Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> vechime in munca, pt domnul Csaba
paulke
Trimis: 3 Oct 2007, 07:25 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns avizat: somajul se adauga la vechimea in munca? Eu am fost suplinitoare necalificata timp de patru ani pana la terminarea facultatii. In primii 2 ani am primit decizie de la 1 septembrie pana la 31 august. In urmatorii 2 ani am primit decizie de la 15 septembrie la 15 iunie. in acest interval de 3 luni am avut somaj. De un an sunt titulara cu contract nedeterminat .Cati ani de vechime in munca as avea la momentul actual? 4,9 sau 5,1?

--------------------
La sfarsit vei fi intrebat despre IUBIRE . Invata deci sa iubesti cu toata forta!
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 3 Oct 2007, 08:02 PM

Utilizator avansat

Șomajul se consideră ca vechime în muncă (la sporul de vechime), nu se consideră ca vechime în învățământ (la salariul de încadrare, cel din grilă).
Mesaj personal
titan04
Trimis: 3 Oct 2007, 08:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (ramclaudia @ 3 Oct 2007, 08:02 PM)
Șomajul se consideră ca vechime în muncă (la sporul de vechime),

Eu am o problema!
Atunci cand am absolvit liceul in anul 1999, am intrat in somaj o perioada de 9 luni de zile. Apoi am intrat la facultate in anul 2000-2004, apoi am lucrat o perioada de 6 luni la o firma, abia apoi am intrat in invatamant in anul 2005 -pana in prezent.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Cele 9 luni de somaj se considera vechime in munca??
Si daca da, ce anume trebuie sa fac, de unde sa iau o adeverinta sau cum trebuie sa procedez ca sa mi se considere si cele 9 luni ca vechime in munca? Atunci cand am intrat in somaj (imediat dupa liceu) nu mi s-a facut nio carte de munca, ci mi s-a dat doar carnetul ala de somer (pe care nu cred ca-l mai am), Cum ar trebui sa procedez? Unde ar trebui sa merg ca sa mi se considere vechime in munca si cele 9 luni de somaj?
Va multumesc.

--------------------
"Să trăiți bine!!!!" după cum zicea cineva.....
Mesaj personal
paulke
Trimis: 3 Oct 2007, 10:21 PM

Utilizator activ

Nu stiu daca ti se mai poate considera vechime daca nu ai avut carte de munca. Eu aveam carte de munca si perioada aceea e trecuta in cartea de munca. Dar exista oare o lege , ceva pe care sa i-o arat secretarei? pt ca ea sustine contrariul. Ca nu e de fapt vechime in munca. pt ca in invatamant stiun ca nu se considera vechime. Dar macar in munca si tot ar fi ceva.

Acest mesaj a fost modificat de către paulke la data 3 Oct 2007, 10:24 PM

--------------------
La sfarsit vei fi intrebat despre IUBIRE . Invata deci sa iubesti cu toata forta!
Mesaj personal
titan04
Trimis: 6 Oct 2007, 06:53 PM

Utilizator
**

Eu am vorbit cu directorul despre cele 9 luni cand am fost in somaj (imediat dupa terminarea liceului), si mi-a spus sa merg la SOMAJ la primarie sa imi dea ceva adeverinta...... Voi vedea ce se va intampla.
Voi reveni

--------------------
"Să trăiți bine!!!!" după cum zicea cineva.....
Mesaj personal
vioricaocu
Trimis: 26 Nov 2008, 03:38 PM

Utilizator avansat

facultatea se consideră vechime în muncă? dacă știe cineva precizări clare
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 26 Nov 2008, 03:46 PM

Mentor

doar pt calculul pensiei!

--------------------
user posted image
Mesaj personal
mistefania
Trimis: 28 Nov 2008, 12:26 AM

Utilizator activ

poate ma puteti ajuta si pe mine .sunt al doilea an in invatamint deocamdata ca necalificata,datorita unor socoteli gresite la calculul sporului de vechime am fost anuntata ca mi se vor trage din salar 650 lei ,nu mi s-a dat un temei legal prin care se poate face acest lucru.eu cred ca nu e normal atita timp cat am intrerupt acel contract de munca in 15 iunie si acum am un nou contract.nu cred ca e normal atita timp cit nu a fost greseala mea la socoteli.ce pot face in acest caz?
Mesaj personal
mălăelea
Trimis: 28 Nov 2008, 09:07 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mistefania @ 28 Nov 2008, 12:26 AM)
poate ma puteti ajuta si pe mine .sunt al doilea an in invatamint deocamdata ca necalificata,datorita unor socoteli gresite la calculul sporului de vechime am fost anuntata ca mi se vor trage din salar 650 lei ,nu mi s-a dat un temei legal prin care se poate face acest lucru.eu cred ca nu e normal atita timp cat am intrerupt acel contract de munca in 15 iunie si acum am un nou contract.nu cred ca e normal atita timp cit nu a fost greseala mea la socoteli.ce pot face in acest caz?

Daca nu sunteti de acord sa vi se retina, atunci unitatatea nu poate decat sa va ceara in instanta restituirea sumelor. Nu pot sa va retina din salariu, daca nu sunteti de acord.

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
mistefania
Trimis: 28 Nov 2008, 02:45 PM

Utilizator activ

multumesc mult!
Mesaj personal
mistefania
Trimis: 28 Nov 2008, 02:46 PM

Utilizator activ

multumesc mult!
Mesaj personal
edison
Trimis: 29 Nov 2008, 08:47 AM

Utilizator avansat

Acolo unde se constata ca salariatul a primit sume necuvenite se procedeaza ori la emiterea unei decizii in aceste sens pentru recupararea sumelor ori cand se calculeaza salariul pe luna urmatoare se diminueaza venitul net de primit cu suma de restituit. Restituirea se face in transe egale si numai in baza unei decizii emise de unitate sau instanta judecatoreasca. Nu acceptati sa vi sa retina fara un act de decizie. Restituirea se poate face intr-un termen de maxim 3 ani de la constatarea situatiei si este obligatoriu sa se faca.

--------------------
Unii mor în picioare, alții trăiesc în genunchi...
http://www.breslo.ro/Shop/aurora2172
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved