Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> concediu de studii
sistem
Trimis: 18 Sep 2006, 10:10 AM

Utilizator activ

Grup: Members

am o intrebare.minim cate luni poti sa-ti iei concediu de studii?se poate lua in orice luna a anului sau doar la inceputul lui septembrie?si inca o intrebare:pentru detasare trebuie sa mai dai numai exam de titul.inca o data sau iti vine si inspectie la clasa?
Mesaj personal
sistem
Trimis: 18 Sep 2006, 10:40 AM

Utilizator activ

poate cineva sa-mi raspunda va rog? dry.gif
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 18 Sep 2006, 12:44 PM

Mentor

si eu sunt curios
care sunt conditiile care trebuie indeplinite pt 1 astfel de concediu? este platit? poti lua un asemenea concediu pt realizarea dizertatiei de master sau doar pt doctorat?
Mesaj personal
sistem
Trimis: 18 Sep 2006, 01:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihai_ropota @ 18 Sep 2006, 12:44 PM)
si eu sunt curios
care sunt conditiile care trebuie indeplinite pt 1 astfel de concediu? este platit? poti lua un asemenea concediu pt realizarea dizertatiei de master sau doar pt doctorat?

si pe mine tot ptr disertatie ma intereseaza
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 18 Sep 2006, 01:42 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Iata prevederile Statutului in acest domeniu:

"ART. 102
(1) Personalul didactic titular, care din proprie initiativa solicita sa se specializeze sau sa participe la cercetare stiintifica in tara sau in strainatate, are dreptul la concedii fara plata. Durata totala a acestora nu poate depasi 3 ani intr-un interval de 7 ani. Aprobarile in aceste situatii sunt de competenta conducerii institutiei de invatamant superior sau, dupa caz, a inspectoratului scolar, daca se face dovada activitatii respective.
(2) Personalul didactic titular poate beneficia de concediu fara plata pe timp de un an scolar sau universitar, o data la 10 ani, cu aprobarea institutiei de invatamant superior sau, dupa caz, a inspectoratului scolar, cu rezervarea catedrei pe perioada respectiva.
(3) Personalul didactic, care se afla in situatia prevazuta la alin. (1), beneficiaza de prevederile art. 101 alin. (6). Personalul didactic aflat in conditiile alin. (2) nu beneficiaza de prevederile art. 101 alin. (6), cu exceptia celui care a desfasurat activitati de invatamant sau in interesul invatamantului.
ART. 103
Cadrele didactice beneficiaza de dreptul la concediu astfel:
a) concediul anual cu plata, in perioada vacantelor scolare, respectiv universitare, cu o durata de cel putin 62 de zile, exclusiv duminicile si sarbatorile legale; in cazuri bine justificate, conducerea institutiei de invatamant poate intrerupe concediul legal, persoanele in cauza urmand a fi remunerate pentru munca depusa; normele metodologice referitoare la efectuarea concediului legal vor fi elaborate de Ministerul Educatiei si Cercetarii impreuna cu sindicatele recunoscute pe plan national;
b ) perioadele de efectuare a concediului de odihna pentru fiecare cadru didactic se stabilesc de catre consiliul de administratie sau senatul universitatii si de sindicatele de la nivelul unitatilor scolare sau universitare, in functie de interesul invatamantului si al celui in cauza;
c) 12 luni de concediu platit, la fiecare 7 ani de predare efectiva la catedra, pentru conferentiarii si profesorii universitari care finalizeaza cercetari, tratate, studii cuprinse in programele de cercetare ale institutiilor de invatamant superior; esalonarea efectuarii acestui concediu este aprobata de senatul universitar;
d) 6 luni de concediu platit, o singura data, pentru cadrele didactice aflate la catedra, care redacteaza teza de doctorat sau lucrari in interesul invatamantului pe baza de contract de cercetare sau de editare, cu aprobarea senatului universitar, respectiv a consiliului de administratie al inspectoratului scolar;
e) neefectuarea concediului anual da dreptul la efectuarea concediului restant in vacantele anului scolar sau universitar urmator;
f) personalul de cercetare si personalul didactic auxiliar din invatamant beneficiaza de concediu de odihna stabilit prin lege, la care se adauga un supliment de pana la 10 zile lucratoare, in functie de calitatea activitatii desfasurate; pentru personalul didactic auxiliar, acesta se efectueaza in afara perioadelor de activitate didactica;
g) personalul didactic aflat in situatiile prevazute la lit. c) si d) nu poate fi incadrat in activitati de cumul sau plata cu ora."

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
sistem
Trimis: 18 Sep 2006, 02:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (Kótai Csaba @ 18 Sep 2006, 01:42 PM)
Iata prevederile Statutului in acest domeniu:

"ART. 102
(1) Personalul didactic titular, care din proprie initiativa solicita sa se specializeze sau sa participe la cercetare stiintifica in tara sau in strainatate, are dreptul la concedii fara plata. Durata totala a acestora nu poate depasi 3 ani intr-un interval de 7 ani. Aprobarile in aceste situatii sunt de competenta conducerii institutiei de invatamant superior sau, dupa caz, a inspectoratului scolar, daca se face dovada activitatii respective.
(2) Personalul didactic titular poate beneficia de concediu fara plata pe timp de un an scolar sau universitar, o data la 10 ani, cu aprobarea institutiei de invatamant superior sau, dupa caz, a inspectoratului scolar, cu rezervarea catedrei pe perioada respectiva.
(3) Personalul didactic, care se afla in situatia prevazuta la alin. (1), beneficiaza de prevederile art. 101 alin. (6). Personalul didactic aflat in conditiile alin. (2) nu beneficiaza de prevederile art. 101 alin. (6), cu exceptia celui care a desfasurat activitati de invatamant sau in interesul invatamantului.
ART. 103
Cadrele didactice beneficiaza de dreptul la concediu astfel:
a) concediul anual cu plata, in perioada vacantelor scolare, respectiv universitare, cu o durata de cel putin 62 de zile, exclusiv duminicile si sarbatorile legale; in cazuri bine justificate, conducerea institutiei de invatamant poate intrerupe concediul legal, persoanele in cauza urmand a fi remunerate pentru munca depusa; normele metodologice referitoare la efectuarea concediului legal vor fi elaborate de Ministerul Educatiei si Cercetarii impreuna cu sindicatele recunoscute pe plan national;
b ) perioadele de efectuare a concediului de odihna pentru fiecare cadru didactic se stabilesc de catre consiliul de administratie sau senatul universitatii si de sindicatele de la nivelul unitatilor scolare sau universitare, in functie de interesul invatamantului si al celui in cauza;
c) 12 luni de concediu platit, la fiecare 7 ani de predare efectiva la catedra, pentru conferentiarii si profesorii universitari care finalizeaza cercetari, tratate, studii cuprinse in programele de cercetare ale institutiilor de invatamant superior; esalonarea efectuarii acestui concediu este aprobata de senatul universitar;
d) 6 luni de concediu platit, o singura data, pentru cadrele didactice aflate la catedra, care redacteaza teza de doctorat sau lucrari in interesul invatamantului pe baza de contract de cercetare sau de editare, cu aprobarea senatului universitar, respectiv a consiliului de administratie al inspectoratului scolar;
e) neefectuarea concediului anual da dreptul la efectuarea concediului restant in vacantele anului scolar sau universitar urmator;
f) personalul de cercetare si personalul didactic auxiliar din invatamant beneficiaza de concediu de odihna stabilit prin lege, la care se adauga un supliment de pana la 10 zile lucratoare, in functie de calitatea activitatii desfasurate; pentru personalul didactic auxiliar, acesta se efectueaza in afara perioadelor de activitate didactica;
g) personalul didactic aflat in situatiile prevazute la lit. c) si d) nu poate fi incadrat in activitati de cumul sau plata cu ora."

O zi buna,
Prof. Kótai

daca imi iau concediu de studii de exemplu 2 luni atata cat sa-mi pregatesc si sa-mi sustin disertatia o e ok? am si o nelamurire : o sa-mi pierd dreptul la prima de instalare daca imi iau aceste 2 luni de concediu de studii? multumesc pentru intelegere , si scuze ca pun atatea intrebari
Mesaj personal
Silvia Pop
Trimis: 18 Sep 2006, 02:44 PM

Utilizator activ

D-le Kótai Csaba , va rog sa ma lamuriti si pe mine: urmez cursuri pentru pregatirea in invatamantul alternativ ,din proprie initiativa, care se desfasoara pe toata perioada lunii octombrie si noiembrie?
Pot sa-mi iau concediu,sau cum se poate proceda legal?
Va multumesc.

--------------------
Silvia Pop
Mesaj personal
sistem
Trimis: 18 Sep 2006, 08:05 PM

Utilizator activ

D-le profesor Csaba , lucrarea de disertatie se incadreaza in punctul d sau nu este considerata a fi in interesul invatamantului ?
d) 6 luni de concediu platit, o singura data, pentru cadrele didactice aflate la catedra, care redacteaza teza de doctorat sau lucrari in interesul invatamantului pe baza de contract de cercetare sau de editare, cu aprobarea senatului universitar, respectiv a consiliului de administratie al inspectoratului scolar;mersi!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 18 Sep 2006, 09:37 PM

Mentor

Aceste concedii nu au nimic cu indemnizatia de instalare.
Punctul d) - teza de doctorat - nu stiu daca aici intra disertatia, nu cunosc foarte bine
domeniul, neavand caz concret pana acum.
Eventual pot sa mai adaug prevederile HG250/1992 privind concediile..

"ART. 25
(1) Salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din
unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate
depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea urmatoarelor situatii personale:
a) sustinerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere in institutiile de
invatamint superior, curs seral sau fara frecventa, a examenelor de an universitar, cit si
a examenului de diploma, pentru salariatii care urmeaza o forma de invatamint
superior, curs seral sau fara frecventa;
...
ART. 26
...
(2) Concediile fara plata acordate in conditiile art. 25 alin. (1) lit. a) nu afecteaza
vechimea in munca."

Imi pare rau ca nu pot sa ma pronunt mai mult dar nu cunosc prea bine acest domeniu.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
sistem
Trimis: 18 Sep 2006, 09:50 PM

Utilizator activ

QUOTE (Kótai Csaba @ 18 Sep 2006, 09:37 PM)
Aceste concedii nu au nimic cu indemnizatia de instalare.
Punctul d) - teza de doctorat - nu stiu daca aici intra disertatia, nu cunosc foarte bine
domeniul, neavand caz concret pana acum.
Eventual pot sa mai adaug prevederile HG250/1992 privind concediile..

"ART. 25
(1) Salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din
unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate
depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea urmatoarelor situatii personale:
a) sustinerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere in institutiile de
invatamint superior, curs seral sau fara frecventa, a examenelor de an universitar, cit si
a examenului de diploma, pentru salariatii care urmeaza o forma de invatamint
superior, curs seral sau fara frecventa;
...
ART. 26
...
(2) Concediile fara plata acordate in conditiile art. 25 alin. (1) lit. a) nu afecteaza
vechimea in munca."

Imi pare rau ca nu pot sa ma pronunt mai mult dar nu cunosc prea bine acest domeniu.

O zi buna,
Prof. Kótai

multumesc!
Mesaj personal
nobodyelse
Trimis: 19 Sep 2006, 03:49 PM

Utilizator
**

multumim domnului profesor pt ajutor si cu speranta ca nu il stresam prea tare vroiam si eu art .101 alin.(6).
eu sunt la doctorat si as vrea sa ma lamuresc cu plata sau neplata.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 19 Sep 2006, 05:09 PM

Mentor

Art. 101, al.6 se refera la faptul ca aceea perioada se considera vechime la catedra.

"ART. 101
(1) Cadrele didactice titulare, alese in Parlament, numite in Guvern sau indeplinind functii de specialitate specifice in aparatul Parlamentului, al Presedentiei, al Guvernului si in Ministerul Educatiei si Cercetarii, precum si cele alese de Parlament in organismele centrale ale statului au drept de rezervare a postului didactic sau a catedrei pe perioada in care indeplinesc aceste functii.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica si cadrelor didactice titulare care indeplinesc functia de prefect, subprefect, presedinte si vicepresedinte al consiliului judetean, primar, viceprimar, precum si cadrelor didactice trecute in functii de conducere, de indrumare si de control in sistemul de invatamant, de cultura, de tineret si sport. De aceleasi drepturi beneficiaza si personalul de conducere si de specialitate de la casa corpului didactic, precum si cadrele didactice titulare numite ca personal de conducere sau in functii de specialitate specifice la comisiile si agentiile din subordinea Presedentiei, a Parlamentului sau a Guvernului.
(3) Liderii sindicatelor din invatamant au dreptul de rezervare a catedrei sau a postului, conform Legii cu privire la sindicate si contractului colectiv de munca la nivel de ramura.
(4) De prevederile alin. (1) beneficiaza si personalul didactic trimis in strainatate cu misiuni de stat, cel care lucreaza in organisme internationale, precum si insotitorii acestora, daca sunt cadre didactice titulare.
(5) Personalului didactic titular, solicitat in strainatate pentru predare, cercetare, activitate artistica sau sportiva, pe baza de contract, ca urmare a unor acorduri, conventii guvernamentale, interuniversitare sau intre institutii, ori trimis pentru specializare, i se rezerva postul didactic sau catedra, pentru perioada respectiva.
(6) Perioada de rezervare a postului didactic sau a catedrei, in conditiile prezentului articol, se considera vechime la catedra."

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Laura C.
Trimis: 30 Sep 2006, 11:11 AM

Utilizator
**

la noi la doctorat s-au comasat cursurile in cate 2 saptamani pe semestru. In cele 2 sapt. sunt cate 8 ore pe zi, iar prezenta e obligatorie, indiferent dacae e zi sau fara frecveanta mad.gif . dar ni s-a recomandat sa ne luam concediu de studii cele 2 sapt pe semestru. ideea e daca e platit sau nu....imui poate spune cineva? iar in sesiune ce se intampla? se mai poate lua si atunci de studii?? sau mergem la dom doctor sa luam medical???
va multumesc anticipat smile.gif
Mesaj personal
sophie
Trimis: 30 Sep 2006, 11:35 AM

Utilizator activ

Buna!
Asadar, cei titulari pot solocita concediu pt studii, care poate dura 3 ani. Insa cand se depun cererile? Multumesc.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 30 Sep 2006, 12:31 PM

Mentor

Pentru acest tip de concedii nu este reglementat prin metodologie data depunerii
cererilor. Avand in vedere ca rezultatele la admiterile la facultati se afla la date
diferite - iulie/august/septembrie, depinde de facultati, cererea depuneti in momentul
cand sunteti sigur ca ati fost admis la o facultate.

O zi buna,
Prof. Kóai

--------------------
sophie
Trimis: 1 Oct 2006, 09:43 AM

Utilizator activ

Multumesc mult, domnule profesor!
Mesaj personal
*SORINA*
Trimis: 30 Mar 2010, 09:23 PM

La prima intervenție

Buna ziua,

In cazul in care urmeaza sa nasc pe timpul cat ma aflu in situatia prevazuta de art.102, aliniatul 1 din Legea 128, beneficiez de concediu crestere copil cu drepturile banesti aferente avand in vedere ca nu platesc CAS data fiind lipsa remunerarii? Daca nu, exista o modalitate alternativa (ex. platirea CAS lunar din fonduri proprii) astfel incat sa beneficiez de cele mentionate anterior? Cum trebuie procedat in cazul eventualei solutii existente?

Va multumesc anticipat
Mesaj personal
razu
Trimis: 30 Mar 2010, 09:54 PM

Utilizator activ

Buna seara!
Am si eu o intrebare legata de concediul de studii. Am beneficiat de un an de concediu de studii fara plata in anul scolar 2004-2005 deoarece am urmat al doilea an de masterat in alta tara, printr-o bursa Socrates. Sunt titular din 2003. Vreau sa intreb daca am dreptul sa mai iau concediu de studii fara plata (pentru doctorat) in continuarea aceluia de doar 1 an....daca tot avem dreptul la maxim 3 ani. Multumesc pentru orice raspuns!
Mesaj personal
SStefania
Trimis: 2 Apr 2013, 02:15 PM

Începător
*

Buna ziua,

Sunt profesor in invatamantul preuniversitar, doctorand si beneficiez de concediu de studii conform Legii 1/2011 Art. 268.
Cererea pentru 6 luni de concediu cu plata a fost aprobata de CA a unitatii de invatamant unde activez. Ultima instiintare a fost ca de fapt acest concediu este concediu de odihna si nu de studii.

Cum se pot lua aceste 6 luni de concediu de studii cu plata pentru finalizarea tezei de doctorat?
Mesaj personal
SStefania
Trimis: 4 Apr 2013, 08:35 AM

Începător
*

Buna ziua,

Sunt profesor in invatamantul preuniversitar, doctorand si beneficiez de concediu de studii conform Legii 1/2011 Art. 268.
Cererea pentru 6 luni de concediu cu plata a fost aprobata de CA a unitatii de invatamant unde activez. Ultima instiintare a fost ca de fapt acest concediu este concediu de odihna si nu de studii.

Se pot lua aceste 6 luni de concediu de studii, cu plata, pentru finalizarea tezei de doctorat?
Mesaj personal
dora^
Trimis: 4 Apr 2013, 08:47 AM

Mentor

Ați mai pus o dată întrebarea, aici.

--------------------
user posted image

"Femeile sunt creaturi menite să fie iubite, nu înțelese."
Oscar Wilde
Mesaj personal
SStefania
Trimis: 4 Apr 2013, 08:49 AM

Începător
*

Fara raspuns... din pacate.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved