Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> a 2-a facultate fara taxa, se poate?
LStoleriu
Trimis: 2 Dec 2009, 08:26 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Dezsy @ 2 Dec 2009, 06:26 PM)
indiferent de rezultatul admiterii o sa intru pe loc cu taxa ?

Nu prea contează orașul.
Răspunsul este DA, indiferent de rezultatul admiterii, atâți câți ani ați consumat deja veți plăti în primii ani ai noii facultăți. Dacă acum sunteți în anul I și renunțați la facultate înainte de a intra în anul al II-lea veți plăti un an. Dacă acum sunteți în anul al II-lea și renunțați înainte de a intra în cel de al III-lea veți plăti doi ani...
După ce achitați acești ani este posibil să continuați restul pe locuri bugetate.

Cheers!
Mesaj personal
m4r1na
Trimis: 13 Jan 2010, 11:29 PM

Începător
*

Grup: Members

v-ati contrazis singur....sau incurcat...pe mine una nu m-ati lamurit !
fetei care a facut 2 ani bugetati la filosofie, a facut 1 cu taxa la arhitectura(pt ca erau in paralel), dar apoi a trecut la buget, desi, dupa cum i-ati spus Dezsy, ar fi trebuit sa faca 2 ani de arhitectura la cu taxa echivalentul celor 2 ani la buget! plateste taxa 2 ani la filozofie, dar nu consecutiv....
concluzia.....n-am inteles-o! astept raspuns
multumesc anticipat
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 14 Jan 2010, 08:53 AM

Utilizator avansat

QUOTE (m4r1na @ 13 Jan 2010, 10:29 PM)
v-ati contrazis singur....sau incurcat...

Nu văd care ar fi locul în care m-am contrazis.

Cheers!
Mesaj personal
m4r1na
Trimis: 14 Jan 2010, 11:05 AM

Începător
*

pt ca prima persoana (cea cu filosofia si arhitectura) nu a facut 2 ani cu taxa la arhitectura consecutiv, pentru a-i egala pe cei de la filozofie bugetati, ci a facut primul an la cu taxa si apoi il face pe al 7-lea cu taxa. la cea de-a doua persoana a facut un an bugetat la o facultate, acum da la alta, conform primului caz, ar putea sa intre la facultatea aceea pe locuri bugetate urmand sa plateasca spre sfarsit anul bugetat la prima facultate.
o sa pun si intrebarea mea poate ma intelegeti.
am facut un an bugetat la o facultate, am renuntat. acum fac o a doua facultata la taxa. anul viitor vreau sa dau la alta,de lunga durata.se poate sa intru la aceea pe locuri bugetate, urmand sa platesc un an din ea mai tarziu. pentru ca as avea 2 taxe de platit(la cea de-a doua facultate si la cea de-a treia)! sper ca m-am facut inteleasa!
Mesaj personal
m4r1na
Trimis: 14 Jan 2010, 11:12 AM

Începător
*

QUOTE (LStoleriu @ 25 Oct 2007, 08:51 PM)
Eu cred că trebuie să-l plătiți. Calculul e simplu - statul vă asigură gratuit un singur ciclu de studii, dacă acum urmați studii de licență de 7 ani dar deja ați "cheltuit" 2 ani bugetari în altă parte va trebui să plătiți 2 ani din cei 7, unul l-ați plătit deja ... mai rămâne unul.

Cheers!

chiar dumneavoastra i-ati spus....unul a platit....ramane unul, adik nu i-a platit consecutiv. a facut unul cu taxa, pt ca era la 2 facultati, apoi a facut 5 bugetati, si acum urmeaza sa-l plateasca pe al2 lea.
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 14 Jan 2010, 11:57 AM

Utilizator avansat

QUOTE (m4r1na @ 14 Jan 2010, 10:12 AM)
chiar dumneavoastra i-ati spus....unul a platit....ramane unul, adik nu i-a platit consecutiv. a facut unul cu taxa, pt ca era la 2 facultati, apoi a facut 5 bugetati, si acum urmeaza sa-l plateasca pe al2 lea.

Da, asta i-am răspuns userului devoir relativ la mesajul lui de aici: http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...ndpost&p=709033 și cred că e corect.

Nu văd cum se contrazice cu ceea ce i-am răspuns userului Dezsy.

Mesaj personal
m4r1na
Trimis: 14 Jan 2010, 04:00 PM

Începător
*

ok...sa zicem ca nu ati gresit. dar la intrebarea mea tot nu ati raspuns....
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 14 Jan 2010, 04:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (m4r1na @ 14 Jan 2010, 10:05 AM)
conform primului caz, ar putea sa intre la facultatea aceea pe locuri bugetate urmand sa plateasca spre sfarsit anul bugetat la prima facultate.

Primul caz a fost - cred eu - o scăpare a celor de la a doua facultate, nu e o regulă (vedeți și continuarea cu ”autodenunțul”).
QUOTE (m4r1na @ 14 Jan 2010, 10:05 AM)
am facut un an bugetat la o facultate, am renuntat. acum fac o a doua facultata la taxa. anul viitor vreau sa dau la alta,de lunga durata.se poate sa intru la aceea pe locuri bugetate, urmand sa platesc un an din ea mai tarziu. pentru ca as avea 2 taxe de platit(la cea de-a doua facultate si la cea de-a treia)! sper ca m-am facut inteleasa.

Da, acum am înțeles!
Nu știu dacă există vreo regulă financiară strictă în acest sens dar cel puțin până acum instituțiile au mers pe varianta taxa la început.
Rectorul este ordonatorul de credite și s-ar putea să stea în puterea lui să vă aprobe o amânare de la plata taxei pentru anii mai mari. Merită să încercați să cereți această amânare.

Cheers!
Mesaj personal
zvidurkhom
Trimis: 20 Jan 2010, 07:03 PM

Începător
*

sunt student la buget la utc in primul an.daca renunt la facultate si imi retrag actele pot sa urmez ulterior o alta facu;tate la buget?
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 20 Jan 2010, 07:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zvidurkhom @ 20 Jan 2010, 06:03 PM)
sunt student la buget la utc in primul an.daca renunt la facultate si imi retrag actele pot sa urmez ulterior o alta facu;tate la buget?

Anul ăsta pe care tocmai îl urmați este deja consumat așa că veți plăti un an la o altă facultate.

Cheers
Mesaj personal
chanson-de-chocolat
Trimis: 24 Jan 2010, 09:05 PM

La prima intervenție

am si eu o intrebare
daca sunt in primul an,la buget la facultatea x si vreau din toamna sa incep facultatea y,in paralel,este posibil sa imi platesc anul deja facut la facultatea x,sa continui facultatea x la taxa si sa fac facultatea y integral la buget?
as vrea sa fac asta pentru ca taxa de la y e mult mai mare decat cea de la x tongue.gif
astept un raspuns:)
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 24 Jan 2010, 10:58 PM

Utilizator avansat

Răspunsul vi-l pot da numai cei de la ”facultatea x”.
De obicei la începutul anului universitar facultățile raportează numărul de studenți la buget/taxă. Nu știu dacă ei pot să opereze acum modificări și să vă treacă la taxă cu începere din octombrie 2009 (și, simultan, să treacă pe altcineva de la taxă la buget, să-i restituie taxa plătită, s-o încaseze de la dvs. etc.).

Cheers!
Mesaj personal
paulika91
Trimis: 3 Feb 2010, 01:58 PM

Utilizator
**

Am si eu o intrebare.pot sa urmez doua facultati la zii,deodata?una la taxa si una la buget?
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 3 Feb 2010, 02:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (paulika91 @ 3 Feb 2010, 12:58 PM)
Am si eu o intrebare.pot sa urmez doua facultati la zii,deodata?una la taxa si una la buget?

Da. Deja aveați multe răspunsuri corecte în topicul pe care l-ați deschis ieri http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=123341 nu era necesar să mai postați o dată întrebarea.

Cheers!
Mesaj personal
andreea2012
  Trimis: 27 Feb 2010, 09:01 PM

La prima intervenție

Ca mai toata lumea de pe aici am si eu o intrebare. Anul acesta voi termina Facultatea de Litere, si deci voi fi licentiata. Cei 3 ani de facultate i-am facut la fara taxa. Din ce am citit in paginile acestea,nu mai am dreptul la a2a facultate fara taxa. Avantajul meu este insa ca sunt olimpica nationala la limba latina. Intrebarea este daca pot intra la Facultatea de Limbi Straine la Universitatea din Bucuresti la fara taxa prin mentiunea obtinuta in clasa a11a la etapa nationala a olimpiadei de limba latina...pentru ca am observat ca limba latina este considerata limba B si se pare ca avantajati sunt cei care au premii nationale la olimpiade ale limbilor A. Imi poate da cineva vreun raspuns? unsure.gif
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 27 Feb 2010, 10:23 PM

Utilizator avansat

În primul rând legea învățământului spune că premianții olimpiadelor naționale se pot înscrie FĂRĂ CONCURS la facultățile de profil care organizează concurs.
Asta nu înseamnă că se pot înscrie la mai mult facultăți fără taxă ci doar că la prima facultate la care se înscriu pe locuri bugetare sunt admiși fără concurs.
Ministerul publică în fiecare an o listă cu premianții cum ar fi aceasta http://www.edu.ro/index.php/articles/12193 (veți observa că mențiunile la olimpiadele naționale nu sunt incluse, numai premiile).

În al doilea rând, ordinul acesta: http://www.edu.ro/index.php/articles/9684 prevede (art.7) și ceva despre cei care pot urma două specializări fără taxă. E singura derogare pe care o cunosc de la regula ”o singură specializare pe locuri bugetate” și se referă la premianți ai olimpiadelor internaționale.

Cheers!

Acest mesaj a fost modificat de către LStoleriu la data 27 Feb 2010, 10:24 PM
Mesaj personal
n0oalex
Trimis: 7 Mar 2010, 09:23 PM

Începător
*

Buna seara! Am si eu o nelamurire. Daca momentan sunt la o facultate la buget si as vrea sa renunt la aceasta si la vara sa dau examen pentru a intra la o alta facultate la buget, se poate? Multumesc anticipat.
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 7 Mar 2010, 10:45 PM

Utilizator avansat

La oricare altă facultate veți merge va trebui să plătiți atâți ani câți ați urmat deja la buget.

Cheers!
Mesaj personal
n0oalex
Trimis: 7 Mar 2010, 10:46 PM

Începător
*

Si daca renunt in acest moment la facultate? Se pune ca an facut integral la buget sau nu se contorizeaza? Sau doar semestrul I?

Acest mesaj a fost modificat de către n0oalex la data 7 Mar 2010, 10:50 PM
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 7 Mar 2010, 11:06 PM

Utilizator avansat

Nu se lucrează cu bucăți dintr-un an - anul ăsta e an consumat din momentul în care ați fost înmatriculat în el.

Cheers!
Mesaj personal
n0oalex
Trimis: 7 Mar 2010, 11:11 PM

Începător
*

Am inteles. Multumesc mult pentru raspunsuri.
Mesaj personal
n0oalex
Trimis: 11 Mar 2010, 11:19 PM

Începător
*

Daca anul acesta am fost la buget si la anu vreau sa intru la alta facultate la buget, am inteles ca trebuie platit primul an. Dar nu inteleg daca se pune ca si cum ar fi la taxa si trebuie sa am o medie anume ca sa trec la buget sau daca sunt la buget, platesc anul acela si dupa raman la buget pur si simplu.
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 12 Mar 2010, 08:42 AM

Utilizator avansat

Depinde de regulamentul facultății respective. Dacă acolo se realizează o nouă repartizare pe locurile buget/taxă în fiecare an sau nu.

Cheers!
Mesaj personal
vic_s_mom
Trimis: 16 Mar 2010, 09:39 AM

Începător
*

buna dimineata...sunt noua pe acest forum si cum numele subiectului se potriveste cu ce as vrea eu sa intreb am decis sa scriu aici.

in urma cu mai multi ani am fost admisa la facultatea de medicina pe locuri bugetate (2002, nu ca ar avea vreo importanta). din motive personale am intrerupt studiile.
intrebarea mea este: mai am dreptul de a concura pentru locurile bugetate ale unei eventuale facultati? sau pot urma doar cursuri la taxa?

va multumesc
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 16 Mar 2010, 10:11 AM

Utilizator avansat

Am mutat mesajul dvs. în acest topic (celălalt se referea la meditații și la ciclul primar).

Trebuie să verificați la facultatea de medicină de care spuneți câți ani de studii bugetare ați consumat deja. Este posibil chiar și în cazul în care nu ați terminat nici macar primul an totuși să fi fost înmatriculată acolo și, astfel să fi consumat un an de studii bugetare.

Mai departe, la orice altă facultate veți merge va trebui să plătiți atâți ani câți ați consumat deja la medicină. Puteți citi mesajele din acest topic pentru mai multe amănunte.

Cheers!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved