Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> master in invatamant
lucyana_stancu
Trimis: 3 Jul 2007, 09:53 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua.Am terminat masterul in Fizica acum patru luni.am tot intrebat la secretariatul scolii unde lucrez momentan, la inspectorat...Si nici un raspuns concret??????????
Eu ce sa mai cred?????????
Conteaza sau nu masterul in invatamant?
Va rog! Astept raspuns.Specific ca sunt profesoara de fizica,am terminat masterul in domeniu.
Mesaj personal
Elena Airinei
Trimis: 3 Jul 2007, 10:52 AM

SIVECO România - Project Manager

Grup: Admin

Stimata doamna Stancu,

Conform legii 346 din 29 noiembrie 2005 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 78/2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare:
"(5) Absolventii ciclurilor de studii universitare de licenta sau masterat pot ocupa posturi didactice in invatamantul prescolar si preuniversitar obligatoriu, cu conditia detinerii a minimum 30 de credite de studii transferabile din programul de pregatire psihopedagogica oferit de departamentele pentru pregatirea personalului didactic. Personalul existent in sistemul de invatamant, care nu detine cele 30 de credite de studii transferabile din programul de pregatire psihopedagogica, este obligat sa le dobandeasca in maximum 3 ani.
(6) Absolventii cu diploma de masterat pot ocupa posturi didactice in invatamantul liceal, postliceal sau universitar, cu conditia detinerii unei pregatiri psihopedagogice, care sa corespunda unui numar de minimum 60 de credite de studii transferabile, programe de pregatire oferite de departamentele pentru pregatirea personalului didactic. Personalul existent in sistemul de invatamant, care nu detine cele 60 de credite de studii transferabile din programul de pregatire psihopedagogica, este obligat sa le dobandeasca in maximum 3 ani."
(10) Diploma de masterat didactic, care contine un modul de specializare din domeniul apropiat licentei, da dreptul exercitarii profesiei didactice, in regim de completare de norma, in acel domeniu.¯"

Numai bine,

--------------------
Elena Airinei
SIVECO România
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
lucyana_stancu
Trimis: 3 Jul 2007, 07:09 PM

Utilizator activ

va multumesc ptr raspuns.
Ideea este ca eu am terminat facultatea de Fizica, am facut modulul psiho-pedagogic in facultate. Masterul l-am facut in timp ce eu profesam. Intrebarea era daca se mareste salariul intr-un fel sau daca se echivaleaza gradele in invatamant!! asa am auzit si eu de la anumiti colegi.
Mesaj personal
lucyana_stancu
Trimis: 3 Jul 2007, 07:11 PM

Utilizator activ

Astept respuns, va rog.......................................! Multumesc anticipat.
Mesaj personal
bubuletzz
Trimis: 4 Jul 2007, 11:17 AM

Utilizator avansat

Masterul nu echivaleaza nici un grad si nu aduce sporuri salariale.
Mesaj personal
lucyana_stancu
Trimis: 4 Jul 2007, 05:08 PM

Utilizator activ

Multumesc ptr raspuns desi ma nemultumeste de tot.Vor profesori calificati la catreda si cand au asa ceva isi bat joc de ei.Si atunci pentru ce ne mai cer atatea perfectionari...........................?????
Mesaj personal
katia28
Trimis: 4 Jul 2007, 05:50 PM

Utilizator activ

Eu stiu ca masterul echivaleaza definitivatul, cred ca anul trecut s-a stabilit asta.Dar oricum e f.putin, mai ales daca e facut si in domeniu, macar cu gradul II sa-l fi echivalat 2 ani cu examene si o lucrare de dizertatie inseamna ceva. Se stie cum sunt examenele de grad, iar de inspectii.......
Ar fi corect sa primim si un spor consistent la salariu, multe ar trebui sa fie altfel.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved