Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> facultate de medicina sau facultate de asistenti medicali
c_onorica
Trimis: 22 Jan 2008, 07:31 PM

Utilizator
**

Grup: Members

am o marer nelamurire in legatura cu formarea asistentilor medicali-care cica se va face in conformitate cu normele UE in facultati de asistenti medicali.Si daca asa e moda in vest s-o facem si noi.Problema in care nu sunt eu lamurita e ca in timp ce Iasiul de exemplu are acreditata prin act legislativ in cadrul UMF si Facultatea de medicina si Facultate de asistenti medicali,iar Clujul de exemplu sau mai ales Vasile Goldis Arad-desi au acreditare doar pe facultati de medicina generala de 6 ani ,scolarizeaza ca specializari de 3-4 ani asistenti medicali.Acuma ce vreau eu sa ma lamuresc e daca e normal ca toata lumea sa faca facultatea de Medicina generala si sa iasa si medic si asitent medical si moasa,sau fiecare profesie sa-si aiba propria facultate acreditata.Va rog sa-mi raspunda cineva pentru ca toata lumea se inghesuie la V.Goldis Medicina Generala pentru a obtine o diploma in conformitate cu UE si nu stiu daca e asa sau nu.Multumesc mad.gif
Mesaj personal
ursulache
Trimis: 24 Jan 2008, 01:07 PM

Utilizator
**

In cadrul unei facultati pot exista mai multe specializari, asa cum este si cazul si Facultatii de medicina. Aceasta facultate din multe universitati are specializari ca:
-medicina generala-6ani- unde la final esti medic ;
-asistenta medicala-4ani- - obtii diploma de asistent medical;
- moasa -4ani-moasa ;
-si mai sunt ceva specializari
Daca ai inteles corect cand te inscri la facultatea de medicina alegi si specializarea. Nu faci una si le ai pe toate cum inclin sa cred ca ai inteles tu.
Mesaj personal
c_onorica
Trimis: 24 Jan 2008, 07:37 PM

Utilizator
**

pai tocmai asta e problema;e legal sa faci pregatirea asistentilor medicali in facultati acreditate ca medicina sub forma unei specializari,sau e nevoie de facultate distincta de asistenti medicali in cadrul universitatilor de medicina.reglementarile UE pentru sanatate sunt sectoriale pe urmatoarele specializari de licenta:medicina generala,farmacie ,medicina dentara,asistenta medicala,moase,si generale pentru asisteni de radiologie,asistenti destomatologie,balneofizioterapie,farmacie.
Concluzia logica de aici e ca pentru fiecare specializare de licenta reglementata sectorial e nevoie de facultate distincta in cadrul careia se pot diferentia specializarile reglementate general.
Adica In cadrul facultatii de asistenta medicala reglementata sectorial sa incluzi specializarile pentru asistenti reglementate general.
Mesaj personal
c_onorica
Trimis: 24 Jan 2008, 07:44 PM

Utilizator
**

pai tocmai asta e problema;e legal sa faci pregatirea asistentilor medicali in facultati acreditate ca medicina sub forma unei specializari,sau e nevoie de facultate distincta de asistenti medicali in cadrul universitatilor de medicina.reglementarile UE pentru sanatate sunt sectoriale pe urmatoarele specializari de licenta:medicina generala,farmacie ,medicina dentara,asistenta medicala,moase,si generale pentru asisteni de radiologie,asistenti destomatologie,balneofizioterapie,farmacie.
Concluzia logica de aici e ca pentru fiecare specializare de licenta reglementata sectorial e nevoie de facultate distincta in cadrul careia se pot diferentia specializarile reglementate general.
Adica In cadrul facultatii de asistenta medicala reglementata sectorial sa incluzi specializarile pentru asistenti reglementate general.

Mesaj personal
c_onorica
Trimis: 24 Jan 2008, 07:49 PM

Utilizator
**

Pentru sanatate exista reglementari sectoriale pentru fiecare specializare din cele ce le-am enumerat mai sus deci nu pe domenii de studii cum sunt reglementarile generale gen stiinte economice-cu specializari:management,marketing,etc.
Si tocmai asta e culmeaIasiul are acreditat prin HG facultate de medicina,facultate de moase,facultate de asistenta medicala pe cand V Goldis sub specializarea acreditata medicin generala scolarizeaza si asistenta medicala pentru care nu are acreditare!!!!!!
Mesaj personal
ursulache
Trimis: 25 Jan 2008, 10:24 AM

Utilizator
**

Tocmai am verificat HG 676/2007 cu anexele care reglementeaza ce spui tu.
Astfel am constatat ca in majoritatea Universitatilor functioneaza in cadrul Facultatii de medicina(inclusiv la Iasi pe care-l dai exemplu). Cum zici tu sunt 1-2 Universitati in tara care au facultati distincte. Repet asta din ca am vazut in HG.
Partea cu acreditarea, nu stiu ce sti tu dar uitate de curiozitate ca nici la Iasi, Cluj, Bucuresti ,asistenta medicala nu are acreditare ci doar autorizare provizorie, (acreditareare doar Tg. Mures). Si de ce nu au acreditare? pentru ca se obtine dupa un nr. de ani de functionare iar aceste facultati sunt relativ noi.
De ce am verificat asta pentru ca imi era greu sa cred ca face Goldisul asemenea ilegalitati, or fi ei particulari si cu defectele lor dar intotdeauna s-au incadrat in cadrul legal. Da eu am incredere in ei, sincer, si am avut de multi ani tangenta cu aceasta Universitate si le cunosc activitatea de multi ani.
Ai tu dreptate cu reglementarile sectoriale dar o fi pe undeva ceva. Eu zic ca-ti faci degeaba probleme.
Mesaj personal
c_onorica
Trimis: 29 Jan 2008, 08:58 PM

Utilizator
**

multumesc de raspuns;mai am o nedumerire autorizarea provizorie pentru specializarea distincta asistenta medicala generale exista la Goldis doar din 2007 prin HG.Aveau voie sa scolarizeze specializarea asistenta medicala in cadrul Facultatii de medicina generala si dentara anterior HG din 2007 fara a fi o acreditate sau autorizatie provizorie pe specializarea respectiva?(pentru care anterior aderarii la UE era nevoie de facultate distincta)Nu exista nici un act legislativ care sa reglementeze acreditarea sau autorizarea provizorie a specializarile din cadrul facultatilor de medicina-deoarece anterior aderarii la UE facultatea de medicina pregatea doar medici,medicina era considerat un domeniu iar asistenta medicala alt domeniu .
Am vazut si eu ca din 2007 septembrie pregatirea asistentilor medicali se face fie prin facultati de asistenti medicali AP sau A in cadrul Universitatilor de medicina si farmacie,fie ca specializare distincta cu AP in cadrul Facultatii de medicina-cu asta m-am lamurit.Nu e vorba numai de Goldis ;stiu ca si Clujul a scolarizat asistenti medicali ca specializare in cadrul Fac Medicina ca specializare,inainte ca HG din 2007 sa reglementeze asta.Goldisul la fel si probabil si altii.Aveau dreptul Facultatile de medicina sa faca asta inainte ca specializarea respectiva sa fie prevazuta expres in HG,in timp ce toata legislatia din domeniu face referire clara la Facultati de asistenti medicali?Ce se intampla cu cei ce au inceput sau chiar au terminat inainte ca specializarea asistenta medicala sa fie acreditata sau autorizata provizoriu expres in cadrul Fac de medicina?multumesc

Mesaj personal
ursulache
Trimis: 30 Jan 2008, 09:54 AM

Utilizator
**

Exista reglementari prin HG si pentru ce zici tu ,daca chiar vrei le caut cand am timp si ti le trimit. Sunt sigur ca si eu eram tentata sa fac o completate de studii si le-am "puricat " mult avand ceva nelamuri. Ce mai pot sa-ti spun pana la HG 676/2007 asistenta medicala era cu 3 ani de studiu dar trecand la 4 ani din acest an vor face si generatile inmatriculate anterior tot 4 ani si astsfel se vor incadra si ei cerintelor UE.
Eu zic ca nu ai pentru ce sa-ti faci griji, si te felicit ca esti atenta la aceste aspecte. Stiu ce inseamna si sa te bagi in ce nu sti.
Mesaj personal
c_onorica
Trimis: 30 Jan 2008, 07:52 PM

Utilizator
**

chiar te rog daca ai gasit ceva in sensul asta pentru ca eu nu am.Deci mu se pare aiurea sa ai acreditata fac de medicina si tu sa scolarizezi in cadrul ei toate specializarile reglementate sectorial.Reglementare sectoriala nu inseamna tocmai ca sunt sectoare distincte?Adica daca ai acreditare pe asistenta medicala (Reg sectoriala)poti scolariza as.generalisti ,as.laborator,as.radiologie etc.
Acuma e clar pe domeniul sanatate sunt acreitate facultati sau UMF cu specializarile reglementate sectorial:medicina,as medicala etc.
In HG din 2006 nu apar decat la Iasi si Bucuresti cred Facultati de as.med,in rest doar medicina,med dentara,farmacie.Ce s-a intamplat de fapt.s-a scolarizat fara autorizare sau acreditare o specializare pentru care era nevoie de autorizare su acreditare expresa,sau nu era nevoie de autorizare expresa si se puteau scolariza ca specializari de licenta asistenti medicali in cadrul medicinei acreditate?Pentru nu mi-e clar daca si colegii medicale puteau fi infiintate pe langa fac de medicina fara o autorizare prealabila din partea guvernului.
Ce se intampla cu cei ce au absolvit cu licenta in 2007 o specializare sectoriala pentru care autorizare provizorie se obtine abia in 2007????
Tare mi-as dori un raspuns oficial.oricum iti multumesc si daca ai acces la legislatia care face lumina in hatisul meu legat de aceasta problema,te rog sa mi-o trimiti
Mesaj personal
c_onorica
Trimis: 30 Jan 2008, 08:23 PM

Utilizator
**

tot nu m-am lamurit.inainte de hg din 2007 care acrediteaza sau autorizeaza provizoriu specializarea expresa asistenti medicali ,nu avea decat iasiul si bucurestiul acreditata distinct specializarea respectiva dasr nu ca si specializare in cadrul fac med ci ca facultate de asistenti pentru domeniul asistenta medicala cum prevedea legislatia noastra.dupa aderare toate umf si fac de medicina au in structura fie fac de asistenti fie specializari asistenta medicala distinct.Nu e ilegal sa se fi scolarizat asistenta medicala in cadrul facultaii de medicina atata timp cat reglementate fiind sectorial respectivele specializari era nevoie de acreditatre expresa fie ca specializari in cadrul fac med fie ca fac distincte.Puteau UMF sau fac med sa scolarizeze si medici
Mesaj personal
pacpacpac
Trimis: 18 Feb 2008, 01:08 AM

Utilizator
**

Pentru informatii suplimentare despre stomatologie
Click aici http://stomato.wordpress.com/
Creati o comunitate stransa si legata.
Mesaj personal
florance0963
Trimis: 4 Jun 2008, 09:57 PM

Începător
*

QUOTE (ursulache @ 30 Jan 2008, 09:54 AM)
Exista reglementari prin HG si pentru ce zici tu ,daca chiar vrei le caut cand am timp si ti le trimit. Sunt sigur ca si eu eram tentata sa fac o completate de studii si le-am "puricat " mult avand ceva nelamuri. Ce mai pot sa-ti spun pana la HG 676/2007 asistenta medicala era cu 3 ani de studiu dar trecand la 4 ani din acest an vor face si generatile inmatriculate anterior tot 4 ani si astsfel se vor incadra si ei cerintelor UE.
Eu zic ca nu ai pentru ce sa-ti faci griji, si te felicit ca esti atenta la aceste aspecte. Stiu ce inseamna si sa te bagi in ce nu sti.

Ce mai pot sa-ti spun pana la HG 676/2007 asistenta medicala era cu 3 ani de studiu dar trecand la 4 ani din acest an vor face si generatile inmatriculate anterior tot 4 ani si astsfel se vor incadra si ei cerintelor UE.

Nu este adevarat --> cele care au inceput in 2005 si in 2006 -specializarea asistenta medicala in Bucuresti fac 3 ani ,nu sa aprobat la ministerul invatamantului sa se faca 4 ani exista o hartie trimisa acolo si cu raspuns negativ.
sa facut si o petitie la rectorate la care se asteapta raspuns ,in care sa cerut un singur lucru: clarificarea titulaturii ,adica cele care ies dupa 3 ani sunt asistente medicale cu diploma de licenta deci studii superioare si am pus intrebarea de ce cele care termina cu 4 ani conform HG 676/2007 au titlul asistent medical generalist cu diploma de licenta.Cuvantul generalist ne lipseste noua desi la ora actuala titlurile sunt peste tot de generalist ,va exemplific mai jos:

1. legea 307/2004 - Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 578 din 30/06/2004
privind exercitarea profesiei de asistent medical și a profesiei de moașă, precum și organizarea și funcționarea Ordinului Asistenților Medicali și Moașelor din România
.....
c) expresia asistent medical desemnează asistentul medical generalist și asistenții medicali formați în celelalte specialități prevăzute de normele privind definirea titlurilor profesionale și a domeniilor de activitate a acestora. Termenul de moașă desemnează persoana care deține un titlu oficial de calificare în profesia de moașă, prevăzut în anexa nr.2,și acordă îngrijirile de sănătate ale căror conținut și caracteristici sunt prevăzute la art. 6
d) prin titlu oficial de calificare în profesia de asistent medical se înțeleg diplomele prevăzute în anexa nr. 1, .....
(2) Asistenții medicali și moașele, absolvenți ai școlilor sanitare postliceale cu diplomă de bacalaureat, pot accede în colegii universitare cu profil medico-farmaceutic uman și facultăți de asistenți medicali, respectiv în facultăți de moașe, în condițiile legii, cu posibilitatea echivalării studiilor efectuate în învățământul medical preuniversitar, în condițiile stabilite de senatele universitare, conform reglementărilor în vigoare privind autonomia universitară.
Art. 21. - Absolvenții de învățământ superior medical cu o durată de 4 ani, care promovează examenul de licență, primesc diplomă de licență și pot urma studii postuniversitare
.....

ANEXA Nr. 1
A. Titluri oficiale de calificare de asistent medical
I. Titluri oficiale de calificare de asistent medical, dobândite în România
Asistent medical cu studii medii - diplomă de absolvire liceu sanitar cu durata de 5 ani, eliberată de Ministerul Învățământului și Științei
Asistent medical cu studii postliceale:
a) diplomă de absolvire școală postliceală sanitară sau diplomă de școală tehnică sanitară eliberată de Ministerul Sănătății, Ministerul Învățământului și Științei/Ministerul Educației Naționale;
cool.gif certificat de absolvire școală postliceală sanitară, eliberat de Ministerul Educației Naționale/Ministerul Educației și Cercetării;
c) certificat de competențe profesionale, eliberat de Ministerul Educației și Cercetării/Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului;
d) atestat eliberat de Ministerul Învățământului și Ministerul Sănătății.
Asistent medical cu studii superioare de scurtă durată - diplomă de absolvire colegiu universitar de profil, eliberată de Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului
Asistent medical cu studii superioare de lungă durată - diplomă de licență, eliberată de Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului II. Diplome, certificate, titluri sau alte dovezi de calificare în unul dintre domeniile care fac obiectul de activitate al profesiei de asistent medical în România, obținute sau, după caz, recunoscute într-un stat membru al Uniunii Europene, într-un stat membru aparținând Spațiului Economic European sau de Confederația Elvețiană, respectiv atestatul de echivalare emis de Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, în cazul dovezilor de calificare dobândite într-un stat terț și care nu au fost recunoscute de unul dintre statele membre enumerate.
B. Titluri oficiale de calificare de asistent medical generalist
I. Titluri oficiale de calificare de asistent medical generalist, dobândite în România
Asistent medical generalist:
a) atestat de echivalare de studii de asistent medical generalist, asistent medical medicină generală;
cool.gif diplomă de absolvire școală postliceală sanitară în specialitatea: asistent medical medicină generală, asistent medical generalist, eliberată de Ministerul Sănătății sau Ministerul Învățământului și Științei;
c) certificat de absolvire școală postliceală sanitară în specialitatea: asistent medical generalist, asistent medical medicină generală, eliberat de Ministerul Educației Naționale/Ministerul Educației și Cercetării;
d) certificat de competențe profesionale, eliberat de Ministerul Educației și Cercetării/Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului;
e) una dintre diplomele prevăzute în anexa nr. 1 și certificat de confirmare ca asistent medical generalist sau asistent medical medicină generală, eliberat de Ministerul Sănătății.
Asistent medical generalist cu studii superioare de scurtă durată - diplomă de absolvire colegiu universitar de profil, eliberată de Ministerul Educației Naționale, Ministerul Educației și Cercetării/Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului
Asistent medical generalist cu studii superioare de lungă durată - diplomă de licență, eliberată de Ministerul Educației și Cercetării/Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului II. Diplome, certificate, titluri sau alte dovezi de calificare de asistent medical responsabil de îngrijiri generale, eliberate sau, după caz, recunoscute de un stat membru al Uniunii Europene, de un stat membru aparținând Spațiului Economic European sau de Confederația Elvețiană cetățenilor acestora sau, respectiv, atestatul de echivalare emis de Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, în cazul dovezilor de calificare de asistent medical generalist, dobândite într-un stat terț și care nu au fost recunoscute de unul dintre statele membre menționate.
C. Titluri profesionale de asistent medical
Asistent medical generalist
Asistent medical de îngrijiri generale de sănătate
Asistent medical obstetrică-ginecologie
Asistent medical pediatrie
Asistent medical balneofizioterapie
.......
deci acestea sunt in legea noastra a asistentului medical.

Mai departe atasez din anuntul MS:

Recunoasterea diplomelor în UE
1 - Anunț important:

CATEGORIILE SI CONDITIILE DE ELIBERARE A CERTIFICATELOR NECESARE RECUNOASTERII TITLURILOR ROMANESTI IN PROFESIA DE MEDIC, MEDIC DENTIST, ASISTENT MEDICAL GENERALIST SI MOASA
Anunt

In calitate de autoritate competenta de recunoatere profesionala a calificarilor dobandite in profesiile reglementate din sectorul de sanatate, Ministerul Sanatatii Publice elibereaza incepand cu data de 26.11.2007, certificatele necesare recunoasterii de catre celelalte state membre a titlurilor oficiale de calificare in profesiile de medic, medic dentist, farmacist , asistent medical generalist si de moasa care atesta o formare in profesie inceputa in Romania, inainte de data aderarii la Uniunea Europeana.
Detalii: Anunt 31.10.2007.doc (1001.98 KB)
Titlurile oficiale de calificare care intrunesc conditiile la care s-a facut referire sunt:
f) Diploma de Licenta de asistent medical generalist incepand cu promotia 2007 de absolventi

Eu am mai incercat sa aflu cate ceva in acest sens dar nu mi-a raspuns nimeni.Atasez mai jos ce am scris pe pagina anterioara acestei pagini.

ASISTENT MEDICAL LICENTIAT=ASISTENT MEDICAL GENERALIST LICENTIAT????, DORESC AJUTOR COMPETENT IN LAMURIREA ACESTEI PROBLEME
Urmărește acest subiect | Trimite acest subiect prin mail | Tipărește acest subiect
florance0963 Trimis: 9 Mar 2008, 11:45 PM

La prima intervenție

Rating: < -5 ( ) 100 >

Va rog daca ma pate ajuta cineva sa elucidez aceasta problema .
Suntem 2 generatii in cadrul Facultatilor de medicina din Bucuresti -de stat si privat- cu specializarea asistenta medicala care am inceput ,primul an de facultate in 2005 -2006 ,iar a doua generatie primul an de facultate in 2006-2007.
Legile dupa care activam sunt : HG 916/2005 , Hotararea 1175 din 6 sept 2006 si o noua hotarare aparuta HG 676/28.06.2007 , Ordonanță nr. 17 din 30/01/2008
Intrebarea la care astept raspuns este urmatoarea:
- o asistenta medicala generalista principala ,cu scoala pastliceala si cu vechime suficienta in munca ,care a inceput aceasta facultate luand de la capat totul ,fara sa se echivaleze nimic ,in 2005 sau in 2006 ,face 3 ani si termina cu licenta cu 180 de credite (conform Bologna),titulatura este asistent medical generalist licentiat sau asistent medical licentiat?
- daca este asistent medical licentiat va rog sa-mi spuneti in ce consta diferenta fata de asistent medical generalist licentiat ,ma refer la locul de munca , salariu(vezi Ordonanță nr. 17 din 30/01/2008) ,stiu ca de acum, incepand cu 2007 anul I de studiu se fac 4 ani conform HG 676/28.06.2007 si au 240 de credite
- scriu aceste randuri deoarece azi am vazut postat pe http://www.edu.ro/index.php/articles/9698 un Proiect de Hotărâre de Guvern privind structurile instituțiilor de învățământ superior și specializările acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu organizate de acestea
Data publicarii: 04.03.2008

Fișier: HG specializari.pdf [ Descarcă ]
Tip: pdf (39.72 KB)
in care o sa vedeti la ART 5 – punctul 2 ca :” Studentii înmatriculati în anul I în anii universitari 2005-2006 și 2006-2007 la specializarea „Teologie pastorală”, aferentă institutiilor de învătământ superior de stat și particulare, continuăși finalizează studiile în aceleași conditii ca studentii înmatriculati în anul I, la aceeași specializare, în anul universitar 2007-2008, respectiv, cu 240 de credite de studiu transferabile. Pentru cele două promotii 2005-2006, 2006-&not;2007, universitătile vor lua măsuri de completare a planurilor de învătământ, astfel încât acestea săfie compatibile cu cele ale promotiei înmatriculate în anul universitar 2007-2008
- DE CE NU SE POATE SI LA NOI ACELASI LUCRU ,pt ca si aceasta Teologie pastorala in HG 1175 /2006 avea 180 de credite si 3 ani ,exact la fel ca noi asistenta medicala in aceiasi Hotarare de guvern
- e adevarat ca se schimba legile de la o luna la alta dar eu am vrut sa fac aceasta facultate si ca mine sunt majoritatea ,care avem postliceala si principalul , dorinta de cunoastere si de a fi pe treapta cea mai de sus in asistenta medicala ne-au indemnat sa facem acest pas greu ,cu facultate la zi ,serviciu , familie etc.Nu vrem sa ne trezim ca peste 4 ani adica generatia care a inceput in 2007 anul I iese pe o treapta superioara si noi sa ne chinuim degeaba.Noi vrem sa facem tot posibilul ca aceste 2 promotii 2005-2006,2006-2007 de 3 ani si 180 de credite sa fim echivalente cu cele de 4 ani si 240 de credite,normal cu toate masurile de completare ale planului de invatamant ,ca la Teologia pastorala
Multumesc anticipat

Eu acum am alta nalamurire :in urma documentarii mele am aflat si am cautat in nomenclatorul de meserii cum ne numim noi acum si cum ne vom numi cand iesim cu studiile superioare ,adica la locul de munca cand o sa se aplice legea legat de diploma de licenta pe care o sa o avem.
Deci noi aparem in Codul Ocupatiilor din Romania astfel :

http://www.dsclex.ro/ocupatii/cor1.htm
INDEX ALFABETIC – LITERA A
254319 asistent de cercetare în zootehnie
251315 asistent de cercetare roboți industriali
322301 asistent de nutriție
322302 asistent dietetician
241924 asistent director/responsabil de funcțiune (studii sup.)
322801 asistent farmacist
311116 asistent fizică și chimie
343103 asistent manager
513103 asistent maternal
222908 asistent medical (studii superioare) 322105 asistent medical consiliere HIV/SIDA
322603 asistent medical fizioterapie
322101 asistent medical generalist

confused06.gif : asistentele medicale care au inceput in 2007 si fac 4 ani conform HG676/2007 si ies asistente medicale generaliste ( studii superioare ) iar noi facem 3 ani si o sa avem titlul absolventului asistent medical ( studii superioare ) - asa se pare ca ne vom denumi - vom avea aceleasi drepturi ,competente , salariu , cariera universitara , acces la masterate etc????

sign67.gif Cine-mi poate garanta ca peste 4 ani (adica atunci cand termina prima promotie care a inceput in 2007 ),vor avea aceleasi drepturi ca mine care fac parte din cele 2 generatii de Bologna 2005-2006,2006-2007.???

Din compararea celor două specializări rezultă numeroase similitudini: materiile incluse în planul de învățământ sunt identice, numărul de ore minim este același – 4.600, deosebirea constă în numărul anilor de studiu 3 în primul caz, 4 în al doilea ceea ce duce și la diferența de credite, 180 și, respectiv, 240.
Ambele specializări din domeniul asistenței medicale („asistență medicală” funcționează în baza Hotărârii nr. 1175/2006 si asistent medical generalist” în baza Hotărârii nr. 676/2007.)au ca scop pregătirea unor cadre medicale cu profil general, pregătire ce se realizează de către aceleași cadre didactice. Deci s-ar încălca principiul egalității în cazul în care subsemnații ( generatiile 2005-2006,2006-2007 )nu am beneficia de aceeași titulatură ca și colegii noștri.

Mai am ceva de adaugat :
in legatura cu Facultatea de Asistenta Medicala de la Arad - Vasile Goldis:
- cine i-mi poate explica cum e posibil legal ca o asistenta medicala principala cu vechime care sa inscris anul trecut la aceasta facultate sa fie inscrisa in anul 2 direct ,mai da ceva " referate " ,adica examene si ajunge la finele anului scolar 2008 in anul 3 si mai face un an si iese cu diploma de licenta de 4 ani ???Cursurile celor de la Arad pt cele din Bucuresti se tin undeva pe la Cutitul de Argint mai ales vinerea ,sambata si duminica.Nu se duc in spitale ,nu au laboratoare , ...doar referate.Vi se pare normal??
Iar noi cele din Bucuresti la stat sau privat ,ne tocim coatele pe la facultate ,alergam de la spitale la facultate sau invers si apoi seara tarziu la familii.
Daca stiti o baza legala pe care sa o aratam si noi celor 2 facultati din Bucuresti ca sa echivaleze , pt ca legea e aceiasi pt toti si nu trebuie sa ne legam de autonomia universitara pt ca am pus si noi aceasta problema dar raspunsul a fost urmatorul:
- prin autonomie putem echivala doar cursurile echivalente facute cu un cadru universitar ( de ex faci biologia si apoi faci aceasta facultate - se pot echivala de ex anatomia , fiziologia ,biologia celulara etc,dar facand o scoala post liceala chiar si 3 ani nu ai facut cursurile cu cadre universitare ( chiar daca erau doctori ) asa ni sa raspuns !!!
Astept ca cineva sa aiba rabdare si sa citeasca tot ce am scris ,astept intrebari daca sunt nelamuriri ,astept sugestii unde sa mai mergem ,pe la ce minister ( adica stim - munci, invatamant si sanatate ) ,dar o sa fie greu si de aceea stept eventuale sfaturi
Cu multumiri anticipate de la o asistenta cu peste 25 de ani vechime in sistemsi care face facultatea la varsta aceasta hipri.gif
Mesaj personal
florance0963
Trimis: 8 Jul 2008, 11:35 PM

Începător
*

Randurile de mai jos au fost scrise pe acest forum in data de 9 martie.
Acest subiect a fost vizitat de peste 2700 de persoane dar NIMENI NU MI-A DAT NICI UN RASPUNS ,cat de cat sa vad ca intereseaza pe cineva. hipri.gif confused06.gif

Va rog sa cititi ce scriu mai jos in legatura cu aceasta problema.Poate acum i-mi raspunde cineva de ce nu am fost trecute si noi asistentele medicale ,in HG -ul de mai jos!!!!

Eu am mai incercat sa aflu cate ceva in acest sens dar nu mi-a raspuns nimeni.Atasez mai jos ce am scris pe pagina anterioara acestei pagini.

ASISTENT MEDICAL LICENTIAT=ASISTENT MEDICAL GENERALIST LICENTIAT????, DORESC AJUTOR COMPETENT IN LAMURIREA ACESTEI PROBLEME
Urmărește acest subiect | Trimite acest subiect prin mail | Tipărește acest subiect
florance0963 Trimis: 9 Mar 2008, 11:45 PM

La prima intervenție

Rating: < -5 ( ) 100 >

Va rog daca ma pate ajuta cineva sa elucidez aceasta problema .
Suntem 2 generatii in cadrul Facultatilor de medicina din Bucuresti -de stat si privat- cu specializarea asistenta medicala care am inceput ,primul an de facultate in 2005 -2006 ,iar a doua generatie primul an de facultate in 2006-2007.
Legile dupa care activam sunt : HG 916/2005 , Hotararea 1175 din 6 sept 2006 si o noua hotarare aparuta HG 676/28.06.2007 , Ordonanță nr. 17 din 30/01/2008
Intrebarea la care astept raspuns este urmatoarea:
- o asistenta medicala generalista principala ,cu scoala pastliceala si cu vechime suficienta in munca ,care a inceput aceasta facultate luand de la capat totul ,fara sa se echivaleze nimic ,in 2005 sau in 2006 ,face 3 ani si termina cu licenta cu 180 de credite (conform Bologna),titulatura este asistent medical generalist licentiat sau asistent medical licentiat?
- daca este asistent medical licentiat va rog sa-mi spuneti in ce consta diferenta fata de asistent medical generalist licentiat ,ma refer la locul de munca , salariu(vezi Ordonanță nr. 17 din 30/01/2008) ,stiu ca de acum, incepand cu 2007 anul I de studiu se fac 4 ani conform HG 676/28.06.2007 si au 240 de credite
- scriu aceste randuri deoarece azi am vazut postat pe http://www.edu.ro/index.php/articles/9698 un Proiect de Hotărâre de Guvern privind structurile instituțiilor de învățământ superior și specializările acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu organizate de acestea
Data publicarii: 04.03.2008

Fișier: HG specializari.pdf [ Descarcă ]
Tip: pdf (39.72 KB)
in care o sa vedeti la ART 5 – punctul 2 ca :” Studentii înmatriculati în anul I în anii universitari 2005-2006 și 2006-2007 la specializarea „Teologie pastorală”, aferentă institutiilor de învătământ superior de stat și particulare, continuăși finalizează studiile în aceleași conditii ca studentii înmatriculati în anul I, la aceeași specializare, în anul universitar 2007-2008, respectiv, cu 240 de credite de studiu transferabile. Pentru cele două promotii 2005-2006, 2006-&not;2007, universitătile vor lua măsuri de completare a planurilor de învătământ, astfel încât acestea săfie compatibile cu cele ale promotiei înmatriculate în anul universitar 2007-2008
- DE CE NU SE POATE SI LA NOI ACELASI LUCRU ,pt ca si aceasta Teologie pastorala in HG 1175 /2006 avea 180 de credite si 3 ani ,exact la fel ca noi asistenta medicala in aceiasi Hotarare de guvern
- e adevarat ca se schimba legile de la o luna la alta dar eu am vrut sa fac aceasta facultate si ca mine sunt majoritatea ,care avem postliceala si principalul , dorinta de cunoastere si de a fi pe treapta cea mai de sus in asistenta medicala ne-au indemnat sa facem acest pas greu ,cu facultate la zi ,serviciu , familie etc.Nu vrem sa ne trezim ca peste 4 ani adica generatia care a inceput in 2007 anul I iese pe o treapta superioara si noi sa ne chinuim degeaba.Noi vrem sa facem tot posibilul ca aceste 2 promotii 2005-2006,2006-2007 de 3 ani si 180 de credite sa fim echivalente cu cele de 4 ani si 240 de credite,normal cu toate masurile de completare ale planului de invatamant ,ca la Teologia pastorala
Multumesc anticipat

In acest HG 635 din 30.06.2008 la art 6 pct 2 ,se regaseste exact ce era in proiectul de hotarare din 4 martie 2008 ,de fapt exact despre ce am discutat mai sus.

Intreb inca odata :
- daca se compara HG 1175 /2006 asistenta medicala cu teologie pastorala ,obs ca amandoua erau trecute 3 ani cu 180 de credite pt generatiile 2005-2006 si 2006 - 2007

- anul urmator se da o noua HG 676/2007 unde incepand cu 2007 atat teologia pastorala cat si asistenta medicala ,dar avand cuvantulul " generalist " adaugat, au 4 ani de studii si 240 de credite

- anul acesta se da o alta hotarare de guvern HG 635 /2008 atasata mai sus ,unde la art .6 pct 2 se spune ca :
" studentii inmatriculati in anul I in anii universitari 2005-2006,2006 -2007 la specializarea Teologie Pastorala ,.....,continua si finalizeaza studiile cu acelasi nr de credite ca si studentii inmatriculati in anul I la aceiasi specializare in anul universitar 2007-2008 ,si anume cu 240 de credite de studiu transferabile."

Revin si intreb ,fiind o simpla asistenta ,dar care inceraca sa inteleaga legile si mai ales incerc sa aflu daca eu care termin facultatea cu diploma de licenta asistenta medicala 180 de credite (,facand parte din cele 2 generatii intre 2005-2007,)o sa fiu la fel ,peste ani ,cu cea care a inceput in 2007 si se va numi asistenta medicala generalista cu licenta si 240 de credite??? confused06.gif

Va multumesc ca a-ti avut rabdarea sa cititi aceste randuri si sper sa primesc macar cateva idei ,pareri ,daca gresesc undeva ,sau nu inteleg ceva ,accept fara probleme criticile ,parerile chiar contradictorii ,legate de aceste nelamuriri ale mele.

Acest mesaj a fost modificat de către florance0963 la data 8 Jul 2008, 11:38 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 124 )
Fișier atașat  HG_nr_1_.635.pdf
Mesaj personal
zapacita
Trimis: 9 Jul 2008, 05:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (florance0963 @ 8 Jul 2008, 09:35 PM)

Revin si intreb ,fiind o simpla asistenta ,dar care inceraca sa inteleaga legile si mai ales incerc sa aflu daca eu care termin facultatea cu diploma de licenta asistenta medicala 180 de credite (,facand parte din cele 2 generatii intre 2005-2007,)o sa fiu la fel ,peste ani ,cu cea care a inceput in 2007 si se va numi asistenta medicala generalista cu licenta si 240 de credite??? confused06.gif

Va multumesc ca a-ti avut rabdarea sa cititi aceste randuri si sper sa primesc macar cateva idei ,pareri ,daca gresesc undeva ,sau nu inteleg ceva ,accept fara probleme criticile ,parerile chiar contradictorii ,legate de aceste nelamuriri ale mele.

Eu cred ca da si ca momentan e vorba doar de un viciu de "exprimare" cu termenul ala de "generalist". Din cite imi amintesc ( s-ar putea sa nu-mi amintesc bine), in 2005 nu exista Facultatea de Moase si asistenta medicala, ci era colegiu si avea 3 ani. De cind s-a renuntat la titulatura de "colegii" si s-au transformat in "facultati" s-a trecut la planul de invatamint pe 4 ani. Teoretic si practic ar trebui sa fie acelasi lucru si sa fiti echivalati. Nu e vina ta ca pe vremea cind te-ai inscris se numea "colegiu" si acum se cheama "facultate" si ca s-a modificat intre timp planul de invatamint.
Mesaj personal
rebe_la
Trimis: 15 Jul 2008, 06:46 PM

Utilizator
**

eu cred ca am sa ma inscriu....timpul trece in defavoarea noastra.
Mesaj personal
florance0963
Trimis: 15 Jul 2008, 09:13 PM

Începător
*

QUOTE (rebe_la @ 15 Jul 2008, 06:46 PM)
eu cred ca am sa ma inscriu....timpul trece in defavoarea noastra.

Eu cred ca da si ca momentan e vorba doar de un viciu de "exprimare" cu termenul ala de "generalist". Din cite imi amintesc ( s-ar putea sa nu-mi amintesc bine), in 2005 nu exista Facultatea de Moase si asistenta medicala, ci era colegiu si avea 3 ani. De cind s-a renuntat la titulatura de "colegii" si s-au transformat in "facultati" s-a trecut la planul de invatamint pe 4 ani

In 2005 a fost un HG 916 /11 aug 2005 privind structurile instituțiilor de învățământ superior acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu și a specializărilor din domeniile studiilor universitare de licență

unde se abroga tot felul de anexe unde erau si colegiile si la art 5 pct 2 spune: " Specializările prevăzute în anexele nr. 1 - 3 la Hotărârea Guvernului nr. 410/2002 privind structurile și specializările acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu din instituțiile de învățământ superior, cu modificările și completările ulterioare, care nu se regăsesc în anexa nr. 3 la prezenta hotărâre, intră în lichidare începând cu anul universitar 2005/2006.

Numai ca eu am spus ca fac parte (si toata discutia de mai sus) din cele 2 generatii infintate in 2005 si 2006 care au prins facult cu 3 ani si anul acesta se da licenta pt prima generatie adica cele din 2005 an de incepere si vor iesi asistente medicale cu diploma de licenta cu specializarea asistenta medicala ,din cadrul facultatii de medicina ,IAR TITLUL LICENTIATULUI VA FI ASISTENT MEDICAL
Cele care au inceput in 2007 se pare ca la titlul licentiatului o sa fie ASIST MEDICAL GENERALIST ,IN REST LA FEL , DOAR IN SUPLIMENTUL LA DIPLOMA O SA SCRIE 240 DE CREDITE 4 ANI ,FATA DE NOI GENERATIILE 2005 SI 2006 UNDE --> 180 CREDITE SI 3 ANI

Acest lucru incerc eu sa aflu : daca asist med generalist licentiat promotia 2011 va avea aceleasi drepturi cu cea de asistent medical licentiat din promotiile 2008 si 2009 iesite cu Bolognia - noi ne avand nici o vina ca se schimba HG-urile atat de des( dar vad ca prin ministerul educatiei ,pe acest forum al invatamantului superior, nu a intrat nimeni care sa aiba o parere autorizata asa cum am rugat la prima interventie!! )

In legatura cu HG 635 aparut in 28 iunie 2008 la art 6 pct 2 intradevar teologia pastorala a fost acceptata sa fie exact cu toata povestea pe care o avem noi mai sus .
Toata lumea se intreaba de ce nu sunte-misi noi trecute in acel punct??

Vrei sa te inscri la facultate??
Inscriete ,anii trec repede ,iar daca nu esti din domeniu fa pasul acum pt mai tarziu nu stiu ce se poate intampla ,gadestete ca la facultatiile acestea in generatiile 2005 ,2006, 2007 chiar sunt asistente cu vechime
care am incercat sa facem aceasta facultate si pt motivul ca sa nu vina o licentiata dupa 4 ani care sa arate diploma si sa spuna uneia cu 30 de ani de munca ,care are doar postliceala , --> competentele tale sunt astea ,ale mele astea ,deci sunt mai superioara si de aici ... mai e putin pana la conflicte ...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 193 )
Fișier atașat  HG_nr_1_.635.pdf
Mesaj personal
rebe_la
Trimis: 14 Aug 2008, 05:07 PM

Utilizator
**

Buna
Sper ca am sa intru la facultatea asta ,dar problema mea este ca lucrez de 11 ani intr-un laborator de anatomie patlogica si nu stiu daca .... cei de la personal vor sa-mi recunoasca studiile.,eu avind postliceala de as. med. generalist cit si o echivalare de laborator.

Am fost la sefa personalului vrind sa primesc un raspuns ..dar in schimb primesc o ridicare din umar ....si atit...
Chiar nu poate nimeni sa ne explice si noua ce inseamna" nebunia' asta?

In spital colegele mele de pe sactie parca au inebunit toate cu fac. asta dar .nimeni nu stie daca este acreditata ...si cu toate astea de ce nu vrea D-nul Georgescu sa ia in considerare creditele?(asta spun cele care o fac deja...)

Or fi unele interese ca peste tot dar noi investim aici timp si bani (34 mil.... )destui...eu fiind din Bucuresti ,nu mai zic si de drumul pina la Arad pt. unele examene.
... daca i-mi putet raspunde astept chiar si pe adresa mea: rebe_la2000@yahoo.com.
////mltumesc si o zi buna in continuare////
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved