Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) « Primul ... 2 3 [4] 5 6  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> a 2-a facultate fara taxa, se poate?
LStoleriu
Trimis: 15 Jan 2011, 04:22 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Finanțarea de la buget se cuantifică în ”ani” astfel că odată început un an, indiferent cât mergeți din el propriu-zis la facultate, se consideră că l-ați consumat.

Cheers!
Mesaj personal
student08
Trimis: 22 Feb 2011, 10:03 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua
Conform Ordinului 3855/2010 statul asigura finantarea unui singur ciclu. Prin urmare , dupa o facultate terminata in regim "cu taxa' ar trebui sa se poata urma o a doua facultate la buget (in lipsa de prevederi contrare), daca am inteles bine.
Este cineva amabil sa-mi spuna, daca stie, in ce masura pot facultatile, prin regulamentele proprii, sa stabileasca "prevederile contrare"?
Concret, poate o facultate refuza un loc la buget unei persoane care a absolvit in prealabil o alta facultate in regim "cu taxa"? (in conditiile in care are media, evident)
Intreb pentru ca la secretariat erau confuzi in ce masura se poate urma la facultatea lor o specializare la buget dupa ce a fost finzalizata una la taxa, dar tindeau sa creada ca nu se poate, ceea ce mi s-a parut...cel putin ilogic.
Va multumesc
Mesaj personal
gratian
Trimis: 15 Mar 2011, 08:15 PM

La prima intervenție

buna ziua!

Eu am terminat agronomia,am facut 4 ani la cu taxa, apoi am facut 2 la fara taxa. Acum sunt la tehnica dentara la cu taxa in anul 1 din 3. Intrebarea mea ar fi: am dreptul sa fac si aici un an la fara taxa ?
Mesaj personal
studasemedic
Trimis: 2 May 2011, 09:57 AM

La prima intervenție

buna ziua.
am urmat studiile de licenta la ASE, toate la buget. acum m-am decis sa dau la medicina. in ce masura pot beneficia de finantare de la stat, avand in vedere ca, in conformitate cu prevederile Legii 1/2011 invatamantul superior medical are alt regim fata de cel general? as putea beneficia incepand cu anul 4 de studii, de finatare de la buget?
Mesaj personal
shadyutza
Trimis: 7 Jun 2011, 09:46 AM

Începător
*

sal..

Am facut un an de facultate la buget, mi-am luat examenele si am incheiat anul respectiv. In cele din urma m-am decis sa renunt la aceasta facultate si mi-am inghetat anul pentru orice eventualitate. Acum vreau sa ma inscriu la o alta facultate si sa candidez tot pe locurile de la buget. Intrebarea mea este daca mai pot beneficia de taxa statului scazand acel an care mi-a fost platit la prima facultate.
Mesaj personal
shadyutza
Trimis: 7 Jun 2011, 10:01 AM

Începător
*

Si daca pot beneficia de taxa statului pentru restul de 4 ani (la facultatea la care doresc sa dau se fac 5 ani) este necesar ca anul pe care il platesc sa fie neaparat primul an? Pot sa-mi aleg singura anul pe care doresc sa-l platesc? De exemplu imi pun problema ca la admitere sunt acceptata pe locurile de la buget, deci am sansa ca primul an sa-l fac la buget, si in urma examenelor din sesiune sa fiu trecuta la taxa in anul doi. Voi putea plati anul doi si acest an sa-mi fie considerat anul pe care mi l-a platit statul la prima facultate, cea la care am renuntat? Daca sunt obligata sa platesc primul an desi in urma admiterii aveam dreptul la buget, va exista sansa asa cum am spus, sa fiu trecuta la taxa in anul 2, deci voi pierde si bugetul castigat de mine si voi plati si taxa din anul 2. Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa dar am preferat sa nu inteb la secretariat deoarece interesul lor este sa platesc si cel mai probabil m-ar indruma sa platesc primul an chiar daca eu am dreptul sa-l fac la buget. Rog sa mi se raspunda daca este cineva care stie exact cum sta treaba. Multumesc!
Mesaj personal
elle77
Trimis: 8 Jul 2011, 04:24 PM

Utilizator avansat

Am terminat la stat, la buget prima facultate litere, adica lb romana-limba straina si as dori sa fac acum si o a doua facultate, alta limba straina, alaturi de limba romana(la mine in oras nu sunt prea multe specializari, nu exista alta posibilitate). Ma ajuta cu ceva examanele din prima facultate? Ma refer, se echivaleaza ele? Se considera ca am o a doua licenta aceasta sau este doar o specializare? sau este continuare de studii? ca nu inteleg exact...
Mesaj personal
blackmetal
Trimis: 8 Jul 2011, 05:16 PM

Utilizator activ

QUOTE (student08 @ 22 Feb 2011, 10:03 PM)

Intreb pentru ca la secretariat erau confuzi in ce masura se poate urma la facultatea lor o specializare la buget dupa ce a fost finzalizata una la taxa, dar tindeau sa creada ca nu se poate, ceea ce mi s-a parut...cel putin ilogic.

Ehe! Mie mi se pare ca duc lipsa de bani si nu stiu pe cine sa mai pacaleasca. Poate ma insel.
Mesaj personal
dreamy_girl
Trimis: 4 Aug 2011, 12:37 PM

Utilizator
**

QUOTE (studasemedic @ 2 May 2011, 09:57 AM)
buna ziua.
am urmat studiile de licenta la ASE, toate la buget. acum m-am decis sa dau la medicina. in ce masura pot beneficia de finantare de la stat, avand in vedere ca, in conformitate cu prevederile Legii 1/2011 invatamantul superior medical are alt regim fata de cel general? as putea beneficia incepand cu anul 4 de studii, de finatare de la buget?

Buna, m-ar interesa si pe mine raspunsul la aceasta intrebare.
Ce se intampla daca ai terminat studiile de licenta la o facultate de X ani si vrei sa dai la o noua facultate care are durata mai lunga decat prima (Y ani).
Mai poti beneficia de finantare de la buget in ultimii Y-X ani?

Multumesc
Mesaj personal
dreamy_girl
Trimis: 4 Aug 2011, 12:38 PM

Utilizator
**

QUOTE (studasemedic @ 2 May 2011, 09:57 AM)
buna ziua.

Buna,
Si pe mine m-ar interesa raspunsul la aceasta intrebare.

Multumesc
Mesaj personal
PDana
Trimis: 27 Jan 2012, 10:01 PM

Utilizator
**

Am si eu o mica-mare nelamurire, sunt in anul I la o facultate din cadrul ASE - an bugetat. In vara doresc sa sustin examenul de admitere al fac. de Drept din cadrul UB. Imi este perfect clar faptul ca voi plati anul bugetat consumat, ce as dori eu sunt lamuriri referitoare la procedura de retragere si daca exista posibilitatea "inghetarii" urmatorilor 2 ani de studiu din cadrul ASE si ce implicatii are acest fapt.

Precizez ca doresc sa renunt definitiv la ASE pe parcursul anilor de studiu de la Drept. As dori sa stiu inghetarea anilor la ASE imi va afecta potentialul-posibilul-mult-deziratul statut de integralist la UB? (presupun ca ar fi logic in cazul in care inghetarea presupune mentinerea dosarului la ASE - dar intreb pentru orice eventualitate)

Inghetarea anilor are ca scop acel back-up in caz ca voi muri de foame cu a mea pasiune kamikaze. smile.gif

In alta ordine de idei, daca voi fi admisa la UB, ati putea sa-mi spuneti - apreciativ - cat de laborioasa este procedura de lichidare ?

Multumesc anticipat.
Mesaj personal
KRYSS481
Trimis: 30 Jan 2012, 08:15 PM

Începător
*

Buna ziua,am si eu o mare nelamurire...sunt absolvent promotia 2011 al Facultatii de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor din cadrul Universitatii Constantin Brancusi din Tg-Jiu(la cu taxa),si actualmente sunt student anul I la Facultatea de Inginerie,specializarea T.C.M...din aceeasi universitate...intrebarea mea este : pot trece direct in anul III de studii la Inginerie?,exista temei legal pt acest lucru (si in ce lege?)sau depinde de fiecare universitate in parte?(R.O.I.),cineva zicea ca anii de studiu de la prima facultate daca echivaleaza cu, minim 25 de credite,ar fi ok...va rog mult daca ma puteti ajuta...sau cu trimitere la legea respectiva. Multumesc mult si mult succes tuturor! confused06.gif
Mesaj personal
KRYSS481
Trimis: 17 Feb 2012, 01:25 PM

Începător
*

Buna ziua,am si eu o mare nelamurire...sunt absolvent promotia 2011 al Facultatii de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor din cadrul Universitatii Constantin Brancusi din Tg-Jiu(la cu taxa),si actualmente sunt student anul I la Facultatea de Inginerie,specializarea T.C.M...din aceeasi universitate...intrebarea mea este : pot trece direct in anul III de studii la Inginerie?,exista temei legal pt acest lucru (si in ce lege?)sau depinde de fiecare universitate in parte?(R.O.I.),cineva zicea ca anii de studiu de la prima facultate daca echivaleaza cu, minim 25 de credite,ar fi ok...va rog mult daca ma puteti ajuta...sau cu trimitere la legea respectiva. Multumesc mult si mult succes tuturor!
Mesaj personal
cascadorys
Trimis: 5 Mar 2012, 09:43 PM

La prima intervenție

Salutare! Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta. Sunt in anul I la o facultate la buget dar as vrea sa fac cumva incat sa renunt si sa incep o alta. Se poate sa intru la buget, daca am facut doar unul la aceasta facultate? Sau se poate ingheta anul aici si sa incerc sa intru la cealalta facultate? In ce conditii s-ar putea face acest lucru? Multumesc mult!
Mesaj personal
KRYSS481
Trimis: 21 Apr 2012, 08:53 PM

Începător
*

In legea 1/2011...Legea Educatiei Nationale publicata in Monit. Oficial..la...art 150 alin 3 spune:- Un procent de maxim 5 % din numarul studentilor cu fregventa dintr-un program de studii universitare de licenta ,pot parcurge,cu aprobarea consiliului facultatii,2 ani de studii intr-un singur an,cu axceptia institutiilor de invatamant superior medical si al ultimului an de studii,in condtiile prevazute de regulamentele de organizare si desfasurare a programelor de studii si cu respectarea legislatiei in vigoare.
Mesaj personal
VmG
Trimis: 6 Jun 2012, 09:20 PM

La prima intervenție

buna seara! Nu am citit chiar tot ce s`a postat si sper sa nu repet o intrebare care s`a mai pus. Deci am inteles ca anii facuti la prima facultate(buget) se platesc la a 2-a facultate. Dar daca la facultatea a 2-a, respectiv cea cu taxa, obtin rezultate bune, nu este posibil sa trec la buget? Adica la prima facultate, cea care ti`o plateste statul, daca ai o medie mica dupa sesiunea de examene, poti intra la taxa! Ar fi corect sa se poata si invers..de la taxa la buget! smile.gif
Mesaj personal
iulian.buc
Trimis: 13 Jun 2012, 06:42 PM

La prima intervenție

Salut!
Am si eu o nelamurire legata de admiterea. Am fost admis la UTCB pe locurile finantate de buget, am facut acolo 3luni nu am dat nici un examen apoi am retras dosarul prin luna mai a acestui an. Acum doresc sa ma inscriu la Istorie Bucuresti si nu stiu daca trebuie sa declar ca am facut un an la UTCB si daca ma pot inscrie din nou la buget .eu am facut doar 3 luni. Nu mi sa dat foaie matricoloa decat diploma cand am retras dosarul.
Mesaj personal
alinnnna100
Trimis: 25 Jun 2012, 08:48 PM

La prima intervenție

QUOTE (shadyutza @ 7 Jun 2011, 10:01 AM)
Am facut un an de facultate la buget, mi-am luat examenele si am incheiat anul respectiv. In cele din urma m-am decis sa renunt la aceasta facultate si mi-am inghetat anul pentru orice eventualitate. Acum vreau sa ma inscriu la o alta facultate si sa candidez tot pe locurile de la buget. Intrebarea mea este daca mai pot beneficia de taxa statului scazand acel an care mi-a fost platit la prima facultate.

Si daca pot beneficia de taxa statului pentru restul de 4 ani (la facultatea la care doresc sa dau se fac 5 ani) este necesar ca anul pe care il platesc sa fie neaparat primul an? Pot sa-mi aleg singura anul pe care doresc sa-l platesc? De exemplu imi pun problema ca la admitere sunt acceptata pe locurile de la buget, deci am sansa ca primul an sa-l fac la buget, si in urma examenelor din sesiune sa fiu trecuta la taxa in anul doi. Voi putea plati anul doi si acest an sa-mi fie considerat anul pe care mi l-a platit statul la prima facultate, cea la care am renuntat? Daca sunt obligata sa platesc primul an desi in urma admiterii aveam dreptul la buget, va exista sansa asa cum am spus, sa fiu trecuta la taxa in anul 2, deci voi pierde si bugetul castigat de mine si voi plati si taxa din anul 2. Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa dar am preferat sa nu inteb la secretariat deoarece interesul lor este sa platesc si cel mai probabil m-ar indruma sa platesc primul an chiar daca eu am dreptul sa-l fac la buget. Rog sa mi se raspunda daca este cineva care stie exact cum sta treaba. Multumesc!

Buna ziua,

As dori sa aflu si eu raspunsurile pentru aceste intrebari.

Multumesc.
Mesaj personal
docx
Trimis: 5 Jul 2012, 10:29 PM

Mentor

...

Acest mesaj a fost modificat de către docx la data 5 Jul 2012, 10:29 PM
Mesaj personal
crut
Trimis: 16 Jul 2012, 12:13 AM

La prima intervenție

Am si eu o intrebare. Am terminat liceul anul acesta si vreau sa urmez 2 facultati din primul an. Se poate? Mai multe persoane mi-au spus ca e imposibil si mi s-a parut ca aici ar fi un loc bun unde sa intreb. Multumesc smile.gif
Mesaj personal
liku
Trimis: 16 Jul 2012, 02:18 PM

La prima intervenție

Buna ziua!
ma confrunt si eu cu o problema...
am absolvit prima facultate in 2008, din care 2 ani la cu taxa si unul subventionat si cu bursa de merit....acum doresc sa ma inscriu la o alta facultate, si dupa cum am citit pe aici, as mai putea beneficia de 2 ani subventionati. am trimis mail la facultatea pe care doresc sa o urmez si mi s-a spus ca in primul an voi intra la cu taxa iar apoi in functie de medii pot trece la fara taxa....dar eu am o dilema, avand media destul de mare, sigur as intra din prima la un loc subventionat si nu inteleg de ce primul an trebuie sa il platesc? de ce nu pot alege eu ce an sa platesc? de exemplu dc primul an il platesc si apoi nu mai am medii care sa se incadreze in locurile subventionate, de ce nu pot sa profit totusi de primul an in care sigur intru la fara taxa????este tare dubioasa treaba asta....astept rasuns (poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie)
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 16 Jul 2012, 09:36 PM

Utilizator activ

QUOTE (KRYSS481 @ 17 Feb 2012, 01:25 PM)
Buna ziua,am si eu o mare nelamurire...sunt absolvent promotia 2011 al Facultatii de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor din cadrul Universitatii Constantin Brancusi din Tg-Jiu(la cu taxa),si actualmente sunt student anul I la Facultatea de Inginerie,specializarea T.C.M...din aceeasi universitate...intrebarea mea este : pot trece direct in anul III de studii la Inginerie?,exista temei legal pt acest lucru (si in ce lege?)sau depinde de fiecare universitate in parte?(R.O.I.),cineva zicea ca anii de studiu de la prima facultate daca echivaleaza cu, minim 25 de credite,ar fi ok...va rog mult daca ma puteti ajuta...sau cu trimitere la legea respectiva. Multumesc mult si mult succes tuturor!

Faci confuzie! Doi ani intr-unul nu inseamna ca poti trece in anul 3. Sunt doua situatii diferite. Articolul pe care il citezi tu se refera la studentii care doresc sa urmeze doi ani de studiu, intr-un singur an universitar. Fiecare universitate are reguli proprii in privinta celor care doresc acest lucru. Citeste Regulamentul privind activitatea profesionala a studentilor si acolo vei gasi ce criterii sunt necesare sa indeplinesti ca sa poti urma 2 in 1. Ca sa intri in anul 3 cu cele 25 de credite la care faci referire, treabuia sa te inscrii in admitere la a doua facultate si ti se echivalau creditele obtinute la prima facultate(daca aveau ce echivala!) si daca insumate pe fiecare an de studiu obtineai 25 de credite puteai intra in cel mult anul 3 de studiu la facultatea de inginerie, dar cum tu la momentul inscrierii la inginerie nu ai optat pentru a doua facultate, vei urma cursurile normal ca si colegii tai, iar daca indeplinesti conditiile cerute de regulament sa urmezi 2 in 1, o vei putea face daca ti se aproba cererea.
Bafta!
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 16 Jul 2012, 09:41 PM

Utilizator activ

QUOTE (iulian.buc @ 13 Jun 2012, 06:42 PM)
Salut!
Am si eu o nelamurire legata de admiterea. Am fost admis la UTCB pe locurile finantate de buget, am facut acolo 3luni nu am dat nici un examen apoi am retras dosarul prin luna mai a acestui an. Acum doresc sa ma inscriu la Istorie Bucuresti si nu stiu daca trebuie sa declar ca am facut un an la UTCB si daca ma pot inscrie din nou la buget .eu am facut doar 3 luni. Nu mi sa dat foaie matricoloa decat diploma cand am retras dosarul.

Statul subventioneaza un an universitar locul respectiv! Referitor la foaia matricola nu se intelege foarte clar daca e vorba de cea de la bacalaureat sau ai solicitat o foaie metricola la faculatte.
Mesaj personal
ankarte
Trimis: 20 Jul 2012, 07:14 PM

Începător
*

Buna ziua si multumesc! As dori sa ma ajutati putin.
Eu am facut facultatea 2 ani la taxa si 2 la buget. Dupa, am terminat un master de 2 ani, tot la buget. As mai putea sa fac acum un al doilea master, la buget, tinand cont de primii 2 ani de facultate pe care i-am platit?

Va multumesc!
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 20 Jul 2012, 10:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (ankarte @ 20 Jul 2012, 07:14 PM)
Buna ziua si multumesc! As dori sa ma ajutati putin.
Eu am facut facultatea 2 ani la taxa si 2 la buget. Dupa, am terminat un master de 2 ani, tot la buget. As mai putea sa fac acum un al doilea master, la buget, tinand cont de primii 2 ani de facultate pe care i-am platit?

Va multumesc!

Repet! Pentru fiecare ciclu de studii universitare se subventioneaza o singura data.
Daca deja s-a facut un master la buget, nu se mai poate face altul decat in regim de finantare CU TAXA.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) « Primul ... 2 3 [4] 5 6  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved