Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> secretar cu studii superioare?
radu_al
Trimis: 17 Jan 2007, 09:34 AM

Începător
*

Grup: Members

Stie cineva daca in unitatile scolare coordonatoare cu clase I/VIIIse poate folosi functia de secretar cu studii superioare? mentionez ca Inspectoratul Judetean si Directia Muncii au pareri diametral opuse in acest sens.
eventual m-ar ajuta precizarea unui act normativ care sa precizeze care este specialitatea postului de secretar, atat cu studii medii cat si cu studii superioare de lunga sau scurta durata.
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 17 Jan 2007, 09:34 PM

Mentor

Daca are peste 20 de clase se poate

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
viva16
Trimis: 25 Jan 2007, 02:30 PM

Utilizator avansat

Apropo de aceste studii. Postul de secretar sef al unui liceu cu 29 de clase si 850 de elevi este trecut in statul de functii al unitatii ca fiind cu studii medii si asa este de ani de zile. Cel care ocupa acest post pleaca .
Intrebare : Unde este mentionat ca este obligatoriu ca cel care il va ocupa prin concurs trebuie sa aiba studii superioare ? Cine poate impune transformarea unui post stabilit prin normari din studii medii in studii superioare? confused24.gif
O zi buna
Mesaj personal
criclevitdorina
Trimis: 25 Jan 2007, 04:15 PM

Utilizator
**

Buna ziua
Nu este mentionat nicaieri obligativitatea
de avea studii superioare pentru poistul
de secretar sef,, unsure.gif se facea specificare la grilele
de salarii mai de mult ca functia de secretar
sef cu studii superioare
se poate utuliza la unitati stabilite de ISJ confused24.gif
Mesaj personal
viva16
Trimis: 26 Jan 2007, 11:21 AM

Utilizator avansat

Probabil ca asa este . Dar zvonurile sunt urmatoarele:cica odata cu integrarea UE nu mai "accepta" unsure.gif pe posturile de conducere- adica secretar sef - numai persoane cu studii superioare . Dar nu inteleg de ce pentru ca totusi complexitatea posturilor noastre nu necesita in mod special studii superioare.
Deci din aceasta cauza am pus intrebarea cu obligativitatea confused24.gif
O zi buna
Mesaj personal
radu_al
Trimis: 26 Jan 2007, 11:42 AM

Începător
*

pe mine ma intereseaza de fapt cine are dreptate:

Inspectoratul scolar care recunoaste studiile superioare (istorie) ale unui secretar de scoala generala si emite si o decizie în acest sens, sau

directia muncii care afirma ca inspectoratul greseste pentru ca postul e prins in grila cu studii medii, si ca nu se modifica postul dupa om ci invers. trebuie mentionat ca la un moment dat cei de la directia muncii au spus ca eventual !?!, pentru a-i fi recunoscute studiile superioare, ar fi bine ca sectetarul sa aiba studii studii superioare de specialitate (care? birotica?)sau cel putin un master ceva - managementul resurselor umane.

Mesaj personal
viva16
Trimis: 26 Jan 2007, 01:24 PM

Utilizator avansat

Foarte interesant pana la urma cred ca dreptatea este undeva la mijloc , dar din moment ce acest post asa a fost cuprins in statul de functii asa ar trebui sa si ramana . Schimbarea se poate face in functie de "indicatiile " wink.gif primite de la forurile superioare insp. sc. sau primarii mai nou sau dupa bunul plac al conducerii unitatii scolare .
Pt. a indeplini sarcinile de serviciu incluse pe o fisa de post de secretar sef nu iti trebuie chiar master . Studiile de birotica nu inseamna mare in invatamant pt. ca noi secretarii tot "moase comunale " suntem. Toate stim sa folosim un calculator , sa facem corespondenta si mai ales calculam salarii precum contabilii , intocmim fise fiscale precum agentii fiscali etc.
Am vazut cazuri cand pers. cu studii superioare cand s-a vazut pe post a refuzat sa indeplineasca anumite sarcini de serviciu trasate de conducerea sc. pe motiv ca nu corespund cu studiile si specialitatea abs.
In concluzie confused24.gif
Mesaj personal
radu_al
Trimis: 26 Jan 2007, 05:45 PM

Începător
*

mai trebuie sa fac o mentiune: e vorba despre 27 de clase pe comuna (2 scoli)plus 6 grupe de prescolari, fiind vorba despre un secretar coordonator.

apropos, de ce trebuie ca secretarul coordonator de la scoala sa se ocupe si cu situatiile de la gradinite?

ar mai fi ceva de lamurit din punctul meu de vedere: personalul didactic auxiliar si cel nedidactic din mediul rural beneficiaza de spor pentru mediul rural?

o fisa a postului pentru personalul nedidactic (ingrijitor și muncitor) imi poate trimite cineva?

va multumesc si va rog sa-mi indicati si actele normative acolo unde este cazul.
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 27 Jan 2007, 08:11 AM

Mentor

Aveti la
http://www.slimm.ro/
"Salarizare"
Un ghid care va poate ajuta.
Ce va pot spune e ca in mediu rural sporul de izolare se acorda si didactcului auxiliar si nedidactului

--------------------
bruna
Trimis: 4 Feb 2007, 12:43 AM

Utilizator activ

Nu stiu in alte scoli cum e, dar in Maramures aproape toti administratorii si secretarele s-au inscris la facultate, la Management FR, chiar daca nu mai au 20 ani! Si e laudabil sa ai intr-o scoala normala, I-VIII, cadre auxiliare cu Managementul terminat si cu ex.licenta! Sa nu mai vb. ca pentru aceeasi munca esti retribuit cu mai mult! vezi sal.inc. secretar IA studii medii si secretar studii superiare!? Salutari de pe plaiuri maramuresene! Acum suntem in sesiune! character40.gif
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 4 Feb 2007, 02:11 PM

Mentor

Bafta sa aveti

--------------------
cornelk
Trimis: 26 Feb 2007, 03:39 PM

Începător
*

Legat de acest subiect avem si noi cateva nelamuriri, si va rugam din suflet sa ne raspundeti, potrivit OG 11/2007 si alte legi din invatamant
1. La fel ca si colegii din Maramures sunt studenta in anul IV la Facultatea de Management, sunt laboranta la un liceu de 9 ani si am 2 cursuri de formare laboranti. Cand voi aduce diploma de licenta as putea trece si eu , conform grilei de salarizare la un salar mai mare , adica Laborant I cu studii superioare? sau ce trebuie sa fac sa ma pot incadra ca si laborant cu studii superioare?
2. Colegiul meu este tehnician de retea I, are studii superioare de scurta durata in domeniu , o vechime de 6 ani in liceu, poate beneficia de promovare sau transformare a postului cu aceasta Ordonanta 11/2007 ? Ce inseamna aceasta transformare a postului intr-un post de nivel superior? in grila de salarizare nu exista tehnician de retea cu studii superioare, doar cu studii medii.
Mesaj personal
Alaman Mircea
Trimis: 26 Feb 2007, 11:54 PM

Utilizator activ

1 Pentru transformarea postului e bine sa ai si aprobarea ISJ-ului pentru a fi cuprins in statul de functii.
2. In functiile de studiile terminate poate cere o viza de jurist si ar putea promova pe Informatician
A. Mircea
Mesaj personal
scoala1roman
Trimis: 27 Feb 2007, 09:04 AM

Utilizator avansat

Referitor la punctul 2:
Si eu sunt tehnician 2, incadrat deci cu studii medii, cu toate ca am studii superioare. Cei de la ISJ au raspuns ca nu pot trece pe un post cu studii superioare deoarece incadrarea a fost facuta cu studii medii. S-a auzit si la noi ca va fi obligatoriu ca personalul didactic auxiliar din scolile urbane sa aiba studii superioare, dar zvonurile circula!
In orice caz daca s-ar face trecerea la studii superioare atunci ar fi inginer de sistem, cred ca pozitia de informatician nu corespunde cu specificul postului.

filip ciprian
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved