Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> COMENIUS, primim salariul pe perioada cursurilor???
mitzoura_177
Trimis: 3 Oct 2007, 10:47 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Sincera sa fiu, eu deja fac un efort financiar ca sa pot sa plec onorabil la cursuri de formare continua Comenius.
Voi pleca in ianuarie, cu 2 saptamani inainte de-a se da vacanta.
Ieri, am auzit-o pe colega de germana plangandu-se ca nu va fi platita pe durata conferintei de la Mangalia...
Nici n-am indraznit sa intreb ce ma asteapta pe mine, ca deja am alte probleme pe cap si sunt suficient de indispusa...
Cine stie??? Suntem obligati sa ne luam concediu fara plata? Sau ce se-ntampla?

Acest mesaj a fost modificat de către mitzoura_177 la data 3 Oct 2007, 10:51 PM

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
PurpleRain
Trimis: 3 Oct 2007, 10:57 PM

Mentor

Eu am fost destul de recent cu o alta bursa, nu prin Socrates, si pe delegatia de la MEC scria ca trebuie sa ni se asigure plata pe durata urmarii cursului de formare, precum si toate drepturile aferente.

--------------------

Construim prea multe ziduri si prea putine poduri..

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 5 Oct 2007, 03:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crina.b @ 3 Oct 2007, 10:57 PM)
Eu am fost destul de recent cu o alta bursa, nu prin Socrates, si pe delegatia de la MEC scria ca trebuie sa ni se asigure plata pe durata urmarii cursului de formare, precum si toate drepturile aferente.

Merci pentru raspuns, Crina.
Dar pe suplinitor cum il plateste???
Ca mie, de ex. deja mi-a gasit un inlocuitor...O studenta.

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 5 Oct 2007, 05:04 PM

Mentor

eu am inlocuit pe cineva care a plecat cu un astfel de program ,dar pentru ca aceea persoana isi ia salariul normal,inlocuitorul nu ia nimic!Asta pt ca scoala este obligata sa i gaseasca inlocuitor!

--------------------
user posted image
Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 5 Oct 2007, 08:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (theanda08 @ 5 Oct 2007, 05:04 PM)
eu am inlocuit pe cineva care a plecat cu un astfel de program ,dar pentru ca aceea persoana isi ia salariul normal,inlocuitorul nu ia nimic!Asta pt ca scoala este obligata sa i gaseasca inlocuitor!

Nu cred ca scoala este obligata sa gaseasca un inlocuitor.
Am mai fost plecata la cursuri Comenius in iulie 2006. Eu eram in concediu legal. Dar cei care plecau in timpul scolii, trebuiau sa-si gaseasca inlocuitor si sa completeze o declaratie care urma sa ajunga la inspectorat.

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 16 Oct 2007, 10:26 PM

Utilizator avansat

Pai..sa vedeti!
S-ar putea sa renunt la bursa. Asa ca..atentie! Primul de pe lista de asteptare!! Poate are bafta!

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
PurpleRain
Trimis: 16 Oct 2007, 10:49 PM

Mentor

QUOTE (mitzoura_177 @ 16 Oct 2007, 10:26 PM)
Pai..sa vedeti!
S-ar putea sa renunt la bursa. Asa ca..atentie! Primul de pe lista de asteptare!! Poate are bafta!

BAI!!!NU!!!NU FA ASTA CA MA DESCOMPUN!!IN DIRECT SI IN RELUARE!!!

--------------------

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 16 Oct 2007, 11:48 PM

Utilizator avansat

Sunt prea obosita ca sa va povestesc acum...Dar, promit sa revin.
Nu este totul chiar atat de rozzzzzzzzzz.

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
Ruby
Trimis: 19 Oct 2007, 07:16 AM

Utilizator activ

M-aș înscrie și eu la o mobilitate Comenius în Franța sau Italia, dar nu știu dacă m-aș descurca să vorbesc franceza. Una e comunicarea prin internet sau cititul unui ziar, când am timp să mai caut un cuvânt în dicționar, și alta să vorbesc sau să ascult un nativ vorbind franceza...Nu am studii de limbi moderne. Doar ce se face la școală și ceva lecții fără profesor.
Ce mă sfătuiți Mitzoura sau Crina?
Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 7 Dec 2007, 12:39 AM

Utilizator avansat

Se apropie data cand va trebui sa plec.
Ma gandeam ca din al 13-lea salariu si din lichidarea pe decembrie poate mai apuc si io sa-mi iau niste euro.
Dupa ce mi-am achitat costul cursurilor, al cazarii si al biletului de avion...mi-au mai ramas 144 de euro din grantul alocat, bani cu care ar trebui sa ma descurc 2 saptamani (masa, abonament pe mijl de transport in comun, etc)
Nici macar n-am plecat, si directa ma innebuneste cu raportul de activitate si cu planul de diseminare. Mai trebuie sa cheltuiesc bani si pe "diseminare"....

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
cadrudid
Trimis: 7 Dec 2007, 12:59 AM

Utilizator avansat

diseminarea e ok... faci un site, in publici... niste imagini... le afisezi... un raport cu sectiuni precum: activitati de perfectionare, executie bugetara... alte alea... il bagi in dosarul comisiei socrates

cateva panouri... o expunere in cadrul comisiei metodice... alta la comisia dirigintilor... copii dupa procesele verbale puse la dosarul socrates...

mailuri cu corespondenta intre elevi de dinainte si dupa desfasurarea actiunii...

eseuri in care participantii sa-si comunice impresiile...

nu costa prea mult... dimpotriva!

nu e greu sa ingrasi un biblioraft

privitor la masa si la transport...
eu am avut grija sa-mi asigur cazarea la un hotel cu demipensiune. gazdele au fost extrem de amabile si mi-au depasit asteptarile... micul dejun inclus ar fi fost mai mult decat suficient chiar si pentru un gurmand.

privitor la transportul local... locatia hotelului ales de mine (google earth e o inventie minunata) era in vecinatatea scolii. am reusit sa obtin si un pret bun, contactand un coleg din zona, care avea "trecere" (da, si la ei se poate!).

din aceste economii am reusit sa-mi asigur transportul cu schimb de avion in loc de planificarea initiala (transport cu trenul pe teritoriul tarii vizitate).

smile.gif succes!

Acest mesaj a fost modificat de către cadrudid la data 7 Dec 2007, 01:02 AM

--------------------
Mesaj personal
Mihaela Cătălina Tărcăoanu
Trimis: 7 Dec 2007, 10:46 PM

Utilizator avansat

In legatura cu plata salariului titularului si a celui care suplineste persoana plecata la cursuri iti pot impartasi experienta personala.

In 2006 am fost 2 saptamani in Italia cu un proiect Leonardo da Vinci. A fost facuta o adresa scrisa catre ISJ prin care se solicita aprobarea deplasarii la cursuri de catre inspectorul general.

ISJ a trimis la scoala hartie scrisa cu acceptul, astfel ca si eu am fost platita pe perioada cursurilor, dar si persoana care m-a suplinit.

In ceea ce priveste responsabilitatea gasirii suplinitorului, aceasta ii revine directorului scolii in calitate de manager (ia legatura cu inspectorul de specialitate de la ISJ care are, de obicei, o lista cu persoane disponibile (ex. pensionari), asta in conditiile in care nu exista colegi diroti in catedra sa te suplineasca, numai daca nu se suprapun orele tale cu ale lor in orar.

Sper sa iti fie de folos informatiile.

Mult succes!

--------------------
Prof. Catalina Tarcaoanu
Mesaj personalTrimite email
PurpleRain
Trimis: 7 Dec 2007, 10:53 PM

Mentor

QUOTE (profnt @ 7 Dec 2007, 10:46 PM)
A fost facuta o adresa scrisa catre ISJ prin care se solicita aprobarea deplasarii la cursuri de catre inspectorul general.

ISJ a trimis la scoala hartie scrisa cu acceptul, astfel ca si eu am fost platita pe perioada cursurilor, dar si persoana care m-a suplinit.

Chiar de nu-mi era adresat raspunsul, excelenta idee..multumesc! cool20.gif

--------------------

Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 8 Dec 2007, 12:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (profnt @ 7 Dec 2007, 10:46 PM)
In legatura cu plata salariului titularului si a celui care suplineste persoana plecata la cursuri iti pot impartasi experienta personala.

In 2006 am fost 2 saptamani in Italia cu un proiect Leonardo da Vinci. A fost facuta o adresa scrisa catre ISJ prin care se solicita aprobarea deplasarii la cursuri de catre inspectorul general.

In ceea ce priveste responsabilitatea gasirii suplinitorului, aceasta ii revine directorului scolii in calitate de manager (ia legatura cu inspectorul de specialitate de la ISJ care are, de obicei, o lista cu persoane disponibile (ex. pensionari), asta in conditiile in care nu exista colegi diroti in catedra sa te suplineasca, numai daca nu se suprapun orele tale cu ale lor in orar.

Sper sa iti fie de folos informatiile.

Mult succes!

Multumesc foarte mult pentru informatii.
Intr-adevar, si eu trebuie sa fac o cerere catre Inspectorat. Directoarea mea a contactat-o deja pe profesoara care a predat inainte de-a veni eu aici, la liceu...si mi-a prezentat-o. Trebuie sa tinem legatura, desi persoana respectiva acum nu mai lucreaza in invatamant si are si ea un program. Dar pare o tipa foarte draguta.
Daca nu poate veni, nu-'s ce-am sa ma fac, fiindca pe specialitatea mea sunt putini, si cei care sunt, au orele lor....Eu sunt "unicat" in scoala...
Oricum, le inchei eu mediile la copii, inainte de-a pleca.

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
PurpleRain
Trimis: 8 Dec 2007, 01:04 AM

Mentor

QUOTE (mitzoura_177 @ 8 Dec 2007, 12:59 AM)
Eu sunt "unicat" in scoala...

laugh.gif laugh.gif happy30.gif happy30.gif

--------------------

Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 8 Dec 2007, 01:11 AM

Utilizator avansat

QUOTE (cadrudid @ 7 Dec 2007, 12:59 AM)
diseminarea e ok... faci un site, in publici... niste imagini... le afisezi... un raport cu sectiuni precum: activitati de perfectionare, executie bugetara... alte alea... il bagi in dosarul comisiei socrates

cateva panouri... o expunere in cadrul comisiei metodice... alta la comisia dirigintilor... copii dupa procesele verbale puse la dosarul socrates...

mailuri cu corespondenta intre elevi de dinainte si dupa desfasurarea actiunii...

eseuri in care participantii sa-si comunice impresiile...

nu costa prea mult... dimpotriva!

nu e greu sa ingrasi un biblioraft

privitor la masa si la transport...
eu am avut grija sa-mi asigur cazarea la un hotel cu demipensiune. gazdele au fost extrem de amabile si mi-au depasit asteptarile... micul dejun inclus ar fi fost mai mult decat suficient chiar si pentru un gurmand.

privitor la transportul local... locatia hotelului ales de mine (google earth e o inventie minunata) era in vecinatatea scolii. am reusit sa obtin si un pret bun, contactand un coleg din zona, care avea "trecere" (da, si la ei se poate!).

din aceste economii am reusit sa-mi asigur transportul cu schimb de avion in loc de planificarea initiala (transport cu trenul pe teritoriul tarii vizitate).

smile.gif succes!

Ufffff...diseminarea!
Am mai fost si anul trecut, in Franta si a fost relativ simplu cu diseminarea.
Dar acu' e altceva: tonul a fost dat de catre o colega, care s-a intors nu de multa vreme si a facut o diseminare foarte draguta: fotografii de calitate foarte buna si in format mare, cu care a facut o expozitie pe holurile liceului (fotografiile au costat foarte mult!)...femeia a adus si obiecte de ceramica specifice zonei...si pliante, si carnati, si branza, si prajituri, si bauturi....
Cum va povesteam...mie nu mi-au mai ramas decat 144 de euros.
Cazarea mi-am platit-o la un camin pentru studenti (220 de euro pe saptamana...), cursurile costa 475 de euro...biletul de avion 250 de euro...
Anul trecut a fost super, m-am descurcat cu banii din grantul alocat. Insa Besancon este Besancon, si Madridul este Madrid. Teribil de scumpa cazarea.

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 17 Apr 2013, 09:01 AM

Utilizator avansat

Avem 4 persoane(cadre didactice) plecate o saptamana in delegatie-Turcia, in cadrul unui proiect Comenius.Cei care le inlocuiesc se pot plati? Daca da, as ruga sa-mi indicati si temeiul legal .Va multumesc !
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 17 Apr 2013, 11:02 AM

Mentor

QUOTE (eu-mirandolina @ 17 Apr 2013, 09:01 AM)
Avem 4 persoane(cadre didactice) plecate o saptamana in delegatie-Turcia, in cadrul unui proiect Comenius.Cei care le inlocuiesc se pot plati? Daca da, as ruga sa-mi indicati si temeiul legal .Va multumesc !

Art. 197.
(1) In cazul in care participarea la cursurile sau stagiile de formare profesionala este initiata de angajator, toate cheltuielile ocazionate de aceasta participare sunt suportate de catre acesta.
(2) Pe perioada participarii la cursurile sau stagiile de formare profesionala conform alin. (1), salariatul va beneficia, pe toata durata formarii profesionale, de toate drepturile salariale detinute.
(3) Pe perioada participarii la cursurile sau stagiile de formare profesionala conform alin. (1), salariatul beneficiaza de vechime la acel loc de munca, aceasta perioada fiind considerata stagiu de cotizare in sistemul asigurarilor sociale de stat.

Art. 198.
(1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin. (1), nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada stabilita prin act aditional.
(2) Durata obligatiei salariatului de a presta munca in favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, precum si orice alte aspecte in legatura cu obligatiile salariatului, ulterioare formarii profesionale, se stabilesc prin act aditional la contractul individual de munca.
(3) Nerespectarea de catre salariat a dispozitiei prevazute la alin. (1) determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.
(4) Obligatia prevazuta la alin. (3) revine si salariatilor care au fost concediati in perioada stabilita prin actul aditional, pentru motive disciplinare, sau al caror contract individual de munca a incetat ca urmare a arestarii preventive pentru o perioada mai mare de 60 de zile, a condamnarii printr-o hotarare judecatoreasca definitiva pentru o infractiune in legatura cu munca lor, precum si in cazul in care instanta penala a pronuntat interdictia de exercitare a profesiei, temporar sau definitiv.

Art. 199.
(1) În cazul în care salariatul este cel care are inițiativa participării la o formă de pregătire profesională cu scoatere din activitate, angajatorul va analiza solicitarea salariatului, împreună cu sindicatul sau, după caz, cu reprezentanții salariaților.
(2) Angajatorul va decide cu privire la cererea formulată de salariat potrivit alin. (1), în termen de 15 zile de la primirea solicitării. Totodată angajatorul va decide cu privire la condițiile în care va permite salariatului participarea la forma de pregătire profesională, inclusiv dacă va suporta în totalitate sau în parte costul ocazionat de aceasta.

Art. 200.
Salariații care au încheiat un act adițional la contractul individual de muncă cu privire la formarea profesională pot primi în afara salariului corespunzător locului de muncă și alte avantaje în natură pentru formarea profesională.

ART. 154
(1) Salariații au dreptul sã beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesionalã.
(2) Concediile pentru formare profesionalã se pot acorda cu sau fãrã platã.

ART. 155
(1) Concediile fãrã platã pentru formare profesionalã se acordã la solicitarea salariatului, pe perioada formãrii profesionale pe care salariatul o urmeazã din inițiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai dacã absența salariatului ar prejudicia grav desfãșurarea activitãții.

ART. 156
(1) Cererea de concediu fãrã platã pentru formare profesionalã trebuie sã fie înaintatã angajatorului cu cel puțin o lunã înainte de efectuarea acestuia și trebuie sã precizeze data de începere a stagiului de formare profesionalã, domeniul și durata acestuia, precum și denumirea instituției de formare profesionalã.
(2) Efectuarea concediului fãrã platã pentru formare profesionalã se poate realiza și fracționat în cursul unui an calendaristic, pentru susținerea examenelor de absolvire a unor forme de învãțãmânt sau pentru susținerea examenelor de promovare în anul urmãtor în cadrul instituțiilor de învãțãmânt superior, cu respectarea condițiilor stabilite la alin. (1).

ART. 157
(1) În cazul în care angajatorul nu și-a respectat obligația de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesionalã în condițiile prevãzute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesionalã, plãtit de angajator, de pânã la 10 zile lucrãtoare sau de pânã la 80 de ore.
(2) În situația prevãzutã la alin. (1) indemnizația de concediu va fi stabilitã conform art. 150.
(3) Perioada în care salariatul beneficiazã de concediul plãtit prevãzut la alin. (1) se stabilește de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu plãtit pentru formare profesionalã va fi înaintatã angajatorului în condițiile prevãzute la art. 156 alin. (1).

ART. 158
Durata concediului pentru formare profesionalã nu poate fi dedusã din durata concediului de odihnã anual și este asimilatã unei perioade de muncã efectivã în ceea ce privește drepturile cuvenite salariatului, altele decât salariul.
(Concediile pentru formare profesionala – codul muncii 2011)

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 17 Apr 2013, 11:08 AM
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 18 Apr 2013, 11:44 AM

Utilizator avansat

Multumesc mult pentru raspuns.Totusi cei care inlocuiesc aceste persoane cum pot fi platiti ?Cred ca, conf.L.nr.1/2011 art.105 (2) lit.K (din finantarea complementara ) daca sunt prevazute in buget sumele exprese pentru aceasta?! si nu din fondul de salarii ?!

Acest mesaj a fost modificat de către eu-mirandolina la data 18 Apr 2013, 11:46 AM
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 18 Apr 2013, 05:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (eu-mirandolina @ 18 Apr 2013, 11:44 AM)
Multumesc mult pentru raspuns.Totusi cei care inlocuiesc aceste persoane cum pot fi platiti ?Cred ca, conf.L.nr.1/2011 art.105 (2) lit.K (din finantarea complementara ) daca sunt prevazute in buget sumele exprese pentru aceasta?! si nu din fondul de salarii ?!

Sau de la capitolul "Pregatire profesionala"...daca s-au prevazut sumele respectiva confused06.gif

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved