Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (10) « Primul ... 8 9 [10]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Facultatatile de litere si limbi straine
teoroxi
Trimis: 7 Sep 2011, 08:51 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Pentru sectia de traducatori si interpreti: aici se intra doar cu examen care consta in 2 probe(2 limbi straine sau o limba straina si limba romana).Limbile care se pot studia la traducatori sunt:engleza,germana,franceza,italiana,spaniola.Pentru limba A,trebuie sa alegi o limba pe care o stapanesti bine,limba B poti sa o inveti de la zero.
Iar cat despre japoneza,din cate stiu eu se da examen cu 2 probe: 2 limbi straine sau o limba straina si limba romana.Nu esti obligat sa dai japoneza la concursul de admitere!
Mesaj personal
AlexandraLuiza
Trimis: 7 Sep 2011, 08:54 PM

Începător
*

QUOTE (teoroxi @ 7 Sep 2011, 08:51 PM)
Pentru sectia de traducatori si interpreti: aici se intra doar cu examen care consta in 2 probe(2 limbi straine sau o limba straina si limba romana).Limbile care se pot studia la traducatori sunt:engleza,germana,franceza,italiana,spaniola.Pentru limba A,trebuie sa alegi o limba pe care o stapanesti bine,limba B poti sa o inveti de la zero.
Iar cat despre japoneza,din cate stiu eu se da examen cu 2 probe: 2 limbi straine sau o limba straina si limba romana.Nu esti obligat sa dai japoneza la concursul de admitere!

Ok. Multumesc de lamurire.
Mesaj personal
alina92
Trimis: 7 Sep 2011, 09:03 PM

Utilizator
**

la traducatori si interpreti este oblicatoriu ca una din cele 2 limbi de examen sa fie limba romana:D

Iar la limba B nu se iau de la zero engleza si franceza, restul limbilor da:D.

Pe langa limbile metionate mai sus la traducatori exista si rusa:D.

Acest mesaj a fost modificat de către alina92 la data 7 Sep 2011, 09:09 PM
Mesaj personal
teoroxi
Trimis: 8 Sep 2011, 11:02 AM

Utilizator
**

Imi cer scuze.Alina are dreptate.Pentru traducatori trebuie neaparat sa dai limba romana,dar examenul nu e prea dificil.Si da,engleza si franceza se studiaza doar avansat.
Mesaj personal
midsummer
Trimis: 8 Sep 2011, 03:17 PM

Utilizator
**

QUOTE (AlexandraLuiza @ 7 Sep 2011, 07:13 PM)
Buna smile.gif ! Tocmai am trecut clasa a 12-a si la anul as dori sa ma inscriu la limbi straine sectia LMA. In cadrul acestei sectii din cate am cite pe site se afla traducatori si interpreti , nu? As dori sa merg cu engleza-japoneza.Din cate am vazut pot opta pentru japoneza fara sa dau examen la ea.
Examenul la ce anume se da si ce cuprinde? Am incercat sa aflu de pe site dar parca ma invarteam in cert, nu am inteles nimic.
Cum se calculeaza media de admitere?
Anul acesta ce subiecte au fost?

Nu poti alege japoneza pentru sectia de LMA, si nici Traducatori, doar FLLS (Limbi si literaturi straine).
Mesaj personal
alina92
Trimis: 8 Sep 2011, 11:36 PM

Utilizator
**

Teoroxi, scuze ca intervin, dar examenul la romana este cel mai greu dintre toate limbile. Se iau cele mai mici note la romana, la examen:P.
Mesaj personal
bogdan_mihai
Trimis: 22 Dec 2011, 03:38 PM

Începător
*

Mie imi place foarte mult sa studiez spaniola as vrea sa dau la spaniola dar ca a doua specializare neaparat trebuie sa aleg inca o limba straina? Nu pot alege geografia? s-au altceva?
Stiu ca cineva a facut franceza geografie
Mesaj personal
Ponchita
Trimis: 23 Dec 2011, 08:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bogdan_mihai @ 22 Dec 2011, 03:38 PM)
Mie imi place foarte mult sa studiez spaniola as vrea sa dau la spaniola dar ca a doua specializare neaparat trebuie sa aleg  inca o limba straina? Nu pot alege geografia? s-au altceva?
Stiu ca cineva a facut franceza geografie

La Facultatea de Litere respectiv Facultatea de Limbi si Literaturi Straine poti sa iti alegi doar limbi straine, evident ca exista sectii de exemplu unde inveti o anumita specializare in limba respectiva (administrarea afacerilor in engleza, franceza, gerrmana, contabilitate si informatica de gestiune in franceza), insa spaniola geografie in niciun caz smile.gif. Astfel de combinatii din cate stiu sunt posibile doar in State sau oricum, in afara Romaniei. Am o prietena care e studenta in SUA si care studiaza major Business Administration si minor Spanish...dar...nu in Romania smile.gif. CEl mai bine e sa te uiti pe site-urile facultatilor (respectiv universitatilor) care te intereseaza, insa la facultatile mai sus mentionate asa combinatie nu se poate smile.gif

ps: poate persoana respectiva a facut geografie in franceza smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Ponchita la data 23 Dec 2011, 08:51 PM

--------------------
Student Babes Bolyai University, Cluj Napoca,
Faculty of Economics and Business Administration, Master's degree in International Business Administration and Communication

AIESECer
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
dincaviorel10
Trimis: 17 Feb 2012, 03:31 PM

Începător
*

buna ziua ! am o nelamurire, de fapt mai multe biggrin.gif . Intentionez sa dau la Limbi straine in vara asta, la Universitate si nu pre stiu care e procedura de admitere. Am citit in mesajele voastre cateva informatii dar sunt contradictorii ! Eu stapanesc limba engleza foarte bine si vreau sa devin profesor, tocmai de aia dau la LS. Intrebarea e unde trebuie sa ma inscriu, la LMA sau Traducatori ?? sau fac parte din aceeiasi specializare, sincer habar nu am ! Am observat ca se da examen si la limba romana (gramatica) ceea ce pentru mine e un lucru bun, eu fiind foarte bun la gramatica, intotdeauna mi.a placut. Personal ma incanta ideea ca as putea sa dau examen la romana si engleza dar vreau sa stiu la ce specializare este permisa sustinerea acestui examen, pentru ca sincer m.am zapacit cu limba A, limba B plus alte limbi !!! Se poate ca cineva sa dea un raspuns cat mai CLAR, adica un fel de schema cu probele de examen pt fiecare specializare si limba dorita studiata ?? pentru ca sincer nu pricep ce e cu limba A, B si multiplele permutari si combinatii de limbi !! Eu vreau sa merg pe engleza ca prima limba si eventual o limba mai rara , cum ar fi araba sau chineza (sau oricare alta) sa o invat complementar, dar cu examenu asta : romana-engleza. Sper ca m.am facut inteles si astept un raspuns cat mai clar ! multumesc!

--------------------
"Nu sunt cu nimic de acord ceea ce spui, dar sunt gata sa mor pentru dreptul de a spune ce gandesti si simti ! " ( Voltaire )
Mesaj personal
Ponchita
Trimis: 18 Feb 2012, 10:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dincaviorel10 @ 17 Feb 2012, 03:31 PM)
buna ziua ! am o nelamurire, de fapt mai multe biggrin.gif . Intentionez sa dau la Limbi straine in vara asta, la Universitate si nu pre stiu care e procedura de admitere. Am citit in mesajele voastre cateva informatii dar sunt contradictorii ! Eu stapanesc limba engleza foarte bine si vreau sa devin profesor, tocmai de aia dau la LS. Intrebarea e unde trebuie sa ma inscriu, la LMA sau Traducatori ?? sau fac parte din aceeiasi specializare, sincer habar nu am ! Am observat ca se da examen si la limba romana (gramatica) ceea ce pentru mine e un lucru bun, eu fiind foarte bun la gramatica, intotdeauna mi.a placut. Personal ma incanta ideea ca as putea sa dau examen la romana si engleza dar vreau sa stiu la ce specializare este permisa sustinerea acestui examen, pentru ca sincer m.am zapacit cu limba A, limba B plus alte limbi !!! Se poate ca cineva sa dea un raspuns cat mai CLAR, adica un fel de schema cu probele de examen pt fiecare specializare si limba dorita studiata ?? pentru ca sincer nu pricep ce e cu limba A, B si multiplele permutari si combinatii de limbi !! Eu vreau sa merg pe engleza ca prima limba si eventual o limba mai rara , cum ar fi araba sau chineza (sau oricare alta) sa o invat complementar, dar cu examenu asta : romana-engleza. Sper ca m.am facut inteles si astept un raspuns cat mai clar ! multumesc!

Salut. Araba sau chineza nu poate fi aleasa la LMA sau la Traducatori(din cate stiu ca o limba mai "rara" poate fi aleasa rusa). In mare, e cam acelasi lucru, doar ca la traducatori te focusezi mult pe partea de traducere/interpretariat, iar la LMA faci mai mult partile adiacente gen Economie, Drept etc. smile.gif (personal mi se pare aiurea sa fie 2 chestii diferite, la Cluj LMA inseamna fix Traducatori smile.gif) )
Din cate stiu examenul de gramatica se da la Traducatori + inca un examen la una din limbile straine (engleza, franceza etc.) La LMA cel putin se intra pe baza de dosar ultima daca cand stiam eu, dar ar trebui sa te interesezi (eu sunt din Cluj)
Daca vrei chineza si engleza atunci ar trebui sa dai la "filo" cum s-ar zice.
Legat de schema, nu te pot ajuta, pentru ca nu sunt la FLLS, tot ce pot sa iti zic e legat de ce ti-am mentionat mai sus despre STIT (sectia de traducatori-interpreti-terminologi) si LMA. In schimb nu iti pot spune ce combinatie de limbi poti sa faci la filo smile.gif

ps: si daca vrei sa faci araba nu vei da araba ca examen scris, pentru ca se invata de la 0 din cate mi-au povestit prieteni de-ai mei care studiaza limbi mai rare, cred ca poti sa intri la o conmbinatie gen engleza-chineza cu examen la romana si engleza smile.gif. Insa astept confirmare de la cineva care e la FLLS smile.gif

Weekend fain

--------------------
Faculty of Economics and Business Administration, Master's degree in International Business Administration and Communication

AIESECer
dincaviorel10
Trimis: 19 Feb 2012, 04:36 PM

Începător
*

thanks ponchita...let us know when u have some new info !! biggrin.gif

--------------------
"Nu sunt cu nimic de acord ceea ce spui, dar sunt gata sa mor pentru dreptul de a spune ce gandesti si simti ! " ( Voltaire )
Mesaj personal
alina92
Trimis: 19 Feb 2012, 08:17 PM

Utilizator
**

Salut uite aici linkul de unde poți descărca broșura de admitere de anul trecut ( nu sunt modele de subiecte în varianta virtuală, doar în cea pe care o cumperi de la universitate) http://www.limbi-straine.ro/2011/04/admite...terii-2011.html

Dacă vrei să te faci profesor ai face bine să urmezi domeniul limbă și literatură străină.
A da, dacă vrei să înveți o limbă rară cum ar fi araba, chineza și japoneza, nu le poți avea decât ca limbi principale.
Dacă ai nelămuriri trimite-mi un mesaj privat cu id-ul de mess și o să vorbim pe mess.

Acest mesaj a fost modificat de către alina92 la data 19 Feb 2012, 08:23 PM
Mesaj personal
axx
Trimis: 20 Jul 2012, 03:40 PM

Utilizator
**

Stie cineva din ce se da la proba eliminatorie de limba engleza? In ce consta aceasta proba? Pe site la UBB la Litere nu am gasit nimic si as vrea sa-mi repet putin inainte.
Vorbesc de proba eliminatorie care se da la Facultatea de Litere din Cluj-Napoca.
Mesaj personal
Ponchita
Trimis: 20 Jul 2012, 11:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (axx @ 20 Jul 2012, 03:40 PM)
Stie cineva din ce se da la proba eliminatorie de limba engleza? In ce consta aceasta proba? Pe site la UBB la Litere nu am gasit nimic si as vrea sa-mi repet putin inainte.
Vorbesc de proba eliminatorie care se da la Facultatea de Litere din Cluj-Napoca.

Eu banuiesc ca va fi asemanator cu ce a fost la Bac, ca doar vor sa va verifice nivelul de limba (mai ales la LMA laugh.gif ) probabil ceva gramatica, exprimare, speaking. Noua profii nu ne-au spus cam ce ar fi, insa judecand dupa ce se invata in primul an (cel putin la LMA rolleyes.gif ) cred ca asta vor sa testeze. Eventual uita-te pe cadrul european de referinta sa vezi ce inseamna B1-B2. Oricum nu cred ca e greu. Si, daca dai la LMA, muuuuuuuuuuuuuuulta bafta. Thanks God ca am scapat. cool.gif

--------------------

AIESECer
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (10) « Primul ... 8 9 [10]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved