Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (10) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> ce se da la romana?

Poezie ? Proza? sau Dramaturgie?
Poezie ? [ 27 ]  [12.74%]
Proza ? [ 152 ]  [71.70%]
Dramaturgie? [ 33 ]  [15.57%]
Voturi totale: 212

aripel_star
Trimis: 7 Jun 2006, 08:46 PM

La prima intervenție

Grup: Members

sunteti nebuni.....cum sa ne dea paralele intre doua romane?ar fi taiere de vene.sa speram ca pica comedia sau romanul modern....cred ca o sa fie cva caracterizare de doua persj la comedie...
Mesaj personal
wanna
Trimis: 7 Jun 2006, 08:59 PM

Utilizator activ

eu sincera sa fiu cred ca ne da ori o paralela-romane sau personaje din roman ori comedie sau drama...ca asta s-0a dat la simulare ca sa ne pregateasca...sa ne ajute doamne doamne....
Mesaj personalTrimite emailYahoo
sheer_rose
Trimis: 8 Jun 2006, 08:51 PM

Utilizator
**

mey ...nu va mai agitati atat cu ce va fi ...ca oricum ati spune e o singura varianta din cele 4. Poate sa fie poezie ,caracterizare , demonstratie sau paralela...depinde ce cade. sad.gif
Mesaj personal
Ecstatic
Trimis: 10 Jun 2006, 02:27 PM

Utilizator
**

La risc si la noroc. Vorba ta probabil va fi o varianta din fiecare biggrin.gif
Mesaj personal
liana_mihaela2003
Trimis: 10 Jun 2006, 04:09 PM

Utilizator
**

eu cred ca va fi nuvela. nu stiu de ce dar am o presimtire. anul trecut am zis ca va pica ion si surpriza... a picat ion (printre altele). deci eu cred ca o sa imi urmez intuitia. spor la invatat tongue.gif
Mesaj personal
ady12dd
Trimis: 12 Jun 2006, 12:44 AM

Utilizator avansat

ma cand va aud va fii nuvela va fii roman,,,,,,,,, s-a vazut foarte clar la simulare si la sesiunea olimpicilor ce va fii paralela ce sa ne mai amagim cu va fii subiect traditional,,,,,,,,,,ne da ori subiect de genul evolutia a doua personaje asta ar fii cat de cat usor ori ne da difenta intre povestire si nuvela(nasollllll), ori paralela intre romane unu de dupa al doilea razboi mondial unu inainte sau traditional si modern au de unde sa dea sunt o groaza de subiecte!!!!!!!!!!!!!asa ca invatati cat mai e timp ca e de rau la romana anul asta!!!!!!!!cred ca va fii printre cele mai grele materii la bac!!!!!!!!!!!!

--------------------
DRAGOSTEA E CA O CLEPSIDRA>>>>CAND TZI SE UMPLE INIMA ,TZI SE GOLESTE CREIERUL!!!!!!!!!!!!!!!!!FABBV, AN3 ,BUGET
Mesaj personal
speriatu
Trimis: 12 Jun 2006, 05:01 PM

Utilizator activ

Pacat ca "va fi" se scrie cu un singur "i".... sign07.gif

--------------------
"Arguments are to be avoided; they are always vulgar and often convincing. " - Oscar Wilde
Mesaj personal
liana_mihaela2003
Trimis: 12 Jun 2006, 05:04 PM

Utilizator
**

poate ai si dreptate dar sa sti ca anul trecut la bacul olimpicilor s-a dat caracterizare de personaj si la bac argumentare. deci eu cred ca va fi si anul acesta argumentare. oricum trebuie sa fim pregatiti pentru orice. asa ca : "spor la invatat" smile.gif
Mesaj personal
LUCYA
Trimis: 12 Jun 2006, 05:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ady12dd @ 12 Jun 2006, 12:44 AM)
ori paralela intre romane unu de dupa al doilea razboi mondial unu inainte sau traditional si modern au de unde sa dea sunt o groaza de subiecte!!!!!!!!!!!!!

Pe cei de clasa a IX-a, la Lb. Romana i-a "omorat" anul acesta cu "paralela intre....si intre...".Oare de ce???Fiti pregatiti...vi se "coace ceva.... happy30.gif "

Bafta! cool20.gif
Mesaj personal
ady12dd
Trimis: 12 Jun 2006, 09:13 PM

Utilizator avansat

da ma se scire cu un i desteptule ia si corecteaza toate greselile de pe forum desteptule "care esti" character40.gif character40.gif character40.gif character40.gif

--------------------
DRAGOSTEA E CA O CLEPSIDRA>>>>CAND TZI SE UMPLE INIMA ,TZI SE GOLESTE CREIERUL!!!!!!!!!!!!!!!!!FABBV, AN3 ,BUGET
Mesaj personal
George Trifan
Trimis: 12 Jun 2006, 09:30 PM

Utilizator activ

Grup: M.E.C.I.

hai sa sunam la Mama Omida, poate va lamureshte ea! smile.gif

--------------------
Anthropos on tut isthi cai memnes aei !
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Ioana_87
Trimis: 14 Jun 2006, 12:07 PM

Începător
*

a aparut un zvon... 3 din cele 5 variante propuse anul acesta au la subiectul 3 poezia blink.gif

ce parere aveti? unsure.gif
Mesaj personal
radu_stefan
Trimis: 14 Jun 2006, 01:10 PM

Utilizator avansat

hai sa va zic un zvon...cei care mai lanseaza zvonuri am auzit ca vor pica bacul! fighting27.gif fighting27.gif
nu mai lansati zvonuri aiurea...de aceea rog adminul sa stearga acest post...totusi sa pastram credibilitatea acestui forum...

--------------------
"Live well. It is the greatest revenge..."
Mesaj personal
liana_mihaela2003
Trimis: 14 Jun 2006, 01:49 PM

Utilizator
**

in legatura cu poezia la partea 3... bai incetati cu zvonurile astea. nu cred ca cei din minister sunt asa de prosti. stii ce ar insemna asta? mai mult de 50% din elevi or sa pice bacu la romana anul acesta. si eu una nu cred ca le-ar conveni lucru asta. hai sa fim realisti.
Mesaj personal
marci_skumpik
Trimis: 14 Jun 2006, 01:56 PM

Utilizator
**

da..uite sunt de acord cu liana_mihaela2003...insa, ati vazut ce subiect s-a dat la partea a III-a de la sesiunea speciala-tot evolutia a 2 personaje dintr-un roman...hm...asta chiar ma pune pe ganduri..daca ministerul a dat asa ceva...atunci who knows ce se va da la bac?...pey..pica 3/4 din tara la asa un subiect..vb aia....

--------------------
You think you know a story, but you only know how it ends. To get to the heart of the story, you have to go back to the beginning...
Mesaj personal
radu_stefan
Trimis: 14 Jun 2006, 02:05 PM

Utilizator avansat

dupa cum au decurs simularea si sesiunea speciala subiectul 3 va fi tot ceva in genul acela...adica o paralela intre 2 personaje/opere...

--------------------
Mesaj personal
Ioana_87
Trimis: 14 Jun 2006, 03:55 PM

Începător
*

QUOTE (radu_stefan @ 14 Jun 2006, 01:10 PM)
hai sa va zic un zvon...cei care mai lanseaza zvonuri am auzit ca vor pica bacul! fighting27.gif  fighting27.gif
nu mai lansati zvonuri aiurea...de aceea rog adminul sa stearga acest post...totusi sa pastram credibilitatea acestui forum...

n-am lansat nici un zvon.. am pus o intrebare in legatura cu un lucru pe care l-am auzit si eu.. nu mi se pare asa deplasat postul meu.. inca de la inceputul anului s-au tot anuntat mici surprize la bac-ul de anul acesta.. si.. btw.. nu asta este rolul forumului? ( de a lamuri astfel confuzii?) confused05.gif
Mesaj personal
Deianyra
Trimis: 14 Jun 2006, 04:10 PM

Utilizator avansat

Si mie mi-a zis profa de romana ca sunt sanse sa ni se dea paralela intre doua opere,intre doua personaje etc.Ne-a invatat sa facem paralela intre nuvela psihologica si cea istorica ... Asa ca prefer s-o ascult decat sa am vreo surpriza ... character40.gif

--------------------
"Sarcina inteligentei este de a gasi mijloacele si caile ce duc la tinta spre care se indreapta vointa."-Maria Montessori
Mesaj personal
happy_sad
Trimis: 14 Jun 2006, 05:45 PM

Utilizator
**

E CLAR K SE VA DA EVOLUTZIA A 2 PERSONAJE..ORI DIN ROMAN ORI DIN NUVELA.TOTI PROFII ZIC ASTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
budarazvan
Trimis: 15 Jun 2006, 11:01 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ioana_87 @ 14 Jun 2006, 12:07 PM)
a aparut un zvon... 3 din cele 5 variante propuse anul acesta au la subiectul 3 poezia blink.gif

ce parere aveti? unsure.gif

Lasa glumele astea si speria aiurea pe cei care dau bacu
Mesaj personal
thereisnospoon
Trimis: 15 Jun 2006, 08:51 PM

Utilizator
**

Salve!
Cine îmi poate da lista cu ce s-a dat ultimii ani din 2002 - 2005; + simulare, olipiada
Mesaj personal
Keks
Trimis: 18 Jun 2006, 06:20 PM

Utilizator activ

La proba scrisa se poate cere eseu despre o anume opera?

Si ma refer aici la Luceafarul, imi spunea cineva ca are "statut special". Insa eu la Eminescu am invatat pt Bac doar despre poeziile mici, la care e mai usor de aratat unele chestii (Sara pe deal, Glossa, Oda in metru antic, etc.). Daca mi s-ar cere explicit sa scriu despre Luceafarul, s-ar cam duce punctele la eseu.
Mesaj personal
radu_stefan
Trimis: 18 Jun 2006, 06:45 PM

Utilizator avansat

nu ti se va cere explicit luceafarul...insa era bine sa il fi invatat...pot fi abordate multe subiecte pe baza lui...la oral ai si ce vorbi pe text...

--------------------
Mesaj personal
WhitE_AngeL
Trimis: 18 Jun 2006, 07:35 PM

Utilizator activ

Nici eu nu am invatat Luceafarul si nici nu o sa-l invat mad.gif Sper sa nu cada la scris pt ca nu stiu ce as face...probabil as scrie din amintiri...foarte indepartate de altfel tongue.gif Daca totusi ar cadea ceva de Eminescu la scris as alege din poezii mai simple..."Revedere","Glossa"...

Acum fie ce o fi sad53.gif
Mesaj personal
c_dana
Trimis: 19 Jun 2006, 11:16 AM

Utilizator
**

eu zic k o sa se dea doina....sau oda.... blink.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (10) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved