Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> un master poate echivala cu o facultate?, ce fel de master egaleaza o facultate?
vivere
Trimis: 28 Jul 2006, 05:06 PM

Utilizator activ

Grup: Members

happy30.gif happy30.gif happy30.gif va rog sa ma lamuriti intr-o problema:
circula vorba pe la noi (bacau) ca daca faci un master ce se finalizeaza cu un examen de licenta acesta iti da dreptul sa participi la concursul de titularizare pe profilul masterului care poate fi diferit de facultatea ta . atentie masterul trebuie sa se finalizeze cu examen de licenta si nu cu disertatie.
intrebare: 1 in conditiile in care facultatea s-a redus la 3 ani si e obligatoriu masterul(specializarea) se vor crea grupe special pentru noi cei cu 5 sau 4 ani de facultate daca dorim sa ne masteram sau facem laolalta cu "boboceii"??
intrebare 2 daca examenul de licenta dispare din peisaj atunci cum se mai face diferentierea intre studiile postuniversitare cu si fara licenta?
intrebare de baraj 3 daca faci un master pe un profil adiacent de exemplu ai terminat finante si faci master pe contabilitate si exista aceasta , sa zicem egalizare in care din domeniu poti sa-ti dai gradele(def)
mentionez ca o colega de-a mea a terminat mate a facut master pe info cu asazisul examen de licenta care nu a fost decat ochestie orala pe marginea lucrarii de diploma nu a fost examen scris ca-n alte dati, ci doar denumirea de examen de licenta si a participat la concursul de titularizare pe info nu pe mate (facultatea de mate a terminat)
astept un raspuns avizat care sa ma lumineze happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 28 Jul 2006, 05:50 PM

Mentor

Grup: Moderatori

S-ar putea sa faceti confuzie intre master si studii postuniversitare.
Inca nu am auzit de master cu licenta, dar de studii postuniversitare cu licenta da.
In acest sens, cred ca aceea cunostinta a dumneavoastra a terminat un postuniversitar
si nu un master. Postuniversitar cu licenta intr-adevar iti da multe drepturi in noua specializare,
inclusiv recunoasterea gradelor didactice.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
gabiec
Trimis: 28 Jul 2006, 07:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vivere @ 28 Jul 2006, 05:06 PM)
... daca examenul de licenta dispare din peisaj atunci cum se mai face diferentierea intre studiile postuniversitare cu si fara licenta?...

Apropo de ,,diferentiere"

Daca acum studiile superioare de lunga durata sunt de 3 ani, adica tot atat cat au facut si cei de la invatamantul superior de scurta durata, ce diferente vor mai fi intre viitorii absolventi de lunga durata (cu 3 ani) si actualii absolventi de scurta durata (tot cu 3 ani)?
Nu s-a gandit nimeni. Sa vezi procese in lant pe la ministerul invatamantului! Se pare ca asa-zisa reforma se face ,,dupa ureche", fara a gandi lucrurile in profunzime.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
vivere
Trimis: 28 Jul 2006, 08:53 PM

Utilizator activ

da cunostinta mea a facut postuniversitare terminate cu asa zisa licenta care de fapt a fost un examen sumar oral. dar masterul de 2 ani sau postuniversitara de 2 ani sunt diferite prin ce? fratele meu a tereminat master de 2 ani cu disertatie la sfarsit daca ar fi fost postuniversitara de 2 ani prin ce s-ar fi diferentiat?
si totusi nu am primit raspuns la intrebarile referitoare la durata studiilor postuniversitare pentru noi cei cu 5 sau 4 ani sau pentru cei cu colegii universitare. prin ce ne vom diferentia de altii ce fac 3 ani de facultate? happy30.gif
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 29 Jul 2006, 09:25 AM

Utilizator avansat

QUOTE (vivere @ 28 Jul 2006, 08:53 PM)
da cunostinta mea a facut postuniversitare terminate cu asa zisa licenta care de fapt a fost un examen sumar oral. dar masterul de 2 ani sau postuniversitara de 2 ani sunt diferite prin ce? fratele meu a tereminat master de 2 ani cu disertatie la sfarsit daca ar fi fost postuniversitara de 2 ani prin ce s-ar fi diferentiat?

Referitor la conditiile pt ocuparea functiilor didactice la Art.7 (1), lit.e) scrie":

,,Pt. functia de profesor in invatamantul liceal si postliceal - absolvirea cu examen de licenta a unei institutii de invatamant superior de lunga durata sau echivalenta acesteia, in profilul postului, SAU absolvirea cu diploma a cursurilor POSTUNIVERSITARE cu durata de cel putin un an si jumatate, APROBATE IN ACEST SCOP DE MINISTERUL INVATAMANTULUI - studii aprofundate, studii academice postuniversitare, studii postuniversitare de specializare in profilul postului..."

Deci un absolvent (cu diploma) al oricarei facultati, daca termina (tot cu diploma) un curs postuniversitar in profilul postului pe care doreste sa-l ocupe (curs aprobat de minister in acest scop, al ocuparii functiei respective) are aceleasi drepturi cu un absolvent al unei facultati de lunga durata (facultate in profilul postului pe care vrea sa-l ocupe).
Astfel de cursuri au fost organizate de catre minister pt informatica (poate si pt alte specializari), la care au participat: profesori de specialitati diferite care se aflau in restrangere de activitate (in urma carora au fost transferati pe post de prof de informatica), profesori cu studii superioare de scurta durata (in urma carora au primit dreptul de a preda la liceu), profesori care au dorit sa mai faca o specializare pe care sa o poata profesa.

Dl prof. Kotai, puteti confirma interventia mea?

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 29 Jul 2006, 09:33 AM

Mentor

Da, asa este, multumim pentru suport smile.gif

--------------------
Agurida
Trimis: 29 Jul 2006, 10:04 AM

Utilizator activ

Pt gabiec
Profesorii cu studii superioare de scurta durata nu sunt primiti la aceste cursuri postuniversitare(CARE AU DURATA DE CEL PUTIN 1,5 ANI). Am incercat eu pe informatica.
Deci, inca o poarta care li se inchide subinginerilor.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 29 Jul 2006, 10:09 AM

Mentor

Intr-adevar, dar acei profesori au avut posibilitatea sa-si completeze a studiile
la aproape orice disciplina.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
kovacsstefan
Trimis: 29 Jul 2006, 10:32 AM

Utilizator avansat

character40.gif Intrebare din partea unui prieten. Absolventii invatamantului de scurata durata, au dreptul la masterat? Daca da, la final se considera ca este absolvent al invatamantului de lunga durata? Multumesc! cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către kovacsstefan la data 29 Jul 2006, 10:32 AM

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 29 Jul 2006, 11:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Agurida @ 29 Jul 2006, 10:04 AM)
Pt gabiec
Profesorii cu studii superioare de scurta durata nu sunt primiti la aceste cursuri postuniversitare(CARE AU DURATA DE CEL PUTIN 1,5 ANI). Am incercat eu pe informatica.

Total gresit. Cunosc multe cazuri in CTA. Respectivele foste absolvente de SSD sunt acum titulare pe informatica la liceu, in urma unor astfel de cursuri. Chiar nu s-ar fi sesizat ,,neregula" daca exista, la niciun control, la nicio brigada?
Legea e f. clara. cuvantul ,,SAU" din art.7(d) si (e) reprezinta o alternativa pt toti. Ar fi trebuit sa fie mentionat ,,cu exceptia..." dar neexistand interdictia stipulata clar, legea trebuie aplicata asa cum este, nu cum li se pare unora ca ar putea fi interpretata.
Vad ca incazul maistrilor instructori nu li se pare nimic in neregula ca, pe baza acelorasi studii (postliceale, in profil), au dreptul sa predea si la gimnaziu si la SAM si la liceu, bine mersi (ceea ce mie mi se pare norma).
Nu vezi ca nimeni avizat nu se incumeta sa abordeze acest subiect cu argumente logice?

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 29 Jul 2006, 12:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 29 Jul 2006, 10:09 AM)
Intr-adevar, dar acei profesori au avut posibilitatea sa-si completeze a studiile
la aproape orice disciplina.

O zi buna,
Prof. Kótai

Pt ce sa-si continuie studiile inca 3 ani cu discipline de umplutura, cand ar fi mai rentabil si material si profesional sa faca 1,5 ani de SPECIALIZARE, in profil, ca doar nu predau toate materiile din facultate, ci doar discipline de SPECIALITATE.
Sa-mi argumenteze, cine poate, faptul ca un subinginer (care a dat toate ex de grad, titularizare in conditii absolut identice cu ale ing) e capabil sa-si predea specialitatea la clasa a 9 a si a 10 a, iar la a 11 nu. Ce, la liceu se preda cumva materia din facultate? Diferentierea in ce priveste salarizarea as accepta-o, sa zicem, dar limitarea dreptului de a profesa o meserie pt care ai confirmat ca poti s-o faci, este un abuz , despre care nimeni nu are curaj sa vorbeasca.
Lucrurile imi sunt f. clare despre ce interese sunt aici. Motivul pt care li se pun tot felul de bete in roate subinginerilor este acela de a-i determina pe acestia sa mai plateasca 2-3-4 ani de facultate inutila, pt. a-si lua ,,cine trebuie" ore suplimentare.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
SICV
Trimis: 29 Jul 2006, 02:33 PM

Utilizator
**

Ceea ce doresc sa prezint in continuare nu-mi apartine, ci sunt informatii primite de la seful catedrei de mecanica din cadrul facultatii pe care am absolvit-o (cu destui ani in urma). Aceste informatii m-au mai luminat si pe mine cu privire la acest subiect, asa ca sper sa va fie si dumneavoastra de folos:
Studiile superioare tehnice se vor reduce la majoritatea specializarilor de la 5 la 3 ani. Aceasta reducere se face avand in vedere faptul ca celor mai multi ingineri nu le sunt necesare toate disciplinele studiate in cei 5 ani (sau, cel putin nu le este necesar un grad ridicat de aprofundare al anumitor discipline) pentru a putea profesa cu succes ca ingineri de productie / tehnologi. De aceea, nivelul de pregatire al unui inginer "obisnuit" format in trei ani, va fi oarecum echivalent cu cel al unui subinginer "de pe timpuri". Masteratul cu durata de 2 ani va avea rolul de a completa pregatirea inginerilor pentru a putea profesa in proiectare, cercetare, invatamant. Practic, in cei doi ani de masterat se vor studia sau aprofunda discipline pe care in trecut le studiau toti inginerii, dar foarte putini dintre ei aveau ocazia sa le foloseasca dupa angajare. Aceasta schimbare are in mod clar scopul de a eficientiza invatamantul superior atat din punctul de vedere al studentilor cat si al institutiilor de invatamant superior.

In speranta ca v-am fost de folos, va doresc o zi buna.

--------------------
"Good is the enemy of Great"
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 29 Jul 2006, 03:52 PM

Utilizator avansat

Mi-ati fost de mare ajutor, in sensul ca, citind ceea ce ati postat dv am avut sentimentul ca imi propria mea conceptie, deci nu sunt singura care vede astfel lucrurile, mai ales in sensul rentabilizarii procesului de invatamant. Ramane de vazut daca are cineva de la minister si interesul sa puna in aplicare ceea ce este cat se poate de logic si de firesc. Oare pe ce se baza seful dv de catedra, pe propriile convingeri sau pe ceva palpabil?
Cu stima, Gabi

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 29 Jul 2006, 08:38 PM

Utilizator avansat

character40.gif Nimeni nu vrea sa-mi raspunda? Va rog domnul prof. Csaba, poate aveti un raspuns. Prietenul asteapta! cool20.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 29 Jul 2006, 08:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 29 Jul 2006, 08:38 PM)
character40.gif Nimeni nu vrea sa-mi raspunda? Va rog domnul prof. Csaba, poate aveti un raspuns. Prietenul asteapta! cool20.gif

In primul rand v-as intreba de ce ati considerat sa specificati ca intrebarea este din partea ,,unui prieten"? Va e teama sa nu cumva sa creada lumea ca sunteti in cauza si e jenant?
Trecand peste acest aspect, va pot raspunde ca cei cu SSD NU au dreptul la master. Deocamdata. cool20.gif

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 29 Jul 2006, 09:10 PM

Utilizator avansat

character40.gif Nici vorba! Dar multumesc pentru raspuns! laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 29 Jul 2006, 09:54 PM

Utilizator avansat

character40.gif gabiec, nu stiu de ce dar am simtit un ,,pic" de ironie in ceea ce ai scris. Poate ca mai bine ar fi sa nu continui dar parca nu pot. Ar fi interesant sa intri pe www.edtehno.dublu.ro pentru a ma cunoaste mai bine. Sunt sigur ca am facut mai multa scoala decat ai visat tu sa faci si chiar acum sunt iarasi student. Mare grija, ironia cere o inalta capacitate intelectuala. Esti pregatit? Eu particip la acest forum, pentru a ma informa si in limita posibilitatilor sa informez. Pentru a nu conturba topicul, te rog mult sa nu-mi raspunzi! cool20.gif
O zi buna!

--------------------
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 30 Jul 2006, 01:04 AM

Mentor

Imi pare rau, dar am obiceiul sa intervin cand stiu ceva sigur.
Cand ati pus intrebare, am cautat in legislatie si am gasit ceva de genul
- la master au dreptul cei cu studii universitare de licenta ... plus....
Conform noii legislatii aceasta categorie este cel cu 3, max. 4 ani. Nu am cunostinte
in ce masura se echivaleaza cu SSD-ul vechi. Din acest motiv nu am raspuns.
Cand voi avea informatii mai sigure voi reveni.
Legat de prieteni - cred ca toti suntem pieteni smile.gif

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
gabiec
Trimis: 30 Jul 2006, 09:27 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Agurida @ 29 Jul 2006, 10:04 AM)

Am incercat eu pe informatica.

Darga Agurida,
Intrucat m-a uimit ce mi-ai spus, am cautat in legislatie si am constatat faptul ca ai avut dreptate: La art.7 (1), lit.d) si e) din Statut se vorbeste despre cursuri postuniversitare aprofundate, academice postuniversitare si postuniversitare de specializare. In legea 84 la art.76 se mentioneaza ca absolventii SSD pot participa doar la cursuri postuniversitare de perfectionare. Din acest motiv nu te-au primit la cursurile de specializare pe info. Eu ti-am raspuns ca nu e posibil, pt ca, repet, am colege cu SSD care au facut astfel de cursuri si acum predau informatica. Asta e, fiecare cu sansa lui. Sa speram ca se vor indrepta lucrurile asa cum ar fi normal, desi...citeste propunerile FSLI de modificare a Legii 128 (alti ,,destepti"!).
O zi buna!

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Agurida
Trimis: 30 Jul 2006, 12:10 PM

Utilizator activ

Nu am vrut sa te contrazic ieri pt ca eram sigura ca te vei documenta intre timp.
Ma mira faptul ca la constanta au primit la aceste cursuri absolventi de ssd, dar ma bucur pt persoanele in cauza.
Nu-mi ramane decat sa urmez o alta facultate sau sa plec din invatamant.
Mesaj personal
kzoom4
Trimis: 19 Jul 2010, 06:45 PM

Utilizator avansat

am si eu o nelamurire!
am terminat facultatea cu specializarea pedagogia inv. primar si prescolar si doresc sa fac un master pe managementul si monitorizarea mediului.
interbare:
pot participa la examenul de titularizare in domeniul masterului daca fac pe langa master si modulul pedagogic I si II(postuniversitar)?
multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către kzoom4 la data 19 Jul 2010, 06:47 PM
camomille
Trimis: 19 Jul 2010, 07:07 PM

Utilizator avansat

repet ce am scris și în altă parte ca să te țin în atenția celorlalți forumiști. Poate te mai informează și altcineva

"din câte știu eu specialitatea ți-o dă LICENȚA, masterul este numai ptr aprofundarea a ceea ce ai făcut în ciclul I. Ptr reconversie trebuie să faci un master de specializare pe Eco etc...(astea sunt numai la liceu și nu la primar sau gimnazial) și asta după cei doi ani de ciclul II Bologna."

DE CE NU AI FĂCUT DIN PRIMA ACEASTĂ FACULTATE? Ar fi fost mult mai ușor. Sau ai vrut să ajungi pluridisciplinar?

Poate știe altcineva altceva și-ți va răspunde

Acest mesaj a fost modificat de către camomille la data 19 Jul 2010, 07:08 PM
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 19 Jul 2010, 09:44 PM

Utilizator avansat

Atentie la noile conditii pentru ocuparea posturilor, in proiectul legii educatiei. Nu se mai cere masterul in specializare, ci master didactic.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved