Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bursa de merit, E pe masura?
gaby_el2006
Trimis: 2 Dec 2006, 12:41 AM

Începător
*

Grup: Members

Sunteti multumiti de Bursa de Merit? La mine in liceu e de aproximativ 60 RON. La voi?
Eu nu sunt multumit! ar trebui mai muuuuuuuuuuulti bani!
Mesaj personal
a_b_c
Trimis: 2 Dec 2006, 08:54 PM

Utilizator avansat

pe semestru sau pe an?
Mesaj personal
Deea_Anahi
Trimis: 3 Dec 2006, 12:55 PM

Utilizator
**

inca nu stiu cat este bursa de merit k sunt boboak.Dar sunt curioasa pana la ce medie se dau aceste burse.

--------------------
NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA
Mesaj personal
gaby_el2006
Trimis: 3 Dec 2006, 03:57 PM

Începător
*

Media trebuie sa fie peste 9,50.
Si bursa e de 60 RON pe luna.
Daca pe semestrul I ai obtinut o medie mai mare de 9,50 atunci pe al II lea semestru vei lua bursa de merit.

Acest mesaj a fost modificat de către gaby_el2006 la data 3 Dec 2006, 03:57 PM
Mesaj personal
Mix
Trimis: 3 Dec 2006, 05:00 PM

Utilizator avansat

Mie nu mi se pare corect sa se dea burse de merit deoarece toti stim cum se dau notele la scoala. Si in plus toti elevii de clasa a 8-a de la tara au medii peste 9.80 si abia stiu sa isi scrie numele corect.
Mai bine se folosesc banii astia sa se schimbe bancile, scaunele, sau chiar si tablele ca majoritatea tot de pe vremea lui Ceausescu sunt. mad.gif
Mesaj personalTrimite email
icx
Trimis: 3 Dec 2006, 06:06 PM

Mentor

Trebuie sa faci cerere pentru asa ceva? confused06.gif
krrmen_18
Trimis: 5 Dec 2006, 10:50 PM

Utilizator avansat

Si ce daca elevii la tara au medii asa de mari?La liceu se duc la vale rau...pt ca nu-s obisnuiti cu stilul de predare al profilor de la oras...asa ca majoritatea au note de la 2-8.Nu?

--------------------
user posted image

O vorba de spirit, oricat de stralucitoare, isi are si ea mormantul. In urechile prostului.
Mesaj personal
atwa
Trimis: 6 Dec 2006, 07:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (icx @ 3 Dec 2006, 06:06 PM)
Trebuie sa faci cerere pentru asa ceva? confused06.gif

De obicei, nu. Secretariatul centralizeaza toate notele elevilor, si se acorda burse celor ce au peste o anumita medie (impusa), fara a fi necesara depunerea unei cereri (pentru celelalte tipuri de burse, trebuie insa sa depui cerere). In liceul meu de exemplu, primesc bursa de merit cei cu medie de peste 9.80 (cred), dar in niciun caz 60 de RON pe luna, ci pe semestru.

Cheers.

--------------------
I repeat myself when under stress. I repeat myself when under stress. I repeat...

360
Mesaj personal
the_dark_angel
Trimis: 22 Dec 2006, 08:01 PM

Utilizator
**

pai,avand in vedere ca traim in romania,nu ma mira ce bursa mica ai.....

Mesaj personal
AdrianaS
Trimis: 22 Dec 2006, 08:17 PM

Utilizator avansat

Uite asta ma bucura cel putin la alegerea pe care am facut-o sa merg la un liceu privat. Pentru locul ala 4 la nationala de anu' trecut imi dau 100 RON/luna. Stiu ca nu e mult dar asta + alocatia acopera relativ banii de buzunar si ma scuteste sa mai trebuiasca sa ma duc la mama cand vreau sa ies undeva. smile.gif
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Irinush
  Trimis: 24 Dec 2006, 12:56 AM

Utilizator
**

La noi nu se ofera bursa biggrin.gif.. Mai simplu... Ofera insa primaria o suma de bani pentru cei cu participari la olimpiade... Vreo 250 RON pe semestru...
Mesaj personal
KingOBeer
Trimis: 24 Dec 2006, 02:15 AM

Utilizator avansat

Informatie: cine intra la Politehnica [automatica si calculatoare + electronica] cu medie mare primeste 220RON/luna smile.gif

--------------------
hârtie igienică - blog personal

KoB [ ™ ]: helping people feel miserable since 1987...
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Laura08
Trimis: 24 Dec 2006, 12:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (KingOBeer @ 24 Dec 2006, 01:15 AM)
Informatie: cine intra la Politehnica [automatica si calculatoare + electronica] cu medie mare primeste 220RON/luna smile.gif

Defineste expresia "medie mare" biggrin.gif
DyAngel
Trimis: 24 Dec 2006, 01:01 PM

Utilizator avansat

Pai banuiesc ca nu prea conteaza media, ideea e sa intri printre primii x (la poli nu stiu cati. la ase iei bursa daca intri in primii 20 sau 25). smile.gif

--------------------
Babe In Total Control of Herself

user posted image
Mesaj personal
KingOBeer
Trimis: 24 Dec 2006, 09:36 PM

Utilizator avansat

Primii 100 din fiecare facultate. Si la buget sunt cam 500 de locuri, parca..deci cam 1/5 din cei de la buget primesc bursa

--------------------

ciypriyan
Trimis: 29 Dec 2006, 12:25 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gaby_el2006 @ 3 Dec 2006, 03:57 PM)
Daca pe semestrul I ai obtinut o medie mai mare de 9,50 atunci pe al II lea semestru vei lua bursa de merit.

ce HOTIE E IN ROMANIA, mai bine ar da basescu smile.gif) burse de merit pentru elevi care au peste 9 ,ca acei elevi inseamna viitorul ROMANIEI , si 60ron nici de caiete nu-ti ajung banii, Numai la depozit atat ai ce face cu Bani smile.gif)), daca ar da 60ron pe luna ar fii ceva da 60ron pe semestru ma **** pe ei bani , ii fac intr-o zii fara sa-mi bat capul prea tare biggrin.gif parerea mea

--------------------
Volvo Truck Fan
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
KingOBeer
Trimis: 29 Dec 2006, 03:23 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ciypriyan @ 29 Dec 2006, 12:25 AM)

ce HOTIE E IN ROMANIA, mai bine ar da basescu smile.gif) burse de merit pentru elevi care au peste 9 ,ca acei elevi inseamna viitorul ROMANIEI , si 60ron nici de caiete nu-ti ajung banii, Numai la depozit atat ai ce face cu Bani smile.gif)), daca ar da 60ron pe luna ar fii ceva da 60ron pe semestru ma **** pe ei bani , ii fac intr-o zii fara sa-mi bat capul prea tare biggrin.gif parerea mea

ciypriyan baiete, nu iau apararea politicienilor, dar nu e asa usor cum crezi tu...mai bine ai descoperi ce ingroapa mâța decat sa faci afirmatii inutile... dry.gif

--------------------

ciypriyan
Trimis: 29 Dec 2006, 11:28 AM

Utilizator avansat

QUOTE (KingOBeer @ 29 Dec 2006, 03:23 AM)
QUOTE (ciypriyan @ 29 Dec 2006, 12:25 AM)

ciypriyan baiete, nu iau apararea politicienilor, dar nu e asa usor cum crezi tu...mai bine ai descoperi ce ingroapa mâța decat sa faci afirmatii inutile... dry.gif

mai bine incearca tu wink.gif

--------------------
Volvo Truck Fan
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Any_mic
Trimis: 31 Jan 2007, 10:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (krrmen_18 @ 5 Dec 2006, 10:50 PM)
Si ce daca elevii la tara au medii asa de mari?La liceu se duc la vale rau...pt ca nu-s obisnuiti cu stilul de predare al profilor de la oras...asa ca majoritatea au note de la 2-8.Nu?

Eu sun eleva din asta mai "tampita" de la tara si cu toate astea sunt eleva in cls a 11-a la mate info si am terminat anul trecut cu 9.89, am luat locul 2 cu media asta si sem asta l-am terminat cu 9.86, iar elevii de la oras care erau de 10 in cls 5-8 au cam ramas in urma....asa ca mai slabiti-ne cu teoriile astea. Aaaa, am luat si bursa de merit, cu a 3-a medie pe liceu am luat 950 000 lei vechi pe sem si nu sunt multumita avand in vedere ca elevii "defavorizati" primesc 1 800 000 lei vechi pe luna fara sa se streseze de loc cu invatatul in timp ce ei au ultimele tipuri de tel celulre pe care nu se jeneaza sa si le afiseze de cate ori au ocazia.
Mesaj personal
Christie90
Trimis: 1 Feb 2007, 01:25 PM

Utilizator avansat

eeh..deci la medie semestriala/anuala peste 9.5 , in toate liceele, se da bursa? blink.gif ...
Mesaj personal
UmbraArsa
Trimis: 1 Feb 2007, 01:41 PM

La prima intervenție

[B] Eu sunt din Tgv, iar la mine in liceu daca s-ar da bursa de merit pt o medie peste 9.50 as fi cineva. nu se da 60 ron pe luna, cred ca nici macar pe semestru smile.gif) E foarte aiurea... se vorbeste de fonduri... fonduri se primesc mereu + 500.000 rol pe an la fondul scolii + ca pt unele reparatii in clasa se dau bani separat... E jaf la drumul mare! Si nimeni nu vrea sa vada!! Iar concurenta in licee lasa de dorit.. suntem copii si totusi cel de langa tine iti sapa groapa numai ca sa aiba el o medie mai mare.sunt mici comunisti care luptamm pt libertate, dar habar nu avem ce e libertatea. nu instig neaparat la revolta, dar daca am face ceva noi, viitori contribuabili, cred ca ne=ar vedea/ auzi cineva...
Mesaj personal
Piccolalady
Trimis: 4 Feb 2007, 11:39 AM

Utilizator activ

La noi se dau doar cateva (10-15 maxim) si cateodata iau bursa numai cei cu 10 - daca sunt multi.Asa ca...

Acest mesaj a fost modificat de către Piccolalady la data 4 Feb 2007, 11:39 AM

--------------------
Viitorul apartine acelora care cred in frumusetea propriilor vise!
Eleanor Roosevelt

Animus liber in consulendo agendoque!

Semper pro lingua latina!
Mesaj personal
rock_shoes
Trimis: 4 Feb 2007, 08:08 PM

Utilizator
**

dar nu exista 2 tipuri de burse?eu stiam k cei care au peste 9.50 primesc o suma de bani si cei care au luat peste 9.80 primesc mai mult.....nu de alta dar eu am 10 si mi-ar conveni mai multi bani....
Mesaj personal
Piccolalady
Trimis: 4 Feb 2007, 09:15 PM

Utilizator activ

Nu stiu, depinde de liceu. Mi-ar conveni si mie, pentru ca am medie mai mare de 9,80,dar nu am auzit.

--------------------
Viitorul apartine acelora care cred in frumusetea propriilor vise!
Eleanor Roosevelt

Animus liber in consulendo agendoque!

Semper pro lingua latina!
Mesaj personal
horry_fieni
Trimis: 5 Feb 2007, 10:19 AM

Utilizator
**

Eu am auzit k la noi in liceu e o mare problema cu bursele de merit ..... cand se dau, cand nu se dau ...... eu sunt boboc shi am media 9,82 ..... dar nu cred ca o sa iau bursa de merit ..... mereu se gaseste cate o explicatie ... ba nu sunt fonduri ,,,,, ba se uita .... ba nu mai stiu ce ...... dar .... TRAIM IN ROMANIA !!! tongue.gif
Mesaj personalIntegrity Messenger IMYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved