Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Consilier educativ
BCata
Trimis: 7 Nov 2006, 10:00 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

As vrea sa stiu ce ar trebui sa contina dosarul consilierului educativ!

--------------------
,,Ce a fost, va mai fi; Ce s-a făcut, se va mai face; Nimic nou sub soare!”
Mesaj personal
monik_dascalu
Trimis: 8 Nov 2006, 12:06 AM

Utilizator avansat

Oh, multe...! Mult prea multe (plan managerial, analiza SWOT, activitati extraccuriculare, planuri de activitati, raport de evaluare la fiecare activitate, CE, planul de activitati al CE, activitati ale Comitetului de parinti, procese verbale la fiecare activitate..etc...etc...). Intrebarea e: cand mai reusesti sa iti tii orele la specialitate daca ai de gand sa faci toate aceste hartii si multe altele... atata vreme cat doar ti se cere si nu ti se ofera nimic????!!!!!

--------------------
"Cine nu poate ce vrea, ceea ce poate sa vrea!" (Leonardo Da Vinci)

Mesaj personal
krystynadaniela
Trimis: 8 Nov 2006, 01:28 AM

Utilizator activ

Din atributii realizezi ce trebuie!Proiect managerial,planificarea activitatii comisiei dirigintilor,calendarul activitatii tale(din pan), planificarea lectoratelor cu parintii etc!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 5954 )
Fișier atașat  Atributiile_consilierului.pdf
Mesaj personal
oana_filo
Trimis: 8 Nov 2006, 04:37 PM

Utilizator
**

Buna ziua!
O mica precizare in legatura cu intrebarea dumneavoastra: consilierul educativ este echivalentul dirigintelui, pe cand coordonatorul de programe si proiecte educative este echivalentul directorului educativ, in ale carui dosare se regasesc documentele precizate. Luati legatura cu inspectorul responsabil de activitatile extracurriculare pentru mai multe informatii.
Daca imi adresati intrebari punctuale, va pot oferi cateva sugestii si raspunsuri.
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 8 Nov 2006, 05:03 PM

Utilizator avansat

character40.gif In luna octombrie, toate ISJ-urile au fost obligate sa realizeze o fisa a postului Coordonatorului de programe si proiecte educative (sa-i spunem asa). Fisa postuli cuprinde elemente din Ordinul Nr.3337 din 08.03.2002. O mare parte din acest ordin s-a impartit si directorului adjunct. Va rog sa luati legatura cu inspectorul educativ. happy30.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 19 Sep 2009, 03:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (krystynadaniela @ 8 Nov 2006, 02:28 AM)
Din atributii realizezi ce trebuie!Proiect managerial,planificarea activitatii comisiei dirigintilor,calendarul activitatii tale(din pan), planificarea lectoratelor cu parintii etc!

Referitor la atributiile consilierului educativ, exista vreun document mai nou fata de cel din 2002 ?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
iusty
Trimis: 19 Sep 2009, 07:50 PM

Utilizator activ

eu am mai gasit urmatoarele:
Documentele Coordonatorului de proiecte și programe educative formale si nonformale:

1. Fișa postului – operaționalizată aviz de la consiliul de adm.(C.A.)
2. Curriculum vitae
3. Banca de date: norme, instrucțiuni regulamente, programe, proiecte
4. educative naționale, planuri cadru consiliere/dirigenție
5. proiecte de lecții, planificări didactice pe clase
7. documente privind evaluarea elevilor și a profesorilor, programe școlare, ghiduri și materiale auxiliare, încadrarea cadrelor didactice
8. Rapoarte periodice: semestriale, anuale (vizate de C.A., consiliul profesoral)
9. Planuri manageriale: anuale, semestriale aviz C.A.
10. Graficul inspecției la orele de dirigenție
11. Consiliul consultativ al activității educative școlare și extrașcolare din școală(diriginți, coordonatori proiecte și programe, cadre didactice , învățători, psihologul școlar, elevi, părinți)
12. Lista profesorilor metodiști și a sarcinilor delegate (procese verbale )
13. Lista profesorilor formatori naționali și locali
14. Lista responsabililor cercurilor pedagogice la dirigenție/ activități comisii metodice ; probleme ridicate la activitățile cadrelor didactice
15. Lista coordonatorilor de proiecte și programe educative, șefilor de catedre – consiliere/dirigenție
16. Contribuții personale în cercetarea ameliorativă a problematicii postului
17. Situația acțiunilor metodice și de perfecționare organizate cu cadrele didactice în colaborare cu diferite instituții

18. Rezultate deosebite ale elevilor și cadrelor didactice obținute la concursuri, festivaluri etc.;
19. Calendarul proiectelor educative la nivel național; la nivel de școală
20. Evidența documentelor specifice primite de la I.S.J.
21. Proiecte și programe în parteneriat
22. Consiliul elevilor la nivel de școală
23. Comitetul de părinți la nivel de școală
24. Curriculum școlar/planificări avizate
25. Oferta curriculară-opționale (educație ptr. sănătate, educație ptr. cetățenie democratică)
26. Orar-dirigenție
27. Programul activității educative extrașcolare
28. Dotări/bază materială
29. Controlul, îndrumarea și evaluarea activității cadrelor didactice,
30. proiecte și programe în parteneriat
biggrin.gif
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 19 Sep 2009, 08:45 PM

Utilizator avansat

Mai tare ca directorul

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
iusty
Trimis: 19 Sep 2009, 08:49 PM

Utilizator activ

yeap! wink.gif evilgrin04.gif
Mesaj personal
BCata
Trimis: 19 Sep 2009, 10:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (oana_filo @ 8 Nov 2006, 05:37 PM)
Buna ziua!
O mica precizare in legatura cu intrebarea dumneavoastra: consilierul educativ este echivalentul dirigintelui, pe cand coordonatorul de programe si proiecte educative este echivalentul directorului educativ, in ale carui dosare se regasesc documentele precizate. Luati legatura cu inspectorul responsabil de activitatile extracurriculare pentru mai multe informatii.
Daca imi adresati intrebari punctuale, va pot oferi cateva sugestii si raspunsuri.

consilier educativ=coordonator de proiecte si programe educative=MUNCA VOLUNTARA

Acum stiu ce trebuie sa faca consilierul educativ!!!!!!!!!!!!
Si nu sunt deloc "fericit" cu aceasta functie!!

--------------------
,,Ce a fost, va mai fi; Ce s-a făcut, se va mai face; Nimic nou sub soare!”
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 20 Sep 2009, 05:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (oana_filo @ 8 Nov 2006, 05:37 PM)
Buna ziua!

Unde apare functia de director educativ? confused24.gif
Nu am gasit-o nici in Statut, nici in legea invatamantului, nici in ROFUIP. Este o functie inventata sau se gaseste in vreo organigrama oficiala? Intreb pt ca la noi coordonatorul pt proiecte si programe educative are in subordine 7 subcomisii, fiecare dintre acestea avand cate un sef. Daca de activitatea acestor subcomisii raspunde fiecare responsabil, coordonatorul pt proiecte educative ce rol are? In OG 5132 din 10.09.2009 scrie clar ca dirigintii se afla in subordinea directa a directorului/directorului adjunct, care semneaza si planificarile la dirigentie.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
carolina56
Trimis: 20 Sep 2009, 08:16 AM

Utilizator
**

Mai este valabila aceasta ''functie'' de consilier educativ si in acest an scolar?
Mesaj personal
Aura_Aura
Trimis: 5 Oct 2009, 01:27 PM

Utilizator
**

Am fost numita in aceasta functie, desi nu stiu exact in ce consta si care imi sunt sarcinile. Am inteles ca cere foarte multa munca(n hartii si situatii, proiecte, analize, rapoarte de activitate, procese verbale, etc), dar nu gasesc niciun ordin/lege care sa imi spuna clar ce trebuie sa fac eu. Voi face si niste cursuri de perfectionare in acest sens.
Care sunt atributiile mele ca director educativ/consilier educativ?(pot fi numita in functie daca sunt debutanta?)
Voi fi platita pentru munca depusa? este adevarat ca cei care ocupa aceasta functie primesc un salariu de merit?
Se acumuleaza punctaj?
Mesaj personal
Wings
Trimis: 5 Oct 2009, 02:11 PM

Mentor

-da, este f multa munca,daca te implici;
-cere fisa postului coordonatorului de proiecte si programe pt a afla ce atributii ai;
-ce e aia "director educativ"?
-nu se remunereaza, cel mult poti candida la salariul de merit si pt. premiul de 2%;
-la punctaj este echivalat cu 0,8 puncte,cel putin in fisa de evaluare de la Dj;
-ti-au incredintat si Comisia dirigintilor( ma rog, educativa)?
Mesaj personal
lata
Trimis: 5 Oct 2009, 03:27 PM

Utilizator avansat

ma puteti ajutati si pe mine cu programa pt orele de dirigentie, pardon consiliere....pt clasa a IX-a zi.

inca o intrebare: ati facut cerere la director, ca sa va puteti trece dirigentia in condica intr-o anumita zi(dupa programul elevilor)?
Mesaj personal
chchch
Trimis: 5 Oct 2009, 05:15 PM

Utilizator avansat

1.Coordonator de programe si proiecte educative= Consilier educativ
2. Exista fisa postului
3. Daca aveti un Director OK si munca dv. este OK (cele doua la modul serios o spun, nu ironic) variante: primul pe lista de salarii de merit, puteti primi % la salariu din fondul de premiere de 2% (la noi se da 10%).
4. Va doresc sa nu se retraga din ianuarie toate aceste posibilitati.
5. Nu este obligatoriu sa luati si Comisia metodica-diriginti.
6. Poate fi o munca placuta si mai putin stresanta daca aveti colaboratori seriosi.
Mult succes ! Nu disperati !

Acest mesaj a fost modificat de către chchch la data 5 Oct 2009, 05:20 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1884 )
Fișier atașat  Fisa_postului_consilierului_edu_2005_ISJ_Bc.doc

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
Maica
  Trimis: 5 Oct 2009, 05:29 PM

Utilizator
**

Dupa cunostintele mele, nu exista functia de director educativ ci de coordonator de proiecte si programe, care este numit (conform Ordinului 3337 din 8.03.2002) de catre Consiliul de Administratie, la propunerea Consiliului Profesoral, dintre cadrele didactice titulare ale scolii. Noi, pe scurt, ii spunem adesea director educativ sau consilier educativ. Sunt unul si acelasi lucru!!!
Tot conform acestui ordin, coordonatorul de proiecte si programe este automat si responsabilul Comisiei Dirigintilor.
Raspuns pentru Lata: referitor la programa de clasa a IX-a la consiliere, a ramas aceeasi ca anul trecut. Daca nu o ai ti-o anexez acum la raspuns. Daca vrei pot sa-ti trimit si planificarea la consiliere, poate te ajuta in momentul in care o faci pe a ta.

--------------------
"Ziua de ieri a trecut. Ziua de mâine nu a sosit încă. Nu avem la dispoziție decât ziua de astăzi. Hai să începem." [Maica Tereza]
Stiu tot si ce nu stiu aflu!
Mesaj personal
Ananke
Trimis: 5 Oct 2009, 08:33 PM

Utilizator activ

Lămuriți-mă și pe mine,vă rog.....Sunt responsabila comisiei diriginților în școala mea. Înseamnă că sunt implicit și consilier educativ? blink.gif
Mesaj personal
Wings
Trimis: 5 Oct 2009, 09:29 PM

Mentor

Ai fost numita de CA la propunerea CP?
Mesaj personal
Wings
Trimis: 5 Oct 2009, 09:33 PM

Mentor

Coord. de p si p trebuie sa faca un plan si un program managerial, inspirate dupa cele ale directorului adjunct, caruia ii e direct subordonat.Intocmeste planul activitatilor educative si extracurriculare semestrial la nivel de scoala, incheie si supervizeaza desfasurarea parteneriatelor, anunta colegii despre organizarea concursurilor scolare si extracurriculare etc.
Mesaj personal
Wings
Trimis: 5 Oct 2009, 09:33 PM

Mentor

La fiecare activitate, proces verbal.
Mesaj personal
Maica
  Trimis: 6 Oct 2009, 07:47 AM

Utilizator
**

QUOTE (Ananke @ 5 Oct 2009, 09:33 PM)
Lămuriți-mă și pe mine,vă rog.....Sunt responsabila comisiei diriginților în școala mea. Înseamnă că sunt implicit și consilier educativ? blink.gif

Citat din ROFUIP:
Art.19. În realizarea funcției de conducere, directorul are următoarele atribuții:
f) numește învățătorii / diriginții la clase și coordonatorul pentru proiecte și programe educative școlare și extrașcolare, care este și șeful comisiei diriginților, în urma consultării șefilor de catedră/ ai comisiilor metodice, cu respectarea principiului continuității și al performanței; hipri.gif

Se poate intampla ca in unele scoli o persoana sa fie coordonatorul de proiecte si alta persoana sa fie responsabilul Comisiei Dirigintilor, ceea ce inseamna ca nu se respecta ROFUIP-ul.

Citat din fisa postului din Ordinul 3337/08.03.2002:
Îndrumă activitatea comisiei
ariei curriculare Consiliere și
orientare și activități extracurriculare.
Evaluează activitatea diriginților. hipri.gif

Si pe mine m-a surprins, dar asa este. Cel mai bine ar fi sa incerci sa lamuresti aceste aspecte cu directorul scolii.

--------------------
"Ziua de ieri a trecut. Ziua de mâine nu a sosit încă. Nu avem la dispoziție decât ziua de astăzi. Hai să începem." [Maica Tereza]
Stiu tot si ce nu stiu aflu!
Mesaj personal
lenafnafets
Trimis: 6 Oct 2009, 01:41 PM

Utilizator activ

Cel mai bine...
Mesaj personal
Aura_Aura
Trimis: 6 Oct 2009, 04:48 PM

Utilizator
**

Va multumesc tuturor pentru informatii!
Am fost numita de catre conducere, dar nu am primit niciun fel de informatii.
Din cate am inteles, directorul educativ este acelasi lucru cu consilierul educativ.
Nu sunt responsabila cu Comisia Dirigintilor, se ocupa alt cadru didactic titular de aceasta comisie.
Din pacate, pe aceasta perioada de criza, ma indoiesc sa primesc ceva in plus la salariu.
Thanks again!
Numai bine!
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 7 Oct 2009, 09:03 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Aura_Aura @ 6 Oct 2009, 05:48 PM)
Din cate am inteles, directorul educativ este acelasi lucru cu consilierul educativ.

Functia de director educativ nu exista. Nici nu a existat vreodata oficial.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved