Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> suplinitor numit metodist, va rog, prevederea legala
emaaa
Trimis: 26 Oct 2006, 05:04 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Va rog daca se poate un link catre o prevedere legala legata de conditiile care trebuie indeplinite pentru a putea fi numit metodist.
Multumesc.
Mesaj personal
emaaa
Trimis: 26 Oct 2006, 10:16 PM

Utilizator activ

Chiar nu stie nimeni?
Mesaj personal
celiapotin
Trimis: 27 Oct 2006, 02:42 PM

Utilizator avansat

La consfatuiri se impart niste fise de completat pentru cie doreste sa devina metodist. Pe fisa am vazut: lucrari publicate................
articole in reviste......................
simpozioane la care am participat..............................
deci e mai complicat. Cred ca ar trebui inainte sa ai asemenea activitati. Si banuiesc minim gradul 2 daca nu chiar 1. Gandeste-te ca o sa mergi in inspectie la aceste grade...
Succes!

--------------------
Straini suntem in mare singuratate si-n vesnica pierdere... (LB)

C`est le temps que tu as perdu pour ta rose, qui fait ta rose si importante...(ASE)
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Florina Simedre
Trimis: 27 Oct 2006, 08:30 PM

Utilizator avansat

Nu trebuie sa ai lucrari publicate pentru a fi metodist.Trebuie sa ai cel putin 8 ani vechime, gradul I.La noi s-au facut si cursuri de formare pentru metodisti.Apoi s-a dat examen.Putea fi metodist daca era suplinitor si corespundea cerintelor.
Mesaj personal
gladiola
Trimis: 28 Oct 2006, 03:42 PM

Utilizator activ

In Neamt - judet pilot, conditii pentru profesori metodisti (inspectori asistenti):
-studii de specialitate
-grad didactic I
- calificativul "foarte bine" ultimii 2 ani
-rezultate remarcabile în activitatea didactică dovedită cu documente
-calificative/note foarte bune și bune obținute de elevi (in recomandarea directorului)
-calitatea inalta a formatiei stiintifice specifice
-participarea la cercetări in domeniul profesisi exercitate
-participarea și sustinerea unor activitati de formare
-integritate morală (recomandarea scolii)

Nu se specifică titular sau nu.
Eu am participat la acest concurs, pentru invatatori metodisti și cu totii am fost titulari. Depinde, de cati metodisti au nevoie și care este numarul profesorilor care se inscriu.
Eu am participat la acest concurs anul trecut. Am primit document de la ISJ pentru anul scolar 2005-2006. Anul acesta scolar nu am mai participat la concurs deoarece mi s-a prelungit decizia ISJ pe baza concursului de anul trecut. Cu toate acestea s-a organizat concurs pentru inca 10 posturi de metodisti, pe zonă.

Selectia a fost la începutul lunii septembrie:
I Etapa
Dosar: CV (trecut totul, mai ales formarea profesională - concurs de CV-uri)
Portofoliu - prin care să se demonstreze indeplinirea criteriilor de mai sus
II Etapă
Interviu la ISJ.
Este dată bibliografia - legislație scolara, inspectia RODIS, MARODIS
Mesaj personalTrimite email
gabiec
Trimis: 28 Oct 2006, 05:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (aryssa @ 27 Oct 2006, 08:30 PM)
Trebuie sa ai cel putin 8 ani vechime, gradul I.

Unde scrie?
Pt a putea fi director (cu mandat de 4 ani) e suficient sa ai 5 ani vechime, gradul II si calificativele pe ultimii 3 ani cel putin ,,BINE", iar pt un metodist (al carui mandat este 1 an) conditiile sunt mai draconice? La noi sunt destui metodisti cu gr. II, dar nu pot participa decat la inspectii pt def si gr II.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
emaaa
Trimis: 29 Oct 2006, 01:52 PM

Utilizator activ

Cat de corecta e numirea ca metodist a unui suplinitor care ia nota 5 (nu la concursul de titularizare, ci la testarea sumara din toamna)?
Acest lucru s-a intamplat de curand, la invatatori, numirea fiind facuta de ISMB.
Acest suplinitor incearca din 1995 (cand erau o groaza de locuri) sa ia un concurs de titularizare si nu reuseste.
Am uitat sa mentionez ca are carnet de partid si in plus mai e si consilier la consiliul local. Asta sa fie explicatia?
Mesaj personal
gladiola
Trimis: 29 Oct 2006, 03:19 PM

Utilizator activ

In Neamt, mandatele de inspector asistent (metodisti) au fost prelungite si pentru acest an scolar pentru cei care au sustinut examen anul trecut in septembrie (CV; portofoliu de activitate; interviu la ISJ in fata unei comisii: director CCD, inspector cu perfectionarea, inspector scolar de specialitate, insp. general). Anul acesta a fost concurs doar pentru 10 posturi de metodisti - pentru anumite discipline - invatatori, educatoare, religie, parca si geografie (acolo unde aveau nevoie de oameni).
Obligatoriu - gradul didactic I; toți am fost titulari.
Participăm la inspectiile curente pentru gradul didactic I, dar și la inspectia specială - comisia formata din 3 membri.
După examen am participat la cursuri de perfectionare - 5 zile, câte 8 ore /zi (program scurt) -pentru inspector asistent:

*Legislație scolara
*Management scolar
*Managementul activitatii didactice. Curriculum national si la decizia scolii.
*Inspectia scolară. Inspectia de perfectionare. Evaluarea activitatii didactice. Fisa de evaluare a lectiei.
*Activitati practice de asistenta la lectii, analiza lor, intocmirea procesului verbal de inspectie, analiza si discutarea lui
Bibilografia pentru interviu a fost fixată de CCD și ISJ
Mesaj personalTrimite email
gabiec
Trimis: 29 Oct 2006, 04:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emaaa @ 29 Oct 2006, 01:52 PM)
...Acest suplinitor incearca din 1995 (cand erau o groaza de locuri) sa ia un concurs de titularizare si nu reuseste.
Am uitat sa mentionez ca are carnet de partid si in plus mai e si consilier la consiliul local. Asta sa fie explicatia?

In cazul asta e ciudat ca nu a reusit sa se titularizeze

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved