Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> dosar autoevaluare pentru calificativ la sfarsit de an?
pescarus
Trimis: 18 Jun 2006, 01:25 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Știe cineva ce trebuie să cuprindă dosarul pentru calificativul la sfârșit de an?
Unde se poate găsi metodologia acordării acestuia?
Există undeva un model de fișă de evaluare pentru profesorii de gimnaziu pentru acordarea acestui calificativ?

La noi directorul, în consiliul profesoral, a organizat această chestiune. S-a ales o comisie (formată din membrii comisiei de calitate + șefii de comisie metodică) care va analiza toate dosarele profesorilor. Printre aceștia sunt și eu.
Ce să spun eu colegilor să pună la dosarul personal pentru acestă evaluare?

--------------------
Mesaj personal
pescarus
Trimis: 21 Jun 2006, 06:05 AM

Utilizator avansat

Se pare că nu are nimeni ceva negru pe alb.
O colegă de la altă școală mi-a spus că au făcut și ei așa ceva, un dosar cu dovezi, anul trecut. Dar anul acesta nu le-au mai cerut.
Altă colegă, mai tânără, studentă la masterat, spunea că a auzit pe cineva că anul trecut n-a putut să dovedească decât pentru 80 de puncte și a luat calificativul BINE, chiar dacă de la 81 se dă F. B.
Chiar nu știe nimeni ceva sigur?

--------------------
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 21 Jun 2006, 08:35 AM

Utilizator avansat

Fiecare institutie isi concepe propria fisa de evaluare, in functie de activitatile specifice din scoala. Cel putin asa a fost pana acum, nu stiu sa fi aparut ceva STAS. Din comoditate unii directori ,,imprumuta" astfel de fise de la alte scoli, cu alt specific si de aici imposibilitatea in multe cazuri de a obtine calificativul FB. Cei nedreptatiti au dreptul la contestatie. Pot apela si la liderul sindical din scoala. Un calificativ ,,bine" poate avea urmari grave in ascensiunea profesionala a individului, de aceea conceperea acestei fise de evaluare este un act de mare raspundere.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
pescarus
Trimis: 23 Jun 2006, 05:19 AM

Utilizator avansat

Am găsit o fișă de evaluare a profesorilor pe didactic.ro. La noi la școală avem această fișă, identică cu cea găsită, de 3-4 ani. Sunt unele puncte greu de dovedit. De exemplu, cum se dovedește "comportamentul față de elevi", cu acte la dosar? Directorul spunea ceva despre o declarație pe proprie răspundere. Chiar este necesar așa ceva?

Pentru cei interesați atașez fișierul cu fișa.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3609 )
Fișier atașat  fisa_de_evaluare.doc

--------------------
Mesaj personal
pescarus
Trimis: 29 Jun 2006, 06:25 AM

Utilizator avansat

Am avut surpriza să aflu că la învățători există o fișă care are... 17 pagini!!
Eu fiind profesor, nu prea am avut curiozitatea să o studiez.
La ședința de validare , șeful comisiei metodice a învățătorilor a venit cu ele completate !

--------------------
Mesaj personal
pescarus
Trimis: 29 Jun 2006, 06:26 AM

Utilizator avansat

Am uitat să precizez că fișele pentru învățători au fost luate de la Inspectoratul Școlar.

--------------------
Mesaj personal
udrescuvalentina
Trimis: 30 Jun 2006, 07:07 PM

Începător
*

Calificativul anual se stabileste de catre C.A. (cons. de adm.), conf.art 33 lit .e din R.OF.U.I.P (REGULAMENTUL DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE A INV. PREUNIV.).

Procedura de evaluare se declanseaza prin autoevaluare -prin completarea rubricii "autoeval." - din FISA DE EVALUARE A PROFESORULUI, aceasta contine 6 unitati de competenta :1.proiectare didactica, 2.organizare sirealizare activit. de invatare, 3.particip. la act. complementare... , 4.particip. la activit de perfectionare..., 5. capacitatea de comunicare, 6.comportamentul si tinuta.

Cereti anexa la ordinul 3522/2000 emis de M.Ed.C. Acolo veti gasi si fisa postului cu care aceasta trebuie corelata.
Mesaj personal
pescarus
Trimis: 1 Jul 2006, 10:41 PM

Utilizator avansat

Mulțumesc pentru răspuns.

--------------------
Mesaj personal
lumy47
Trimis: 6 Jul 2006, 07:56 AM

Utilizator activ

Conform art. 36, lit. i, seful de catedra/comisie metodica evalueaza activitatea fiecarui cadru did. si propune Consiliului de adm. calificativul anual al acestora, in baza unui raport bine documentat. La mine in scoala asa se procedeaza si e normal sa fie peste tot la fel, fiind vorba de respectarea REGULAMENTULUI DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE A UNIT. DE INV. PREUNIVERSITAR(2005).
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 6 Jul 2006, 11:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (lumy47 @ 6 Jul 2006, 08:56 AM)
Conform art. 36, lit. i, seful de catedra/comisie metodica evalueaza activitatea fiecarui cadru did. si propune Consiliului de adm. calificativul anual al acestora, in baza unui raport bine documentat. La mine in scoala asa se procedeaza si e normal sa fie peste tot la fel, fiind vorba de respectarea REGULAMENTULUI DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE A UNIT. DE INV. PREUNIVERSITAR(2005).

O fi evaluand el seful de catedra conform nu stiu carui articol, dar daca fisa de evaluare care i se pune la dispozitie nu este adaptata specificului fiecarei scoli, degeaba te straduiesti, nu poate oricine sa obtina punctaj maxim. De ex. stagiarii, fara dirigentii, care predau discipline cu programe stas (la care ei nu-si pot aduce contributia, ca in cazul disciplinelor din CDS), sau care predau materii la care nu se sustin examene de final, pt a se lauda cu ,,performante deosebite la examenele de sfarsit de ciclu''. Ca sa nu mai vorbim de accesul (imposibil sau limitat) al unor profesori la mijloace didactice moderne utilizate in procesul de predare-evaluare (retroproiector, calculator, videoproiector).

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
lumy47
Trimis: 6 Jul 2006, 05:04 PM

Utilizator activ

Probabil ca la d-voastra in scoala asa se intampla , desi nu e corect. Pare a fi o competitie dura, parca va luptati pt obtinerea salariului sau a gradatiei de merit
Fisa postului, dupa care se face evaluarea, permite oricarui profesor care -si indeplineste cu seriozitate sarcinile zilnice sa obtina FB. Succes!
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 6 Jul 2006, 08:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lumy47 @ 6 Jul 2006, 06:04 PM)
.........Pare a fi o competitie dura, parca va luptati pt obtinerea salariului sau a gradatiei de merit
.......

Nu-i vorba doar de salariul sau gradatia de merit, dar daca nu ai calificativ FB nu te poti inscrie la gradul I, nu poti obtine continuitate...

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
res
Trimis: 9 Jul 2006, 02:25 AM

Mentor

Acordarea calificativului FB, depinde mai ales cat de slugarnic esti fata de director sau "protejatii" acestuia! Daca nu esti asa, motive se gasesc, pentru oricine, pentru a nu mai lua FB laugh.gif laugh.gif laugh.gif (totu-i legal! wink.gif )

--------------------
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 9 Jul 2006, 07:05 AM

Utilizator avansat

Nu ca ma laud, dar ,,nu mor caii cand vor cainii'' smile.gif

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
res
Trimis: 9 Jul 2006, 11:43 AM

Mentor

QUOTE (gabiec @ 9 Jul 2006, 08:05 AM)
Nu ca ma laud, dar ,,nu mor caii cand vor cainii'' smile.gif

In mod normal nu, dar la noi orice se poate! wink.gif Realitatea o demonstreaza. Cati nu ocupa diverse posturi "caldute" unde in mod normal ( confused24.gif ) nu au ce cauta? happy30.gif .....Si mai sunt inca multe alte exemple di pacate wink.gif sign20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către res1 la data 9 Jul 2006, 11:46 AM

--------------------
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 9 Jul 2006, 03:25 PM

Utilizator avansat

Aveti dreptate

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
dan nicolau
Trimis: 26 Jan 2010, 12:35 PM

Utilizator
**

Am si eu o problema. La noi in scoala exista un individ care practica un nou sport national "reclama si contesta tot ce misca". Mai nou a contestat calificativul acordat de C.A. Unde gasesc mai multe lamuriri legate de procedurile de rezolvare a contestatiilor (jurista de la I.S.J. este la pamant si nu ma poate ajuta).
Mesaj personal
Carmen05
Trimis: 26 Jan 2010, 03:02 PM

Utilizator avansat

Calificativul nu a fost cunoscut la inceputul anului scolar? De ce este contestat tocmai acum?
Mesaj personal
res
Trimis: 26 Jan 2010, 06:18 PM

Mentor

QUOTE (Carmen05 @ 26 Jan 2010, 03:02 PM)
Calificativul nu a fost cunoscut la inceputul anului scolar? De ce este contestat tocmai acum?

daca i-a fost spus decat acum, eu cred este indreptatit sa reclame acest lucru, dar cred ca-i va fi destul de greu sa suporte ponegririle ce i se vor face de catre cei reclamati, mai ales ca parerea lor conteaza mult mai mult wink.gif

--------------------
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 26 Jan 2010, 06:35 PM

Utilizator avansat

Si-a contestat PROPRIUL calificativ sau pe al dvs??? blink.gif
Oricine poate depune contestatie doar cu privire la propria persoana, nu la altii!

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
res
Trimis: 26 Jan 2010, 07:19 PM

Mentor

QUOTE (roberta-chris @ 26 Jan 2010, 06:35 PM)
[....]Oricine poate depune contestatie doar cu privire la propria persoana, nu la altii!

laugh.gif daca cineva fura ar fi culmea sa se reclame singur laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 26 Jan 2010, 08:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dan nicolau @ 26 Jan 2010, 01:35 PM)
Am si eu o problema. La noi in scoala exista un individ care practica un nou sport national "reclama si contesta tot ce misca". Mai nou a contestat calificativul acordat de C.A. Unde gasesc mai multe lamuriri legate de procedurile de rezolvare a contestatiilor (jurista de la I.S.J. este la pamant si nu ma poate ajuta).

O astfel de procedura (de rezolvare a contestatiilor) ar trebui sa existe in Regulamentul Intern al fiecarei scoli (sau ROI)

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 27 Jan 2010, 08:40 AM

Utilizator avansat

QUOTE (res @ 26 Jan 2010, 08:19 PM)
[....]Oricine poate depune contestatie doar cu privire la propria persoana, nu la altii!

laugh.gif nu la asta m-am referit, stii foarte bine!
Daca dam examen amandoi, eu pot sa contest nota care ti-a fost acordata tie sau doar pe a mea?

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
res
Trimis: 27 Jan 2010, 05:19 PM

Mentor

QUOTE (roberta-chris @ 27 Jan 2010, 08:40 AM)
QUOTE (res @ 26 Jan 2010, 08:19 PM)

laugh.gif nu la asta m-am referit, stii foarte bine!
Daca dam examen amandoi, eu pot sa contest nota care ti-a fost acordata tie sau doar pe a mea?

din punct de vedere legal ai desigur dreptate, dar voiam sa spun ca o astfel de lege incurajaza de fapt frauda, pentru ca cel ce fura va castiga , iar cel cinstit va pierde mereu tongue.gif

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved