Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Siteul A.R.A.C.I.P., A fost lansată o nouă versiune a siteului
Diana Voiculescu
Trimis: 15 May 2006, 03:46 PM

SIVECO Romania

Grup: Members

Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar vă pune la dispoziție o nouă versiune a siteului instituției, disponibil la http://aracip.edu.ro.

Siteul conține informații complete despre structura, activitățile și echipa A.R.A.C.I.P.

Dezvoltarea siteului a vizat în primul rând restructurarea și completarea informației oferite, cât și integrarea design-ului în cel al siteului http://www.edu.ro.

Noua versiune a siteului http://aracip.edu.ro conține informații actualizate. Au fost create secțiuni dedicate unor arii de interes specifice: Documentele recent publicate în site sunt afișate, așa cum v-am obișnuit în siteurile din familia http://www.edu.ro, pe coloana din dreapta a oricărei pagini din site, grupate sub denumirea "Ultimele documente".

Vizitați noul site la adresa http://aracip.edu.ro.

Vechiul site poate fi accesat la adresa http://www.old.edu.ro/cneaip.html, spre acesta existând o legătură web și din noul site.

--------------------
Diana Voiculescu
Administrator Forum SEI
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
pegassus
Trimis: 10 Sep 2006, 07:19 PM

Începător
*

Nu am gasit echipa pe site-ul cu pricina - doar un pdf cu organigrama...
Mesaj personal
Diana Voiculescu
Trimis: 11 Sep 2006, 09:47 AM

SIVECO Romania

QUOTE (pegassus @ 10 Sep 2006, 08:19 PM)
Nu am gasit echipa pe site-ul cu pricina - doar un pdf cu organigrama...

Stimate domnule,

Găsiți informații de contact pentru ARACIP în secțiunea Prezentare, la adresa http://www.edu.ro/index.php/articles/5114.

Cu stimă,

--------------------
Diana Voiculescu
Administrator Forum SEI
SIVECO Romania
anasu77ro
Trimis: 26 Nov 2006, 12:31 PM

Utilizator avansat

Eu nu inteleg un lucru. De cand ne-am transformat in prestatori de servicii? de ce e nevoie sa facem hartoage peste hartoage ca sa justificam lucruri pe care oricum un dascal adevarat le facea? De ce se arunca pe fereastra niste bani pentru a-i plati pe cei care fac parte din aracip, dar adevarata munca o fac profesorii, sefii de catedra care trebuie sa faca ore de interasistenta gratis? Parca munca patriotica a disparut in '89. Sau ma insel eu? oricum noi nu ne limitam la cele 4-6 ore pe care le avem pe zi si muncim mult mai mult de atat. Ce doriti domnilor? sa nu mai avem timp liber sa mai citim o carte? Sa devina elevul stapanul nostru? de ce nu verificati si cat efort depun elevii? in cele mai multe cazuri de rezultate slabe, elevul este cel care nu a invatat ceea ce profesorul a predat. mai coborati din sferele inalte ale ministerului si veniti sa vedeti cum sta situatia in scoli! nu plecati de la premisa ca profesorul e cel care nu isi face datoria! elevul ce obligatii are? ca drepturi are o multime! imi doresc de foarte multa vreme sa fim si noi consultati- fiindca de aceea traim in democratie- atunci cand urmeaza sa se ia decizii care ne privesc direct, nu sa primim diverse pastile amare pe care sa le inghitim!!!

--------------------
" Iata singurul adevar : suntem pionii misterioasei partide de sah jucata de Dumnezeu." Omar Kayyam
Mesaj personal
nasugheorghe
Trimis: 28 Nov 2006, 11:07 PM

Utilizator
**

Eu nu inteleg un lucru... confused06.gif

Sindicatele trebuie sesizate ,deoarece volumul muncilor "patriotice" creste alarmant.Practic ,are loc o deturmare a activitatii principale a unui profesor.Poate ca,intr-o scoala cu 20 -30-40 de cadre didactice,situatia este mai putin stressanta.Dar in scolile mici,cum sunt cele din mediul rural,cele din orasele?
Revin la intrebarea mea:daca legea spune ca activitatea comisiei de asigurare a calitatii poate fi platita,in sarcina cui revine plata activitatilor desfasurate?
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 29 Nov 2006, 05:24 PM

Utilizator avansat

biggrin.gif "poate fi platita" nu inseamna "trebuie sa fie platita"!
Ramane doar sa observe finantatorul ca muncim si sa-l impresioneze acest fapt...

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
anasu77ro
Trimis: 29 Nov 2006, 09:02 PM

Utilizator avansat

pai tocmai de aceea am spus ca facem munca patriotica. primim acelasi salariu dar pentru munca cel putin dubla. cei din comosia nationala sigur sunt platiti. profesorii de rand, nu. de sindicate ce sa mai zicem. deocamdata singura lor preocupare este majorarea salariilor. nu au timp sa se ocupe si de astfel de probleme. am colege care sunt disperate. au ca si mine copil mic, sotii lucreza cate 12 ore si nu stiu cum o sa faca fata situatiei. nimeni nu ia in calcul ca avem si o viata de familie, iar noi femeile trebuie sa facem multe alte lucruri si acasa. un copil nu mananca aer! dar cui ii pasa? toata lumea are impresia ca noi muncim puti comparativ cu salariile pe care le avem. dar adevarul este cu totul astfel. daca te respecti si respecti elevul nu iti permiti sa te duci la scoala si sa vorbesti despre nimic.

--------------------
" Iata singurul adevar : suntem pionii misterioasei partide de sah jucata de Dumnezeu." Omar Kayyam
Mesaj personal
nasugheorghe
Trimis: 30 Nov 2006, 02:57 PM

Utilizator
**

Ai mare dreptate-peste o luna termin concediul pt. cresterea copilului si deja muncesc de cateva luni ca sa am si eu portofolii ca acum 2 ani nu se faceau.
Daca eu muncesc ore intregi in fiecare zi pt. asta si stau acasa,peste o luna cine o sa aiba grija de noi si de copiii nostri ca ambii suntem profi si facem si naveta?
Sotul pleaca la 10 si vine la 6-7 seara,eu la fel.
Cand ajunge acasa sotul lucreaza la calculator cu orele pt. dif. comisii.
Pana acum a mers dar nu stiu cat timp se va rezista astfel.
In Ungaria ,dupa aderare,s-a marit norma didactica cu 2 ore.
Asta urmeaza oare?
Si la costuri nu se gandeste nimeni?
Eu am si diploma de inginer,plec dar ceilalti......
Mesaj personal
anasu77ro
Trimis: 30 Nov 2006, 03:37 PM

Utilizator avansat

Plecarea din invatamant nu e o solutie pentru toata lumea. si eu si sotulmeu suntem in aceea si situatie. el munceste 12 ore la scoala, la gradinta si la facultate se ocupa si de proiectele socrates pentru scoala si ia tot un salariu ca si ceilalti. norocul meu este ca ii am aproape pe parintii mei care din bunicii copilului o sa devina parintii lui. asta e! am un gust amar. ca sa nu mai spun ca avem drepturi pe care nu le primim. de exemplu stiai ca vem dreptul la un salariu de baza platit de angajator ca prima pentru nasterea fiecarui copil? cand am intrebat nimeni nu stia. se cunosc doar obligatiil epe care le avem, nu si drepturile!

--------------------
Mesaj personal
AngelescuO
Trimis: 28 Jan 2007, 07:17 PM

Utilizator
**

Buna ziua

Se pare ca munca profesorului va fi evaluata dupa volumul de hartii pe care acesta le are la portofoliu.

Se va ajunge in situatia in care cei pregatiti vor pleca din invatamant si situatia se va inrautatii.

Din pacate numarul de hartii al profesorului nu inseamna neaparat progresul scolar al elevilor sai.

Anul trecut au fost cateva centre pilot in care s-a aplicat aceasta lege.
Rezultatul ?
Cresterea nr de hartii , profesori care concepeau dovezile in timpul orelor....
Daca rezultatul a fost un esec de ce aplicam aceasta lege?
Pentru a nu jigni pe cei ce au conceput criteriile de evaluare ?
Unde este feedbackul ?
Din cate stiam feedbackul este una din notiunile de baza din orice domeniu ( inclusiv in cercetarea pedagogica ).
Probabil s-a uitat acest lucru.

Consider ca o lege a calitatii in invatamant este necesara insa criteriile de evaluare trebuie regandite.

Poate va amintiti intamplarea cu dl profesor Grigore Moisil cand a fost rugat sa stea mai mult timp la facultate.
" Aveti nevoie de fundul meu sau de creierul meu ?"

Numai bine.

Acest mesaj a fost modificat de către AngelescuO la data 28 Jan 2007, 07:20 PM
Mesaj personal
nasugheorghe
Trimis: 28 Jan 2007, 09:17 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru raspuns.

gh.nasu
Mesaj personal
AngelescuO
Trimis: 28 Jan 2007, 09:18 PM

Utilizator
**

Buna ziua

Conform postului precedent se pare ca cineva are nevoie de timpul nostru liber.
Sigur se urmareste cresterea calitatii in invatamant ?
Conform actualei legislatii consider ca situatie va duce la deteriorarea calitatii in invatamant.

Numai bine
Mesaj personal
anasu77ro
Trimis: 29 Jan 2007, 11:19 AM

Utilizator avansat

sunt total de acord cu dumneavoastra! suntem oricum obositi datorita schimbarilor bruste si de multe ori neanuntate ale ministerului(vezi publicarea subiectelor pentru Testrea Nationala, Bacalaureat) care cer o multime de schimbari in scurt timp. facem dosare , portofolii si dosarele pentru ce? si pentru cine? cine isi face cu adevarat datoria la catedra nu are nevoie sa demonstreze prin intermeduil unor hartoage! rezultatele copiilor la examene, la olimpiade si la concursuri sunt cel mai bun mod de a verifica pregatirea elevilor si implicit, activitatea noastra la clasa! gresesc?

--------------------
Mesaj personal
shanti
Trimis: 30 Jan 2007, 07:01 PM

Utilizator avansat

Ni se cer prea multe hartii si dosarele.Prea multa hartzogarie..........si putzina substanta.
Mesaj personal
narciz
Trimis: 6 Feb 2007, 02:56 PM

Utilizator
**

As vrea sa stiu care sunt criteriile dupa care sunt alese dosarele pentru selectie pentru a putea fi inscris ca expert ARACIP? Pun aceasta intrebare pentru caam depus dosarul in luna noiembrie , au trecut de atunci doua perioade de selectie dar nu am primit nici un raspuns ,cel putin ca sunt RESPINS.
Din surse neoficiale se pare ca sunt alese doar dosarele cu recomandare de la inspectorii generali si numai dupa o anumita culoare politica. Sa fie oare adevarat?
Mesaj personal
c_csintalan
Trimis: 6 Feb 2007, 06:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (narciz @ 6 Feb 2007, 03:56 PM)
As vrea sa stiu care sunt criteriile dupa care sunt alese dosarele pentru selectie pentru a putea fi inscris ca expert ARACIP? Pun aceasta intrebare pentru caam depus dosarul in luna noiembrie , au trecut de atunci doua perioade de selectie dar nu am primit nici un raspuns ,cel putin ca sunt RESPINS.
Din surse neoficiale se pare ca sunt alese doar dosarele cu recomandare de la inspectorii generali si numai dupa o anumita culoare politica. Sa fie oare adevarat?

www.aracip.edu.ro vei gasi tot ce cauti.....spor la treaba wink.gif
AngelescuO
Trimis: 6 Feb 2007, 08:14 PM

Utilizator
**

Traim in tara lui Paper Voda.
Mesaj personal
HUȚUȚUI GABRIELA
Trimis: 7 Feb 2007, 01:34 PM

Utilizator
**

In curand nu ne vom mai vedea din dosul dosarelor pline de hartii pe care nu stiu cine la va citi. Efectiv timpul fizic este insuficient. Si ma intreb, carte si educatie.....pe cand? In loc sa gandesc, sa creez probleme sau sa rezolv probleme, scriu......

user posted image

Va urez spor tuturor rolleyes.gif
Mesaj personal
Openmind
Trimis: 7 Feb 2007, 02:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (HUȚUȚUI GABRIELA @ 7 Feb 2007, 02:34 PM)
In loc sa gandesc, sa creez probleme sau sa rezolv probleme, scriu......

Fa-ti un blog tongue.gif

--------------------
elite design
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
c_csintalan
Trimis: 7 Feb 2007, 07:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (AngelescuO @ 6 Feb 2007, 09:14 PM)
Traim in tara lui Paper Voda.

...nustiu la ce va ganditi, dar este un raspuns gresit... laugh.gif
adexahope
Trimis: 23 Feb 2007, 12:31 AM

Utilizator activ

[QUOTE]

Nu stiu care sunt criteriile, dar stiu ca in judetul nostru au fost admisi un fost inspector scolar si un metodist care, daca aveai ghinionul sa-ti vina la lectiile ptr. grad, aveau pretentii sa plece cu porbagajul plin. Pentru ei conta doar parerea directorului.....si daca directorul nu te suporta.... riscai sa primesti calificative care nu oglindeau deloc realitatea!
Imaginati-va ce vor face astfel de "experti ARACIP" cand vor fi pe teren!!!!

--------------------
"Invatatorii iti deschid usa, insa tu insuti trebuie sa treci prin ea."
Mesaj personal
adexahope
Trimis: 23 Feb 2007, 12:34 AM

Utilizator activ

L-am citat pe narciz la inceput! Sorry, nu stiu inca sa folosesc atat de bine tagurile astea!

--------------------
"Invatatorii iti deschid usa, insa tu insuti trebuie sa treci prin ea."
Mesaj personal
libelulica
Trimis: 28 Feb 2007, 04:32 PM

Începător
*

Buna ziua!
Sunt un membru al unei comisii de evaluare a calitatii putin debusolat, pentru ca nu prea stiu de unde sa iau niste informatii.
Poate cineva sa-si faca mila de mine si sa-mi trimita un model de Plan operational si un raport anual ?
Cu multumiri, cristinaboaru@yahoo.com
Mesaj personal
imy
Trimis: 12 Mar 2007, 06:58 PM

Utilizator
**

ph34r.gif ÎNCEP INSPECȚIILE DE MONITORIZARE EXTERNĂ!!!!!!!!!!
În mod normal nu ar trebui să mă sperie, asta în calitate de responsabil la nivelul școlii cu asigurarea calității. Dar..........abia acum am primit niște documente în care se specifică toate câte ar fi trebuit să le fac..... ohmy.gif
Cică aia, cică ai'laltă.
De ce nu am fost chemată la o formare la începutul anului? Trebuia eu să ghicesc ce și cum? Și pt. ce? Pt. ca la sf. anului să facă babalâcii din școală scandal că iau salariul de merit, culmea nesimțirii.........pt al 2-lea an consecutiv?
Asta după ce tot greul din școală (cel neremunerat) este plasat pe spatele celor tineri.
fighting11.gif
Mesaj personal
viorel1950
Trimis: 15 Mar 2007, 06:07 PM

Utilizator
**

IMY
CE spui tu e o parere la noi numai BABALÂCII muncesc tinerii nici nu vor sa auda de ARACIP si de hârtii... Cât vor mai muncii BABALÂCI va mai exista învățământ și se va mai face carte dar dupăaceea va veni si popopul

animal45.gif
animal63.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved