Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> filologie sau stiinte sociale sau stiinte ale naturii ??, care e diferenta dintre ele ??
Travian
Trimis: 17 Jun 2007, 08:04 PM

Utilizator
**

Grup: Members

va rog help me care e diferenta dintre aceste profiluri care sunt mai bune mai faine si mai usoare ???
Mesaj personal
vanilla*
Trimis: 18 Jun 2007, 08:43 AM

Utilizator avansat

pai...
filologie- faci istorie si geogra 2 ore pe saptamana, putine ore de mate, fizica si chimie iar din clasa a 11-a bio chimie si fizica sunt inlocuite de o singura materie numita "stiinte". Dai teza la romana, lb straina, istorie/geogra si latina.
stiinte sociale-tot profil uman ca si filologia, doar ca nu dai teza la latina ci in fiecare an dai teza la socio-umane, de ex. intr-a 9-a dai la logica. Tot 2 ore de istorie si geogra pe saptamana si tot putine ore de materii reale.
stiintele naturii-profil destul de echilibrat, desi nu e recomandat daca nu iti place chimia sau bio in mod special smile.gif Intr-a 9-a si a 10-a nu sunt diferente mari fata de mate-info ca nr de ore, doar ca dai teza la romana, mate si 2 materii la alegere dintre chimie, fizica si bio. Dintr-a 11-a faci mai multe ore de chimie si bio.

Mesaj personal
diva_crisu
Trimis: 18 Jun 2007, 05:17 PM

Utilizator
**

vanilla..eu sunt la stiinte sociale si am 4 ore de ist pe sapt:)
si nu se mai face latina din clasa a 10a...decat intr-a 9a...si atunci 1 h pe sapt:D

--------------------
Live life to tha full!

eleva a Colegiului National Spiru Haret Bucuresti-profil stiinte socio-umane-clasa a X a H \:D/
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
vanilla*
Trimis: 18 Jun 2007, 06:55 PM

Utilizator avansat

pai cred ca depinde de liceu, pt ca am o prietena care are 2 ore pe sapt. si e tot la stiinte sociale.
Mesaj personal
cornelbn
Trimis: 18 Jun 2007, 07:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Travian @ 17 Jun 2007, 09:04 PM)
va rog help me care e diferenta dintre aceste profiluri care sunt mai bune mai faine si mai usoare ???

Depinde........
Filologie si stiinte sociale - profil umanist(multe ore de limbi moderne, discipline socio-umane)
Stiinte ale naturii - profil real(multe ore de mate, fizica,chimie,etc)

--------------------
eprofu
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiMSN
zuzi
Trimis: 21 Jun 2007, 01:17 PM

Utilizator
**

pai si stiintele sociale si umane ma ajuta pe mne in cv legat de turism biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ???
Mesaj personal
diva_crisu
Trimis: 29 Jun 2007, 08:13 PM

Utilizator
**

pai dintre toate profilurile adik mate info,stiinte ale naturii,filologie,stiinte umane si sociale..dap...ptr k faci destula istorie..geografie..limbi straine:) dar dak vrei 100% sigur sa mergi in aceasta directie..adik turism..mai bine puneai pe lista aia de optiuni si licee vocationale..adik speciale ptr asa cv..mi se pare k ala viilor sau ceva d genu e ptr asta...sunt filiere de turism..dar ma rog..au medii destul de miici..dak nu vrei...atunci ai alternativa stiinte sociale:)

--------------------
Live life to tha full!

eleva a Colegiului National Spiru Haret Bucuresti-profil stiinte socio-umane-clasa a X a H \:D/
Sheeva
Trimis: 30 Jun 2007, 02:15 AM

Utilizator avansat

Sa puna un economic ceva daca vrea turism.. Mi se pare ca exista si o sectie de turism wink.gif

--------------------
Colegiul National Sf. Sava - Clasa a XII-a G (filologie).

Vino si tu La Salita !
Mesaj personal
ladymimi
Trimis: 30 Jun 2007, 08:19 AM

Începător
*

Iți recomand stiinte sociale. Fiica mea a ales acest profil si e incantata. Face 2 ore de mate pe saptamana, 2 de fizica, 1 de biologie si 1 de chimie. In schimb multa romana, engleza 3h, franceza 2h, latina 1h, istorie 3h, geografie 2h, desen, muzica, logica, mass media, informatica, religie ș.a.m.d. Da teza la romana, engleza/franceza, istorie/geografie, logica. Ptr. cei care nu iubesc mate, fizica, chimie este recomandat deoarece la bac nu vor da aceste materii. La filologie in schimb se face latina pana in anul IV si dau teza si o au si la bac.
Iti doresc mult succes.
Mesaj personal
oanaa_pitica
Trimis: 30 Jun 2007, 08:23 AM

Utilizator activ

QUOTE (Sheeva @ 30 Jun 2007, 03:15 AM)
Sa puna un economic ceva daca vrea turism.. Mi se pare ca exista si o sectie de turism wink.gif

nu..nu la economic k numai prind eu loc :-j

--------------------
* Mandra Boboaca a CEVM-Colegiului Economic Virgil Madgearu ^^ *
Mesaj personal
diva_crisu
Trimis: 1 Jul 2007, 03:56 AM

Utilizator
**

c rai sunteti:)) ohmy.gif

--------------------
Live life to tha full!

pishica_mik
Trimis: 1 Jul 2007, 10:38 AM

Utilizator avansat

cel mai lejer intr-adevar e stiinte-sociale. E cel mai placut. Si eu tot acolo as fi vrut sa ma duc dar nu aveau in cadrul liceului la care vroiam 8-| unsure.gif asa ca am ales filologie-bilingv... mi-e cam teama, dar iti zic ca nici la stiintele naturii (mate-fizica) nici la filologie (simplu) nu ai viata prea buna laugh.gif ... cel mai bine e la stiinte sociale

--------------------
Dragostea este comoara sufletului, literatura este a minții.
Voi toți râdeți de mine că sunt diferită, eu râd de voi că sunteți toți la fel...
Absolventă a C.N. "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, Studentă la Facultatea de Medicină Veterinară, USAMV Cluj Napoca.
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiMSN
astra_moldovan
Trimis: 23 Aug 2007, 11:05 AM

Utilizator avansat

La stiinte sociale m-am dus si eu pentru ca aici ma potrivesc cel mai bine. V-as putea ajuta cu niste documente in care scrie exact cate ore din fiecare materie se fac la fiecare profil in fiecare clasa insa sunt in mod prev si imi este greu sa le postez. O sa revin cu ele cand o sa mi se scoata mod prev.
Mesaj personalYahooMSN
Anda18
Trimis: 4 Sep 2008, 08:32 AM

Utilizator
**

stiinte sociale mi se pare mult mai interesant
eu in a11a mi-am ales optional istorie si am facut o intreaga dezbatere despre evolutia orasului meu super interesant

acum in a12a fac 3 ore+1 optional de istorie, 3 de engleza, 3 de franceza, mate 2 iar fizica si chimie nu se fac... si 2 ore de filosifie la care se da si teza... in schimb la 4 ore de romana pe saptamana clasa mea a mai ales inca 2 ore de gramatica care poate ajuta pe cei care dau la gramatica admitere (inclusiv eu), materie care am facut-o si in a11a LRC. Sfatul meu sa o alegeti ca optional. In rest totul este lejer smile.gif materii ideale

eu de exemplu la bac o sa dau romana scris si oral, franceza oral, istorie, geografie si sport....

la materia de profil poti alege si istorie sau geogra nu doar din cele pe care le faci ca specializare gen lofica, psiho, economie sau filosofie....

Iar la proba D unde cei de la real au mate noi dam istorie sau geografie....

Succes... mi se pare mult mai bun profilul decat cel de filologie.. cine vrea teza la latina? nu cred ca ar da careva bacul la latina :|

--------------------
Bac 2009

Romana oral+scris
Franceza - oral
D:Geografie
E: Psihologie
F: Sport
Mesaj personal
nyco
Trimis: 4 Sep 2008, 01:13 PM

Utilizator avansat

biggrin.gif biggrin.gif st socio-umane biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

--------------------
La ce bun să-l mai citim pe Aristofan când avem circul cu noi?

O viață ratată aparține ori unui prost ori unui martir; una din două. Șmecherii au parte de tot succesul.

În demență văd mișunând viermii conștiinței noastre atrofiate. În ea și-n tot ce este imoral.

Dumnezeu a creat credința, iar omul ca să-I răspundă printr-o glumă, a inventat religia.
Mesaj personal
Olgy
Trimis: 6 Sep 2008, 02:51 PM

Utilizator avansat

eu am terminat anul acesta la stiinte sociale si pot sa va spun ca a fost super...si daca vrei turism ai toate sansele pentru ca eu am colegi care au dat la bucuresti la turism.. . la noi orele de geogra au fost super pt ca am facut si multe excursii,ceea ce ne-a ajutat f mult...
este un profil f lejer, dar trebuie sa-ti dai si silinta daca vrei sa ai note bune
eu n-am vrut filologie pentru ca nu-mi place latina desi am facut si eu 2 ani, numai ca am facut muuuulta gramatica si imi mai zboara cate o desinenta prin minte:))
la stiintele naturii mi-am dorit sa dau prima data, dar mi-a fost teama de mate, sau mai bine spus de bacul la mate, asa ca am preferat stiinte sociale si m-am pregatit in acelasi timp si pentru admiterea la farmacie, adica am studiat in particular chimia si botanica care se predau la profil stiintele naturii biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Olgy la data 6 Sep 2008, 02:53 PM

--------------------
Toti oamenii zambesc in aceeasi limba

Mesaj personal
alexSandra
  Trimis: 11 Sep 2008, 10:55 PM

Utilizator
**

eu sunt la stiinte ale naturii....am ales acest profil pt ca imi doresc sa dau admitere la medicina, altfel nu cred ca l-as fi ales. totusi cred ca este un profil bun, in sensul ca la terminarea liceului elevul are notiuni elementare din aproape toate materiile, mai putin latina, spre deosebire de elevii profilelor umane care "scapa" din clasa a-XI-a de materiile reale. La STN faci destula matematica, insa nu se compara cu ceea ce se face la mate-info, M2 fiind destul de accesibil pt toti elevi care vin macar la ore, daca mai sunt si atenti situatia nu e asa complicata. Fizica si chimie destula intr-adevar, biologie nu mai zic, iar in rest se parcurg cam toate materiile:romana, 2 limbi straine, o stiinta sociala, istorie si geografie, Tic,religie, iar din clasa a-XI-a nu se mai face desen si muzica sad.gif nu e nici greu, nici usor, dar dupa terminarea liceului elevul e capabil sa dea admitere cam la orice facultate

--------------------
"Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora."
Mesaj personal
shadow2222
Trimis: 18 Nov 2008, 02:43 PM

Începător
*

stiu ca off topic da cn stie licee in craiova cu profil de stiinte sociale?
Va rog sami spuneti daca stiti
Mesaj personal
Me_Teo
Trimis: 18 Nov 2008, 04:15 PM

Utilizator
**

Eu sunt acum a 8-a si sunt in mare dilema la ce profil sa dau. Si liceu. Stiu doar ca vreau la uman, ca realu' nu-mi place deloc, si nici nu ma pricep. Am uitat sa mentionez ca sunt din Deva. Am auzit ca Decebal e cel mai bun, mai ales ca am medie f mare, multi imi spun ca nu merita sa ma duc la Traian, dupa ce-am invatat atat. unsure.gif Dar problema e ca as vrea filo-spaniola sau stiinte sociale, care niciuna nu este la Decebal. mad.gif Chiar nu stiu, sunt in dilema...mare... sad.gif Poate este cineva aici din Deva care ma poate ajuta cu pareri si sugestii. confused24.gif
Mesaj personal
shadow2222
Trimis: 2 Dec 2008, 12:33 PM

Începător
*

dute la traian daca la decebal nu sunt stiinte sociale samd.Tre sa te duci la ce profil iti place.
PS am gasit o lista cu licee
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 1 Feb 2009, 03:10 PM

Utilizator avansat

Bună ziua!

Mă numesc Victor și sunt în clasa a VIII-a.

Vreau să aleg științele sociale ca profil de liceu, dar nu cunosc foarte multe lucruri despre acest profil.

Aș dori in mod special să știu ce se face la filozofie.

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 1 Feb 2009, 03:13 PM
Mesaj personal
Prăji
Trimis: 5 Feb 2009, 01:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ladymimi @ 30 Jun 2007, 09:19 AM)
Iți recomand stiinte sociale. Fiica mea a ales acest profil si e incantata. Face 2 ore de mate pe saptamana, 2 de fizica, 1 de biologie si 1 de chimie. In schimb multa romana, engleza 3h, franceza 2h, latina 1h, istorie 3h, geografie 2h, desen, muzica, logica, mass media, informatica, religie ș.a.m.d. Da teza la romana, engleza/franceza, istorie/geografie, logica. Ptr. cei care nu iubesc mate, fizica, chimie este recomandat deoarece la bac nu vor da aceste materii. La filologie in schimb se face latina pana in anul IV si dau teza si o au si la bac.
Iti doresc mult succes.

^Wow
Ar fi ideal pentru cineva care nu e tocmai as in alte matematicii,fizicii&Co (asta incluzandu'ma si pe mine laugh.gif )

Scuza'ti de off topic,dar la Sava are cumva stiinte sociale? unsure.gif

--------------------
user posted image

CNSS-X G acum-Filo'-A patra banca de la fereastra
Mesaj personalYahoo
Marckel85
Trimis: 6 Feb 2009, 09:23 AM

Utilizator activ

da chiar,ce se face la filozofie confused05.gif
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 6 Feb 2009, 12:23 PM

Utilizator avansat

Sper ca la filozofie nu se face ceva gen: "V-ati gandit vreodata ca poate verdele nu este verde?"
Mesaj personal
Sheeva
Trimis: 7 Feb 2009, 08:55 PM

Utilizator avansat

^^^Sava nu are stiinte sociale, are doar filologie si e o singura clasa. Nu e mare diferenta, cu latina poti sa ajungi sa te imprietenesti sau... s-o urasti. Mie imi place latina si fiind si eu tot in Sava (o sa fiu a 11-a in toamna) mai pot ajuta bobocii, nu e bai.
Logica in schimb poate da dureri de cap... si chiar nu as recomanda profilul stiinte-sociale pentru ca a da teza la logica intr-a 9-a e cam crima, cel putin asa vad eu. biggrin.gif Si in urmatorii trei ani la socio-uman dai teza la psihologie, economie, respectiv filozofie.
Acum eu pot fi destul de subiectiva, dar profilul asta chiar nu da batai de cap. smile.gif Iti urez succes si aici, cum ti-am urat si pe topicul liceului.

Succes si celorlalti viitori boboci, sa intrati unde doriti! smile.gif

--------------------
Colegiul National Sf. Sava - Clasa a XII-a G (filologie).

Vino si tu La Salita !
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved