Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Echivalarea doctoratului, nelamuriri privind salarizarea cf. gradului 1
Sorinator
Trimis: 12 Mar 2007, 09:15 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (doc. @ 12 Mar 2007, 06:05 PM)
Atunci cred că mai am o șansă de a fi plătită cu gradul I din acest an școlar. De pe 31 ianuarie și până acum (12.03.2007) a trecut ceva timp și poate că îmi vine și mie confirmarea. Ura!!! laugh.gif
Din statutul proiect al cadrelor didactice am înțeles că sporul de 25% pentru doctorat nu se cumulează cu gradul I, deci : "Un spor de 25% față de salariul de bază pentru personalul didactic din învățământul preuniversitar, care are titlul științific de doctor; sporul de 25% pentru doctorat nu se cumulează cu gradul didactic I" (art.73, h). Eu cred că se plătește suplumentar peste gradul didactic I. Dacă se va echivala nu mai știu?

Deci salarizarea doctorilor se va face ca pana acum si doar procentul va creste de la 15% la 25%? Daca asta e propunerea, atunci e foarte buna. La asta ma gandeam si eu: o crestere substantiala a sporului de doctorat, pe langa echivalarea doctoratului cu gradul 1.

Acest mesaj a fost modificat de către Sorinator la data 12 Mar 2007, 09:16 PM

--------------------
“If you think education is expensive, try ignorance” (Derek Bok)

My goal in life is to be as good a person as my dog already thinks I am.

Verbastru, verde-albastru, albastru...

To avoid making a path, please vary your route.

"Veritas simplex oratio" (Seneca)

"Frumusetea nu este decat promisiunea fericirii" (Stendhal)

"Daca lumea nu simte ceea ce spun, atunci ma insel" (Montesquieu)
Mesaj personal
doc.
Trimis: 13 Mar 2007, 04:42 PM

Utilizator avansat

Să dea Domnul să fie așa. Este păcat de atâta muncă, ca să nu mai spun de dușmanii pe care ți-i faci de parcă ai fi furat de la ei! mad.gif
Mesaj personal
abstinent
Trimis: 13 Mar 2007, 05:19 PM

Utilizator activ

Se pare ca se incearca egalizarea sporurilor de doctorat, acordate bugetarilor.
Din cunostintele mele, dar nu sunt f. sigur, sporul de dr., pentru medici, era de 25%.
Nu stiu procentul la MAI.
Si, mai mult, in invatamant exista profesori care mai intai au obtinut gradul I, apoi au urmat doctoratul...in acest caz trebuie sa se cumuleze cele doua.
Om vedea la aparitia legii in Monitor...
Mesaj personal
Sorinator
Trimis: 20 Mar 2007, 02:15 AM

Utilizator avansat

In cazul echivalarii se primeste un certificat care atesta obtinerea gradului 1, asa cum e spre exemplu la definitivat, sau tot ce primim e acel ordin al ministrului?

--------------------

Mesaj personal
Sorinator
Trimis: 20 Mar 2007, 02:19 AM

Utilizator avansat

Cei cu inspectiile recente in vederea echivalarii aveti vreun feed-back de la minister? Am o curiozitate: voi asteptati sa va vina ordinul prin inspectoratul scolar la secretariatul scolii voastre sau mergeti direct la DPPD sa intrebati de el si eventual sa-l ridicati?

--------------------

Mesaj personal
poppy
Trimis: 20 Mar 2007, 03:36 PM

Utilizator
**

Deci nici voi nu aveti vreo veste de la minister. Era firesc sa primeasca ordinul de echivalare colegul nostru care a avut inspectia in ianuarie. Inseamna ca avem de asteptat...Eu am mers la inspectorat sa ma interesez, nu astept sa vina ei sa-mi aduca hartia la scoala, dar nimic...pana acum...Daca primiti ordinul, va rog, sa postati aici continutul, sa stim si noi ce ne asteapta! Tinem lagatura! Numai bine!
Mesaj personal
Sorinator
Trimis: 20 Mar 2007, 11:40 PM

Utilizator avansat

Da, si eu cred ca dureaza suspect de mult. Am inteles ca exista o lege in Romania conform careia termenul de raspuns la orice petitie sau cerere adresata oricarei institutii publice nu trebuie sa depaseasca 30 de zile, fie ca raspunsul e in cele din urma negativ sau pozitiv, favorabil sau nefavorabil. In caz contrar se poate actiona in instanta si solicita daune. Mie unul imi pare rau ca nu sunt din Bucuresti ca as fi pe capul lor in fiecare zi dupa termenul de o luna. Adica cum, suntem la mana lenei aparatului birocratic de la cel mai inalt nivel? Sau ar trebui sa zicem dupa jumatate de an de asteptare "saru'mana, merci mult ca v-ati facut timp si v-ati gandit si la noi in cele din urma"?

--------------------

Mesaj personal
doc.
Trimis: 21 Mar 2007, 10:05 PM

Utilizator avansat

Eu cred că vina nu aparține în întregime ministerului ci și inspectoratului. Aceștia nu trimit imediat actele și nu m-au lăsat nici pe mine să le duc personal. Deci, dacă au mai multe dosare similare, le duc după ce s-au strâns câteva, ceea ce înseamnă o lună sau două. Adăugați timpul de răspuns al ministerului și faceți, vă rog, calculul. Fiecare face ce vrea în țara asta, dar numai cei care au ceva putere... fighting11.gif
Mesaj personal
Sorinator
Trimis: 21 Mar 2007, 10:12 PM

Utilizator avansat

In faza a doua eu am ocolit veriga inspectoratului si am lucrat direct cu DPPD-ul. Mi-am imaginat ca numai drumul dosarului de la Inspectorat la DPPD ar dura cateva saptamani, asa ca am preferat sa-i sar din schema. Sper sa fi castigat ceva timp astfel.

--------------------

Mesaj personal
doc.
Trimis: 26 Mar 2007, 02:33 PM

Utilizator avansat

Cei de la inspectorat mi-au spus astăzi că voi primi ordinul de la minister cu plata gradului I din septembrie. Când am început să-i argumentez că nu este corect și că alți colegi au fost plătiți imediat, a bătut în retragere în sensul că ea nu s-a mai întâlnit cu asemenea cazuri (este numită pe post din ianuarie). Am avut impresia că suntem văzuți ca niște "dinozauri", dar eu sper că în sensul bun. rolleyes.gif
Mesaj personal
poppy
Trimis: 26 Mar 2007, 09:14 PM

Utilizator
**

Oare i-o fi asa de greu acelui functionar de la minister, pe mana caruia a incaput dosarele noastre, sa le puna frumos intr-o mapa si se le duca la cabinetul ministrului la semnat... ???
Mesaj personal
Sorinator
Trimis: 26 Mar 2007, 10:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (doc. @ 26 Mar 2007, 02:33 PM)
Cei de la inspectorat mi-au spus astăzi că voi primi ordinul de la minister cu plata gradului I din septembrie. Când am început să-i argumentez că nu este corect și că alți colegi au fost plătiți imediat, a bătut în retragere în sensul că ea nu s-a mai întâlnit cu asemenea cazuri (este numită pe post din ianuarie). Am avut impresia că suntem văzuți ca niște "dinozauri", dar eu sper că în sensul bun. rolleyes.gif

Cei de la inspectorat nu prea stiu mare lucru. Daca ar fi dupa ei ti-ai vedea diferenta de salar conforma gradului 1 la sfantu'asteapta. Dupa ce mi-am depus dosarul la inspectorat eu am incetat sa mai tratez cu ei tocmai datorita acestui amestec de sfidare si incompetenta pe care-l emanau. In schimb am fost vineri pe la DPPD (ei sunt cei care se ocupa practic de partea administrativa a echivalarii, aduna actele din dosar, le trimit la Buc, etc.) si mi-au spus sa mai trec dupa vacanta de Paste, eventual la sfarsitul lui aprilie pentru a vedea daca n-a sosit ordinul.

--------------------

Mesaj personal
Sorinator
Trimis: 26 Mar 2007, 10:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (poppy @ 26 Mar 2007, 09:14 PM)
Oare i-o fi asa de greu acelui functionar de la minister, pe mana caruia a incaput dosarele noastre, sa le puna frumos intr-o mapa si se le duca la cabinetul ministrului la semnat... ???

Pai daca as fi lipit cate 50 de euro de fiecare fila a dosarului, atunci poate as fi avut deja ordinul. Dar gandeste-te si la functionarii de la minister: fara stimulente cat de atractiv poate sa fie sa-ti faci meseria si sa deschizi inca si inca un dosar? Tine cont ca vocatia este obligatorie doar pentru dascali. Functionarii nu au inscris asa ceva pe fisa postului.

--------------------

Mesaj personal
doc.
Trimis: 27 Mar 2007, 02:56 PM

Utilizator avansat

Dar în schimb vor drepturi salariale tor mai mari...... character71.gif
Mesaj personal
Sorinator
Trimis: 18 May 2007, 12:58 AM

Utilizator avansat

Am promis ca o sa postez cand imi soseste echivalarea in ideea ca voi fi de ajutor celor care vor fi in aceeasi situatie si se vor intreba cat dureaza procesarea dosarului. Astfel, daca in cazul meu inspectia a avut loc in 2 martie, dosarul a fost trimis la Bucuresti saptamana urmatoare iar ordinul a fost emis acum 4 zile, pe 14 mai, inseamna ca durata medie de procesare este de 2 luni si jumatate. Aceasta durata este confirmata si in cazul lui doc. care a avut inspectia pe 31 ianuarie si ordinul emis pe 15 aprilie. Inca nu am primit ordinul ministrului in original, prin ISJ, insa am sunat la minister iar o functionara draguta s-a oferit sa-mi trimita pe loc o copie prin fax. In privinta salarizarii conform gradului I, aceasta se va face de la inceputul lunii urmatoare si nu retroactiv, chiar daca ordinul a fost emis la mijlocul lunii. Ceea ce nu e deloc OK, dar acum nu mai are nicio importanta.

--------------------

Mesaj personal
anasu77ro
Trimis: 18 May 2007, 07:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Sorinator @ 18 May 2007, 12:58 AM)
Am promis ca o sa postez cand imi soseste echivalarea in ideea ca voi fi de ajutor celor care vor fi in aceeasi situatie si se vor intreba cat dureaza procesarea dosarului. Astfel, daca in cazul meu inspectia a avut loc in 2 martie, dosarul a fost trimis la Bucuresti saptamana urmatoare iar ordinul a fost emis acum 4 zile, pe 14 mai, inseamna ca durata medie de procesare este de 2 luni si jumatate. Aceasta durata este confirmata si in cazul lui doc. care a avut inspectia pe 31 ianuarie si ordinul emis pe 15 aprilie. Inca nu am primit ordinul ministrului in original, prin ISJ, insa am sunat la minister iar o functionara draguta s-a oferit sa-mi trimita pe loc o copie prin fax. In privinta salarizarii conform gradului I, aceasta se va face de la inceputul lunii urmatoare si nu retroactiv, chiar daca ordinul a fost emis la mijlocul lunii. Ceea ce nu e deloc OK, dar acum nu mai are nicio importanta.

felicitari! sper ca anul viitor, sa pot spune si eu acelasi lucru! happy30.gif

--------------------
" Iata singurul adevar : suntem pionii misterioasei partide de sah jucata de Dumnezeu." Omar Kayyam
Mesaj personal
Sorinator
Trimis: 18 May 2007, 09:24 AM

Utilizator avansat

QUOTE (anasu77ro @ 18 May 2007, 08:15 AM)
felicitari! sper ca anul viitor, sa pot spune si eu acelasi lucru! happy30.gif

Multumesc, o vei face cu siguranta anul viitor! smile.gif

--------------------

Mesaj personal
doc.
Trimis: 18 May 2007, 07:42 PM

Utilizator avansat

Ministerul trimite un fax cu ordinul de echivalare, iar noi primim cel mult o copie de la inspectorat și nimic altceva. Inspectorul de la specialitatea pe care o predau și-a susținut acum doi ani doctoratul și prin inspecție și-a echivalat și definitivatul și restul gradelor. De la minister nu a primit mai mult decât am primit și eu.
Inspecția am susținut-o pe 31.01.2007. Ordinul a fost emis pe 20 martie 2007, dar la inspectorat a ajuns pe 3.04.2007 și eu am fost anunțată abia pe 15 iulie, chiar dacă ordinul ajunsese de ceva timp și eu am tot sunat să-i întreb. Luna asta (14.05.2007) am primit salariul pe aprilie cu gradul didactic I plătit.
Mesaj personal
doc.
Trimis: 18 May 2007, 07:43 PM

Utilizator avansat

Pe 15 aprilie. Scuze. Cred că mă gândesc deja la vacanță.
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved