Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Opere de invatat la bac, roman,nuvela etc
meow
Trimis: 30 Sep 2007, 08:15 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Cine stie ce roman,nuvela,basm etc treb invatat pt bac?ca s-a schimbat programa...
Mesaj personal
Sun
Trimis: 1 Oct 2007, 08:08 PM

Utilizator activ

Fragment din programa :

"III. PRECIZĂRI PRIVIND CONłINUTURILE PROGRAMEI
a. LITERATURĂ
Autori canonici: Mihai Eminescu, Ion Creangă, I.L. Caragiale, Titu Maiorescu, Ioan Slavici, G.
Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Mihail Sadoveanu, Liviu Rebreanu, Camil
Petrescu, G. Călinescu, E. Lovinescu, Marin Preda, Nichita Stănescu, Marin Sorescu.
Notă. Conform programei scolare în vigoare, examenul de bacalaureat nu implică studiul
monografic al scriitorilor canonici, ci studierea a cel puŃin unui text din opera acestora. Textele
literare la prima vedere pot aparŃine atât autorilor canonici, cât si altor autori.
Pentru proba scrisă, elevii trebuie să studieze în mod aprofundat cel puŃin numărul minim de
texte prevăzute în programa scolară, despre care să poată redacta un eseu structurat, un eseu
liber sau un eseu argumentativ, în care să aplice conceptele de istorie si teorie literară (perioade,
curente literare / culturale, elemente de analiză tematică, structurală si stilistică) menŃionate în
tabel:
• proză scurtă: basm cult, nuvelă; texte reprezentative pentru aspecte esenŃiale ale
speciei narative pe care o ilustrează;
• roman: texte reprezentative pentru aspectele esenŃiale ale genului si ale evoluŃiei
acestuia;
• poezie: texte poetice care să ilustreze aspecte esenŃiale ale genului si ale evoluŃiei
acestuia;
• dramaturgie: comedia; texte dramatice care să ilustreze aspecte specifice si diferite ale
genului si ale evoluŃiei acestuia.

Daca vrei sa citesti mai mult, arunca un ochi aici :Programa 2008

character40.gif Succes la bac!

--------------------
We feed on heartaches but complain about headaches.

SunLight_Madness's Blog

Romana oral : 10
Franceza oral : 10
Romana scris : 6.65
Matematica : 7.05
Biologie : 9.20
Engleza : 8

Media : 8.48
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
kristy2008
Trimis: 5 Oct 2007, 11:04 PM

Utilizator
**

biggrin.gif sunt multe de invatat oricum, dak nu ai invatat la timp acuma ultimul an sa inveti atatea e imposibil
Mesaj personal
mady_dimciu
Trimis: 7 Oct 2007, 08:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kristy2008 @ 5 Oct 2007, 11:04 PM)
biggrin.gif sunt multe de invatat oricum, dak nu ai invatat la timp acuma ultimul an sa inveti atatea e imposibil

nu e imposibil, dar e infernal mai ales pt cei si cele de la mate-info

--------------------
"Nu exista Dumnezeu, nici rasa umana, nici viata pamanteasca, nici Rai, nici Iad. Totul este un
vis - un vis grotesc si caraghios. Nimic nu exista in afara de tine. Iar tu esti un gand - un
gand ratacitor, un gand nefolositor, un gand vagabond si fara casa, un gand disperat si plin de
intrebari in eternitatea goala care te inconjoara".
Mesaj personal
meow
Trimis: 9 Oct 2007, 05:15 PM

Utilizator activ

da asta am vazut..dar ce tipuri de roman,nuvela si toate operele exact
Mesaj personal
kzoom4
Trimis: 9 Oct 2007, 10:26 PM

Utilizator avansat

Programa nu precizeaza titluri. Alegi operele care le-ai invatat la clasa, in functie de cerentele programei. Totodeata esti liber sa alegi ce vrei ca opera, atata timp cat se considera ca ai studiat-o la clasa.

Pentru cine are nevoie de ajutor la Limba si literatura romana pentru Bacalaureat 2008: va pot comunica e-mailul pe privat.

Acest mesaj a fost modificat de către kzoom4 la data 9 Oct 2007, 10:30 PM

--------------------
Ionel Tabacaru
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Danna_89
Trimis: 11 Oct 2007, 06:13 PM

Utilizator activ

Eu am primit astazi lista cu toate operele pentru BAC si din pacate vom aveam si studiu de caz sad.gif
Mesaj personal
Danyla
Trimis: 28 Oct 2007, 12:26 PM

Utilizator
**

Eu nu inteleg in ce constau aceste studii de caz. IN clasa a XI-a am facut studii de caz, dar in clasa a X-a nu aveam asa ceva in manuale si nici acum in clasa a XII-a. Imi puteti explica si mie va rog?
Mesaj personal
mariana1976
Trimis: 28 Oct 2007, 12:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Danna_89 @ 11 Oct 2007, 06:13 PM)
Eu am primit astazi lista cu toate operele pentru BAC si din pacate vom aveam si studiu de caz  sad.gif

Cum e formulat un subiect despre studiul de caz? eu stiu ca studiul de caz presupune si bibliografie.

P.S. A aparut Literatura romana Pregatire individuala pt. proba scrisa- ex de Bac Eseul. Editura ART. Autori: L.Paicu, M. Lupu si M Lazar

Acest mesaj a fost modificat de către mariana1976 la data 28 Oct 2007, 12:40 PM
Mesaj personal
Danna_89
Trimis: 28 Oct 2007, 12:58 PM

Utilizator activ

QUOTE (mariana1976 @ 28 Oct 2007, 12:38 PM)
Eu am primit astazi lista cu toate operele pentru BAC si din pacate vom aveam si studiu de caz  sad.gif

Cum e formulat un subiect despre studiul de caz? eu stiu ca studiul de caz presupune si bibliografie.

P.S. A aparut Literatura romana Pregatire individuala pt. proba scrisa- ex de Bac Eseul. Editura ART. Autori: L.Paicu, M. Lupu si M Lazar

Un studiu de caz e mai mult istorie...eu am facut anul trecut de exemplu despre Latinitate si clasicism,Dimensiunea religioasa a existentei si altele...Mie una nu imi plac deloc pentru ca sunt practic istorie wacko.gif

Cat despre cum arata,pai e despre cum sa format limba romana,despre cronicari.
Mesaj personal
mariana1976
Trimis: 28 Oct 2007, 01:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Danna_89 @ 28 Oct 2007, 12:58 PM)

Un studiu de caz e mai mult istorie...eu am facut anul trecut de exemplu despre Latinitate si clasicism,Dimensiunea religioasa a existentei si altele...Mie una nu imi plac deloc pentru ca sunt practic istorie wacko.gif

Deci pana la urma tot un fel de eseu....Ma insel cumva?
Mesaj personal
Danna_89
Trimis: 28 Oct 2007, 01:12 PM

Utilizator activ

QUOTE (mariana1976 @ 28 Oct 2007, 01:11 PM)
QUOTE (Danna_89 @ 28 Oct 2007, 12:58 PM)

Deci pana la urma tot un fel de eseu....Ma insel cumva?

Da,tot un eseu e
Mesaj personal
Danyla
Trimis: 28 Oct 2007, 02:05 PM

Utilizator
**

Si eu am facut un studiu de caz tot la latinitate si dacism, dar din cate stiu eu materia de bac nu se rezuma doar la clasa aXI-a. De aceea nu prea inteleg. nu ar trebui sa fie studii de caz pt tot materialul de la bac? Eu anul acesta am o carte de romana de editura Corint. Si in ea nu mai sunt studii de caz. Poate sa imi spuna cineva daca este la fel si cu celelalte manuale alternative?
Mesaj personal
a_b_c
Trimis: 3 Jan 2008, 10:48 PM

Utilizator avansat

de unde invatati pt studiul de caz?
Mesaj personal
mady_dimciu
Trimis: 4 Jan 2008, 01:29 PM

Utilizator avansat

cine invatza pt studiile de caz...

--------------------
"Nu exista Dumnezeu, nici rasa umana, nici viata pamanteasca, nici Rai, nici Iad. Totul este un
vis - un vis grotesc si caraghios. Nimic nu exista in afara de tine. Iar tu esti un gand - un
gand ratacitor, un gand nefolositor, un gand vagabond si fara casa, un gand disperat si plin de
intrebari in eternitatea goala care te inconjoara".
Mesaj personal
iulysa
Trimis: 6 Jan 2008, 01:44 AM

Utilizator avansat

ma ia durerea de cap cand ma gandesc si la studiile astea..o sa vad de unde invat..mai incolo..
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved