Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Abilitati practice, proiect didactic
madita1
  Trimis: 18 Mar 2007, 07:09 PM


Începător
*

Grup: Members
Mesaje: 4
Înscris: 18 Mar 07


As dori, daca se poate sa-mi spuneti si mie cateva idei de de activitati despre anotimpuri la abilitati practice clasa a III-a si daca aveti un model de proicet didactic. Multumesc frumos. unsure.gif
Mesaj personal
Top
marylori
Trimis: 18 Mar 2007, 07:59 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 6
Înscris: 14 Mar 07


smile.gif Intra pe www.didactic.ro si acolo vei gasi tot ce te intereseaza sau tasteaza in google ceea ce te doresti si calculatorul iti gaseste. asa am gasit si eu foarte multe idei geniale.
Ti-am salvat aici 2 planuri dar nu stiu daca vei intelege ceva pt ca sunt cam amestecate pentru ca nu am putut sa le salvez altfel. Iti doresc mult succes si daca mai doresti ceva intreaba. Pupici. rolleyes.gif



PROIECT DIDACTIC

DATA: aprilie 2006
CLASA: a III-a A
ȘCOALA: cu clasele I-VIII Popeni, com. Zorleni, jud. Vaslui
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Educație tehnologică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Activități cu materiale sintetice
SUBIECTUL: „Pomi înfloriți”
TIPUL LECȚIEI: formare a priceperilor și deprinderilor
OBIECTIVE CADRU:
1. Cunoașterea și utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale și ustensile;
2. Proiectarea, confecționarea și evaluarea unor produse simple;
3. Dezvoltarea capacității de cooperare în scopul realizării unui produs;
4. Dezvoltarea simțului practic.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ VIZATE:
Pe percursul lecției elevii vor fi capabili:
- Să identifice și să clasifice materiale din natură și materiale sintetice, în funcție de caracteristicile lor;
- Să aplice tehnici de prelucrare a materialelor;
- Să utilizeze ustensile și instrumente adecvate prelucrării unor materiale;
- Să coopereze cu colegii dintr-o echipă la realizarea unor produse;
- Să găsească variante de realizarea a aceluiași produs, cu tehnici și materiale diferite.
SCOPUL LECȚIEI:
- S1 - exersarea și consolidarea tehnicilor de prelucrare a materialelor;
- S2 - consolidarea deprinderilor de muncă independentă și în echipă;
- S3 - dezvoltarea simțului și abilităților practice, a gustului estetic și a dragostei pentru muncă prin realizarea lucrării propuse.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) cognitive:
- OC1 - să recunoască materialele de lucru;
cool.gif motrice:
- OM1 - să-și însușească tehnica de lucru;
- OM2 – să ansambleze materialele cu scopul finalizării lucrării;

- OM3 - să realizeze variante ale aceluiași produs cu tehnici și materiale diferite;
cool.gif afective:
- OA1 - să coopereze cu colegii dintr-o echipă la realizarea produsului;
- OA2 – să-și dezvolte simțul și abilitățile practice, gustul estetic și dragostea pentru muncă prin realizarea lucrării propuse.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe echipe
STRATEGIA DIDACTICĂ: dirijată
RESURSE:→ procedurale: conversația, observația, explicația, demonstrația, instructajul,
jocul didactic;
→ materiale: planșe cu pomi înfloriți, crenguțe împodobite cu flori din diferite
materiale,hârtie glasse și creponată, foarfece, crenguțe de pomi,
floricele de porumb, bucățele din poliester, acuarele, penson,
macheta anotimpului „Primăvara”, casetofon, casete cu cântece
de primăvară, CD cu „Anotimpurile” de Vivaldi, calculatorul
→bibliografice:- „Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/
învățătorilor – curriculum pentru clasele I și a II-a”, Ministerul
educației, cercetării și tineretului, Centrul național de formare
a personalului din învățământul primar, București, 20003
„Descriptori de performanță pentru învățământul primar”,
Editura ProGnoses
-„Abilități practice”-ghidprivind proiectarea și desfășu- rarea activităților de predare-învățare-evaluare,cls. I –IV,
L. Stan, I. Stan, G.Dorobanțu, E.Ghiță, Editura Aramis, 2002
→umane: 21 elevi
→temporale: durata orei 45 minute
→spațiale: locul desfășurării activității: sala de clasă







DESCRIPTORI DE PERFORMANȚĂ



Suficient Bine Foarte bine
- Folosește tehnicile și etapele de realizare a compoziției sub îndrumarea învățătorului.

- Aranjează, dirijat de învățător, compoziția decorativă.

- Folosește tehnicile și etapele de realizare a compoziției cu ezitări și eventuale imperfecțiuni.

- Aranjează compoziția decorativă, cu sprijinul învățătorului având mici imperfecțiuni.

- Folosește tehnicile și etapele de realizare a compoziției cu precizie și rapiditate.

- Aranjează compoziția decorativă, dând dovadă de originalitate și mare acuratețe.















DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr.
crt. Secvențele
lecției Ob. Conținutul învățării Strategia didactică Evaluare
Moment organizatoric
Verificarea și reactualizarea cunoștințelor
Discuție pregătitoare
Captarea atenției
Anunțarea obiectivelor și a temei
Dirijarea învățării
Executarea lucrării
Obținerea performanței
Asigurarea retenției și a transferului
Evaluarea


Stabilesc ordinea și disciplina, verific dacă toți elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfășurare a orei.
-Pentru ce oră ne-am pregătit?
R: Noi ne-am pregătit pentru ora de abilități practice.

-Ce lucrări am realizat orele trecute la abilități practice?
R: Orele trecute la abilități practice noi am realizat lucrări din hârtie: flori de primăvară, fluturași și rândunele.
-Ce materiale am folosit la realizarea acestor lucrări?
R:Noi am folosit pentru flori: hârtie glasse, hârtie creponată, scobitori; pentru fluturași și rândunele . hârtia și acuarelele.
-Ce tehnici am folosit la realizarea lor?
R: Pentru a realiza aceste lucrări am conturat după șablon, am decupat, am rupt hârtia și am ansamblat elementele.

-Ce am realizat noi cu aceste lucrări?
R:Noi am realizat macheta anotimpului „Primăvara”.
-Știți un cântecel despre primăvară?
R: Da, cântecul „prin pomii plini de floare”.
Elevii vor interpreta în cor cântecul.
-Despre ce anotimp este vorba în cântecel?
R: Este vorba despre anotimpul de primăvară.
-De unde ne dăm noi seama de acest lucru?
R: Noi ne dăm seama că este vorba despre primăvară pentru că pomii sunt înfloriți, păsărelele cântă, rândunele,etc.

-Dar în macheta noastră ce elemente din cântec regăsiți?
R: Regăsim florile, fluturii, rândunelele.
-Priviți în coșuleț și pe bancă și observați ce materiale aveți pregătite!
Elevii vor enumera materialele primite:
- primul rând: crenguțe, șablon pentru flori, hârtie glasse, hârtie creponată, foarfece;
- al doilea rând: crenguțe, floricele de porumb, acuarele, penson;
- al treilea rând: crenguțe, bucățele de poliester, acuarele, penson, hârtie creponată.

-Cu aceste materiale vom realiza „Pomi înfloriți” pentru a completa macheta. Vom folosi diferite materiale și vom lucra în echipe pe bănci (câte doi).

- Observați că aveți pe bănci materiale diferite. Fiecare rând va realiza sarcina propusă din materiale diferite.
Prezentarea modelului
Prezint elevilor cele trei modele de pomi înfloriți: cu flori din hârtie glasse, cu floricele de porumb, cu poliester.
Demonstrarea etapelor de lucru
Voi demonstra elevilor modul de lucru :
-conturăm floricica după șablon, o decupăm, o prindem de crenguță; mai putem adăuga frunzulițe mici din fâșii de hârtie creponată de culoare verde.
-floricelele de porumb le colorăm cu acuarele cu nuanțe de roz și le prindem de crenguțe; mai putem adăuga frunzulițe mici din fâșii de hârtie creponată de culoare verde.
-bucățelele de poliester le colorăm cu acuarele cu nuanțe de roz și le prindem de crenguțe; mai putem adăuga frunzulițe mici din fâșii de hârtie creponată de culoare verde.

-Cer elevilor să-și pregătească acuarelele și apa, să lucreze în echipă, să păstreze liniștea.
Atenționez elevii cu privire la normele de protecție: să nu se taie cu foarfeca, să nu se înțepe în crenguțe, etc.
Etapa de executare a lucrărilor se va realiza pe un fond muzical ce cuprinde cântece despre primăvara și un fragment din „Anotimpurile – Primăvara” de Vivaldi
Conduc și coordonez lucrul fiecărei etape de realizare a produsului, pentru fiecare echipă.
Urmăresc executarea lucrărilor.

-Elevii care au terminat vor fixa pomii înfloriți pe macheta „Primăvara” , pentru a o completa sau într-o vază pregătită special.

-Ce materiale am folosit la tema de astăzi?
R: Elevii vor enumera materialele folosite.
-Ce tehnici am folosit?
R: Am folosit: conturarea după șablon, decuparea, colorarea, etc.

Evaluarea se va realiza printr-un joc: „La magazin”. O elevă va fi vânzătoarea iar ceilalți elevi cumpărătorii.
Ei vor trebui să cumpere o crenguță înflorită, explicând și argumentând alegerea făcută.
Ex. Aș dori să cumpăr această crenguță pentru că este lucrată îngrijit, decorată plăcut, etc.
Voi încheia cu aprecieri generale și individuale asupra modului de realizare a temei practice dar și asupra curățeniei lăsate în clasă.

Activitate frontală
Conversația
Observația
Observația
Demonstra-ția
Explicația
Activitate pe echipe
Instructajul
Jocul didactic
Aprecierea răspunsurilor corecte
Evaluare frontală și individuală
Aprecieri asupra interpretării cântecului
Intărirea imediată a răspunsurilor prin calificative
Evaluarea individuală a răspunsurilor
Evaluarea lucrului în echipă
Evaluarea frontal
Aprecierea reciprocă prin joc
Evaluarea cu calificative a echipelor






Proiect de lecție
Data: 15 04 2003
Clasa: a III a A
Învățător: Maria Aftim
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educație plastică
Unitatea de învățare: "Linia cu rol constructiv și decorativ"
Tema plastică: Linia - element decorativ. Frize decorative prin îmbinare de linii
Subiectul: Încondeerea ouălor
Tipul lecției: consolidare de priceperi și deprinderi - creație plastică
Obiective de referință:
2.2. folosirea amestecurilor dintre culorile vecine din steaua culorilor și cu adaosuri de alb și negru
3.2. cunoașterea liniei ca element de limbaj plastic, cu rol de construcție
( contur ) și cu rol decorativ
4.1. organizarea echilibrată a suprafeței de lucru, folosind elemente de limbaj plastic
( linia )
Obiective operaționale:
• Cognitive :
O.1 - să folosească combinații de linii de diferite mărimi, culori și poziții, pentru realizarea motivelor decorative ( frize ) ;
O.2 - să decoreze ouă, folosind motive liniare;
O.3 - să preia unele modele decorative și să le combine cu altele pentru a obține modele noi ;
O.4 - să se evalueze respectând anumite criterii

• Afective :
O.A - să manifeste interes, plăcere pentru ce lucrează
• Psiho-motorii:
O.M - să adopte poziția corectă când pictează
Strategia didactică:
a ) resurse procedurale: conversația, observația, instructajul verbal, explicația, exercițiul, aprecierea verbală;
b ) resurse materiale: materialele și instrumentele de lucru, planșe model;
c ) forme de organizare: frontal, individual
Bibliografie:
• Curriculum Național - Programe școlare pentru învățământul primar, București, 1998
• Ghid metodic - Educația plastică în ciclul primar, Ed. Polirom, Iași, 1997
• Educația plastică - Manual pentru clasa a Va, Teora, 1998


Etapele activității și durata Ob.
op. Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică
Activitatea învățătorului Activitatea elevului a b c
1 2 3 4 5 6 7
I. Moment organizatoric
( 1' ) Pregătirea clasei și a mate-rialelor necesare desfășu-rării lecției; crearea condi-țiilor de ordine și disciplină necesare desfășurării orei. Elevii se pregătesc pentru oră
II. Verificarea temei anterioare
( 5' ) - se verifică lucrările plastice realizate:
• Cantitativ: se aleg 2-3 lucrări ale elevilor.
• Calitativ: se discută lucrările alese.
- Ce temă ați studiat și realizat data trecută ?
- De ce aceste compoziții se numesc decorative ?
- Ce semn ați folosit în compoziția decorativă ?

- Prezintă lucrările.

- Observă lucrările și discută pe întrebările puse
- "... decorarea obiectelor."

- "... prin semnul folosit se înfrumusețează obiectele."
- "... linia."

Conversația




Explicația

Aprecierea verbală

Lucrările elevilor

Individual
III. Captarea atenției
( 3' ) • se realizează printr-o scurtă discuție pe baza materialului intuitiv.
• se pun întrebări legate de sărbătoarea care se apropie
( Paștele)
• se prezintă elevilor câteva ouă încondeate;
- ce s-a folosit la decorarea
acestor ouă?( culori, linii)


- elevii răspund la întrebări


- elevii iau ouăle din mână în mână și le privesc
IV. Anunțarea subiectului și a obiectivelor
( 1' ) • Se anunță tema lecției
( "Frize decorative realizate prin îmbinare de linii") și subiectul lecției „Încondeierea ouălor”
Se anunță obiectivele:
- Veți folosi combinații de linii de diferite culori, mărimi și poziții, în frize decorative, decorând ouă de Paște.




Recepționează obiectivele lecției Expunerea
Frontal

V. Etapa de consolidare a cunoștințelor
( 5' )



O.3 • Se prezintă diferite lucrări plastice și obiecte decorate cu ajutorul liniilor. Intuind mini-expoziția, se creează o scurtă discuție:
- Ce fel de linii se folosesc în desenul decorativ ?
- Cu ce scop se folosesc aceste linii ?
- Cum se pot aplica motivele decorative ? ( se prezintă modele de frize )
- Care sunt procedeele de realizare a unei frize decorative ?




- "... linii frânte, curbe, drepte."
- "... de a crea motive decorative."
- "... sub formă de frize."


- "... prin alternare și repetare." Observația




Conversația
Explicația Lucrări plastice
Obiecte de artă decorativă Frontal
VI. Etapa de creație
( 25' ) O.1







O.2








O.3 • Se expun ouăle decorate și planșa
• Se face precizarea că vor aplica din culoare fără să o combine cu apă ( sau cu apă foarte puțină )
• Se discută despre culori:
- Ce culori puteți folosi ?
- Ca modelele să iasă în evidență, ce procedee folosiți ?
- Între care culori se realizează contrastele ?
• Se prezintă planșe în care elevii pot observa contrastele.
• Sunt îndrumați să folosească amestecuri de culori, diferite tehnici de lucru ( acuarele, carioca, marker ) Recepționează indicațiile.

Elevii vor lucra după model sau vor crea modele originale.



- "... conturul."


- "... între toate culorile și între culori și nonculori."





Conversația
Explicația













Planșe
Frontal

VII. Etapa finală
( 8-10' ) O.4 • Se evaluează câteva planșe pe baza criteriilor de evaluare scrise la tablă:
- Criterii de evaluare:
1. s-au realizat decorații cu ajutorul liniilor repetate sau alternante sub formă de frize
2. s-a realizat armonizarea cromatică
3. au fost create motive decorative originale Discută lucrările alese.










. Aprecierea verbală

Conversația
Lucrările elevilor Individual

VIII. Asigurarea retenției și a transferului
( 1' ) • Se precizează tema: de continuat lucrările ( cele neterminate )
• Se fac aprecieri generale cu privire la participarea elevilor la lecții și se recomandă utilizarea cunoștințelor dobândite și de la alte discipline



Mesaj personal
Top
manolici
Trimis: 18 Mar 2007, 09:21 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 252
Înscris: 21 Apr 06


In atasament ai cateva idei.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2106 )
Fișier atașat  iepurasul.doc
Mesaj personal
Top
manolici
Trimis: 18 Mar 2007, 09:22 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 252
Înscris: 21 Apr 06


Si inca unul.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2949 )
Fișier atașat  ce_am_lucrat_azi_cu_copiii_la_abilitati_practice.doc
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved