Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> vreau sa fiu educatoare, ce trebuie sa fac?
AlexaV
Trimis: 26 Jun 2007, 01:52 AM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua!

Sunt studenta la drept in an terminal si as dori sa lucrez in invatamantul pre-scolar dupa absolvire.
Ma poate ajuta cineva sa aflu ce calificare, ce cursuri pot urma, unde si cat costa pentru a putea fi educatoare?
Mentionez ca nu am absolvit liceu cu profil pedagogic, dar am experienta de lucru cu copii prescolari, cunosc si limba engleza.

Multumesc mult!
Mesaj personal
manolici
Trimis: 26 Jun 2007, 10:25 AM

Utilizator avansat

Trebuie sa urmezi cursurile Facultatii de Stiinte ale Educatiei (3 ani).
Mesaj personal
AlexaV
Trimis: 27 Jun 2007, 12:31 AM

Începător
*

Multumesc pentru raspuns, ma voi interesa.

Am mai auzit de niste cursuri de 1 an (doua semestre) la Universitatea Bucuresti - Colegiul unversitar de institutori. Stiti cumva daca se poate face o echivalare a studiilor superioare (alt profil - drept, in cazul meu) plus acest curs de 1 an cu absolvirea Facultatii de Stiinte ale Educatiei?
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 27 Jun 2007, 12:36 AM

Utilizator avansat

in nici un caz nu se poate, disciplinele de studiu fiind diferite. suna la 021-7452020- secretariatul facultatii si intereseaza-te.

nu mai exista colegiul, s-a transformat in facultatea despre care vorbea manolici. cursurile sunt de 3 ani la zi.

ca o alternativa, poti incerca si la CREDIS.

--------------------
...ai grija ce-ti doresti, pentru ca exact aia vei avea!...
Mesaj personal
AlexaV
Trimis: 28 Jun 2007, 12:41 AM

Începător
*

Va multumesc mult pentru raspunsuri
Mesaj personal
me-da-mi
Trimis: 30 Jun 2007, 10:38 PM

Utilizator
**

QUOTE (AlexaV @ 26 Jun 2007, 01:52 AM)
Buna ziua!

Sunt studenta la drept in an terminal si as dori sa lucrez in invatamantul pre-scolar dupa absolvire.
Ma poate ajuta cineva sa aflu ce calificare, ce cursuri pot urma, unde si cat costa pentru a putea fi educatoare?
Mentionez ca nu am absolvit liceu cu profil pedagogic, dar am experienta de lucru cu copii prescolari, cunosc si limba engleza.

Multumesc mult!

Intereseaza te la Universitatea Spiru Haret, Facultatea de psihologie -pedagogie( am terminat aici primul an), si stiu sigur ca exista la noi studenti absolventi ai altor studii, care au fost bagati direct in anul 2, deci li se recunosc studiile, chiar daca nu au terminat acelasi profil(in cazul tau dreptul).Era bine daca aveai modulul pedagogic, facut, in cadrul facultei tale, daca nu il faci la Spiru, e super bine, am cursurile, grilele , tot, daca esti interesata, scrie mi, iti voi da nr de tel al universit, eu sunt din Cj si avem centru (invatamant la distanta) aici-deci forma IDD. smile.gif
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 3 Jul 2007, 09:12 AM

Utilizator avansat

me-da-mi,

de acord cu tine ca ar putea intra in anul II, dar ar trebui echivalate unele cursuri pt asta.
dar ce cursuri de la drept ar putea fi echivalate cu cele de la stiintele educatiei?

in anul I, la stiintele educatiei se studiaza: fundamentele pedagogiei, fundamentele psihologiei, psihopedagogie speciala, psihologia copilului, teoria educatiei, psihologia adolescentului, psihologia personalitatii, TIC, limba straina etc.
care dintre ele se fac si la drept?

--------------------
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 3 Jul 2007, 09:15 AM

Utilizator avansat

pt AlexaV:

daca vrei sa faci stiintele educatiei, intre 12-20 iulie se fac inscrierile. sunt 60 locuri la buget si 50 la taxa. nu stiu ce cursuri ti-ar putea echivala, dar e bine sa te interesezi. suna la secretariat, telefon 021-7452020, si intreaba toate detaliile care te intereseaza.

--------------------
Mesaj personal
Lucian Oprea
Trimis: 3 Jul 2007, 09:54 AM

SIVECO Romania

Dragă Alexandra,

Poți participa în etapa a IV-a la repartizarea în ședința publică în perioada 11-12 septembrie 2007.

Numai bine,

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 3 Jul 2007, 12:10 PM

Utilizator avansat

dupa etapa a IV-a, daca vei primi post, vei fi platita ca suplinitor necalificat.

din ce oras esti?

--------------------
Mesaj personal
me-da-mi
Trimis: 3 Jul 2007, 04:28 PM

Utilizator
**

QUOTE (madalina_voicu @ 3 Jul 2007, 09:12 AM)
me-da-mi,

de acord cu tine ca ar putea intra in anul II, dar ar trebui echivalate unele cursuri pt asta.
dar ce cursuri de la drept ar putea fi echivalate cu cele de la stiintele educatiei?

in anul I, la stiintele educatiei se studiaza: fundamentele pedagogiei, fundamentele psihologiei, psihopedagogie speciala, psihologia copilului, teoria educatiei, psihologia adolescentului, psihologia personalitatii, TIC, limba straina etc.
care dintre ele se fac si la drept?

Eu nu sunt in masura sa ii dau un raspuns clar si sigur, i am propus sa ,,se intereseze'', vroiam sa ajut nu sa dezinformez...posibil sa fie prea multe diferente de dat, cel mai bine e sa sune la centru si totul se rezolva.
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 3 Jul 2007, 10:36 PM

Utilizator avansat

cel mai corect. de aceea i-am si dar nr de telefon.

--------------------
Mesaj personal
AlexaV
Trimis: 3 Jul 2007, 10:46 PM

Începător
*

Me-da-mi, Multumesc! si eu fac dreptul tot la distanta, chiar la Spiru Haret. sunt din Bucuresti.

Madalina, Lucian, nu stiu ce inseamna "etapa a IV-a" - inteleg ca este vorba de o alocare de suplinitori necalificati pe locurile neocupate de cei calificati? unde ar trebui sa ma interesez de asta, presupun ca la minister, nu?

Deci credeti ca ajuta modulul pedagogic din facultate? acum trec in ultimul an, deci cred ca as mai putea inca sa-l fac.
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 4 Jul 2007, 08:58 AM

Utilizator avansat

daca pe viitor vrei sa lucrezi in invatamant, sigur ca modulul psihopedagogic te va ajuta.

etapa a IV-a se refera exact la ceea ce ai banuit tu. intereseaza-te la ISMB.

--------------------
Mesaj personal
geny
Trimis: 4 Jul 2007, 01:56 PM

Utilizator activ

Cred ca nu o sa desfasori activitatea cu prescolarii tot la distanta.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved