Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> profesor invatamant primar
maria-catalina
Trimis: 12 Jun 2007, 08:42 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Am marea rugaminte sa ma lamuriti si pe mine cu art.37 din proiectul de lege pt. statutul pers.did.:
"Art. 37. Pentru ocuparea functiilor didactice de predare trebuie îndeplinite
urmatoarele conditii de studii:
(2)în învatamântul primar
a) pentru functia de profesor în învatamântul primar – absolvirea cu diploma de
licenta sau master a studiilor universitare de profil;
cool.gif pentru functia de institutor – îndeplinirea uneia din conditiile:
- absolvirea cu examen de diploma a colegiului universitar pedagogic;
- absolvirea liceului pedagogic sau a unei scoli echivalente de profil, urmata de
absolvirea unei institutii de învatamânt superior de lunga sau de scurta durata;
- absolvirea studiilor universitare cu diploma de absolvire sau licenta sau master,
urmata de un curs specific în domeniul psihopedagogic si metodic;"
Am absolvit liceul pedagogic, colegiul universitar si apoi, am dat diferentele si am absolvit si facultatea de litere;acum urmeaza intrebarea, foarte dureroasa pentru mine, cum sunt incadrata??? E adevarat ca pt. a ocupa functia de profesor in invatamantul primar(momentan sunt institutor I) ar trebui sa reiau anul 3 la ... colegiu, devenit intre timp Facultatea de Stiinte ale Educatiei??? Mi s-ar parea cam exagerat...Va rog tare mult sa ma lamuriti!

Mesaj personal
manolici
  Trimis: 17 Jun 2007, 08:24 AM

Utilizator avansat

Si eu sunt in aceeasi situatie (liceu pedagogic,colegiu,facultate de litere) si am inteles ca trebuie sa mai facem un an .Eu deocamdata mai stau in expectativa, imi ajung examenele de anul acesta.Nu cred ca ma da nimeni afara daca continui la anul sau peste 2 ani.Succes!
Mesaj personal
gheda
Trimis: 17 Jun 2007, 08:35 PM

Utilizator activ

S-a tot discutat pe aceasta tema pe forum. Nu sunteti singurele. Tuturor ni se pare o aberatie, dar,, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul". Mie, personal, mi se pare aberant ca eu cu lic ped +colegiul +fac de ped (sper sa iau maine licenta) sa fiu inst I, in timp ce un absolvent al oricarui lic (chiar si de profil agro, nu am nimic cu ei!) + fac de 3 ani la IDD sa fie prof I-IV.
De ce sa mai fac eu un an de fac. din moment ce am in foaia matricola modului ped prescolari si scolari?
Ce-i drept, nu stim care va fi salariul de incadrare, deoarece inca nu exista in nomenclator meseria de prof I-Iv.
Sper sa fie in favoarea noastra.
O seara buna!
Mesaj personal
maria-catalina
Trimis: 18 Jun 2007, 07:50 PM

Utilizator
**

Multumesc si bafta si voua! Sa speram, INCA, la mai bine!
Mesaj personal
GDOINA
Trimis: 20 Jun 2007, 03:01 PM

Utilizator avansat

CUM AI SCĂPAT CU LICENȚA, GHEDA?? sper că bine....ai dreptate- trebuie să așteptăm să vedem dacă vor fi plătiți mai bine prof. pt învăț primar, altfel nu se merită atâta efort ...și cheltuială...18 mil la Iași...

--------------------
Festina lente!
Mesaj personal
gheda
Trimis: 20 Jun 2007, 05:51 PM

Utilizator activ

Buna! Abia am ajuns acasa de la sustinere si m-am odihnit putin. Am treminat cu bine. Pana la urma(acum dupa ce am terminat) cred ca nu se merita atat stres si efort. Dar astia suntem noi,oamenii,: nu reusim sa invatam din experiente.
La Bucuresti au ridicat ,,pretul" unui an la 20 mil (lei vechi) si in acest moment cred ca trebuie sa asteptam.
Sanatate si vacanta placuta!
Tinem legatura.
Mesaj personal
maria-catalina
Trimis: 25 Jul 2007, 03:24 PM

Utilizator
**

Buna, din nou! Am intrat pe ultima suta de metri si cred ca si in panica:maine e ultima zi de inscriere la continuare si mi s a spus ca aproape sigur se va modifica statutul personalului din invatamantul primar; vestea urata era ca de la anul nu se stie daca se vor mai face continuari; bineinteles , ma gandesc daca nu e un zvon sa ne atraga .... la noi sunt "doar" 17 mil wink.gif . Voi cum rezistati? Pe mine ma bate gandul la modul foarte serios sa fac un master pe altceva(administratie, resurse umane etc.) si sa las invatamantul...
Toate cele bune!
Mesaj personal
gheda
Trimis: 25 Jul 2007, 10:22 PM

Utilizator activ

Buna! Dintre colegele mele de fac. la inceputul sapt. trecute nu se inscrisese niciuna la continuare. Repet: inca nu se stie (cel putin la nivelul nostru, a celor ,,mici") care va fi incadrarea. De aceea, eu mai astept un an. Poate anul viitor fac un master pe inv primar. Nu cred ca pierd nimic.
O seara buna!
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 25 Jul 2007, 10:35 PM

Mentor

Eu unul am intrat si in cercetare, noroc ca am prins ceva proiecte europene ca altfel... Invatamantul nu merita, credeti-ma.
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 25 Jul 2007, 10:38 PM

Mentor

si daca am pleca toti?

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
mihai_ropota
Trimis: 25 Jul 2007, 10:43 PM

Mentor

QUOTE (liviumarianpop @ 25 Jul 2007, 10:38 PM)
si daca am pleca toti?

Ar veni pensionarii si necalificatii. Sa vada si guvernantii nostri ce inseamna.
Mesaj personal
gheda
Trimis: 25 Jul 2007, 10:57 PM

Utilizator activ

Oare guvernantii ar vedea sau copiii ar suferi? Cred ca cine are ,,chemare" spre copii, spre scoala ar ramane in inv. indiferent de salariu, desi,recunosc, nu este usor.
Eu lucrez la Step si nu primesc un leu in plus, desi desfasor, conform protocolului semnat intre Fundatie si MEC, 6 ore pe zi.(Si daca ar fi numai acestea!) Si nu sunt singura.In sc noastra sunt 8 astfel de cadre didactice care fac ... ,,voluntariat"(ca sa nu spun altfel). Nu stiu ce prevede noul proiect de Lege a inv. legat de alternative, dar in Statut nu-mi aduc amintesc sa fi gasit ceva.
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 25 Jul 2007, 11:36 PM

Mentor

brrrrrrrrrrrrrr
mai multe detalii se poate
Multumesc

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
maria-catalina
Trimis: 26 Jul 2007, 07:47 AM

Utilizator
**

QUOTE (mihai_ropota @ 25 Jul 2007, 10:35 PM)
Eu unul am intrat si in cercetare, noroc ca am prins ceva proiecte europene ca altfel... Invatamantul nu merita, credeti-ma.

Dar cu master , vei fii platita ca profesor in invatamantul primar? M am gandit si razgandit de nenumarate ori in ultimele zile si nici acum nu sunt convinsa daca sa merg anul acesta sau nu; daca se va merge pe specialitate, asa cum se preconizeaza, ma indoiesc ca ne vor fii echivalate studiile.
Imi pare rau de tonul pesimist!
Sa auzim de bine!
Mesaj personal
maria-catalina
Trimis: 26 Jul 2007, 07:50 AM

Utilizator
**

Scuze... Quote era referitor la raspunsul Ghedei.
Mesaj personal
gheda
Trimis: 29 Jul 2007, 07:20 PM

Utilizator activ

Nu stiu, dar vreau sa cred ca daca ai un master in inv primar poti fi platita in specialitate. Daca nici atunci nu esti in domeniu, tu, care ai lic ped la baza, colegiul univ, fac de ped si mai faci si un master ce sa mai zic? (Dar nu stiu daca va exista un astfel de master!)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved