Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> SALARIUL UNUI CONTABIL, DIFERENTA MARE INTRE UN CONTABIL SI O SECRETARA...
ROZMARIE
Trimis: 23 Jan 2007, 03:41 PM

Utilizator
**

Grup: Members

INAINTE DE REVOLUTIE UN CONTABIL ERA SALARIZAT CU O RETRIBUTIE CHIAR MAI MARE DACA NU EGALA CU CEA A SECRETARULUI DE SCOALA.
DACA IMI AMINTESC BINE CUANTUMUL MEU BANESC IN CEEA CE PRIVESTE MUNCA ERA EGALA CU CEA A INVATATORULUI..SE TINEA CONT SI DE NIVELUL DE STUDII..EU AVEAM CHIAR IN PLUS FATA DE STUDIILE LICEALE ALE INVATORULUI O SCOALA POSTLICEALA DE 2 ANI!!!!
ACUM AM O LEAFA CAM JUMATATE CAT A INVATATORULUI, IAR SECRETARA DIN SCOALA MA DEPASESTE DE MULT CU 119 RON!
CUM JUDECATI ACEST ASPECT????
NU MAI VORBESC DE GRADATIA DE MERIT LA CARE NU AVEM ACCES DECAT PESTE 1 AN..PT.CA NOI NU AVEM SUFICIENTA VECHIME LA ACESTA CATEGORIE DE PERSONAL (DID.AUXILIAR).. DECI TREBUIE SA ASTEPTAM...

Mesaj personalYahooMSN
liviumarianpop
Trimis: 23 Jan 2007, 04:53 PM

Mentor

din 2004 sunt trei ani
deci puteti depune dosarul pentru gradatie
In rest nu comentez

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
laciad
Trimis: 23 Jan 2007, 11:50 PM

Utilizator
**

Imi pare tare rau stimata d-na Rozmarie, dar nu cred ca aveti dreptate, eu sunt secretar 3 (S, 20%conducere+15%vechime) si am un salariu net de 909 lei (cu toata indulgenta directorului de a-mi acorda si plata cu ora (32 ore/luna)), iar contabila sefa are un salariu net de 1808 Ron(40%conducere+25%vechime+25%audit) si nu se compara munca unui secretar cu munca unui contabil, ma refer la stres deoarece nu-i voi contesta niciodata calitatile profesionale.
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 24 Jan 2007, 11:36 AM

Mentor

spor pentru calculator nu aveti?

--------------------
criclevitdorina
Trimis: 24 Jan 2007, 11:47 AM

Utilizator
**

In judet la noi nu are nimeni
Ne-au cerut de la sindicat
niste tabele cu persoanele
ce lucreaza cu calculatorl.
Speram ca se va rezolva ceva.
daca are cine in tara as dori
sa aflu.
o zi buna
Mesaj personal
tigrul
Trimis: 24 Jan 2007, 02:20 PM

Utilizator activ

aveti dreptate privind salarizarea si munca contabililor
sporul de ecran nu se acorda pentru ca nu vrea primaria ,desi sindicatul a obtinut toate documentele legale pentru acest lucru
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 27 Jan 2007, 09:16 AM

Mentor

Pai la primarie il iau?
Daca nu incercati impreuna cu angajatii primariei sa il obtineti

--------------------
tigrul
Trimis: 28 Jan 2007, 04:57 PM

Utilizator activ

credeam ca aplicarea unei dispozitii legale nu este la bunul plac al unui primar,indiferent de culoarea politica;
sindicatele ,in acest caz fac front comun cu primaria sau nu vor sa-si faca dusmani
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 28 Jan 2007, 07:21 PM

Mentor

smile.gif
Nu e vorba de dusmani
ideea de fond e ca trebuie pltita comisia de la DSP de catre angajator
Si atunci am castigat ceva bani
Iar avand in vedere faptul ca acest spor se paote da si angajatilor bugetari don primarie e mai usor de obtinut
P.S. Sindicatele fac front comun cu oricine pentru a obtine un beneficiu pentru membrii

--------------------
ROZMARIE
Trimis: 29 Jan 2007, 11:58 AM

Utilizator
**

Noi am platit deja un medic de la DSP cu factura fiscala e vb de 80 RON..ce e ciudat ca totusi sunt dintre noi care spun ca le este frica, ca daca li se ia inapoi sporul ca fiind o plata ilegala??? a inebunit lumea fratilor..dupa ce le dai si te zbati tot nemultumiti sunt!!!!!
Mesaj personalYahooMSN
violeta_59
  Trimis: 30 Jan 2007, 04:45 PM

Utilizator activ

pentru ROZEMARI
daca ati platit medicul
A venit si a facut masuratori
de noxe in unitate?
Asa s-a facut la noi pentru biblioteca.
O zi buna happy30.gif
Mesaj personal
c_csintalan
Trimis: 1 Feb 2007, 12:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liviumarianpop @ 28 Jan 2007, 07:21 PM)
smile.gif
Nu e vorba de dusmani
ideea de fond e ca trebuie pltita comisia de la DSP de catre angajator
Si atunci am castigat ceva bani
Iar avand in vedere faptul ca acest spor se paote da si angajatilor bugetari don primarie e mai usor de obtinut
P.S. Sindicatele fac front comun cu oricine pentru a obtine un beneficiu pentru membrii

....Donmului liviumarianpop

...va stimez pentru promtitudinea raspunsurilor, dar exista vreo reglementare legala pentru acees spor, asa numit ,,ecran P.S,,....pt a incepe demersurile legale....

Cu deosebita consideratie

CS_Csaba
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
selenagomez
Trimis: 16 Feb 2011, 10:52 AM

Utilizator
**

si eu trebuie sa te contrazic stimata contabilă.
eu sunt secretara de 15 ani, am si un master în domeniu iar salariul meu este mai mic decat al contabilei care are doar ciclul I Bolonia(scz pt ortografie) si 5 ani vechime cu vreo 150 lei la incadrare (deși am spor fidelitate) confused24.gif si 328 la spor cfp(eu nu il am) .Ca sa nu mai vb de munca care este jumatate cat munca unui secretar fiind vorba de o scoala generala in care noi suntem ordonatori tertiari de credite. Deci...
Mesaj personal
VICUTA
Trimis: 16 Feb 2011, 12:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (selenagomez @ 16 Feb 2011, 10:52 AM)
si eu trebuie sa te contrazic stimata contabilă.
eu sunt secretara de 15 ani, am si un master în domeniu iar salariul meu este mai mic decat al contabilei care are doar ciclul I Bolonia(scz pt ortografie) si 5 ani vechime cu vreo 150 lei la incadrare (deși am spor fidelitate) confused24.gif si 328 la spor cfp(eu nu il am) .Ca sa nu mai vb de munca care este jumatate cat munca unui secretar fiind vorba de o scoala generala in care noi suntem ordonatori tertiari de credite. Deci...

SUBSCRIU. Să fie toata lumea sănătoasă și să-și stăpânească salariul dar este adevarat: salariul unui contabil este muuult mai mare decat cel al unui secretar. Contabilul are cfp 25% + diferenta de la sporul de conducere intre 25-40% în comparație cu cel al secretarelor de 20 %. dar cum am spus și mai sus : să fie sănătate restul..........

--------------------
vicuta
Mesaj personal
marusca
Trimis: 16 Feb 2011, 07:29 PM

Utilizator avansat

Nu sunt de acord cu voi doamnelor secretare! Toata stima mea ...dar un contabil are mult mai multa raspundere......

Acest mesaj a fost modificat de către marusca la data 16 Feb 2011, 07:31 PM
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
forum_alexe
Trimis: 16 Feb 2011, 07:35 PM

Utilizator activ

Dragele mele nu sunt contabila dar nu vreau sa fiu rautacioasa, de ce vi se pare

un secretar I S are salariul 1672 iar un contabil tot IS are 1697 diferenta este de 25 lei nu este mare lucru. A.... ca are indemnizatie, CFP, gradatie merit, vechime spor maxim ( 25%) e dreptul lor - noi de ce nu ne-am facut contabili ?????????????!!!!!!!! avantaje si dezavantaje.
Mesaj personal
liana2011
Trimis: 16 Feb 2011, 08:05 PM

Începător
*

Invidia......ne usuca sufletele!
Mesaj personal
selenagomez
Trimis: 16 Feb 2011, 10:40 PM

Utilizator
**

nu, nici vorba de invidie, eu sunt secretar, dar la baza sunt economist, este vb doar de faptul ca la mine in scoala cel putin , contabila cam taie frunze la caini toata ziua, ca nu are ce sa faca la o scoala unde nu sunt nici 300 de elevi,nu ma leg de cele care fac bilant, balanta, bugete si toate celelalte pt ca stiu ce inseamna, toata stima si respectul, isi merita banii.
Mesaj personal
llena
Trimis: 17 Feb 2011, 06:42 AM

Utilizator avansat

Nu conteaza cati elevi sunt;tot atatea hartii trebuie sa faca o contabila , pentru 100 elevi sau pentru 1000.Doar sumele cerute ,acordate si cheltuite pot fi mai mici sau mai mari.Si apoi ,cine ii face bilant,balante si ce mai ziceti d-voastra ca stiti ca face o contabila?Mereu am crezut si cred ca fiecare munceste la locul de munca si trebuie sa ne vedem de treaba noastra ,ca avem destula.Daca eu am treaba si nu vad ce face contabila,asta nu inseamna ca nu face nimic !Daca nu prea am treaba,am timp sa observ faptul ca,contabila parca azi nu prea a facut nimic!Deci insist sa ne vedem fiiecare de munca lui,deoarece secretari,contabili,bibliotecari,administratori etc.,avem de lucru pana peste cap.

Acest mesaj a fost modificat de către llena la data 17 Feb 2011, 06:53 AM
Mesaj personal
selenagomez
Trimis: 17 Feb 2011, 12:01 PM

Utilizator
**

of ilena of!!!!
se pare ca ai chef de cearta, eu doar relatam o realitate nu voiam sa deranjez pe nimeni dar se pare ca te-ai cam simtit!!! repet nu-ti mai raspund la provocari pt ca eu cautam un raspuns corect nu malitios!
sa ai o zi buna!
Mesaj personal
scm
Trimis: 17 Feb 2011, 12:06 PM

Utilizator avansat

Mesaj personalTrimite emailYahoo
ILUS
Trimis: 17 Feb 2011, 01:35 PM

Utilizator avansat

Eu stiu ca zilele acestea sunt explozii solare, dar vad ca unele persoane sunt afectate rau. Ce se intampla dragilor, nu mai ganditi normal? Ne scoatem ochii , cine si cum munceste mai mult? Eu sunt economist la baza si am prestat ceva , vreo 10 ani acolo, ca apoi sa fiu secretara ... si sefa , pe deasupra!!!!
Indiferent de functie, fiecare are responsabilitati in dreptul lui, dar.... sa nu facem confuzie intre secretar si contabil.Munca este titanica in ambele posturi, cu exceptiile de rigoare: Sunt secretare care ocupa un post fara prea multa responsabilitate si contabile ... la felAstea sunt exceptii de la regula.Contabilul , pentru orice "hartie" gresita primeste amenda sau poate fi si arestat, pe cand la secretariat se mai rezolva.Cu actele de studii nu ne jucam, cu toate ca si aici am auzit multe ca s-au intamplat prin tara.
Recent am primit o foaie matricola pentru un elev transferat in sem al II-lea.Avea media generala gresita la anul sc 2008-2009.Am sunat secretara si am rugat-o sa verifice. Stiti ce mi-a raspuns? Asa era trecuta media in catalog de diriginta.Vi se pare normal? Nu a avut bunul simt sa verifice cand mi-a trimis-o!!!!!!! Pai, sa fim seriosi, in contabilitate, daca 1+1 nu este egal cu 2, cauti greseala , pentru ca nu se admit scuze si iei amenda.In rest, sa traim bine si sa nu ne supere mansarda!
Mesaj personal
liana2011
Trimis: 17 Feb 2011, 06:11 PM

Începător
*

Eu sunt contabila intr-un grup scolar, am 143 salariati si muncesc de ...vai de mine! Mai bine aveam 10 firme decat aceasta scoala. Contabilitatea bugetara e grea si voluminoasa. Eu sunt singurica si fac tot.......bugete 3 care se impart iar in 3 pe cicluri de invatamant, bilanturi, salarii...etc..plus faptul ca niciodata nu am avut un concediu mai mult de 3-4 zile si chiar si atunci suna dupa mine ca vrea cine stie ce situatie Primaria, finantele , inspectoratul......asa ca mi-am gasit 2-3 firme iar daca mai gasesc vreo 2 la revedere invatamant.........castig mult mai bine si am si mai multa liniste! Asa ca nu le mai criticati pe contabile ca ele raspund cu capul de ce fac.......primesc amenzi daca gresesc.....etc.
Mesaj personal
llena
Trimis: 17 Feb 2011, 09:22 PM

Utilizator avansat

happy30.gif
Mesaj personal
selenagomez
  Trimis: 18 Feb 2011, 10:30 AM

Utilizator
**

QUOTE (selenagomez @ 16 Feb 2011, 10:52 AM)
???

unsure.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved