Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (11) « Primul ... 4 5 [6] 7 8 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> înscriere definitivat
acd
Trimis: 21 Oct 2010, 08:42 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna seara.

Am mai postat odata aceasta intrebare si pe un topic deja existent, dar n-am primit
nici un raspuns, asa ca am deschis un topic nou in speranta unei indrumari.

As dori sa stiu daca ma pot inscrie anul acesta scolar la def. in situatia (ceva mai
complicata):

1. am fost angajat in invatamant prima data in 1998-1999 (suplinitor calificat)
2. a urmat un alt an suplinitor calificat 1999-2000
3. in 2000 m-am titularizat pe un post la care am renuntat prin demisie in februarie 2002
5. in 2005-2006 am lucrat ca profesor suplinitor necalificat (am prins ore pe alta
specialitate)
6. 2008-2009 - suplinitor calificat
7. 2009-2010 - suplinitor calificat
8. 2010-2011 - suplinitor calificat

Daca imi puteti raspunde, va rog precizati si normativele care surprind situatia de fata.

Va multumesc.

PS: in rastimpurile care lipsesc (feb 2002-2005 si 2006-2008 NU am lucrat in invatamant)

Acest mesaj a fost modificat de către acd la data 21 Oct 2010, 08:43 PM

--------------------
"Consilio et animis"
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
amethyst
Trimis: 21 Oct 2010, 10:09 PM

Mentor

Va puteti inscrie, pt ca vi se cer calificativele pe ultimii 2 ani, respectiv din 2009; ce a fost inainte de 2009 nu mai conteaza, ci doar aceasta per. numita stagiu. smile.gif

--------------------
user posted image
Mesaj personal
acd
Trimis: 21 Oct 2010, 10:35 PM

Utilizator activ

Multumesc de raspuns, dar problema nu e de-acolo.

Am intampinat o problema la inscriere, in sensul ca mi-a fost refuzat dosarul pe motiv
ca in vara examenului (august 2011) implinesc o vechime de 7 ani si cateva luni, ceea
ce este peste limita de 6 ani.

DAR... citind topicul acesta, am vazut mentionat undeva ca problema aceasta este
surmontabila printr-o demisie, ceea ce s-a si intamplat in cazul meu, mai ales ca prin
acea demisie (mentionata si in cartea de munca) am renuntat la titulatura.

DECI, numaratoarea anilor ce constituie vechimea in invatamant, in cazul de fata, ar
trebui facuta dupa data demisiei (nu?) si atunci ar rezulta numai vreo 3 ani vechime, deci
m-as incadra in limita de 6 ani.

Insa, pe fisa de inscriere nu am mentionat acest lucru, din lipsa unui loc potrivit pentru
acest aspect (e drept, poate si a grabei).

Domnul Inspector de la formare al ISJ, mi-a comunicat niste numere de articole de
normative pentru care mi-a refuzat dosarul.

As dori sa stiu si eu niste astfel de numere pentru partea cu demisia mentionata mai
sus, ca sa stiu sa-i dau un raspuns avizat si sa vad daca-mi primeste dosarul.

Va multumesc.

--------------------
"Consilio et animis"
Right
Trimis: 22 Oct 2010, 08:31 PM

Utilizator activ

Buna seara

Mi-am depus dosarul pentru obtinerea definitivatului in invatamant dar nu stiu ce ar trebui sa fac in continuare. Colegele mi-au zis ca trebuie sa iau legatura cu inspectorul de specialitate sa-l intreb cand am inspectia ( ele ziceau ca vor fi, de fapt, doua inspectii ) si daca cel/cea care vine in inspectie nu are masina cu care sa vina la noi la scoala ( in mediul rural ) va trebui sa merg eu sa-l / s-o aduc. Concret, va rog, imi puteti spune ce am de facut dupa depunerea dosarului si cate inspectii sunt pana la urma - doua sau una ? Multumesc anticipat.
Mesaj personal
Wings
Trimis: 22 Oct 2010, 08:33 PM

Mentor

Pt definitivat exista o singura inspectie, numita inspectie speciala. Vorbiti cu inspectorul de specialitate pentru a va comunica numele cadrului didactic metodist al ISJ care este repartizat pt a va inspecta (poate fi chiar inspectorul). Abia apoi il cautati pe metodist si stabiliti data inspectiei, precum si alte amanunte (transport, etc).
Mesaj personal
ynaiasi
Trimis: 23 Oct 2010, 09:33 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Right @ 22 Oct 2010, 08:31 PM)
Buna seara

Mi-am depus dosarul pentru obtinerea definitivatului in invatamant dar nu stiu ce ar trebui sa fac in continuare. Colegele mi-au zis ca trebuie sa iau legatura cu inspectorul de specialitate sa-l intreb cand am inspectia ( ele ziceau ca vor fi, de fapt, doua inspectii ) si daca cel/cea care vine in inspectie nu are masina cu care sa vina la noi la scoala ( in mediul rural ) va trebui sa merg eu sa-l / s-o aduc. Concret, va rog, imi puteti spune ce am de facut dupa depunerea dosarului si cate inspectii sunt pana la urma - doua sau una ? Multumesc anticipat.

La Iasi se afiseaza la isj si pe siteul inspectoratului in luna februarie lista metodistilor ce vor veni in inspectie.Abia apoi contactam metodistul si dicutam cu el detaliile. Eu am avut "norocul" ca metodistul sa imi ceara sa ii trimit masina(desi avea masina).Ca sa nu mai spun ca toti metodistii vin cu foaie de decont pt transport.... confused05.gif

--------------------
„EDUCATIA ESTE CEEA CE RAMANE DUPA CE AI UITAT TOT CEEA CE AI INVATAT IN SCOALA.” Albert Einstein
Mesaj personal
chchch
Trimis: 23 Oct 2010, 04:24 PM

Utilizator avansat

Util !

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 248 )
Fișier atașat  GRADE_DIDACTICE.zip

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
secreariadnaH
Trimis: 25 Oct 2010, 11:03 AM

Utilizator
**

Va rog sa ma ajutati.
Vreau sa ma inscriu la definitivat anul acesta dar nu stiu unde este un centru de examen. Stie cineva? Va rog urgent sa ma anuntati.
Mesaj personal
secreariadnaH
Trimis: 25 Oct 2010, 11:22 AM

Utilizator
**

ajutor
Sunt profesor documentarist si anul acesta vreau sa ma inscriu la definitivat dar nu stiu unde exista un centru de examen. Pe diploma mea la specializare scrie Biblioteconomie-arhivistica. programa pentru definitivat la professor documentarist exista. Stie cineva unde exista centru de examen???????
Mesaj personal
trunxy
Trimis: 25 Oct 2010, 08:33 PM

Utilizator
**

Am absolvit sociologie, dar predau de patru ani arte plastice ca suplinitor necalificat (nu mi-am găsit loc de muncă în domeniu sad.gif ). Întrebarea mea ar fi dacă mă pot înscrie la definitivat, și dacă da "inspectia scolara speciala" din ce materie o dau (din ce am absolvit, sau din ce predau?).
Mersi anticipat pentru raspuns smile.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 25 Oct 2010, 08:52 PM

Mentor

Doar titularii sau suplinitorii calificați pot susține examenul pentru definitivarea în învățământ.

--------------------
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 25 Oct 2010, 09:50 PM

Mentor

QUOTE (secreariadnaH @ 25 Oct 2010, 11:03 AM)
Va rog sa ma ajutati.
Vreau sa ma inscriu la definitivat anul acesta dar nu stiu unde este un centru de examen. Stie cineva? Va rog urgent sa ma anuntati.

Depinde de specializarea dvs.; pb exista acolo unde ati terminat studiile.

--------------------
user posted image
Mesaj personal
acd
Trimis: 27 Oct 2010, 09:00 AM

Utilizator activ

La numaratoarea anilor ce constituie vechimea efectiva la catedra se pun si cei
in care am predat ca profesor necalificat? (deci NU pe specializarea de pe diploma)

--------------------
"Consilio et animis"
4ward
Trimis: 27 Oct 2010, 10:26 AM

Utilizator avansat

QUOTE (acd @ 27 Oct 2010, 09:00 AM)
La numaratoarea anilor ce constituie vechimea efectiva la catedra se pun si cei
in care am predat ca profesor necalificat? (deci NU pe specializarea de pe diploma)

Perioada în care ați lucrat ca necalificat,nu se ia în considerare pentru înscriere,pentru că necalificații nu au dreptul să susțina examenul de definitivat.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
dana marina
Trimis: 27 Oct 2010, 05:28 PM

Utilizator activ

QUOTE (secreariadnaH @ 25 Oct 2010, 11:22 AM)
ajutor
Sunt profesor documentarist si anul acesta vreau sa ma inscriu la definitivat dar nu stiu unde exista un centru de examen. Pe diploma mea la specializare scrie Biblioteconomie-arhivistica. programa pentru definitivat la professor documentarist exista. Stie cineva unde exista centru de examen???????

da exista si o programa si un centru universitar pentru perfectionarea profesorilor documentaristi, din cate am inteles, la Oradea.
Mesaj personal
tivadar_emanuel
Trimis: 2 Nov 2010, 01:42 PM

Utilizator avansat

Cand se fac inscrierile ptr definitivat? In ce perioada?
Multumesc!

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
szydana
Trimis: 2 Nov 2010, 01:50 PM

Utilizator avansat

1-31 octombrie
Mesaj personal
tivadar_emanuel
Trimis: 2 Nov 2010, 02:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (szydana @ 2 Nov 2010, 01:50 PM)
1-31 octombrie

aaaa ...deci s-a terminat perioada....:|

ms mult de raspuns si de promptitudine

--------------------
ana-andrada
Trimis: 2 Nov 2010, 05:33 PM

Utilizator
**

QUOTE (tivadar_emanuel @ 2 Nov 2010, 02:24 PM)
1-31 octombrie

depinde de isj sunt isj-uri care preiau dosare inclusiv pana i 5 noiembrie mai bine va mai interesati poate mai reusiti in al 12 ceas sa va inscrieti bafta
Mesaj personal
tivadar_emanuel
Trimis: 7 Nov 2010, 11:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ana-andrada @ 2 Nov 2010, 05:33 PM)
QUOTE (tivadar_emanuel @ 2 Nov 2010, 02:24 PM)
1-31 octombrie

depinde de isj sunt isj-uri care preiau dosare inclusiv pana i 5 noiembrie mai bine va mai interesati poate mai reusiti in al 12 ceas sa va inscrieti bafta

@ana-andrada: nu am mai incercat si nici nu am sa o mai fac ... am luat decizia de a-mi da demisia din invatamant - maine - la prima ora si cred ca e o decizie buna

--------------------
acd
Trimis: 25 Nov 2010, 02:40 AM

Utilizator activ

Buna dimineata!

Vroiam sa ma inscriu la definitivat anul acesta, dar intampin probleme... am o vechime
(la data sustinerii examenului, adica in august (parca?!) 2011) de 7 ani, 1 luna si 1 zi.

Este cu 1 luna si 1 zi peste limita maxima. Stiam ca se pot obtine derogari de la
minister, dar nu stiu daca si in cazul meu. Daca pot obtine, cum ma adresez ministerului?

Va multumesc.

--------------------
"Consilio et animis"
fizzoasa22
Trimis: 13 Jan 2011, 05:35 PM

La prima intervenție

Buna ziua!
As vrea sa aflu daca are vreo legatura faptul ca am terminat liceul pedagogic in 2005 si m'am angajat in invatamant abia in 2010.Intre timp, am absolvit facultatea de economia turismului intern si international din cadrul universitatii Romano-Americane si in prezent sunt inscrisa la un masterat in comunicare si relatii publice la SNSPA.Pot sa imi dau definitivatul anul viitor sau ma afecteaza acesta perioada de 5 ani in care nu am profesat in invatamant?
Momentan sunt profesoara de engleza pe baza unui atestat "Upper intermediate" avizat de MEC dar as vrea sa stiu pe ce specializare pot da definitivatul?Specializarea obtinuta la absolvirea liceului pedagogic este de invatator-educator, pot da definitivatul si ca profesoara in urma licentei obtinute de la facultate? Daca da, pe ce domeniu?
Multumesc frumos si astept un raspuns!
Mesaj personal
viviana271986
Trimis: 17 Jan 2011, 03:15 PM

Utilizator activ

Buna ziua!Mi-a fost aprobat dosarul pentru inscrierea la definitivat cu conditia completarii lui cu copia certificatului DPPD si foaia matricola.Stie careva pana cand trebuiesc puse la dosar?(Iasi).
Mesaj personal
stelea4u@lilik
Trimis: 13 Feb 2011, 04:55 PM

Începător
*

Buna ziua!
La inceputul anului scolar m-am inscris la definitivat. Atunci aveam doar un an in invatamant, dar se considera ca pana in august cand se da examenul se fac 2 ani la catedra. Intre timp am ramas insarcinata si o sa nasc la sfarsitul lunii mai. Ma gandeam sa intru in concediu prenatal dupa vacanta de Pasti, adica la sfarsitul lui aprilie. Intrebarile mele sunt:
1. daca iau prenatal, apoi postnatal si CIC pot sustine examenul in august? Adica imi afecteaza aceste concedii vechimea la catedra necesara pt. def?
2. concediul medical se ia in calcul la vechimea la catedra ?( la inceputul sarcinii am avut probleme si medicul mi-a interzis sa mai merg la scoala in conditiile in care faceam naveta si mergeam 4 km pe jos)
3. pot sa iau prenatal+postnatal+co(iulie si august) si apoi cic fara sa imi afecteze vechimea la catedra?
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 13 Feb 2011, 05:12 PM

Utilizator avansat

Concediul medical este vechime la catedra. Prenatalul si postnatalul sunt concedii medicale, deci se considera vechime la catedra.
CIC este vechime in munca si in invatamant, dar nu este vechime la catedra.

Art. 19 (2) literele d si e din METODOLOGIA FORMĂRII CONTINUE A PERSONALULUI DIDACTIC DIN ÎNVĂłĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR
(2) În stabilirea vechimii efective la catedră se vor avea în vedere următoarele precizări cu caracter general:
a) CondiŃiile de vechime necesare înscrierii la examenele de definitivare si grade didactice se referă la vechimea la catedră si nu se confundă cu vechimea în muncă recunoscută ca vechime în învăŃământ în vederea stabilirii drepturilor salariale. Pentru vechimea la catedră se ia în calcul perioada în care s-a prestat activitate efectivă de predare, ca personal didactic calificat, respectiv absolvirea studiilor de specialitate cu examen de diplomă sau de licenŃă, după caz, si îndeplinirea condiŃiei impuse de art. 68 din Legea 84/1995, republicată, cu modificările si completările ulterioare.
cool.gif Cadrele didactice încadrate în învăŃământul preuniversitar particular beneficiază de recunoasterea vechimii la catedră, necesare pentru obŃinerea definitivării în învăŃământ si a gradelor didactice II si I, de la data obŃinerii autorizaŃiei de fucŃionare provizorie de către unitatea scolară respectivă, conform legislaŃiei în vigoare;
c) Pentru funcŃia didactică de maistru-instructor vechimea de predare la catedră necesară înscrierii la examenul pentru obŃinerea definitivării în învăŃământ, se calculează de la data absolvirii cu diplomă a unei scoli post liceale în domeniu/scoala de maistri.
d) Perioada de suspendare a contractului individual de muncă nu se consideră vechime la catedră, ci doar vechime în învăŃământ.
e) Perioada concediului de maternitate este considerată vechime la catedră.

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (11) « Primul ... 4 5 [6] 7 8 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved