Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> creare site
lorenaa
Trimis: 13 Nov 2006, 12:08 PM

Începător
*

Grup: Members

buna e prima data cand intru pe forum,sunt incepatoare si as dori si eu cateva informatii despre crearea unui site pt scola.
mi-e rusine sa recunosc dar nu stiu sa fac si mi-as dori tere mult sa invat.ma poate ajuta cineva?
pls.......................... sign67.gif
Mesaj personal
Dan Gîta
Trimis: 13 Nov 2006, 07:19 PM

SIVECO Romania - Senior System Administrator

Bună ziua,

Un site web este o colecție de fișiere ( în general de tip html ) care sunt prezentate
în internet prin intermediul unui serviciu web.
Fișierele html pot fi create și cu ajutorul aplicației MS Word, această aplicație avînd posibilitatea de salvare în format html a paginilor create. E bine pentru început să procedați așa.
În cazul în care doriți să construiți un site web pentru unitatea dumneavoastră școlară, vă informăm că există posibilitatea de alocare gratuită de spațiu, în cadrul unuia din subdomeniile licee.edu.ro sau scoli.edu.ro .
Mai multe informații pentru alocare de spațiu la adresa http://portal.edu.ro/index.php/articles/535 .

O zi buna.

--------------------
Dan Gita
Senior System Administrator/Software Developer
SIVECO Romania
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
corinahaloiu
Trimis: 15 Nov 2006, 07:48 PM

Câștigător Cupa SIVECO 2005

lorenaa,

Probabil ca acesta ar fi un inceput bun
http://www.w3schools.com

Apoi, pentru artificii si tructuri mai subtile poti incerca
http://www.itzone.ro

Incearca si http://www.etutoriale.ro, dar vei ramane putin dezamagita pentru ca articolele de acolo nu sunt chiar recente.

--------------------
"A person starts to live when he can live outside himself." Albert Einstein
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
ciypriyan
Trimis: 9 Jan 2007, 12:19 AM

Utilizator avansat

eu iti recomand sati Cauti niste Template-uri pe net , anumea facute pentru scoala , si sa le editezi cum vrei tu cu Namo Web Editor , il poti downlada trial de pe www.namo.com , 30 de zile e activ , eu cred ca iti este de ajuns , am editat 100 de templateuri cu el intro luna , te pot ajuta daca vrei -> trimiti un Mail la ciypriyan4ever@yahoo.com si te ajut cu cea mai mare placere , Incercati si voi Forumul Scoli mele , facut de mine biggrin.gif biggrin.gif

--------------------
Volvo Truck Fan
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
jedi_prof
Trimis: 10 Jan 2007, 10:41 PM

Utilizator
**

Eu iti recomand cursuri de pe www.academiaonline.ro pentru html sau http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/...=0416&category=
si anume Dreamweaver4 carte excelenta de la Ed. Teora.

Succes!
Ma ofer pentru ajutor, apropo pagina scolii mele: www.avramstanca.go.ro
Mesaj personal
rockybyt
Trimis: 21 Jan 2007, 01:24 AM

Utilizator
**

In primul rand e bine sa iti inregistrezi un domeniu. Sunt multe site-uri care ofera domenii gratuite. Printre cele mai cunoscute din Romania se afla XHost. Deoarece ai spus ca esti incepatoare, iti recomand sa incepi cu HTML. Gasesti multe tutoriale despre acest limbaj pe net. Daca iti este greu, poti incerca sa folosesti un editor de orice fel, precum Microsoft Word sau orice altceva, sa il editezi cum vrei, iar mai apoi sa il salvezi in format HTML. Dupa ce te vei acomoda cu acest limbaj, poti trece mai departe la PHP, care iti va oferi si creare de pagini dinamice, un aspect imbunatatit si multe alte beneficii. Totul e sa ai vointa, restul vine de la sine smile.gif
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ciypriyan
Trimis: 22 Jan 2007, 06:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jedi_prof @ 10 Jan 2007, 10:41 PM)
Eu iti recomand cursuri de pe www.academiaonline.ro pentru html sau http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/...=0416&category=
si anume Dreamweaver4 carte excelenta de la Ed. Teora.

Succes!
Ma ofer pentru ajutor, apropo pagina scolii mele: www.avramstanca.go.ro

hai frate esti bufff . unde ii zici la fata de dreamweaver daca e incepatoare.NAMO si iti cauti niste templateuri si le editezi wink.gif.

--------------------
Volvo Truck Fan
jedi_prof
Trimis: 22 Jan 2007, 10:06 PM

Utilizator
**

Ciprian, crezi ca cineva care editeaza un template (mucit) de altcineva poate sa spuna ca a facut un site??? Poate lorena vrea sa invete sa faca pagini web serioase.
In plus, ti se pare dificila aplicatia Dreamweaver? Crezi ca difera mult de Power Point.

Sunt total impotriva celor care folosesc "aplicatii" gata facute fara a incerca sa inteleaga procesul in sine. Acest mod de gandire probabil ca ii retine pe multi sa treaca la linux, utilizand in continuare SO Windoze.

O zi buna tuturor.
Mesaj personal
rockybyt
Trimis: 22 Jan 2007, 10:28 PM

Utilizator
**

Pai in primul rand e bine sa incepi cu ceva gata facut, de la care sa intelegi procesul... De unde sa incepi sa scrii singur linii intregi de programare cand nu ai vazut in viata ta un fisier in html, php etc.? Lasa fata sa ia template-uri cate vrea ca asa se incepe. Nici eu nu am inceput sa scriu singur, de nebun, in html. Am luat linii gata scrise, le-am completat cu ce am avut nevoie, am vazut ce se poate schimba astfel incat sa arate asa cum imi doresc eu si am implementat. Dupa ce intelege fenomenul va scrie foarte bine in respectivul limbaj de programare smile.gif
Bafta cool20.gif
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ciypriyan
Trimis: 23 Jan 2007, 04:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jedi_prof @ 22 Jan 2007, 10:06 PM)
Ciprian, crezi ca cineva care editeaza un template (mucit) de altcineva poate sa spuna ca a facut un site??? Poate lorena vrea sa invete sa faca pagini web serioase.
In plus, ti se pare dificila aplicatia Dreamweaver? Crezi ca difera mult de Power Point.

Sunt total impotriva celor care folosesc "aplicatii" gata facute fara a incerca sa inteleaga procesul in sine. Acest mod de gandire probabil ca ii retine pe multi sa treaca la linux, utilizand in continuare SO Windoze.

O zi buna tuturor.

daca vrea sa invete , ii recomand sa faca niste cursuri wink.gif, atat timp cat nu primesti nimic nu are rost sa te chinui sa faci si sati bati capu wink.gif laugh.gif , eu unu nu as face nimic pe moca , mai ales pentru scoala , cand stiu ca sunt profesori care vor sa ma lase:D. infine fiecare face ce vrea wink.gif

--------------------
Volvo Truck Fan
ioana64
Trimis: 26 Mar 2007, 09:35 PM

Utilizator
**

QUOTE (Dan Gîta @ 13 Nov 2006, 07:19 PM)
Bună ziua,

Un site web este o colecție de fișiere ( în general de tip html ) care sunt prezentate
în internet prin intermediul unui serviciu web.
Fișierele html pot fi create și cu ajutorul aplicației MS Word, această aplicație avînd posibilitatea de salvare în format html a paginilor create. E bine pentru început să procedați așa.
În cazul în care doriți să construiți un site web pentru unitatea dumneavoastră școlară, vă informăm că există posibilitatea de alocare gratuită de spațiu, în cadrul unuia din subdomeniile licee.edu.ro sau scoli.edu.ro .
Mai multe informații pentru alocare de spațiu la adresa http://portal.edu.ro/index.php/articles/535 .

O zi buna.

Am trimis o cerere pt gazduirea gradinitei in care lucrez prin fax asa cu se specifica si inca nu am primit un raspuns.Nu stiu care este succesiunea demersurilor, cand voi fi anuntata .Multumesc
Mesaj personal
ioana64
Trimis: 26 Mar 2007, 09:40 PM

Utilizator
**

Vreau sa stiu cum voi fi anuntata daca gradinita in care lucrez si pt care am trimis fax la nr specificat, va fi gazduita pe site-ul deschis scolilor.multumesc
Mesaj personal
Lucian Oprea
Trimis: 31 May 2007, 02:45 PM

SIVECO Romania

Stimata doamna Stanciu,

Aici primit raspuns aici http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...=0&#entry562863.

Numai bine,

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
ciypriyan
Trimis: 23 Jun 2007, 07:10 PM

Utilizator avansat

eu nam facut nici un curs si am invatat .

--------------------
Volvo Truck Fan
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved