Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> mutare de la un liceu la altul, exista asemenea conditii in cls. a X a?
mhcrism
Trimis: 20 Jul 2006, 07:10 PM

Începător
*

Grup: Members

Va rog, este posibila mutarea unui elev de la un liceu cu profil mate-info la un alt liceu cu profil stiinte - in situatia in care acum a terminat cls. a IX a?
Precizez ca ambele licee sunt in aceeasi localitate.
Care ar fi conditiile ce ar trebui indeplinite in cazul in care mutarea ar putea fi posibila inaintea finalizarii clasei a X a ?

Multumesc anticipat
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 20 Jul 2006, 07:22 PM

Mentor

Grup: Moderatori

REGULAMENTUL DE ORGANIZARE ȘI FUNCȚIONARE A UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR:
http://www.edu.ro/index.php?module=uploads...load&fileId=575

"Secțiunea a 7-a
Transferul elevilor

Art.135. Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesionala la alta, de la o formă de învățământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament și ale regulamentului intern al unității de învățământ de la și la care se face transferul. Aprobările pentru transfer se dau de către consiliile de administrație ale celor două unități de învățământ.
Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puțin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situații medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferați și în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale județene/ a municipiului București, cu respectarea condiției de medie menționate anterior.
(2) Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puțin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepțiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul profesoral.
...
Art.141. (1)Elevii din învățământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învățământ, astfel:
a) în aceeași unitate de învățământ, de la o clasă la alta, cu aceeași specializare/calificare profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă;
b ) în aceeași unitate de învățământ, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare la alta, de la o calificare profesională la alta, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferență;
c) de la un liceu la altul, respectând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, în baza criteriilor prevăzute în prezentul regulament și în regulamentul intern al liceului la care se solicită transferul;
d) de la un liceu la altul, schimbând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferență, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul intern al unității de învățământ la care se solicită transferul;
..."

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mhcrism
Trimis: 20 Jul 2006, 08:02 PM

Începător
*

Multumesc foarte mult pentru raspuns si promptitudine!
Mesaj personal
Diana I.
Trimis: 29 Oct 2007, 11:07 AM

La prima intervenție

Ma pot muta la alt liceu, alta specializare incepand din sem. 2 daca a fost o diferenta de 0,27 pct. intre ultima medie de admitere de la liceul respectiv si a mea ? Help..
Mesaj personal
Carmen Budean
Trimis: 29 Oct 2007, 04:35 PM

Începător
*

Foarte interesante mesajele mai ales legate de disciplinele umanistice.

[Nota moderatorului] Vă rugăm nu atașați imagini care nu au legătură cu subiectul.

Acest mesaj a fost modificat de către LStoleriu la data 29 Oct 2007, 05:15 PM
Mesaj personal
musiktexte32
Trimis: 30 Oct 2007, 04:20 PM

Începător
*

cred ca posturile de mai sus sunt destul de concludente.

PE SCURT : DA POTI!

--------------------
Mesaj personal
electrik
Trimis: 11 Nov 2007, 04:04 PM

Utilizator activ

pt ca tot este vorba de transferuri....am si eu o intrebare:exista pe aici persoane care s-au transferat de la un profil la altul si a dat examenele de diferenta?Cum au fost?
Mesaj personal
liliana.ionescu
Trimis: 30 Jun 2009, 04:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mhcrism @ 20 Jul 2006, 08:10 PM)
Va rog, este posibila mutarea unui elev de la un liceu cu profil mate-info la un alt liceu cu profil stiinte - in situatia in care acum a terminat cls. a IX a?

Domnule Kotai, cand se depun cererile catre licee pentru realizarea transferului unui elev ce a promovat clasa a IX-a, profil A, in clasa a X-a, profil B? Imediat ce se incheie anul scolar sau in septembrie?? Din articolul respectiv nu reiese acest aspect...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 30 Jun 2009, 04:27 PM

--------------------
Mesaj personalYahooMSN
Kótai Csaba
Trimis: 1 Jul 2009, 01:28 PM

Mentor

Avand in vedere articolele urmatoare din Rofpreu:
"Art.141 (1)Elevii din învățământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învățământ, astfel:
...
d) de la un liceu la altul, schimbând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferență, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul intern al unității de învățământ la care se solicită transferul;"

"Art.146. Transferurile în care se păstrează forma de învățământ se pot efectua numai în perioada intersemestrială sau a vacanței de vară; regulamentul intern al unității de învățământ poate prevedea și condiții speciale de transfer."

"Art.73.
...
(3) Desfășurarea examenelor de diferență, în urma transferării de la o unitate de învățământ la alta, are loc, de regulă, în vacanțele școlare."

"Art.145. Nepromovarea unuia dintre examenele de diferență anulează dreptul la transfer. Școala de la care elevul a solicitat transferul este obligată să-l reprimească."

Rezulta doua lucruri:
1. Transferul este conditionat de promovarea examenelor de diferenta.
2. Perioada examenelor de diferenta nu este prevazut in mod explicit.

In concluzie
- Cererea se poate depune in orice periada a vacantei (daca nu prevede altfel
ROI a unitatii respective), de preferat cat mai repede.
- Unitatea informeaza elevul din ce discipline va sustine diferente si perioada de
desfasurare a examenelor de diferente (de regula coincide cu examenele de
corigenta din toamna dar decizia este a scolii).
- Transferul devine efectiv dupa promovarea examenelor de diferenta.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 1 Jul 2009, 01:29 PM

--------------------
Dumitrascu_Andreea
Trimis: 2 Jul 2009, 12:56 PM

La prima intervenție

buna ziua. am si eu o problema legata de transferul unui prieten de la un liceu la altul.
in prezent, elevul este la un liceu mai prost, cu o medie mult mai mica decat cea a liceului unde am dori transferul sau. are de dat o corigenta, iar media cu care ar fi inchiat clasa a IX a este undeva peste 6 si un pic.
as dori si eu un sfat, daca se poate muta la un liceu cu medie mai mare.
va multumesc !!!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 2 Jul 2009, 01:01 PM

Mentor

Conform ROFPREU (Regulamentului preuniversitar) da.
Tot conform ROFPREU, Regulament de Ordine Interioara a unitatii poate prevedea
conditii specifice. Daca acolo (in ROI) sunt prevazute conditii de medii atunci nu.
Interesati-va la unitatea unde vreti sa va transferati.

Cu corigenta este problema. Mai intai trebuie sa-si incheie situatia scolara la primul
liceu si doar dupa aceea sa se transfere.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 2 Jul 2009, 01:02 PM

--------------------
Larryz
  Trimis: 2 Jul 2009, 08:14 PM

Utilizator
**

As vrea sa va intreb si eu ceva....tocmai am aflat la celiceu am intrat...acum trec in clasa a-IX-a...si vreau sa ma transfer la alt liceu..pot sa ma transef acum inainte de a incepe scoala sau dupa primul semestru????va rog cine stie sa imi spuna si mie.... sad.gif sad.gif
Mesaj personal
boka
Trimis: 3 Jul 2009, 07:52 AM

Utilizator
**

Am si eu 1 problema la fel ca larryz.Ma pot transfera de la silvic la ungureanu Timisoara am media 6,45 ma pot transfera acum sau trebe sa stau un semestru ?
dar eu nam predat dosarul si copye legalizata !!!
PLS HELP

Acest mesaj a fost modificat de către boka la data 3 Jul 2009, 08:07 AM
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 3 Jul 2009, 08:36 AM

Mentor

Nu exista posibilitate legala de transfer inainte de vacanta intersemestriala numai
eventuale cazuri medicale.
Dosarele trebuie depuse in perioada 6-16 altfel locurile se pierd si se ocupa
in etapele urmatoare de repartizare.
Cazurile speciale - candidati care nu si-au depus dosarul si candidati care nu au
participat la primele doua etape a repartizarii - se rezolva in perioada 21-23 iulie
de catre comisia judeteana de admitere.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
boka
Trimis: 3 Jul 2009, 08:38 AM

Utilizator
**

Dar inca nam depus dosarul sad.gif nu se poate face nimnk va rog din suflet .. mai sunt 8 locuri la ungureanu sad.gif( DAr NAM DUS DOSARUL LA SILVIC Nu pot sal duc la unugureanu sad.gif?? PLS HELP

Acest mesaj a fost modificat de către boka la data 3 Jul 2009, 08:49 AM
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 3 Jul 2009, 08:50 AM

Mentor

Intreaba comisia judeteana de admitere. Ei sunt singurii in masura sa-ti dea un raspuns competent.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
boka
Trimis: 3 Jul 2009, 08:50 AM

Utilizator
**

si cum dau de ei un email sau id .. va rog

va rog frumos sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către boka la data 3 Jul 2009, 08:52 AM
Mesaj personal
boka
Trimis: 3 Jul 2009, 08:52 AM

Utilizator
**

QUOTE (Kótai Csaba @ 3 Jul 2009, 09:50 AM)
Intreaba comisia judeteana de admitere. Ei sunt singurii in masura sa-ti dea un raspuns competent.

O zi buna,
Prof. Kótai

imi spuneti va rog cum dau de ei biggrin.gif???

Acest mesaj a fost modificat de către boka la data 3 Jul 2009, 08:53 AM
Mesaj personal
Larryz
  Trimis: 3 Jul 2009, 09:18 AM

Utilizator
**

nici eu nu am depus dosarul... sad.gif sad.gif sad.gif ...insa nu stiu daca mai sunt locuri unde verau eu sa ma transfer...offf...... sad.gif
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 3 Jul 2009, 09:44 AM

Mentor

QUOTE (boka Trimis: 3 Jul 2009 @ 09:52 AM)
imi spuneti va rog cum dau de ei

La ISJ (Inspectoratul Scolar Judetean).

--------------------
boka
Trimis: 3 Jul 2009, 10:56 AM

Utilizator
**

SI UNDE E AIA biggrin.gif
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 3 Jul 2009, 11:08 AM

Mentor

Inspectoratul Scolar Judetean Timis
Bulevardul C. D. Loga nr. 3

--------------------
boka
Trimis: 3 Jul 2009, 11:09 AM

Utilizator
**

prin telefon nu merge sau email id ceva ,..?
Mesaj personal
boka
Trimis: 3 Jul 2009, 11:42 AM

Utilizator
**

Buna Ziua!Am si eu o rugaminte.Am fost admis la liceul Gurup Scolar Silvic Timisoara,profilul Silvicultura.Acum as vrea sa cer transferul meu la liceul Emanuil Ungureanu Timisoara.Avad in vedere ca inca nu am depuse cererile pt inscriere la liceul Silvic.Media fiindumi 6.45 cu care as putea intra la Grupul Scolar Emanuil Ungureanu Timisoara.Cine mai putea indruma sa ma pot transfera.Si spunetimi va rog daca se poate.Va multumesc pentru intelegere.O zi buna,si astept raspunsul dumneavoastra.

Ma poate ajuta cineva biggrin.gif? pls
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 3 Jul 2009, 12:50 PM

Mentor

Dupa cum am zis si mai sus, nu cunosc nicio modalitate legala de transfer in aceasta faza.
Situatiile speciale sunt de competenta Comisiei Judetene de Admitere, pe care pot sa-l
contactezi la ISJ.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved