis: 4 Apr 2007, 09:42 PM

Utilizator
**

Astazi am dat simulare la romana si mi-a picat arta poetica...sa argumentam ca o poezie studiata apartine artei poetice... dry.gif
Mesaj personal
whatsmyname
Trimis: 4 Apr 2007, 10:23 PM

Utilizator avansat

evident ca nu iti da textul poeziei la III.. v-ati uitat si voi pe variante? asa-i ca nu apare? ideea este sa fii in stare sa exemplifici cu versuri pe care le-ai invatat tu singur.
eu sper sa pice eminescu, sunt elemente extrem de cunoscute si se pot spune enorm de multe la el. dar deja nu mai este ca in alti ani, sa ne dam cu presupusul ce o sa pice.. come on, hai sa nu ne pacalim singuri. poate sa pice oricare din cele 100 de variante, mai ales ca unele se repeta sub o forma sau alta.

--------------------
arhitect si dovlecar for life
Mesaj personalIntegrity Messenger IMAOLYahooMSN
tears_in_heaven
Trimis: 4 Apr 2007, 10:26 PM

Utilizator avansat

sa vad eu cum o sa se dea la partea a 3a o poezie de-a lui barbu dry.gif eventual vreun citat nasol..si cum o sa fie cele mai mici note la romana din istoria bacalaureatului,promovabilitate fff scazuta,etc...

whatsmyname..parca ziceai ca profa ta de romana e in snee...
v-a zis ceva legat de extragere?va fi din TOATE cele 100 var.?
ca eu am niste dubii smile.gif

--------------------
Where there`s a will, there`s a way
Mesaj personal
whatsmyname
Trimis: 4 Apr 2007, 10:31 PM

Utilizator avansat

da, sigur se va face din toate cele 100. asa ne-a zis si cand se vehicula ideea ca vor fi 50 -" nu va faceti iluzii, nu se modifica nr". acum e "nu va faceti iluzii, se extrage din toate cele 100 de variante". nu se stie inca daca se va face o extragere cu 3 bile sau cu 2. daca se face cu 3 inseamna ca exista 50% sanse sa pice varianta 100...

--------------------
arhitect si dovlecar for life
Mesaj personalIntegrity Messenger IMAOLYahooMSN
kzoom4
Trimis: 5 Apr 2007, 06:37 AM

Utilizator avansat

QUOTE (whatsmyname @ 4 Apr 2007, 11:31 PM)
da, sigur se va face din toate cele 100. asa ne-a zis si cand se vehicula ideea ca vor fi 50 -" nu va faceti iluzii, nu se modifica nr". acum e "nu va faceti iluzii, se extrage din toate cele 100 de variante". nu se stie inca daca se va face o extragere cu 3 bile sau cu 2. daca se face cu 3 inseamna ca exista 50% sanse sa pice varianta 100...

laugh.gif La extragrea cifrei sutelor se vor pune in urna o bila cu numerul 1 si alte 9 cu numarul 0. Asa ca nu sunt mari sansele sa cada varianta 100.
Mesaj personalTrimite email
andrei-2007
Trimis: 5 Apr 2007, 08:44 AM

Utilizator avansat

Sa fim seriosi?Extragere pe bune?in ultimii ani a fost pe bune?Cred ca v-ati uitat la niste filme cu niste studenti straini.Daca se va extrage o varianta grea cu barbu de exemplu, credeti ca risca cineva sa ne dea varianta aia?Cati vor promova?Cineva de pe forum avea dreptate. si il sustin.

Doar stiti si in anii urmatori cum se facea acea extragere din 5 variante.Sa fim seriosi.Bafta tuturor.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved