Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Profil filologie, as dori cateva informatii
Cami28
Trimis: 5 Dec 2007, 10:13 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua. Nu stiu daca aici e locul potrivit sa intreb, dar am sa-mi incerc norocul.

Sunt eleva in clasa a VIII-a si as dori ca la liceu sa ma duc la profilul filologie, dar nu reusesc sa gasesc mai multe informatii despre acest profil. Vreau sa ma duc la intensiv engleza si sunt curioasa sa stiu cam cate ore de engleza se fac la acest profil si cam cate ore din celelalte materii (lb. romana, lb. moderna 2 -germana la mine-, latina daca se face, matematica, fizica, chimie, istorie, geografie s.a.) se fac.

Si imi poate explica cineva care e diferenta dintre intensiv engleza si bilingv engleza? La mine in oras nu este la nici o scoala bilingv engleza, doar intensiv, dar as vrea totusi sa aflu.

Multumesc.
Mesaj personal
And-Ray
Trimis: 5 Dec 2007, 10:19 PM

Utilizator avansat

Si eu sunt interesat biggrin.gif Astept si eu raspunsuri tongue.gif
Mesaj personal
Cami28
Trimis: 6 Dec 2007, 05:28 PM

Utilizator
**

Deci imi poate raspunde cineva, va rog?
Mesaj personal
And-Ray
Trimis: 8 Dec 2007, 08:02 PM

Utilizator avansat

Nimeni la filologie sa ne spuna si noua cum este ?
Mesaj personal
kinderitza
Trimis: 8 Dec 2007, 08:13 PM

Utilizator activ

mda...verisoara mea e la filologie pe a 12 a si tot ce stiu e ca ii pare cam rau ca s-a dus acolo. Habar nu are ce sa devina, sunt cam putine optiuni: phsiholog,profesor si cam atat laugh.gif Adica majoritatea rudelor mele care au fost la filologie s-au facut designeri,arhitecti si unii dintre ei au mers chiar la medicina.Deci si-au ales o profesie total diferita fata de profilul la care au fost in liceu. Cat despre ore cred ca faci franceza,engleza depinde ce-ti alegi, putina biologie,multa istorie si ceva educatie civica,relatii cu oamenii, nu sunt sigura dar asa cred.
Mesaj personal
And-Ray
Trimis: 8 Dec 2007, 08:15 PM

Utilizator avansat

Dupa filologie te poti axa si pe Academia de Politie, pentru ca se fac exact orele care iti trebuie pentru admitere. Nu tu matematica , nu tu fizica , nu tu chimie wink.gif
Mesaj personal
Cami28
Trimis: 8 Dec 2007, 08:18 PM

Utilizator
**

Eu vreau sa ma duc acolo ca sa-mi aprofundez cunostintele de limba straina, chestiile legate de informatica si bio-chimie nu ma atrag. Eu mi-as dori sa fac dreptul (in strainatate) si profilul filologie e cel care s-ar potrivi pentru asta. Pe langa ca la mine in oras nu este filologie simplu, doar intensiv engleza dry.gif
Mesaj personal
kinderitza
Trimis: 8 Dec 2007, 08:20 PM

Utilizator activ

A! am uitat, mi se pare ca faci si multa latina biggrin.gif
Mesaj personal
Ponchita
Trimis: 11 Dec 2007, 09:44 PM

Utilizator avansat

kinderitza nu neaparat..poti ajunge si cu filologie cineva..eu fac filo simplu.....si vreau sa devin interepret de conferinte....traducator terminolog....nici in clin nici in maneca cu a fi profa...desi nu mi-ar displace......latina depinde de sc...eu una nu prea fac latina...a spus profa k nu ne bate la cap cu latina...
nu mai desconsiderati profilul uman...n-are sens....cunosc pers care a terminat mate info si a mers la drept si pers kre a terminat l filo s a mers tot la drept amandoua intrand la buget la cluj...deci se poate...fiecare face ce vrea....daca cei din familia ta au ales gresit nu inseamna ca toti cei ce aleg filologia aleg gresit....
de ce sa mearga la mate info dak e atrasa de limbi....eu de ce sa ma fi dus la mate info dak urask fizik informatica chimie biologia....doar ca sa ajung ceva ce nu vreau....
cu filo poti ajunge diplomat......poti face dreptul...poti face litere...poti face turism...poti face ceva....jurnalism etc
doar dak chiar vrei economic...ase facultati de stiinte exacte ar trebui sa mergi l mate info resp bio-chimie...

la noi la liceu akum a aparut intensivul....din cate stiu facimulte ore de engleza...respectiv 5 6 ...mai incolo crescand....romana se fac 4 ca la fiecare profil latina se face o ora.....mate 2 chimie 1 fizica 2 biologie 1 logica(socio uman) 2 istorie 2 geografie 2

diferenta dintre intensiv si bilingv
la bilingv...studiez si istoria si geografia (usa angliei frantei) in limba respectiva....la bilingv e mai greu...la intensiv diferenta e ca se pune accentul pe engleza...iar la bilingv....e mai greu decat la intensiv...ai istoria marii britanii sau ce.....geografia USA.....chestii de genu....la bilingv sunt chestii d-astea legate de tara respectiva....iar la intensiv doar studiez mai profund engleza....

sper ca te-am lamurit

--------------------
Student Babes Bolyai University, Cluj Napoca,
Faculty of Economics and Business Administration, Master's degree in International Business Administration and Communication

AIESECer
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Ponchita
Trimis: 11 Dec 2007, 09:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kinderitza @ 8 Dec 2007, 09:13 PM)
mda...verisoara mea e la filologie pe a 12 a si tot ce stiu e ca ii pare cam rau ca s-a dus acolo. Habar nu are ce sa devina, sunt cam putine optiuni: phsiholog,profesor si cam atat laugh.gif Adica majoritatea rudelor mele care au fost la filologie s-au facut designeri,arhitecti si unii dintre ei au mers chiar la medicina.Deci si-au ales o profesie total diferita fata de profilul la care au fost in liceu. Cat despre ore cred ca faci franceza,engleza depinde ce-ti alegi, putina biologie,multa istorie si ceva educatie civica,relatii cu oamenii, nu sunt sigura dar asa cred.

nu faci educatie civica nici relatii cu aomeni(adik paote faci o ora de sociologie in a XI-a) dar asta depinde....la stiinte sociale se pune mai mult accent pe sociologie...dar stiinte sociale e altceva....am spus mai sus cate ore ai aproximativ...aku poate k e mai mult.....

ah a doua limba 2 sau 3 ore nu stiu sigur noi la filo simplu am facut 2 smile.gif(noi facem franceza)

--------------------
Student Babes Bolyai University, Cluj Napoca,
Faculty of Economics and Business Administration, Master's degree in International Business Administration and Communication

AIESECer
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Cami28
Trimis: 11 Dec 2007, 10:27 PM

Utilizator
**

Multumesc mult.
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 11 Dec 2007, 10:49 PM

Mentor

filologie simplu:
trunchi comun:
4 ore romana, teza
3 ore limba 1, teza
2 ore limba 2
1/2 ore latina , teza
2 ore istorie, teza la alegere cu
1/2 ore geografia teza

se pot alege aprofundari. eu am o clasa de-a 11a cu 2 aprofundari la engleza si am iesit cu 5 ore la o clasa, ca la intensiv si e f ok

intensiv prima limba: 4 ore
bilingv: 5 ore,si 2 optionale obligatorii
Mesaj personal
Cami28
Trimis: 11 Dec 2007, 10:56 PM

Utilizator
**

Multumesc biggrin.gif
Mesaj personal
Georgya
Trimis: 12 Dec 2007, 07:59 AM

Utilizator avansat

Eu sunt la filologie intensiv engleza in cls a 12a.
Nu regret ca am ales acest profil.Se pune accent pe limbile straine, pe limba romana si pe istorie/geografie la noi.
Pana in cls a11-a inclusiv am avut 3 ore de engleza pe saptamana, 3 de franceza, 4 de limba romana, 2 de latina, 1 de geografie si 2 de istorie.
Anul acesta s-au mai introdus unele optionale de aprofundare la unele materii, asa ca fac 4 ore engleza, 4 franceza, 5 romana, 2 istorie, 2 geografie si 1 de latina.
Se dau teze, asa cum a spus si Mihai_ropota, la romana, engleza, latina si istorie/geografie.
Dupa ce termini filologia nu e neaparat sa te faci profesor,E o impresie gresita pe care o au unii despre acest profil.Poti alege o multitudine de alte meserii.Eu spre exemplu, si mai am cateva colege, mergem la medicina.E ceva ciudat pentru unii, dar filologie ne permite sa ne orientam, daca s-a intamplat sa ne razgandim,spre o specializare, dupa terminarea liceului, total opusa.
Depinde numai de voi ce si cum vreti sa faceti.
In cls 9-10, veti face cate o ora de biologie, 2 de fizica, 2 de mate si 1 de chimie.Cel putin asa a fost la mine.Nu se va pune accentul prea mult la voi pe aceste materii.Nu-si vor bate profii capul cu voi. wink.gif vor avea grija sa ii invete si sa ii chinuie pe cei de la profilele reale.
Asa ca...multa bafta la tezele unice celor din cls VII-VIII si sa va alegeti un profil care sa va placa...sa nu regretati mai tarziu... wink.gif character40.gif love28.gif

--------------------
user posted image

Cauta sa traiesti. Amintirile sunt pentru cei mai batrani.

user posted image

Visele-mi sunt aripi, si cu ele zbor spre cer!!!

BAC 2008:
Media BAC - 9,44

Studenta la Medicina Generala - UMF Iasi

Modul in care un om isi accepta destinul e mai important decat insusi destinul sau. Wilhelm von Humboldt
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
And-Ray
Trimis: 12 Dec 2007, 03:00 PM

Utilizator avansat

Exact, Georgya ! Eu acum sunt clasa a VIII-a si vreau sa merg la filologie bilingv engleza. Eu sunt bun la matematica , nu pot sa spun ca nu ma pricep si la romana insa mai mult ma pricep la matematica (sau cel putin asa cred), si dau la filologie pentru aici intra materiile care se cer la admitere la Academia de Politie si nu are rost sa ma mai chinui si cu fizica,chimie,matematica daca nu se cer probele astea la Academie.

Numai bine ! smile.gif
Mesaj personal
Cami28
Trimis: 12 Dec 2007, 03:33 PM

Utilizator
**

Mersi mersi mult biggrin.gif

Eh nu e batut in cuie sa ma duc la drept, dar slujbele si facultatile care ma atrag pe mine cam cer pe ce se pune accent la profilul filologie intensiv engleza.
Mesaj personal
Krysteutzu
Trimis: 5 May 2010, 05:53 PM

La prima intervenție

Buna:D! Sunt din Rm.Valcea si anul asta trebuie sa ma inscriu la liceau.Eu asi vrea sa dau la Al.Lahovari.
Si pe mine ma intereseaza profilul de filologie intensiv engleza,insa nu stiu daca acesta este la liceeul unde vreau eu sa dau.Daca este cineva din Valcea si ar putea sa ma ajute ar fi mununat.Va multumesc!
Mesaj personal
ada
Trimis: 11 May 2010, 05:26 PM

Utilizator
**

Sunt in cl a 9-a la filologie bilingv franceza si sincer nu prea te bat profii la cap decat la materiile pentru bac,in general smile.gif si app ai numai 2 ore de mate.Diferenta dintre filologie bilingv si filologie intensiv este ca la bilingv mai faci si geografia angliei/frantei la mine in lb respectiva
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved