Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> bursa sociala, intrebare sau sugestie
verona
Trimis: 20 Mar 2007, 06:03 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

readresez o intrebare pe care am pus-o ieri.
poate ca mi se poate raspunde... problema e simpla, si la ora asta sunt inregistrate cateva persoane cu nume de ISMB si ISJ ca fiind prezente pe site (deci persoane care imi pot raspunde potential la aceasta problema).

scuzati repetarea intrebarii, dar cred ca merit un raspuns (de fapt e mai putin o interbare, mai mult o sugestie). Ieri deschisesem un subiect pe burse de liceu, asa ca o sa copiez textul de ieri aici.

...........................
Stiu ca nu aici trebuie pusa intrebarea...
dar am citit aici ca pt bursa asta de 180 lei nu se reinnoiesc actele pe trim II (semestru?). Bursa se acorda celor care nu au un venit considerat minim de 150 lei pe luna, venit calculat prin media pe 3 luni (probabil iunie- august).

Asa ca poate ma lamuriti si pe mine, de ce pt bursa de orfan actele se innoiesc in fiecare semestru?
Cum a observat fiu-meu (care are 13 ani), dupa ce am bodoganit ca iar mi-a spus in ulitma zi ca trebuie sa refac dosarul si dupa ce i-am explicat ca nu inteleg de ce trebuie sa dau iar acte, cata vreme pt bursa de liceu nu se reinoiesc actele semestrial:
Inseamna ca e mai putin probabil sa le creasca lor venitul decat sa invie tata? Marfa!

Zau, m-am saturat de copii dupa certificate de nastere, deces, adeverinte de la sv, si alte hartoage. Daca se poate acolo (la bursa de liceu), poate se gandeste cineva si la noi, se ne mai iarta de atatea dosare!!!!
Dupa parerea mea, e o chestie inutila, si ar putea fi si mai simplu decat la bursa de liceu. In sensul ca ar trebui facut un dosar doar dupa ce elevul ramane fara un parinte, si apoi doar eventual o cerere redepusa la inceput de an. Si un dosar nou cu toate actele doar daca se muta la alta scoala.
..................
Ce ziceti?
Stiu - o problema insignifianta pt binele invatamantului romanesc. Dar poate invatam problema eficientizarii.
Mesaj personal
ioana_cdrn
Trimis: 22 Mar 2007, 07:56 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

vi se cer mereu acte la dosar pt k exista o mare de escroci pe lumea asta si nu mai exista incredere! trebuie sa dovediti mereu k sunteti vaduva pt k daca va recasatoriti , copilul nu mai primeste bursa pt k se considera ca aveti cu ce sa-l tineti !

Acest mesaj a fost modificat de către ioana_cdrn la data 22 Mar 2007, 07:57 PM

--------------------
" Nu cerceta aceste legi,
Căci ești nebun de le-nțelegi !
Mesaj personal
verona
Trimis: 26 Mar 2007, 08:33 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ioana_cdrn @ 22 Mar 2007, 07:56 PM)
vi se cer mereu acte la dosar pt k exista o mare de escroci pe lumea asta si nu mai exista incredere! trebuie sa dovediti mereu k sunteti vaduva pt k daca va recasatoriti , copilul nu mai primeste bursa pt k se considera ca aveti cu ce sa-l tineti !

multumesc pt ca mi-ati oferit un raspuns.
dar nu este corect - ma refer la raspuns.
fiul meu are o colega a carei mama s-a recasatorit si fetita are in continuare bursa - pt ca ea in continuare nu are tata...
bursa e o palida - chiar foarte palida - compensatie pt dificultatile prin care trece copilul orfan. Bursa sociala este 25 lei, si se ia la perioade nedefinite.

asteptam un raspuns oficial - pt ca dl Deac sublinia acum cam 2 saptamani ca acesta este un site oficial al MEC-ului (chestie de care inca nu m-am "prins!"). SIVECO raspunde la intrebarile din gradina proprie, moderatorii raspund in masura in care cunosc anumite lucruri (si am inteles ca o fac benevol, fara plata), diversi profesori, elevi sau parinti, dupa caz, raspund si ei acolo unde se pricep.
As fi dorit insa sa se afle pe site si persoane din minister, autorizate sa raspunda la intrebari de genul celei semnalate de mine.
Era vb in principiu de moderarea birocratiei - acolo unde este posibil. Si in cazul acestei burse - e posibil. Daca pt bursa de liceu (care se da pt ca elevul are un venit f mic) este nevoie de un dosar pe an, de ce atunci cand e vb de o bursa pt ca lipseste un parinte (sa fim seriosi, probabilitatea de a-ti creste venitul din sept pana in februarie este mai mare decat probabilitatea ca parintele decedat sa invie!...) nu se procedeaza la fel?
Iar faptul ca - eventual - dupa o recasatorire - copilul ar putea fi infiat de noul parinte ar fi imediat semnalat la scoala prin schimbarea actelor de identitate ale copilului, caz in care bursa ar fi anulata...
Deci nu vad impedimentul pt care nu s-ar merge pe varianta propusa de mine - un dosar la inceput, completat doar cu cate o cerere anuala.

Inteleg ca am pus intrebarea intr-un moment nepotrivit - acum toata lumea e ocupata cu competarea bazei nationale de date - asa ca am rabdare.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 26 Mar 2007, 08:36 AM
Mesaj personal
vioryca
Trimis: 29 Mar 2007, 12:35 PM

Utilizator activ

Bursele de orfan nu se reinoiesc in fiecare semestru (este o aberatie daca v-au cerut acest lucru) eventual pentru cei care intre timp au ramas orfani.l
Mesaj personal
verona
Trimis: 10 Jan 2008, 07:11 PM

Utilizator avansat

imi iau o marja de timp si readuc subiectul in fata.

pana incepe sem II, poate isi da seama cineva din minister de birocratia exagerata si nu ma mai pune sa refac dosarul respectiv!!!

hai sa cadem la pace: sunt de acord sa fac o cerere la fiecare inceput de an pt aceasta bursa, restul actelor ar trebui sa ramana valabile o data pt totdeauna (ca din pacate nu au existat cazuri de invieri!), sau cel putin atata vreme cat nu schimbi scoala!

stiu, un subiect meschin si neimportant (acum, cand ne framanta noua lege! - la care nu stiu daca exista fundamentare, studiu de impact, alte analize serioase ale ministerului care sa justifice totala bulversare cu (1)+ 5 + 4 + 3 ani scoala!!).
Dar e un subiect la care astept raspuns pt ca e un site al MEDC (desi interventii ale mec-ului aici n-am prea vazut - raspund cei de la SIVECO, moderatorii, alte persoane amabile - profesori, elevi, parinti, dar prea putine raspunsuri oficiale).

iar problema ridicata de mine e o simpla problema birocratica. care mi-ar usura putin viata (parca o face dinadins, sa nu cumva sa apuce sa uite ai mei copii ca uite, nu mai e tata!)
Mesaj personal
ioana_cdrn
Trimis: 10 Jan 2008, 07:41 PM

Utilizator avansat

De ce întrebi d-ta aici si nu te duci direct la autorități ?

--------------------
" Nu cerceta aceste legi,
Căci ești nebun de le-nțelegi !
Mesaj personal
verona
Trimis: 11 Jan 2008, 11:47 AM

Utilizator avansat

1 pt ca e comod, nu? (asta e avantajul net-ului)

2. Pt ca Siveco sustine ca e un site OFICIAL MEC. Ma astept sa se raspunda macar la intrebari din astea simple, care nu necesita mare filozofie (ca raspunsuri despre noua lege, despre de ce s-a renuntat la testare sau la admitere pt brambureala de teze unice, etc... nu mai astept)

3. Pt ca am intrebat la scoala, la liceu samd. Fiecare zice altceva...

Si nu e un capat de tara, nici daca voi reface actele...
Doar ca mi se pare de rasu curcilor sa nu refaci dosarul pt bursa ajutor, dar sa il refaci pt bursa de orfan (oricat de mica ar fi probabilitatea de a deveni brusc bogat, este oricum ceva mai mare decat 0 - probabilitatea de a invia parintele pierdut)...

Mesaj personal
verona
Trimis: 4 Feb 2008, 08:08 PM

Utilizator avansat

imi ridic singura mingea la fileu...

suntem in vacanta, asteptam semestrul II si o noua dosariada...
Ma gandesc ca onor ministerul e mai lejer acum si o avea timp si de plimbat pe net.

Nu inteleg. E o chestie simpla, de bun simt, fara probleme existentiale ca in cazul noii legi a invatamantului, a modificarii programei, manualelor, a definirii obiectivelor pe termen mediu/scurt/lung ale sistemului de invatamant.

Chiar atat de nepasator e la acest site ministerul?
Acesta, si nu didactic.ro, sau altele, este prezentat pe site-ul oficial al MEC-ului ca fiind un site oficial pt profesori, elevi, parinti. E un site la care este coproprietar MEC (sau cum s-o mai numi acum ministeru educatiei).

Ce inseamna asta in ochii MEC-ului? Nu au nici o responsabilitate? Am vazut, de raspuns raspund cei de la SIVECO (mai ales la intrebarile legate de produsele lor sau legate de proiecte derulate cu ajutorul lor), apoi diversi moderatori, diverse persoane amabile (profesori, elevi, parinti) care stiu raspunsul la unele intrebari. Nu si persoane din minister!
De ce oare?

uite, eu daca as lucra la minister, as raspunde macar la aceste intrebari simple, se cheama ca as avea activitate, nu-i asa?
Nu cer sa ma lamureasca de ce (1)+ 5 +4 +3 e mai bine decat varianta 4 + 4 + 4 (nu cred ca stiu nici cei care au facut propunerea). Nu intreb cum va intra si clasa pregatitoare si cea de-a IX-a in scolile din sect 5, unde inca se lucreaza in 3 schimburi! Nu cer sa se schimbe aberatia cu optica facuta la inceput de a IX-a! (desi copiii n-au facut decat putina trigonometrie)...

intreb o chestie simpla? DE CE se poate sa faci dosarul de bursa de liceu O DATA pe an scolar, si cel de orfan de 2 ori pe an???

De ce instructiunile de completat un dosar sau orice alta aberatie nu sunt explicit puse pe site? De ce nu sunt trimise la scoli, pt lamurirea secretarelor? cum e posibil ca de cate ori intreb ceva despre bursa de orfan sa mi se dea raspunsuri diferite la scoala, la liceu si la inspectorat? (in acelasi judet, ma rog, in Buc, pt ca, acum 3 ani, dl Kotay imi atragea atentia ca definitia orfanului difera de la judet la judet - unele considera ca fiind orfan pe cel fara nici un parinte, altele pe cei fara un parinte).

Ca sa capat respect in tara asta, trebuie neaparat sa fac dreptul, ca sa fiu bine pregatita in materie de legi, pt ca cei care ar trebui sa le aplice habar nu au sa citeasca sau sa extraga idei principale dintr-un paragraf???

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 4 Feb 2008, 08:11 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 22 Feb 2008, 10:40 AM

Utilizator avansat

Gata!

ieri, ca tot nu eram in bucuresti, a primit comanda fiul meu: azi pana la 5 jumate, in dinti cu dosarul de bursa!!!
Domnilor de la minister, m-am saturat!

am o gramada de lucruri de facut, trebuie sa ma descurc cat doua persoane intr-o famile obisnuita, eu merg si la doctor cu ei, si la stomatolog, si la cumparaturi, eu fac mancare, curat (bine, ma ajuta ei, dar si in alte familii se intampla asta, si apoi, unii mai au si examene anu asta!). Trebuie sa tin locu la 2 persoane, sa muncesc pt doi (cine se poate descurca cu un sg salariu ? de ani de zile traduc, scriu, tin cursuri, muncesc partial in alta parte, dar acasa, ca sa am grija de ei)

Si ce sa fac acum, daca nu-s acasa, mai plec si eu in delegatii, ce pot face? sa ies la pensie? ca trebuie sa fiu la dispozitia idiotilor care nu stiu sa citeasca o lege?

Sunt 2 variante, ori cineva din minister da comenzi aiurea "faceti dosare, voi prostilor de la scoala!", ori la scoala fiului meu e o tampita care, din exces de zel, ma asasineaza pe mine ca sa stea ea linistita!
oricum ar fi, eroarea sau tampenia sunt in curtea MEC-ului. Ar trebui, ca parinte, sa cer un spor de stres.

Domnilor de la SIVECO, va rog sa cereti lamuriri la minister pt a-mi raspunde la problema expusa in mesajele anterioare. Pt ca acesta este un site oficial MEC, si asta implica niste responsabilitati din partea MEC-ului. Pe care nu si le asuma...
Nu inteleg de altfel, MECul crede ca singura sa responsabilitate este de a plati pt realizarea acestui site? Nu are nici o obligatie pt a raspunde la sesizari? Atunci scopul site-ului se pierde...
si sunt si banii mei - ca si contribuabil!
Daca problema vine sau nu de la MEC, rezolvarea poate veni de la el, o circulara care sa opreasca aceasta inutila dosariada ar fi bine venita!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved