Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (67) « Primul ... 28 29 [30] 31 32 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> LIMBA ROMANA, subiecte, rezolvari, discutii...
byraul
Trimis: 16 Jun 2007, 12:41 AM

Utilizator activ

Grup: Members

are careva pe calculator rezolvarile de la romana scris ? macar subiectu 3 tongue.gif
Mesaj personal
skumpika
Trimis: 16 Jun 2007, 07:45 AM

Utilizator
**

QUOTE (Xristina @ 14 Jun 2007, 05:48 PM)
Din cate imi aduc aminte era sa prezentam asemanari si deosebiri.

Asemanarile sunt usoare.

Deosebiri:
Nuvela

-pers a III-a
-narator obiectiv
-verosimilitatea intamplarilor
-personajele sunt in prim-plan

Povestire

-relatarea de face la pers I si a II-a
-constructia subiectului are la baza intamplari senzationale
-narator subiectiv
-povestirea se concentreaza mai mult pe actiune decat pe constructia personajelor

Iar intre nuvele e usor. Vezi de care e si le prezinti in raport.

si totusi..asemanarile care sunt..ca deosebirile mie mi se pareau usoare biggrin.gif
Mesaj personal
kamyyy
Trimis: 16 Jun 2007, 11:05 AM

Utilizator avansat

Am si eu o intrebare intrebatoare: m-am tot uitat peste variante si inca nu stiu exact daca ajunge sa invat drama Mesterul Manole sau si Jocul ielelor sau altele. Adica, cel putin in variantele de la scris, nu se precizeaza ca trebuie drama moderna sau romantica... Voi cum faceti? Ce ati ales sa invatati? unsure.gif

--------------------
BAC 2007 9,65
Mesaj personal
cassius
Trimis: 16 Jun 2007, 11:07 AM

Utilizator activ

Prezinta Trasaturi ale unei poezii studiate ,in care se gasesc prelungiri ale clasicismului si romantismului.
Ilustreaza conceptul operational de posmodernist.

Cine ma poate ajuta cu astea 2..ca astea nu cred ca am facut al ora..nush ce include.
Ms

--------------------
^^^^^^^^^^^^^^^^^^
A:ROMANA
B:ENGLEZA ORAL 3-4 ORE
D:MATEMATICA M1
E:INFORMATICA C++
F:ED.FIZICA
^^^^^^^^^^^^^^^^^^
BAFTA LA TOATA LUMEA CU EXAMENE!
Mesaj personal
cassius
Trimis: 16 Jun 2007, 11:08 AM

Utilizator activ

Prezinta Trasaturi ale unei poezii studiate ,in care se gasesc prelungiri ale clasicismului si romantismului.

Cine ma poate ajuta cu astea 2..ca astea nu cred ca am facut al ora..nush ce include.
Ms

--------------------
^^^^^^^^^^^^^^^^^^
^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Mesaj personal
kamyyy
Trimis: 16 Jun 2007, 11:12 AM

Utilizator avansat

QUOTE (cassius @ 16 Jun 2007, 11:07 AM)

Ms

1. Poezia "Rugaciune" a lui O.Goga
2. Nu e cumva neomodernism, ca acolo ar fi Nichita Stanescu... dry.gif

--------------------
BAC 2007 9,65
Mesaj personal
Xristina
Trimis: 16 Jun 2007, 11:21 AM

Utilizator activ

La prima cerinta trebuie sa prezinti trasaturile curentelor.

Subiectul de post modernism mi se pare penibil, cine sunt eu sa comentez un curent literar aflat abia la primii pasi? In fine tot asa ilustrezi conceptul, ca postmodernimsul aduce literatura in strada, preia elemente din cotidian. De aici arati ca limbajul este unul comun, banal. De asemenea trebuie sa mentionezi ca are o tenta ironica si ca parodiaza anumite curente.

De ex in "O motocicleta parcata sub stele" Cartarescu parodiaza intr-o secventa poetica Luceafarul.

--------------------
Still going between reality and ideals..
Mesaj personal
cassius
Trimis: 16 Jun 2007, 11:28 AM

Utilizator activ

ms mult:)..noi nu am facut la ora poezia asta si nici Rugaciune de Goga nush de ce..si vad ca se cere..incerc sa ma uit peste niste trasaturi sa vad despre ce e vorba..
Ms

--------------------
^^^^^^^^^^^^^^^^^^
^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Mesaj personal
kamyyy
Trimis: 16 Jun 2007, 11:35 AM

Utilizator avansat

QUOTE (cassius @ 16 Jun 2007, 11:28 AM)
ms mult:)..noi nu am facut la ora poezia asta si nici Rugaciune de Goga nush de ce..si vad ca se cere..incerc sa ma uit peste niste trasaturi sa vad despre ce e vorba..
Ms

Nici noi nu am facut-o, dar o am intr-o carte de comentarii! smile.gif

--------------------
BAC 2007 9,65
Mesaj personal
std
Trimis: 16 Jun 2007, 01:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (skumpika @ 16 Jun 2007, 07:45 AM)
si totusi..asemanarile care sunt..ca deosebirile mie mi se pareau usoare biggrin.gif

Well, in primul rand e vorba de faptul ca ambele apartin genului epic, ceea ce inseamna implicit ca strctura discursului a aceeasi (incipit, intriga, desfasurarea actiunii etc. final). De asemenea, ambele au, in mod normal, un singur fir epic*. Astea mi-au venit pe loc.

Presupun ca mai poti gasi asemanari si la nivel de continut, insa depinde destul de mult de textele pe care le compari. De pilda, in principiu, si povestirea, si nuvela au in vedere o actiune intinsa pe o durata relativ comparabila, dar daca spui asta si dai ca exemplu Iapa lui Voda si Moara cu Noroc, te faci de doua parale.

Spune-mi, daca poti, textele pe care le-ai lua pentru a exemplifica asemanarile si deosebirile si poate mai putem scoate ceva biggrin.gif. Din cate ma duce pe mine mintea, doua asemanari si doua deosebiri ar trebui sa fie relativ suficient, dar nu strica niciodata mai mult smile.gif.

______
* sa nu dai aici exemplul cu Moara cu Noroc ca te-ai fript biggrin.gif in cel mai rau caz mentionezi faptul ca Moara cu Noroc prezinta o exceptie in acest sens, si ca intinderea partii unde planurile alterneaza e foarte mica.
Mesaj personalYahoo
kamyyy
Trimis: 16 Jun 2007, 02:35 PM

Utilizator avansat

Va puteti uita va rog peste ce am ales eu sa invat, sa ziceti daca e bine sau nu ori daca e incomplet si sa-mi dati sugetii ce as mai putea sa invat?

Proza: - romane: Ion, Ultima noapte de dragoste, Enigma Otiliei, Morometii
- nuvele: Moara cu noroc, La tiganci, Alexandru Lapusneanul
- basmul: Povestea lui Harap-Alb
- povestirea: Fantana dintre plopi(Hanu' Anucutei)

Poezia: Malul Siretului-Alecsandri, Luceafarul si Floare albastra-Eminescu, Rugaciune-Goga, Plumb si Lacustra-Bacovia, In gradina Ghetsemani-Voiculescu, Testament-Arghezi, Eu nu stivesc corola de minuni a lumii-Blaga, Riga Crypto si lapona Enigel-Barbu, Leoaica tanara, iubirea-N.Stanescu

Dramaturgia: O scrisoare pierduta, Mesterul Manole

+Dacia literara, Titu Maiorescu, Eugen Lovinescu

Ce ziceti? Voi ce mai invatati?
Merci! smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către kamyyy la data 16 Jun 2007, 02:35 PM

--------------------
BAC 2007 9,65
Mesaj personal
narcis88
Trimis: 16 Jun 2007, 04:21 PM

Utilizator avansat

Seamana foarte mult cu lista mea. Numai ca la poezie sunt mici diferente.

Poezie:
-simbolism: Plumb, Lacustra;
-romantism: Luceafarul, Floare albastra;
-expresionism: Eu nu strivesc corola...
-estetica uratului: Testament;
-pastel si prelungiri ale clasicismului in romantism: Mezul iernei(pt oral);
-ermetism: Riga Crytpo (????)
-traditionalism: In gradina Ghetsemani;
-neomodernism: Leoaica tanara iubirea;
-postmodernism: Poema chiuvetei(pt oral);

Acest mesaj a fost modificat de către narcis88 la data 16 Jun 2007, 04:21 PM
Mesaj personal
Finkregh
Trimis: 16 Jun 2007, 06:08 PM

Utilizator avansat

Nu cred ca se cere nicaieri explicit ermetismul. Iar daca s-ar cere, "Riga Crypto si lapona Enigel" nu ar fi potrivita pentru ca face parte din etapa baladica sau orientala a creatiei barbiene. Etapa ermetica este ultima in ordine cronologica (1925-1926); "Oul dogmatic" sau "Din ceas, dedus" intra aici in calcul.

In alta ordine de idei, alegerea poeziei Riga Crypto la Barbu este in mod clar cea mai buna. Vroiam doar sa nu spui la bac ca face parte din etapa ermetica. smile.gif

--------------------

BAC 2007
A: Romana scris: 8.95
B: Romana oral: 10
Germana materna oral: 10
Engleza oral: 10
C: Germana materna scris: 9.45
D: Mate M1-1: 8.85
E: Fizica: 9.70
F: Istoria Romanilor: 9.50

MEDIE GENERALA: 9,55
Mesaj personalYahoo
std
Trimis: 16 Jun 2007, 06:57 PM

Utilizator avansat

Finkregh, am auzit argumentul asta cu "nu face parte din perioada ermetica" de multe ori.

Can't we get over it? O poezie nu e ermetica pentru ca a fost scrisa in 1925, ci pentru ca este incifrata pana la punctul de ermetism. Ok, nu se poate spune ca a incalcit-o ca Oul dogmatic, dar nu uita ca ermetismul e o trasatura comuna in poezia modernista (alaturi de elitism, remember?). Si "Eu nu strivesc corola..." e o poezie cu o urma serioasa de ermetism din punctul asta de vedere.

Acest mesaj a fost modificat de către std la data 16 Jun 2007, 06:59 PM
Mesaj personalYahoo
Finkregh
Trimis: 16 Jun 2007, 07:13 PM

Utilizator avansat

Nu te-as sfatui sa vii cu asemenea argumente in fata comisiei la bac. Orice profesor de romana te va contrazice daca tu incepi discuti ermetismul la Riga Crypto sau Domnisoara Hus. Din punctul meu de vedere si am sa ma consult cu cativa profesori de romana, nu e ok sa pretinzi ca ilustrezi ermetismul prin aceasta poezie, mai ales atata timp cat ai niste variante in care conceptul acesta este mult mai clar delimitat.

Apreciez insa o discutie, este mai mult decat constructiva. smile.gif

--------------------

BAC 2007
A: Romana scris: 8.95
B: Romana oral: 10
Germana materna oral: 10
Engleza oral: 10
C: Germana materna scris: 9.45
D: Mate M1-1: 8.85
E: Fizica: 9.70
F: Istoria Romanilor: 9.50

MEDIE GENERALA: 9,55
Mesaj personalYahoo
kamyyy
Trimis: 16 Jun 2007, 07:19 PM

Utilizator avansat

Din cate stiu eu, Riga Crypto face parte din ciclul "Uvedenrode" ce apartine volumului "Joc secund" care sigur face parte din etapa ermetica...

--------------------
BAC 2007 9,65
Mesaj personal
Liviu C
Trimis: 16 Jun 2007, 07:26 PM

Utilizator avansat

mi se pare ca se cere modernismul la barbu. ori e cam greu sa ilustrezi modernismul pe riga crypto . e la fel de moderna pe cat e luceafarul de modern .

--------------------
Cine are frati
Sa nu stea certati
Sa tina mereu aproape !
Bogat sau sarac
Cu ei sa imparti
Tot ce ai pe jumatate !!

Logica betivului
Mesaj personal
MARYLIN
Trimis: 16 Jun 2007, 07:29 PM

Utilizator
**

prezinta comparativ modalitatile de constructie a doua personaje intr-o nuvela istorica studiata ??? care sunt sau cum sa scriu ca nu stiu???? unsure.gif
Mesaj personal
mihneasim
Trimis: 16 Jun 2007, 07:33 PM

Utilizator activ

Uvedenrode e de tranzitie intre etapa baladesca si ermetica, publicat inainte de volumul Joc secund... nu stiu daca "se pune".. (vezi varianta 92 al carei citat face referire catre Joc secund). Eu am invatat poezia din volumul cu acelasi nume - Joc secund (sau "Din ceas, dedus..." - titlul original) fiindca am impuscat 3 iepuri: lirism obiectiv, poezie modernista de la Barbu, arta poetica. Si nu mai invat Riga etc., pot sa renunt la Testament si sa invat un psalm usor de la Arghezi.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
mihneasim
Trimis: 16 Jun 2007, 07:36 PM

Utilizator activ

QUOTE (MARYLIN @ 16 Jun 2007, 07:29 PM)
prezinta comparativ modalitatile de constructie a doua personaje intr-o nuvela istorica studiata ??? care sunt sau cum sa scriu ca nu stiu???? unsure.gif

Alexandru Lapusneanul si Doamna Ruxanda. Vorbesti despre cuplu, despre conceptia autorului conform careia contrariile se atrag, contrariile/contrastele formeaza lumea (anticipeaza nusht ce filosofie.. cred ca de la kant sau schopenhauer si de la eminescu).
Cei doi sunt construiti in antiteza - Al = tipul tiranului despotic, impulsiv, razbunator, statornic, ferm, crima ii ofera voluptate. Rux = sensibila, miloasa, credincioasa, iubitoare, devotata etc.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
std
Trimis: 16 Jun 2007, 08:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kamyyy @ 16 Jun 2007, 07:19 PM)
Din cate stiu eu, Riga Crypto face parte din ciclul "Uvedenrode" ce apartine volumului "Joc secund" care sigur face parte din etapa ermetica...

G'doh. Hai sa facem altfel. Uite ce zice dexonline:

ERMETÍSM s.n. [...] Curent literar, manifestat cu precădere după primul război mondial, care a cultivat deliberat (în poezie) un limbaj excesiv intelectualizat, încifrat, adesea ininteligibil.

ERMÉTI//C ~că (~ci, ~ce) [...] 3) fig. Care este dificil sau imposibil de înțeles; impenetrabil; obscur. Stil ~. /<fr. hermétique.

Una e sa spui ca textul apartine curentului ermetist si cu totul alta e sa spui ca textul are caracter ermetic. Daca un text pe care tre' sa-l citesti de trei ori ca sa te prinzi ca e vorba de o ciuperca indragostita nu e ermetic, eu sunt dop de sticla. Ok, stiu ca Barbu a avut o perioada cand a fost atat de ermetic ca n-ajungeai la el nici cu ciocanul pneumatic, dar asta nu inseamna ca in afara perioadei ermetice a fost limpede ca cristalul.

Riga Crypto... are cateva elemente importante de modernism, de la reinterpretarea temelor la elitism si ermetism. Chiar si asa, eu am avut bafta cand am luat Dupa melci. E drept ca il stiam de pe albumul lui Alifantis.
Mesaj personalYahoo
keelin
Trimis: 16 Jun 2007, 09:51 PM

Utilizator activ

pana la urma, la poezie epica ce folosim?
Mesaj personal
Liviu C
Trimis: 16 Jun 2007, 09:54 PM

Utilizator avansat

eu recomand miorita
daca invatati si lapona enigel, merge si aia , pt ca e balada

--------------------
Cine are frati
Sa nu stea certati
Sa tina mereu aproape !
Bogat sau sarac
Cu ei sa imparti
Tot ce ai pe jumatate !!

Logica betivului
Mesaj personal
kamyyy
Trimis: 16 Jun 2007, 09:55 PM

Utilizator avansat

Eu sincer zic ca cel mai bine e sa inveti Luceafarul pt poezie epica, pt ca intr-o varianta de scris se cere exact Luceafarul, asa ca oricum trebuie sa-l inveti.

--------------------
BAC 2007 9,65
Mesaj personal
Liviu C
Trimis: 16 Jun 2007, 10:01 PM

Utilizator avansat

de cand cu manualele astea alternative e un adevarat haos cu ce trebuie sa inveti si ce nu . eu as invata miorita la poezie epica ( ma rog, as citi ceva pe la ea sa am habar ) dar faza e ca nu stiu daca ar merge ...

operele trebuiesc neaparat sa fi fost facute in liceu ?

--------------------
Cine are frati
Sa nu stea certati
Sa tina mereu aproape !
Bogat sau sarac
Cu ei sa imparti
Tot ce ai pe jumatate !!

Logica betivului
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (67) « Primul ... 28 29 [30] 31 32 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved