Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> plan de imbunatatire
malina2007
Trimis: 23 Mar 2007, 05:51 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna!As dori sa stiu cand se realizeaza planul de imbunatatire?

Acest mesaj a fost modificat de către malina2007 la data 23 Mar 2007, 05:53 PM
Mesaj personal
lavinia_v
Trimis: 24 Mar 2007, 07:45 PM

Utilizator activ

dupa raportul de autoeevaluare

--------------------
uti non abuti

”I stopped to self-improve myself many years ago. The idea that "the great opportunities lie just over the horizon, in the next valley, with the next job or the next big thing" is not true. It lies here and now - and you are ready to grab it, regardless your imperfections.” - Paulo Coelho
Mesaj personalMSN
gabiec
Trimis: 6 Apr 2007, 04:19 PM

Utilizator avansat

Noi am avut vizita de monitorizare externa (cu 10 zile mai devreme decat este trecuta in grafic) si, cu toate ca nu finalizasem nici macar a 3-a etapa a monitorizarii interne, cu atat mai putin raportul de autoevaluare, ne-au certat ca nu intocmisem inca planul de imbunatatire.
Cei care sunt trimisi in controale, oare au habar cat de cat despre calitate sau vin doar ca sa acumuleze puncte la propriul dosar?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
monna 07
  Trimis: 25 Apr 2007, 08:40 AM

Utilizator
**

Planul de imbunatatire se intocmeste o data cu raportul de monitorizare interna.
Eu as dori un model de plan operational al CEAC
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 25 Apr 2007, 11:38 AM

Utilizator avansat

De unde aveti informatia, varog_
Despre care ,,raport de monitorizare interna vorbiti, că sunt 3"? Adica se intocmesc 3 planuri de imbunatatire, câte unul pt fiecare raport?
In manual scrie ca se intocmeste dupa intocmirea raportului de autoevaluare, adica dupa ce cele 3 rapoarte de monitoriyare s-au incheiat.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Nicoleta Anastasiu
Trimis: 25 Apr 2007, 08:39 PM

Utilizator
**

Plan de imbunatatire se face pentru fiecare punct slab precizat in raportul de evaluare externa.
Plan de imbunatatire se face si pentru fiecare aspect care trebuie imbunatatit identificat pe parcursul monitorizarii interne.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 5059 )
Fișier atașat  PLAN_IMBUNATATIRE.doc
Mesaj personal
Nicoleta Anastasiu
Trimis: 25 Apr 2007, 08:45 PM

Utilizator
**

Am atasat un model de plan operational al CEAC.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 4337 )
Fișier atașat  model_PO.doc
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 26 Apr 2007, 08:08 AM

Utilizator avansat

Multumim pt modele.
As mai avea o intrebare: raportul de autoevaluare interna se intocmeste pt toate principiile calitatii sau doar pt principiul 5 (predare-invatare)?
Intreb pt ca nefiind scoala pilot, anul acesta ni s-a cerut sa realizam rapoartele de monitorizare interna doar pt principiul 5.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 26 Apr 2007, 08:02 PM

Utilizator avansat

Cred ca e suficient doar pe principiul 5, mai ales ca nici pe asta nu are sens, din moment ce discutam pe un OM valabil pana la 1 septembrie...
Logic era sa faceti autoevaluarea pe baza Standardelor de acreditare si evaluare periodica.

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
vlaston
Trimis: 27 Apr 2007, 09:32 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roberta-chris @ 26 Apr 2007, 08:02 PM)
Cred ca e suficient doar pe principiul 5, mai ales ca nici pe asta nu are sens, din moment ce discutam pe un OM valabil pana la 1 septembrie...
Logic era sa faceti autoevaluarea pe baza Standardelor de acreditare si evaluare periodica.

Asta este si opinia mea: functionarea simultana a doua sisteme de calitate, cel de la Phare TVET si cel dat de legea 87/2006, incurca lucrurile, intr-o zona noua, oricum neclara. De ce sa nu se aplice legea 87 si in invatamantul tehnico-profesional, ca doar nu exista un articol de exceptare.

Poate ca se doreste, de catre responsabilii din MEdCT, ca lucrurile sa fie cat mai incurcate si cat mai putin intelese. Cui prodest?

--------------------
Dintr-un pumn de faina nu poti face un cozonac. Dar nici nu-l arunci in vant!
Mesaj personalTrimite email
Nicoleta Anastasiu
Trimis: 30 Apr 2007, 09:26 AM

Utilizator
**

Nu stiu cum s-a hotarat la nivel de ISJ in judetul dumneavoastra, la noi (Galati) s-a cerut raportul de autoevaluare pentru toate principiile si planul de imbunatatire de asemenea.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 30 Apr 2007, 01:48 PM

Utilizator avansat

Ati fost si consiliati in acest sens?

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
arseneiolanda
Trimis: 8 May 2007, 08:12 PM

Începător
*

Cine ma poate ajuta cu un model de MANUAL INTERN DE MANAGEMENT AL CALITATII si/sau cu un exemplu de procedura de sistem ACTIUNI CORECTIVE?
Multumesc anticipat
Mesaj personal
1q1q1q
  Trimis: 14 Oct 2007, 01:20 PM

Utilizator avansat

Va rog plan de imbunatatire pentru mai multe puncte slabe din raport.
Multumesc pt exemplu @anastasiu.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
roberta-chris
Trimis: 14 Oct 2007, 09:06 PM

Utilizator avansat

Eu as intocmi un singur plan de imbunatatire in care as cuprinde toate punctele slabe constatate cu ocazia autoevaluarii. Punctul slab se transforma in tinta si se propun 1-2 sau chiar mai multe activitati pentru fiecare tinta, prin care dorim sa atingem tinta respectiva. Planul trebuie sa fie realist si realizabil, altfel nu are niciun rost sa muncim la el...
"parerea mea"! wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roberta-chris la data 14 Oct 2007, 09:13 PM

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
dusile
Trimis: 12 Nov 2007, 10:43 AM

Utilizator avansat

Pai ce v-am zis eu nu ati crezut Profesorul din Satu Mare care a batut in cap un elev a primit doar avertisment Asta este tratament inuman , degradant,umilitor si ce o patit ?Avertisment ? Si daca un parinte ai da una dupa cap vai ancheta ... si politie sau chiar nimic se tolereaza ca asta este mentalitatea la noi Copii se bat nu se face nimic model anglia Repede am luat model si am stiut eu ca vi se dau idei .
Se fac studii la Mures in ce masura sunt afectatii copii si incarcatii la materii si programa sa vedem si rezultatul Este ceva bun se incepe cu studii apoi reguli precise.
Poate aveti cunostinte ca s-a facut CD pentru elevii de cls 1-a care in 3 luni invata interactiv ABC -darul.Foarte repede se invata asa ca asta le place la copii totul prin joaca .
Este eficient nu le mai place sa scrie elevilor ci sa asculte si sa vada .
Nu stiu unde se gasesc de cumparat ca a fost salonul pshihologiei
Cam asta despre calitate plan si imbunatatire . sign28.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved