Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Retragere diploma, ...pentru inscriere la o a 2a facultate
roxana86
Trimis: 17 Jul 2006, 09:16 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

sunt studenta la ASE- Finante, trec acum in anul 2 si vreau sa mai dau la Sociologie (UB). problema mea e ca nu pot sa-mi iau diploma de bac in original de la ASE (am depus-o la inceputul anului universitar) desi sunt pe loc cu taxa si din cate stiu eu e dreptul meu sa fac o alta facultate la buget (unde voi depunde originalul).

doamna secretara refuza sa-mi elibereze diploma...zice ca nu are timp de asta acum, ca au inceput inscrierile...si mie imi trebuie diploma pana pe 20.07...

intrebarea mea este: are dreptul sa imi retina diploma daca eu vreau sa o retrag temporar?

--------------------
...ce nu te distruge te slabeste...
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 18 Jul 2006, 07:38 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Nu are dreptul. Fa o cerere prin care sa ceri eliberarea diplomei pentru a-ti face copii legalizate. Trebuie sa ti-o elibereze. Dupa aceea cu originalul mergi la sociologie, iar secretarei ii duci o copie legalizata. smile.gif
Mesaj personalTrimite email
roxana86
Trimis: 18 Jul 2006, 08:51 PM

Utilizator avansat

multumesc pt raspuns.
am fost azi la facultate... programul e intre 12 si 14, dar doamna secretara are alte treburi (la inscriere) si m-a chemat dupa 14.30, mi-a cerut FISA DE LICHIDARE (o cerere tip prin care se solicita retragerea intregului dosar- e pt licentiati de fapt) si care trebuie sa aiba 9 stampile, de la fiecare departament al ASE-ului- social, camine (desi eu sunt din Bucuresti), mai multe biblioteci (de unele nici nu stiam ca exista), etc. adica ma duc acolo si prezint fisa respectiva pe care mi se scrie "nu are debite" se semneaza si se parafeaza. dar NU SE VERIFICA NICAIERI, in nicio baza de date!!! deci...care e scopul oare??
cum nu o reusesc sa obtin in timp util respectivele stampile (pt ca doamnele secretare sunt "la inscrieri" si nu mai au timp de noi) pierd inscrierea la Sociologie...desi chiar as fi putut intra.... mad.gif

--------------------
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 19 Jul 2006, 09:32 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Fisa de lichidare iti trebuie numai daca parasesti facultatea si iti retragi diploma definitiv. Explica-i secretarei ca vrei sa retragi diploma doar temporar si ca iti e foarte urgent. Daca nu te asculta te poti duce si la decan.

Succes!
Mesaj personalTrimite email
roxana86
Trimis: 19 Jul 2006, 10:03 AM

Utilizator avansat

stiu, tocmai de asta m-am temut si eu (si mai ales parintii mei) ca daca voi completa respectiva fisa se considera ca ma retrag de la facultate.
am incercat sa ma inteleg cu respectiva doamna dar nici nu vrea sa stea la discutzii. si cadouri nu-i dau nici daca ma ameninta ca nu-mi mai da diploma niciodata dry.gif

aaa...si doamna decan (Tatiana Mosteanu pe numele dumneaei) spune sa ne ducem la secretariat, ca NU STIE REGULAMENTUL. rolleyes.gif Romania....

am renuntzat deci la idee, intrucat chiar daca ar binevoi sa mi-o dea azi nu mai am timp sa si legalizez....asta este....

multumesc inca o data pt rspuns! cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roxana86 la data 19 Jul 2006, 10:05 AM

--------------------
Mesaj personal
Costty
Trimis: 19 Jul 2006, 11:36 AM

Utilizator
**

Nu completa fisa de lichidare!! asta inseamna ca parasesti facultatea respectiva
Mesaj personalYahoo
Isabeaux
Trimis: 19 Jul 2006, 12:17 PM

Utilizator avansat

Eu cand am cerut diploma mi s-a spus ca pot sa mi-o dea pentru 1-2 ore cat sa o legalizez sau..daca nu o aduc in aceeasi zi trebuie sa fac o cerere pe care trebuie sa o semneze decanul.

Incearca sa le spui ca o aduci in aceeasi zi ca sa scapi de probleme..eventual lasa-ti carnetul de student sau un document la ele tongue.gif ca sa nu creada ca fugi cu diploma [ birocratia asta ] .

Oricum cauta un notar inainte pentru ca sunt foarte multi in vacanta. Bafta!

Acest mesaj a fost modificat de către Isabeaux la data 19 Jul 2006, 12:17 PM

--------------------
Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

--Mark Twain

BOFH
Ubersoft.net: Technology Is Not Your Friend
Xkcd
Mesaj personal
Keira86
Trimis: 28 Mar 2007, 10:25 AM

La prima intervenție

Am si eu o intrebare. Daca nu obtin toate semnaturile nu pot sa-mi retrag diploma de bac?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved