Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cati ani pot preda ca profesor calificat fara a avea examenul de definitivat?
d_ana20
Trimis: 9 Aug 2007, 05:50 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 334
Înscris: 23 Jun 06


Cati ani pot preda ca profesor calificat fara a avea examenul de definitivat?
Mesaj personal
Top
usermarian
Trimis: 9 Aug 2007, 07:01 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 351
Înscris: 17 Aug 05


Vedeti art.34 din statut.Se intelege 7 ani.
Mesaj personal
Top
deliras
Trimis: 9 Aug 2007, 08:45 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 214
Înscris: 21 May 07


5 ani
Mesaj personal
Top
usermarian
Trimis: 9 Aug 2007, 09:06 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 351
Înscris: 17 Aug 05


Cei 5 ani despre care se vorbeste la alin.4 nu decurg dupa stagiul minim de 2 ani?Dupa 2-3 ani de invatamant te prezinti daca vrei,dupa al 4-lea an esti obligat.
Mesaj personal
Top
mihai_ropota
Trimis: 9 Aug 2007, 09:16 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 8.627
Înscris: 18 May 06


Te obliga cineva ?! Ma indoiesc, sincer.
Mesaj personal
Top
usermarian
Trimis: 9 Aug 2007, 09:28 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 351
Înscris: 17 Aug 05


QUOTE (usermarian @ 9 Aug 2007, 07:01 PM)
Vedeti art.34 din statut.Se intelege 7 ani.

Legea te obliga.Dupa al 4-lea an,daca lipsesti nemotivat este ca si cum ai fost si ai picat.Se considera una din cele 3 sesiuni.Sigur,principala problema este pentru titulari.care pierd titulatura daca nu promoveaza def-ul la timp.Dar si suplinitorii care nu l-au luat in termen nu mai sunt primiti la titularizare.
Mesaj personal
Top
king Al Taric
Trimis: 9 Aug 2007, 09:31 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 771
Înscris: 1 Apr 05


Dupa doi ani - asa zisul stagiu - profesorii sunt obligati sa se prezinte la examenul de definitivat. Nepromovarea lui nici dupa a 3-a eventuala tentativa poate avea consecinte neplacute pierderea titulaturii - cel putin asa spune legea.
smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către king Al Taric la data 9 Aug 2007, 09:31 PM


--------------------
Life is a series of contradictory facts.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Top
Trimis: 9 Aug 2007, 10:05 PM





Grup:
Mesaje: 0
Înscris: --


mda,dar e greu de crezut ca ai reusit sa te titularizezi(unde e concurenta,lipsa posturi,etc) si nu esti in stare sa iei un amarat de def(care e un simplu ex ce trebuie promovat cu nota 6,plus ca il poti da de 3 ori)...eu nu cred ca exista cazuri
Mesaj personalTrimite email
Top
mihai_ropota
Trimis: 9 Aug 2007, 11:41 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 8.627
Înscris: 18 May 06


QUOTE (usermarian @ 9 Aug 2007, 09:28 PM)
QUOTE (usermarian @ 9 Aug 2007, 07:01 PM)
Vedeti art.34 din statut.Se intelege 7 ani.

Legea te obliga.Dupa al 4-lea an,daca lipsesti nemotivat este ca si cum ai fost si ai picat.Se considera una din cele 3 sesiuni.Sigur,principala problema este pentru titulari.care pierd titulatura daca nu promoveaza def-ul la timp.Dar si suplinitorii care nu l-au luat in termen nu mai sunt primiti la titularizare.

Chestia cu suplinitorii nu e adevarata! Asta poate pt cineva care ramane continuu 7 ani in invatamant. Dar daca sa zicem ai 3 la un moment dat si apoi iesi dar revii dupa sa zicem 2 ani nu-ti cere nimeni deful. Asa ca... la suplinitori situatia e alta.
Mesaj personal
Top
Kótai Csaba
Trimis: 10 Aug 2007, 11:15 AM


Mentor
*****

Grup: Moderatori
Mesaje: 13.128
Înscris: 11 Jun 03


Sa nu facem confuzie:
Nepromovarea examenului de definitivat in termenul prevazut de lege duce la pierderea
statutului de titular dar in niciun caz la pierderea calificarii.
Astfel puteti preda oricat timp ca si calificat fara sustinerea examenului de definitivat,
daca va convine salarizarea in transa 0-2 ani indiferent de vechime.

O zi buna,
Prof. Kótai


--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
mihai_ropota
Trimis: 10 Aug 2007, 07:22 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 8.627
Înscris: 18 May 06


dar totusi, te poate trage cineva la raspundere daca ca suplinitor calificat daca nu dai deful in 3-4 ani de la intrarea in invatamant ?!
Mesaj personal
Top
Kótai Csaba
Trimis: 12 Aug 2007, 02:51 PM


Mentor
*****

Grup: Moderatori
Mesaje: 13.128
Înscris: 11 Jun 03


Nu.

O zi buna,
Prof. Kótai


--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
mihai_ropota
Trimis: 12 Aug 2007, 03:28 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 8.627
Înscris: 18 May 06


QUOTE (Kótai Csaba @ 12 Aug 2007, 02:51 PM)
Nu.

O zi buna,
Prof. Kótai

Multumesc!
Mesaj personal
Top
sweetdrop
Trimis: 12 Aug 2007, 08:01 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 221
Înscris: 7 Jun 05


La mine ajunsese o informatie eronata: daca nu iei deful si, sa spunem ca iesi din sistem pentru un an sau doi, nu te mai poti intoarce.
Mesaj personal
Top
mihai_ropota
Trimis: 12 Aug 2007, 08:03 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 8.627
Înscris: 18 May 06


QUOTE (sweetdrop @ 12 Aug 2007, 08:01 PM)
La mine ajunsese o informatie eronata: daca nu iei deful si, sa spunem ca iesi din sistem pentru un an sau doi, nu te mai poti intoarce.

Nu e adevarat. Te poti intoarce oricand, prin concurs.
Mesaj personal
Top
sweetdrop
Trimis: 12 Aug 2007, 08:25 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 221
Înscris: 7 Jun 05


Multumesc pentru raspunsul prompt! smile.gif
Mesaj personal
Top
VikIul
Trimis: 12 Aug 2007, 10:25 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Validating
Mesaje: 2.049
Înscris: 21 Jul 07


QUOTE (mihai_ropota @ 12 Aug 2007, 08:03 PM)
QUOTE (sweetdrop @ 12 Aug 2007, 08:01 PM)
La mine ajunsese o informatie eronata: daca nu iei deful si, sa spunem ca iesi din sistem pentru un an sau doi, nu te mai poti intoarce.

Nu e adevarat. Te poti intoarce oricand, prin concurs.

animal01.gif Daca nu dai def-ul in primii 5 ani dupa cei 2, in total 7 ani, nu mai esti primit la concursul de titularizare( atentie, 7 ani de la terminarea studiilor!). Este un articol in legea 128 ( il voi cauta), dar stiu sigur un caz al unui coleg din Timis: putea participa la suplinire, dar nu era primit la concurs!
Mesaj personal
Top
mihai_ropota
Trimis: 12 Aug 2007, 10:27 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 8.627
Înscris: 18 May 06


In opinia mea, cine iese din sistem nu se mai intoarce, rare sunt exceptiile.
Mesaj personal
Top
Kótai Csaba
Trimis: 13 Aug 2007, 09:54 AM


Mentor
*****

Grup: Moderatori
Mesaje: 13.128
Înscris: 11 Jun 03


QUOTE
Daca nu dai def-ul in primii 5 ani dupa cei 2, in total 7 ani, nu mai esti primit la concursul de titularizare( atentie, 7 ani de la terminarea studiilor!). Este un articol in legea 128 ( il voi cauta), dar stiu sigur un caz al unui coleg din Timis: putea participa la suplinire, dar nu era primit la concurs!


Nu exista un asemenea articol. Exista articol care spune ca se pierde statutul de titular
in asemenea cazuri. Dar si in acest caz, dupa inca 2 ani de predare la catedra se poate
inscrie din nou la def.

O zi buna,
Prof. Kótai


--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
Anisssia
Trimis: 13 Aug 2007, 11:27 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 69
Înscris: 10 Jun 07


Personalul didactic asociat, cu cel putin 1/2 norma didactica in specialitate, care indeplineste conditiile de studii prevazute la art. 7, se poate prezenta la examenul de definitivare in invatamant, dupa un stagiu efectiv de cel putin 3 ani la catedra.
(3) Prezentarea la examenul pentru definitivarea in invatamant este obligatorie dupa 2 ani de la efectuarea stagiului minim prevazut la alin. (1).
(4) Personalul didactic se poate prezenta la acest examen in trei sesiuni, in cel mult 5 ani. 5 ani de la efectuarea stagiului de 2 ani?

Acest mesaj a fost modificat de către Anisssia la data 13 Aug 2007, 11:32 AM
Mesaj personal
Top
Kótai Csaba
Trimis: 13 Aug 2007, 12:51 PM


Mentor
*****

Grup: Moderatori
Mesaje: 13.128
Înscris: 11 Jun 03


QUOTE
5 ani de la efectuarea stagiului de 2 ani?


Da. Altfel se pierde calitatea de titular si se desface contractul individual de munca.

O zi buna,
Prof. Kótai


--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
deliras
Trimis: 13 Aug 2007, 01:02 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 214
Înscris: 21 May 07


Conform Statutului personlului didactic(Legea128/1997 ,cu modificarile ulterioare),art. 34:
1)Definitivarea in invatamant se poate obtine de catre personaluldidactic de predare care indeplineste conditiile de studii prevazute la articolul 7 si care are un stagiu de cel putin 2 ani la catedra,avand in aceasta perioada functia de baza in invatamant.
2) Personalul didactic asociat cu cel putin1/2 norma didactica in specialitate,care indeplineste conditiile de studii prevazute la articolul 7,se poate prezenta la examenul de definitivare in invatamant dupa un stagiu efectiv de cel putin 3 ani la catedra.
3) Prezentarea la examenul pentru definitivarea in invatamant este OBLIGATORIE dupa 2 ani de la efectuarea stagiului minim prevazut la aliniatul 1.
4)Personalul didactic se poate prezenta la acest examen in trei sesiuni ,in cel mult 5 ani.
Personalul didactic titular care NU obtine definitivarea in invatamant PIERDE CALITATEA DE TITULAR SI CA URMARE,CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA AL ACESTUIA SE DEFACE,POTRIVIT LEGII.
5) Examenul pt definitivarea in invatamant consta intr-o inspectie scolara speciala,precum si in sustinerea unor probe orale si scrise care evalueaza pregatirea de specialitate ,metodica si pedagogica,pe baza unor programe aprobate de Ministerul invatamantului.
6)
7)
8)
Mesaj personal
Top
gicutza
Trimis: 13 Aug 2007, 01:33 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 1.281
Înscris: 26 Mar 07


dar prof necalificati trebuie sa sustina ex de def ?????


--------------------
" CUM NU VII TU, TEPES DOAMNE, CA PUNIND MANA PE EI,
SA-I IMPARTI IN DOUA CETE: IN SMINTITI SI IN MISEI,
SI IN DOUA TEMINITI LARGE CU DE-A SILA SA-I ADUNI,
SA DAI FOC LA PUSCARIE SI LA CASA DE NEBUNI ! "
MIHAI EMINESCU - SCRISOAREA III
Mesaj personalTrimite email
Top
ERNA
Trimis: 13 Aug 2007, 01:48 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 353
Înscris: 17 Jul 07


prof necalificati nu pot sustine ex de def,mai intai trebuie sa se califice
am o prietena care a stat 12 ani ca suplinitor necalificat si abia dupa ce s-a calificat a dat def-ul
Mesaj personal
Top
mihai_ropota
Trimis: 13 Aug 2007, 03:21 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 8.627
Înscris: 18 May 06


eu nu-l dau orice ar fi, oricum nu fac eu 7 ani in invatamant. sa vad daca ma trag cumva la raspundere.
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved