Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> AEL-INVATAMANT PRIMAR
alex_cta_2004
Trimis: 24 Mar 2007, 08:54 PM

Utilizator activ

Grup: Members

AS VREA SA INTREB DE CE NU AU FOST CONCEPUTE SI LECTII PENTRU CLASELE I-IV. SUNT CONVINSA CA SI COPIII MAI MICI AR FI RECEPTIVI LA ASTFEL DE LECTII.
Mesaj personal
grigore_geta
Trimis: 25 Mar 2007, 08:43 PM

Utilizator
**

Si eu intreb!
Mesaj personal
dorica.mares
Trimis: 26 Mar 2007, 07:08 PM

Utilizator
**

Subscriu. Din pacate, noua, invatatorilor, ni se spune ca putem sa concepem lectii in Ael. Aceasta situatie este si la Literatura cls. V-VIII. Macar pentru ei exista materiale educationale cu ajutorul carora se pot realiza aceste lectii. Pentru noi, nici macar atat.
Mesaj personal
Rares Mertic
Trimis: 15 May 2007, 04:44 PM

Technical Support Engineer

Grup: SIVECO Romania

Stimate doamne profesoare,

Va rog sa cititi mesajul de la adresa: http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...ndpost&p=541557.

Numai bine,

--------------------
Rares Mertic
SIVECO România
Mesaj personal
dorica.mares
Trimis: 18 May 2007, 10:33 AM

Utilizator
**

Am mai trimis acest mesaj. Nu stiu insa daca unde trebuie. De aceea il repet. Scuze.
Unde pot gasi momentele lectiilor pentru ciclul primar? Am inteles ca le veti pune pe net... sau chiar le-ati pus. Unde? Multumesc.
Eu am creat cateva lectii pentru ciclul primar, in Ael, folosind si materiale de pe didactic.ro. Dar sunt convinsa ca nu sunt la inaltimea celor oferite de Siveco. M-ar ajuta foarte mult cateva astfel de lectii, sau macar materiale ajutatoare. Sunt si administrator de retea la scoala unde activez, eu zic ca m-am preocupat destul de mult de cabinet si de programul Ael, am avut si audit, am obtinut calificativul F. Bine cu nota 10. Am colegi invatatori care ar fi interesati de sustinerea de lectii in Ael. Multumesc anticipat.
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 18 May 2007, 03:13 PM

SIVECO România - Project manager

Stimata Doamna,

Puteti folosi secvente din lectiile existente deja in pachetul de lectii AeL.

Va atasez o lista de momente/lectii din CD-urile destinate invatamantului gimnazial ce pot fi folosite la ciclul primar.

As fi foarte interesat sa ne comunicati cum primesc cei mici aceste lectii.

Va multumesc pentru interesul pe care il aratati utilizarii continutului educational creat de noi.

Cu deosebit respect,

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3406 )
Fișier atașat  primar.pdf

--------------------
Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania SA
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
dorica.mares
Trimis: 23 May 2007, 03:56 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru lista de lectii pe care mi-ati trimis-o. Trebuie sa va spun ca deja am folosit o mare parte a acestor lectii. Eu sunt invatatoare la clasa a III-a, dar predau si obiectul optional "Prietenul meu, calculatorul" la clasa a IV-a. In cadrul acestor ore, am sustinut elevilor mei si celor de clasa a IV-a cateva lectii, mai ales din pachetul de lectii de la Biologie. Dupa prima astfel de lectie, elevii au fost deosebit de incantati (v-am spus ca sunt si administrator de retea si le-am creat conturi in Ael tuturor elevilor din scoala. I-am invatat sa intre pe contul lor si le-a placut foarte mult acest lucru, fiind incantati sa-si descopere numele, clasa ... tot ce da posibilitatea Ael-ul si ASM-ul). Desi unele informatii din lectiile prezentate erau mai greoaie, mai greu accesibile elevilor de varsta lor, am avut placuta surpriza sa constat si eu si invatatoarea care preda la clasa respectiva, ca si-au insusit foarte bine cunostintele noi din respectivele lectii. Mai mult decat atat, in urmatoarele ore m-au rugat sa mai parcurgem alte lectii asemanatoare. La un moment dat (eu vizionand in prealabil lectiile) le-am sugerat sa trecem peste anumite momente ale lectiei, momente ce contineau informatii mai putin accesibile. Bineinteles ca elevii nu au fost de acord, au insistat sa parcurgem in intregime lectia. La sfarsitul orei, in cadrul momentelor de evaluare, elevii s-au descurcat foarte bine, iar atunci cand au mai gresit la unele intrebari din teste m-au rugat sa reluam testul pentru a-l rezolva corect in intregime. Vreau sa va spun ca aceleasi lectii - Biologie- le-am sustinut si la clasa a V-a, unde predau Ed. plastica deoarece profesorul actual de biologie nu a fost foarte interesat de parcurgerea acestor lectii (bine ca anul acesta ne paraseste-fiind suplinitor). Comparativ, elevii claselor III - IV au fost mult mai receptivi si mai interesati de aceste ore decat cei de clasa a V-a.
V-am spus ca am creat si eu in Ael cateva lectii pentru ciclul primar, utilizand materiale create de mine sau luate de pe didactic.ro - multumesc si pe aceasta cale colegilor care contribuie la dezvoltarea acestui site si il recomand tuturor colegilor care nu l-au folosit pana acum.
Cu toate acestea imi exprim din nou speranta ca ne veti ajuta prin crearea de lectii speciale pentru clasele I-IV.
Multumesc pentru sprijinul pe care ni-l acordati si pentru faptul ca va intereseaza si parerile noastre.
Mesaj personal
Liviu Agachi
Trimis: 9 Jun 2007, 06:01 AM

Utilizator activ

Pe langa lista pusa la dispozitie de domnul Radu Jugureanu ati mai putea folosi si o lectie de fizica, din programa clasei a VI-a, "Marimi fizice". Eu personal am asistat in laborator o doamna invatatoare cu elevi de clasa a IV-a cand au vizualizat aceasta lectie. Toti elevii incantati peste masura, era prima lor lectie in AeL. Pentru multi din ei a fost primul contact cu calculatorul. Stiti ce "mandri" erau in pauza? Din momentul acela s-au considerat mai maturizati, in sinea lor, asa cred eu. Indiferent de temperatura de afara, te trec fiori de emotie atunci cand observi la elevii cei mici sarguinta cu care se straduiesc sa participe la lectii, neputinta de a manevra cu manutele lor mouse, pentru a efectua actiunile necesare.
Mesaj personal
Adrian Bota
Trimis: 3 Mar 2008, 12:03 AM

Utilizator avansat

Salutari,

Am creat o baza de date cu lectiile de la clasele 5-8, dar am gasit numai 440 de zip-uri de pe dvd-ul furnizat pentru instalarile noi.

Gasesc farte util pdf-ul expus in acest topic, ar trebui furnizat partenerilor pentru printare cand se efectueaza instalarile, eventual intr-o forma scurtata la 2 pagini ca sa intre pe o foaie fata-verso, fiindca asta cer invatatorii ca sa li se para util AEL-ul proaspat introdus in scoala.

Deoarece vad ca se recomanda ca fiind compatibile o serie de lectii de lb romana, de ce nu se furnizeaza acestea in format zip pentru import in AEL. Nu le-am gasit pe nici unul din cele 7 DVD-uri de la instalare, in format scorm.

Deasemenea ar fi utila o brosura pentru proiectul "edu-creativ" in conditiile in care cererea pentru lectii la invatamantul primar este mare si putem face reclama la instalari acestui proiect util.

Adrian

Acest mesaj a fost modificat de către Adrian Bota la data 3 Mar 2008, 12:12 AM

--------------------
Audio, video, disco ~ (Latin) I hear, I see, I learn
Mesaj personal
Rares Mertic
Trimis: 3 Mar 2008, 05:26 PM

Technical Support Engineer

Stimate domnule Bota,
Deoarece vad ca se recomanda ca fiind compatibile o serie de lectii de lb romana, de ce nu se furnizeaza acestea in format zip pentru import in AEL. Nu le-am gasit pe nici unul din cele 7 DVD-uri de la instalare, in format scorm.

Va rugam sa cititi mesajul de aici.
Deasemenea ar fi utila o brosura pentru proiectul "edu-creativ" in conditiile in care cererea pentru lectii la invatamantul primar este mare si putem face reclama la instalari acestui proiect util.

Mai multe detalii referitoare la eduCreativ gasiti aici.

Numai bine,

--------------------
Rares Mertic
SIVECO România
Mesaj personal
Camelia Pantazi
Trimis: 16 Mar 2008, 10:22 AM

Utilizator
**

este un curs interesant, voi lucra in acest mod.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Camelia Pantazi
Trimis: 16 Mar 2008, 10:25 AM

Utilizator
**

va rog sa-mi trimiteti si mie variante de lectii AEL pentru invatamantul primar.
Mesaj personal
Ionuț Airinei
Trimis: 17 Mar 2008, 11:23 AM

SIVECO România - Senior Technical Support Engineer

Grup: Admin

Stimata doamna Pantazi,

Va multumim pentru interesul manifestat fata de lectiile AeL. Daca scoala la care profesati a fost dotata cu un laborator complet intr-una din etapele proiectului SEI, va rugam sa luati legatura cu administratorul AeL, pentru a intra in posesia lectiilor destinate invatamantului gimnazial ce pot fi folosite la ciclul primar.

In acest sens, va rugam sa consultati mesajul de la adresa http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...=0&#entry556398

Am inregistrat intrebarea dumneavoastra cu numarul AELME-202.

Numai bine,

--------------------
Ionuț Airinei
SIVECO România
stanorsolya
  Trimis: 29 Mar 2008, 01:29 PM

Începător
*

confused24.gif
Mesaj personal
Camelia Pantazi
Trimis: 10 May 2008, 10:51 PM

Utilizator
**

eu am primit e-mail-ul dv. dar nu stiu unde sa gasesc acele lectii si imi doresc sa fac si eu lectii in ael

as vrea daca sunteti mai explicit unde le pot gasi sau daca puteti sa imi trimiteti dv.

mulțam!!!! unsure.gif
Mesaj personal
Ionuț Airinei
Trimis: 12 May 2008, 09:49 AM

SIVECO România - Senior Technical Support Engineer

Stimata doamna Pantazi,

Va rog sa ne comunicati unitatea la care profesati, precum si un numar de telefon (preferabil mobil) la care sa puteti fi contactata, date pe care le puteti trimite prin MP sau prin email la adresa ael@portal.edu.ro.

Asteptam raspunsul dumneavoastra.

Numai bine,

--------------------
Ionuț Airinei
SIVECO România
neculai.bazdaga
Trimis: 16 Jun 2008, 10:31 AM

Începător
*

M-ar interesa mai multe lectii Ael pt. invatamantul primar.

inv. Neculai. Bazdaga
Mesaj personal
corina.dina
Trimis: 16 Jun 2008, 10:36 AM

Începător
*

Si pe mine m-ar interesa astfel de lectii.
Mesaj personal
Elena Airinei
Trimis: 16 Jun 2008, 11:39 AM

SIVECO România - Project Manager

Stimată doamnă Dina,
Stimate domnule Bazdaga,

Pentru o comunicare mai ușoară vă rugăm sa ne furnizați următoarele date de contact: unitatea la care activați (localitatea și județul) și un număr de telefon (preferabil mobil) la care puteti fi contactat(ă); date care le puteți trimite într-un MP (mesaj personal) sau email la adresa ael@portal.edu.ro.

Vă mulțumim pentru interesul manifestat față de lecțiile în format electronic.

Găsiți aici lista momentelor/lecțiilor din CD-urile destinate învățământului gimnazial ce pot fi folosite la ciclul primar. De asemenea, găsiți o serie de lecții multimedia pentru ciclul primar aici.

Puteți chiar dumneavoastră crea lecții pentru ciclul primar, iar detalii referitoare la modalitatea de creare găsiți:

- în Manualul de utilizare AeL, pagina 51 (capitolul 4.1.3. Crearea unei lecții)
- pe CD-21 - Tutoriale Interactive (sectiunea Tutoriale AeL / Crearea Lecției / Tutorial Crearea Lecției)

Manualul de utilizare AeL îl găsiți:

- pe CD-1 - Kit AeL, în directorul Manuale
- în cadrul aplicației AeL (se deschide aplicația AeL și se accesează linkul Ajutor aflat în colțul din dreapta jos al paginii)

Cele două CD-uri referite se găsesc în pachetul de 21 de cd-uri ce însoțește versiunea 5.2.0.1 a platformei AeL.

Am înregistrat întrebarea dumneavoastră cu numărul AELME-216.

Numai bine,

--------------------
Elena Airinei
SIVECO România
Tina_Stoica
Trimis: 24 Jun 2008, 10:33 AM

Utilizator
**

Buna ziua. Eu am reusit sa creez lectii pentru clasele I - IV. Pentru aceasta trebuie vreau sa multumesc celor de la Siveco pentru ajutorul acordat. Lectiile in sistem AeL au mare trecere la elevi. Eu le-am folosit in acest an cu succes si voi continua sa le folosesc pentru ca asta este viitorul; eu simt ca asa venim in intampinarea nevoilor elevilor.
Va doresc vacanta placuta!
Mesaj personal
pasaniucmaria
Trimis: 11 Sep 2008, 09:31 PM

Începător
*

Lectiile Ael sunt atractive pentru elevi.
Mesaj personal
iulia_iulia
Trimis: 24 Oct 2008, 03:26 PM

Utilizator
**

Draga Tina Stoica,
te rog sa-mi spui si mie cum ai reusit sa realizezi lectiile aeL si cum au primit elevii tai acest lucru, daca fost greu.
multumesc frumos
Mesaj personal
Adriana_MS
Trimis: 26 Oct 2008, 09:39 AM

Utilizator avansat

Tutorial pentru creare de lectie gasiti pe CD-ul de la scoala sau la adresa
http://www.advancedelearning.com/index.php/articles/c4184 , o sa va ajute foarte mult. Succes!

--------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!
Mesaj personal
nicut57
Trimis: 29 Mar 2009, 06:57 PM

Utilizator
**

Cunostintele invatate le voiaplica la clasa prin teste, fise de lucru prezentari in power point.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved