Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ajutor de inmormantare
omide
Trimis: 18 Jul 2006, 12:26 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Am si eu o intrebare si sper sa ma poate lamuri cineva.... tatal meu a fost maistru la un liceu din localitate si a decedat. As vrea sa stiu daca se acorda vreun ajutor de inmormantare din partea sindicatului etc si care este valoarea acestuia. Eu am citit in statutul cadrului didactic si am vazut ceva de genul a 5 salarii..... Astept un raspuns avizat! Multumesc!
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 18 Jul 2006, 09:04 AM

Utilizator avansat

Daca tatal dv nu a fost membru de sindicat aveti dreptul la ,,5 salarii ale persoanei decedate din bugetul asigurarilor sociale." Membrii de sindicat pot primi de la sindicatul judetean o suma fixa (stabilita la nivel de organizatie). In ambele cazuri faceti o cerere, in primul caz adresata conducerii scolii, iar in al doilea caz adresata liderului sindical din scoala, cereri insotite de cate o copia dupa certificatul de deces.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
omide
Trimis: 18 Jul 2006, 03:37 PM

Utilizator activ

multumesc pt informatii! oricum mi se pare absurd ca tata care a cotizat la sindicat 30 de ani sa primeasca 3 mil de la sindicat, iar cel care nu a fost membru 5 salarii......dar asa o fi echitatea din sistemul de invatamant
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 18 Jul 2006, 06:20 PM

Utilizator avansat

Are dreptul si de la sindicat si de la bugetul asigurarilor sociale. Sunt doua fonduri distincte.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
omide
Trimis: 18 Jul 2006, 09:10 PM

Utilizator activ

jurista inspectoratului arges si secretara liceului unde a lucrat tata nu stiu de aceasta prevedere cu cele 5 salarii... si au acceptat sa ne dea doar zece milioane , in conditiile in care tata avea si salariu de merit! oare ce as putea face?Multumesc, gabiec !
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 19 Jul 2006, 10:26 PM

Utilizator avansat

Invitati-le sa studieze Statutul personalului didactic Art.106 (2) ,,In caz de deces al unui cadru didactic sau didactic auxiliar, cuantumul ajutorului acordat celor indreptatiti, este de 5 salarii ale persoanei decedate, din bugetul asigurarilor sociale"
Daca vor insista sa va acorde doar cele 10 milioane, cum ati spus, intrebati-le, conform carui articol din care lege a rezultat aceasta suma.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
florina_trif_2007
Trimis: 29 Nov 2007, 11:03 AM

La prima intervenție

Legat de acest subiect am si eu o întrebare. Tatal meu a fost cadru didactic si a decedat in 2001. Familia nu a primit cele 5 salarii ca si ajutor de înmormântare. Mama mea poate să beneficieze acum de acest ajutor?
Mesaj personal
mihaicss
Trimis: 29 Nov 2007, 12:56 PM

Utilizator avansat

Din pacate treaba cu 5 salarii nu este .viabila.
De la casa nationala de asigurari de sanatate si alte drepturi se da un ajutor care este calculat anual (intrati pe site-ul lor si vedeti.gasiti si modelul de cerere si ce va mai trebuie)
Sindicatul da cat crede sau cat are sau daca da ,depinde de filiala etc Daca aveti un fond sindical in unitate poate sa va dea cat cosidera liderul sau daca nu de la cel judetean sau national.Condoleante pentru tatal dumneavoastra.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved