Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> clasa a XII-a ruta progresiva, programa lb. engleza?
king Al Taric
Trimis: 14 Sep 2006, 03:22 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Din pacate inca nu sunt pe deplin lamurit cu privire la programa care trebuie aplicata in anul scolar 2006-2007 la clasa a XII-a ruta progresiva (cei care au urmat SAM si clasa a XI-a an de completare) la limba engleza. Clasele pe care le am la a XII-a ruta progresiva nu au studita deloc engleza in SAM (clasele a IX-a si a X-a) nici in clasa a XI-a an de completare - au avut doar limba franceza ca limba straina unica.
Se aplica programa de limba engleza L3 (limba straina 3)?
Ce manuale folositi - profesorii de limba engleza - la acest nivel?

Multumesc. character40.gif

--------------------
Life is a series of contradictory facts.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
otilix
Trimis: 14 Sep 2006, 10:44 PM

Utilizator activ

aceeasi dilema, am XII seral si XI SAM la care nu stiu inca ce manuale/programa sa iau in calcul. thx for any help.

--------------------
CMS-NC/USA Go JT!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 14 Sep 2006, 10:56 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Iata ce scrie in programa de engleza pentru tehnologic:

Tipuri de programe:
• Programa pentru modulul „Comunicare în Limba modernă 1. Nivelul 3”, care se aplică pentru L1, la:
- toate calificările profesionale, pe ambele rute de calificare profesională (directă și progresivă);
• Programa pentru modulul „Comunicare în Limba modernă 2. Nivelul 3”, care se aplică pentru L2, la:
- toate calificările profesionale, pe ruta directă de calificare profesională;
- calificările profesionale tehnician în activități de comerț, tehnician în gastronomie, organizator banqueting,tehnician în hotelărie, pe ruta progresivă de calificare profesională.
NOTĂ: Pentru toate celelalte calificări profesionale de pe ruta progresivă de calificare, în clasele a XII-a și a XIII-a, la Limba modernă 2 se aplică programele școlare valabile pentru Limba modernă 1, clasele a IX-a și a X-a, școala de arte și meserii, elaborate pe baza Unității de competențe Comunicare în limba modernă. Nivel 1.

Aceasta programa se afla in arhiva:
http://www.edu.ro/index.php?module=uploads...oad&fileId=3253

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
king Al Taric
Trimis: 15 Sep 2006, 09:11 AM

Utilizator avansat

Multumesc domnule Kotai.
Aceasta programa pe care ati mentinat-o in link-ul respectiv se aplica anul acesta?
Stiu ca intrebarea poate parea ciudata - dar mi s-a spus ca de fapt ar intra in vigoare din anul scolar 2007-2008.

Multumesc.

--------------------
Life is a series of contradictory facts.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Kótai Csaba
Trimis: 15 Sep 2006, 11:10 AM

Mentor

Grup: Moderatori

Vedeti ce scrie in ordinul propriu zis.
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/4968

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved