Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> lucrare grad I
alex_cta_2004
Trimis: 5 Jan 2007, 08:09 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Bună ziua! Am lucrare de grad I la pedagogie cu tema "Strategii activ-partivipative la clasele I-IV". Știu ca este frumos subiectul, dar v-aș ruga frumos săîmi dați și mie o idee de cuprins. Nu știu cam cum să o concep și în ce ordine să așez informația. trebuie să mă duc la colocviu și nu am făcut înă nimic.
Aștept răspuns de la voi.
unsure.gif
Mesaj personal
pitesteanca
Trimis: 5 Jan 2007, 08:59 PM

Utilizator avansat

ia legatura cu prof indrumator. e cel mai in masura sa te indrume pt ca la colocviu trebuie motivata ideea de a a lua ac tema, ce urmaresti in lucrare...etc. proful te lamureste
Mesaj personal
alex_cta_2004
Trimis: 5 Jan 2007, 09:12 PM

Utilizator activ

MI-A SPUS SA MA DUC EU CU CUPRINSUL. SA MA GANDESC EU
Mesaj personal
ladycrina
Trimis: 6 Jan 2007, 02:15 PM

Utilizator
**

În aceeași situație mă aflu și eu. Se apropie colocviul și nu am idee ce plan să fac. Prof coordonator mi-a dat o listă de unde să-mi aleg tema și atât. Cred că trebuie să ne descurcăm într-un fel, trebuie,au reușit și alții. Succes și spor la lucru, alex!
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 6 Jan 2007, 04:54 PM

Utilizator avansat

Va dau un exemplu:
Lucrarea 80 pagini, din care:
-4-5 pagini Motivarea alegerii temei si importanta acesteia
-30-35 pagini Fundamentarea teoretica a lucrarii (cu 4-6 subcapitole in care se trateaza termenii cheie din titlul lucrarii : delimitari conceptuale, clasificari, comparatii, tot ce se cunoaste despre tema in momentul de fata)
-30-35 pagini Organizarea si desfasurarea cercetarii (scop, obiective, ipoteza, loc, durata, esantion, masurare, sistem de actionare, metode, mijloace, prelucrarea statistica si analiza rezultatelor cercetarii)
-4-5 pagini Concluzii
Bibliografie
Anexe

Pentru colocviu este suficient un plan sumar structurat dupa exemplul de mai sus. Nu va intreaba nimeni definitii si teorie, trebuie sa argumentati alegerea temei, de ce este importanta si de ce tocmai dvs. doriti sa o studiati.
Prezentati pe scurt subiectele pe care doriti sa le dezvoltati in partea teoretica, apoi prezentati mai pe larg ceea ce v-ati propus ca cercetare.

De exemplu pentru tema "Strategii activ-participative la clasele I-IV", partea teoretica se poate structura pe urmatoarele idei:
- Caracterizarea psihologica a varstei 6/7-10/11 ani, implicatii pedagogice
- Invatarea la aceasta varsta (cum invata si de ce - motivatia)
- Curriculum-ul (prezentare generala a continutului si obiectivelor de atins in acest ciclu scolar)
- Strategiile activ-participative (definitii, clasificari, prezentarea lor)

Prezentati succint ce v-ati propus in partea de cercetare. Aici trebuie sa va fie clara structura:
- scopul cercetarii (ati identificat o problema pe care doriti sa o rezolvati), obiectivele cercetarii (NU ale lectiei!), ipoteza ("presupun ca DACA voi face .... ATUNCI voi obtine rezultatele.....") (de exemplu, vreti sa aflati care strategie este mai eficienta, de aceea le aplicati pe toate, pe rand)
- loc, durata, esantion (cand, unde, cu cine voi desfasura cercetarea)
- metode de cercetare (cantitative si calitative, se combina mai multe metode: observatia, experimentul, testarea, ancheta prin chestionar/interviu, studiul de caz etc.)
- cum vreau sa masor, sa evaluez (instrumentele cercetarii: teste, probe de control, chestionare etc.)
- variabila independenta (ce doresc sa introduc nou pentru a rezolva problema identificata, metode, mijloace, cum vreau sa lucrez, ce vreau sa fac, .... aici este "contributia personala")
- analiza si interpretarea rezultatelor obtinute in urma masuratorilor, testarilor etc., comentarea datelor culese.

Sa aveti si o prima varianta de Bibliografie care sa cuprinda publicatiile "clasice" din domeniu, ale membrilor comisiei si profesorului conducator, ultimele aparitii, adrese de internet etc. Nu va prezentati cu o bibliografie depasita, carti aparute cu 10-15 ani in urma, doar daca sunt publicatii de referinta!

Succes!

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
alex_cta_2004
Trimis: 6 Jan 2007, 10:46 PM

Utilizator activ

Iti multumesc mult Roberta-Chris. Imi este de ajutor ce mi-ai trimis.
Ma bucur ca am apelat si la ideile voastre. Sunteti foarte buni colegi.
Va pup. smile.gif
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 6 Jan 2007, 10:58 PM

Utilizator avansat

Ma bucur daca ti-am fost de ajutor! smile.gif
Mult succes! wink.gif

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
Cristyna Mihai
Trimis: 2 Feb 2007, 07:57 PM

Utilizator avansat

Am si eu o intrebare. Pentru o prezentare power point a lucrarii, cam ce ar trebui scris? Banuiesc ca nu trebuie un rezumat al lucrarii ca ar fi prea mult. Nu ma pot limita la a scrie doar cuprinsul... Va rog, dati-mi un sfat!

--------------------
user posted image

Mesaj personal
beatrice_beatrice9
Trimis: 15 Apr 2007, 08:24 PM

Utilizator
**

cristyna si eu am nevoie de aceeasi informatie.Daca afli ceva concret ,spune-mi si mie..plz
Mesaj personal
ladycrina
Trimis: 15 Apr 2007, 08:50 PM

Utilizator
**

O colega a avut inspectia finala pt gr I acum doua saptamani. A avut prezentare powerpoint. O intreb maine ce a cuprins prezentarea si cate pagini a avut.
Mesaj personal
vasilica_stan
Trimis: 11 Apr 2008, 10:58 AM

Utilizator
**

Buna ziua!
Astept si eu cu nerabdare raspunsul la ultima intrebare.
Multumesc!
Mesaj personal
adedaria
Trimis: 11 Apr 2008, 11:02 AM

Utilizator
**

1-2 slide-uri pentru fiecare capitol, nu mai mult de 10-15 minute, cu accent pe partea aplicativa.
Mesaj personal
Cristyna Mihai
Trimis: 11 Apr 2008, 01:49 PM

Utilizator avansat

Totul se intampla cu un an in urma. Pana la urma am facut prezentarea.

--------------------
user posted image

Mesaj personal
tanciu
Trimis: 5 Feb 2009, 12:57 AM

Utilizator
**

nu stiu daca cererea ta mai e valabila. eu te-as putea ajuta. am lucrarea de licenta cu acest titlu si ti-as trimite-o cu placere. conditia e sa nu o prezinti in cluj... eu am terminat pedagogie la babas bolyai
Mesaj personal
adeniss
Trimis: 5 Feb 2009, 05:57 AM

Utilizator avansat

Am si eu o rugaminte:daca poti trimite-mi-o si mie printr-un mp .Am de facut lucrarea de grad cu titlu asemanator si mi-ar prinde bn un model. Multumesc!
Mesaj personal
tanciu
Trimis: 6 Feb 2009, 01:49 AM

Utilizator
**

trimite-mi adresa de mail si ti-o trimit maine la pranz
Mesaj personal
alex_cta_2004
Trimis: 7 Feb 2009, 07:29 PM

Utilizator activ

QUOTE (tanciu @ 5 Feb 2009, 12:57 AM)
nu stiu daca cererea ta mai e valabila. eu te-as putea ajuta. am lucrarea de licenta cu acest titlu si ti-as trimite-o cu placere. conditia e sa nu o prezinti in cluj... eu am terminat pedagogie la babas bolyai

Multumesc pentru oferta dar am terminat lucrarea in vara, can trebuia sa o predau.
Mesaj personal
memedar
Trimis: 21 Feb 2009, 09:38 PM

Utilizator activ

Va rog din suflet sa-mi trimiteti si mie un model de lucrare pentru obtinerea gradului didactic I.Sunt educatoare la Botosani si am tema "Valoarea formativa a metodelor active".De asemenea,mi-am ales un prof.coordonator care nu s-a "chinuit"sa ma lamureasca modul in care ar trebui structurata lucrarea.Va multumesc mult.Promit sa o postez aici la final,sa vedeti ca nu v-am plagiat.
Mesaj personal
alex_cta_2004
Trimis: 22 Feb 2009, 05:23 PM

Utilizator activ

Trimite-mi o adresa de mail si iti trimit.
Mesaj personal
memedar
Trimis: 22 Feb 2009, 05:27 PM

Utilizator activ

Adresa mea de e-mail este memedar2612@yahoo.com . Mii de multumiri!
Mesaj personal
simi_dia
Trimis: 11 Mar 2009, 06:29 PM

Utilizator
**

Buna ziua,
Abia acum am gasit acest topic, dar daca mai sunt colegi interesati, accesati acest link:
http://www.religieortodoxa.ro/forum/index.php?topic=263.0

Mult succes!
Mesaj personal
seemone
Trimis: 3 Dec 2009, 12:23 PM

Începător
*

Buna tuturor,
Ma confrunt cu aceeasi problema: sunt inscrisa pentru obtinerea gradului didactic 1 pe limba engleza, am ales o tema de lucrare (implica postmodernismul), dar este una mult prea generoasa pentru a fi tratata exhaustiv -si nici nu-mi doresc acest lucru. Stiu ce vreau sa urmaresc, problema mea este ca nu am idee cum trebuie organizata lucrarea, cum arata un plan, ce anume trebuie sa cuprinda partea de metodica (activitati propuse, metode, planuri de lectii? si organizate cum?). V-as fi recunoscatoare pentru orice ajutor mi-ati putea oferi, idei, sugestii, poate chiar si un model de plan, indiferent de tema, pentru a avea o idee mai clara despre ceea ce trebuie sa insemne elaborarea si produsul final. Va multumesc mult...Minte limpede si spor la treaba, tuturor smile.gif
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 3 Dec 2009, 02:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alex_cta_2004 @ 5 Jan 2007, 06:12 PM)
MI-A SPUS SA MA DUC EU CU CUPRINSUL. SA MA GANDESC EU

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Cum? V-ati inscris la gradul I si nu stiti sa va faceti cuprinsul lucrarii? Atunci ganditi-va si dati gradul I cand veti sti.... peste 1 an, 3, 10, 15...nu e graba ...aveti timp.

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
seemone
Trimis: 3 Dec 2009, 06:50 PM

Începător
*

@gabi2009 - nu se pune problema stabilirii unui cuprins, ci aceea a concordantei dintre acesta si cerintele stabilite pentru elaborarea unei asemenea lucrari (e vorba aici nu doar de selectarea informatiilor relevante, ci si de felul in care ele trebuie sa se regaseasca in prezentare). Inteleg, de exemplu, ca doua treimi din lucrare reprezinta partea de metodica, iar intrebari cat se poate de legitime sunt "metodica sub forma de...? teorie? aplicatii? planuri de lectie, modele de activitati? tehnici de predare/evaluare? toate la un loc? ce pondere trebuie sa aiba una/alta?, etc. In masura in care profesorul coordonator ne ureaza doar spor la lucru, nu ne ramane decat sa intrebam pe cei care sunt mai norocosi si au primit deja niste explicatii ...sau au trecut deja prin asta. Pot foarte bine sa elaborez o lucrare serioasa, bine argumentata, bine documentata, etc. dar nu pot fi sigura ca ea corespunde cerintelor exacte ale unei comisii de examinare/evaluare. Peste 3, 5 sau 9 ani problema ar ramane aceeasi.
Mesaj personal
gabi10
Trimis: 21 Jan 2010, 01:38 PM

Utilizator activ

Va rog din suflet, daca doriti sa-mi trimiteti si mie un model de lucrare de grad. Am o tema diferita, despre creativitate, insa mi-ar prinde bine un model.
Va multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către gabi10 la data 21 Jan 2010, 01:49 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved