Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> testul de angleza "Cambridge", il da cineva?l-a dat cineva?

ai fi interesat sa dai acest test?
1.nu [ 12 ]  [8.89%]
2.da [ 107 ]  [79.26%]
3.nu cred k am sanse sa-l iau [ 4 ]  [2.96%]
4.nu stiu [ 4 ]  [2.96%]
5.ma mai gandesc [ 8 ]  [5.93%]
Voturi totale: 135
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
solamente
Trimis: 7 May 2006, 03:14 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

am auzit d renumitul test d engleza "Cambridge"...am auzit k se da la nivel european..si t costa 12 milioane!....l-a dat cineva?..in c cls se da?am inteles k a 9a?...e adevarat?

--------------------
ce nu te omoara, te intareste!
Mesaj personal
Sebastian C.
Trimis: 7 May 2006, 09:48 PM

Utilizator avansat

--------------------
Când vezi că ai aceeași părere cu majoritatea,
e bine să mai reflectezi o dată.

-- Mark Twain
Mesaj personal
solamente
Trimis: 8 May 2006, 09:39 PM

Utilizator avansat

onix tu l-ai dat?

--------------------
Mesaj personal
on1x1
Trimis: 8 May 2006, 09:43 PM

Utilizator avansat

er.. no. n-am nevoie de asa ceva..
eu vorbeam de testul care se da la bilingv.. ca sa intri in liceu biggrin.gif I mean.. asta am inteles.. probabil ca din cauza inertiei am si scris gresit..
Mesaj personal
solamente
Trimis: 9 May 2006, 04:55 PM

Utilizator avansat

aaa..yo credeam k ai dat testul asta...k am auzit k e km greu...si eram interesat sa vad km in c cls se da...
ok

--------------------
Mesaj personal
radu_stefan
Trimis: 9 May 2006, 06:18 PM

Utilizator avansat

cred ca poti sa il dai in ce clasa vrei...cand te simti pregatit...doua colege l-au dat anu asta(cls a 12-a)...si l-au luat...nu stiu cat a costat dar stiu ca au facut ceva meditatii pe la bucuresti si ca intr-adevar iti trebuie o pregatire temeinica...una dintre fete a luat mentiune anu asta la nationala la engleza

--------------------
"Live well. It is the greatest revenge..."
Mesaj personal
solamente
Trimis: 9 May 2006, 07:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (radu_stefan @ 9 May 2006, 06:18 PM)
cred ca poti sa il dai in ce clasa vrei...cand te simti pregatit...doua colege l-au dat anu asta(cls a 12-a)...si l-au luat...nu stiu cat a costat dar stiu ca au facut ceva meditatii pe la bucuresti si ca intr-adevar iti trebuie o pregatire temeinica...una dintre fete a luat mentiune anu asta la nationala la engleza

ahamz..pai da..si yo am auzit k e super greu..si iti trebui o pregatire..buna....dak a fost fata aia la olimpiada p tara explica faptul k l-a luat..yo aja stiu k...e km 12 milioane k sa-l dai..poate pana intr-a 12a...o sa ma zbat si yo sa invat engleza la perfectie si sa-l dau..pana atunci sa intru la liceul dorit si la clasa d engleza.. wink.gif

--------------------
Mesaj personal
radu_stefan
Trimis: 9 May 2006, 07:35 PM

Utilizator avansat

smile.gif credeam ca esti la liceu deja tongue.gif mai intai ai grija la capacitate sau cum s-o numi acum si ai timp tot liceul ca sa dai cambridge-u...o profa le-a zis la inceput ceva de genul:"din momentul cand tu crezi ca stii f bine engleza iti mai trebuie 4 luni de meditatie serioasa ca sa iei cambridge-u"
bafta la examene wink.gif

--------------------
"Live well. It is the greatest revenge..."
Mesaj personal
rockr
Trimis: 12 May 2006, 01:57 PM

Utilizator activ

din ce stiu cursurile si examenul sunt platite...
trebuia sa mai bagi o varianta.. DA, Dar nu cred k am posibilitati (materiale) tongue.gif
Mesaj personal
verona
Trimis: 12 May 2006, 06:03 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (olf_deea @ 7 May 2006, 03:14 PM)
am auzit d renumitul test d engleza "Cambridge"...am auzit k se da la nivel european..si t costa 12 milioane!....l-a dat cineva?..in c cls se da?am inteles k a 9a?...e adevarat?

testul cambridge nu are legatura cu liceul.
il da cine vrea, cine poate (financiar si intelectual), cand vrea (si la 50 ani)...
Din cate am inteles e valabil forever, adica nu expira ca alte tipuri de teste in 4-5 ani, ca sa fii nevoit sa-l dai din nou pt alta bursa, daca a trecut timpul respectiv.
Asa ca e destul de "cautat".
L-a dat fata unei prietene - e greu, dar nu imposibil. Si da, a facut meditatii! - desi era la sava bv.
Are 2 variante, simplu si prof (care da dreptul la traduceri) - dar inca nu m-au interesat amanuntele.
Lasa cambridge-ul, ai timp intr-a IX, sau a X-a (ca a IX-a e de acomodare cu liceul, alti colegi!).
Bafta la TN!

parca era mai ieftin, totusi. O sa intreb, dar asa imi aduc aminte ca era in jur de 200 euro, sau mai putin. poate ma insel eu.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 12 May 2006, 06:05 PM
Mesaj personal
popeye25
Trimis: 12 May 2006, 07:18 PM

Utilizator avansat

cambridge-ul are mai multe "nivele", ca sa zic asa. exista KET, PET, FCE si altele mai grele. dic cate stiu eu, PET si KET sunt destul de simple; o colega de-a mea care e buna, dar nu "geniala" la engleza a dat KET anul trecut (adica in clasa a 7-a si l-a luat fara probleme). FCE-ul (first certificate in english), insa, nu e asa usor; l-a dat o prietena de-a mea care acum e a 9-a anul trecut si l-a luat cu A, dar ea e chiar buna la engleza si anul trecut se pregatea sa intre la sava la bilingv. iar de costuri, nu e chiar asa scump... again, depinde de nivelul pe care il alegi, din cate stiu eu.

--------------------
"Zorii și asfințitul erau singurele întâmplări de peste zi. Între ele se scurgea ceva, dar nu timpul, ci viața."
(Marguerite Yourcenar - Ca o apă care curge)

deviantART Gallery/Carbonmade Portfolio/Blog

user posted image
Mesaj personalTrimite email
solamente
Trimis: 13 May 2006, 11:34 AM

Utilizator avansat

orkm m-ar interesata sa-l dau..bineineles k in cls a10-a..a 11a..ai drepatate..cls a9a e d acomodare cu lic cu colegii...dar intai sa intru la cls d bilingv... wink.gif
si dak ai diploma k ai luat testul asta....e important, nu?

--------------------
Mesaj personal
deadages
Trimis: 18 May 2006, 08:43 PM

Mentor

Deci .. testul cambridge se da cand vrei tu. Nu iti recomand pentru nimic in lume FCE-ulm e degeaba.
Daca tot il dai, da CAE sau CPE.

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
solamente
Trimis: 25 May 2006, 09:36 PM

Utilizator avansat

si astea in c consta?

--------------------
Mesaj personal
vanilla*
Trimis: 29 May 2006, 03:00 PM

Utilizator avansat

rolleye11.gif *looking in the DEX* ehm....deaaaadaaaageees wheeree areee you ?? biggrin.gif
Mesaj personal
MAMICUTZA
Trimis: 30 May 2006, 03:58 PM

Utilizator
**

Fiica mea, care este in clasa a Vlll a, a dat examenul pentru FCE in decembrie si l-a luat cu B. Taxa de participare a fost de 5.400.000 lei , nu 12 mil. Examenul nu este foarte greu dar este clar ca nu se adreseaza decat celor care stapanesc bine limba engleza. Consta in 5 probe : Writing, Use of English, Reading , Listening si
Speaking. Primele 4 probe sunt scrise si se dau in aceeasi zi la o locatie inchiriata (spatiul unei facultati) si dureaza cam 6 ore cu o pauza de o ora intre primele doua si urmatoarele. Proba de Speaking se da in urmatoarea zi la British Council .Examinatorul pricipal care decide calificativul este un cetatean al Marii Britanii specializat in limba engleza. Nu este usor - de exemplu fiicei mele i-a picat un subiect legat de Piramidele din Egipt si cele mai inalte cladiri din Tokio. Nu se urmareste numai exprimarea ci si cultura generala. A primit calificativul exceptional
la aceasta proba. Testele scrise se trimit spre corectare la Cambridge.
Ar fi luat A dar la proba de Listening din cauza unor difuzoare defecte nu s-a inteles mai nimic in sala lor si chiar se punea problema reluarii examenului .
In ceea ce priveste pregatirea ei, face meditatii la engleza din clasa l iar de 4 ani merge cate o luna in vacanta in Marea Britanie .
In speranta ca v-am fost de ajutor, va doresc succes tuturor si BAFTA la toate examenele ! sign28.gif
Mesaj personal
deadages
Trimis: 10 Jun 2006, 01:34 AM

Mentor

Ar fi trebuit sa il ia cu A daca face meditatii de atata timp.

Oricum, la Cambridge ori dai CAE/CPE, ori nu dai. Ca e pierdere de timp.

--------------------
eva123
Trimis: 10 Jun 2006, 04:12 PM

Utilizator avansat

mda...si eu l-am dat intr-a saptea si l-am luat cu A. nu e greu deloc. sau poate sunt eu prea buna la engleza happy29.gif evilgrin04.gif

--------------------
*lacoste addict*

CNMV bucuresti xD
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
deadages
Trimis: 10 Jun 2006, 09:45 PM

Mentor

Stiu .. nu e greu deloc smile.gif

--------------------
teacher?
Trimis: 14 Jun 2006, 07:24 PM

Utilizator activ

Buna seara,

CPE este valabil pe viata, dar nu te califica pentru a fi profesor. In Romania, nici nu se ia in seama. Iar dificultatea la CPE este foarte ridicata si te trece prin absolut tot. Ai si cateva 'set books', dintre care ramane doar 1 in anul urmator. De obicei sunt autori contemporani. Eu l-am dat anul trecut in UK si-l recomand tuturor. British Council ofera posiblitatea de a deveni preparator-examinator pentru seria de examene Cambridge (YLE, PET, KET, FCE, CAE, CPE, BEC), insa parerea mea este ca trebuie sa treci prin unul dintre aceste examene ca examinat pentru a fi un bun preparator si examinator.
Mesaj personal
deadages
Trimis: 26 Jun 2006, 12:54 AM

Mentor

BEC? Stiam ca CPE e ultimul ...

--------------------
eva123
Trimis: 27 Jun 2006, 09:18 AM

Utilizator avansat

BEC vine de la Business English Certificate dar nush dak asta e ultimul, intr-adevar...adik, nu e pt engleza generala, e pt engleza de afaceri...or smth like that tongue.gif

--------------------
*lacoste addict*

CNMV bucuresti xD
al3xand3r
Trimis: 27 Jun 2006, 12:19 PM

Utilizator avansat

kre imi dati si mie un link cu teste cambridge date in trecut? (sau "in the past" ... cum spunem noi, englezii) biggrin.gif

--------------------
Cand nu stii ce sa faci, accelereaza!

Nobody is perfect! I am Nobody :D
Mesaj personalYahoo
eva123
Trimis: 27 Jun 2006, 02:10 PM

Utilizator avansat

http://www.examenglish.com/CAE/English_in_Use.php

eu stiam de linku asta.
e pt CAE, k pt asta ma pregatesc acum...si vreau sa-l dau la sf. clasei a noua. oricum, exista o tona de carti "adiacente" pt examen, mai ales de la editura Macmillan, dar nu neaparat doar de la asta. tb sa cauti... wink.gif

--------------------
*lacoste addict*

CNMV bucuresti xD
Mouse_Daisy
Trimis: 27 Jun 2006, 04:07 PM

Utilizator
**

Eu am dat CAE saptamana trecuta. Nu a fost asa greu, dar am avut nevoie de meditatii pentru a ma pregati, desi sunt la o clasa bilingva. Daca stii engleza bine si muncesti serios, sigur il iei. Si chiar se merita sa-l dai, pentru ca e recunoscut international, e valabil pe viata, ajuta la angajari etc. etc.
A costat 4 320 000, in jur de 70-80 de lire....Nu e foarte scump. Dar materialele pregatitoare sunt scumpe, ca toate cartile de teste pentru acest examen sunt facute de edituri din Marea Britanie.
Te sfatuiesc sa-l dai in clasa a XI-a, ca atunci vei stii foarte bine engleza si nu vei avea bacul pe cap wink.gif

--------------------
It's not by size that you win or fail/Be the best of whatever you are!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved