Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> titularizare lb romana-metodica
alina.m
Trimis: 29 Jan 2008, 11:36 AM

Utilizator
**

Grup: Members

imi poate spune cineva o carte de metodica a lb.romane f.buna?!am vazut subiectele din anii anteriori,la metodica,si sunt cam disperata pt ca mi se par cam grele!eu vreau sa dau examenul de titularizare anul acesta.va multumesc anticipat!o zi buna!
Mesaj personal
daniela_corabia
Trimis: 29 Jan 2008, 12:52 PM

Utilizator
**

iti pot recomanda mai multe carti da un lucru e sigur: nu exista una care sa aiba toate temele din programa. Iti recomand totusi Constantin Parfene- Metodica studierii lb si lit romane in scoala- ghid teoretico-aplicativ, si Alina Pamfil - Lb si lit romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise.
Mesaj personal
Alissia
Trimis: 29 Jan 2008, 07:28 PM

Mentor

Mesaj personal
alina.m
Trimis: 30 Jan 2008, 10:18 AM

Utilizator
**

multumesc foarte mult pt raspunsurile date!la literatura si gramatica ce carti ar fi utile?o zi buna!
Mesaj personal
ralucaelizabv
Trimis: 2 Feb 2008, 06:36 PM

Utilizator
**

Eu am luat in 2007 titularizarea si am invatat la metodica dupa manualul din liceu, dar accentul se pune, la noi la invatatori, pe metoda fonetico-analitico-sintetica (predarea literei), lectura explicativa cu etapele ei si chestii generale pe care le stii din experienta didactica. : cool20.gif
Mesaj personal
daniela_corabia
Trimis: 2 Feb 2008, 07:04 PM

Utilizator
**

Pt gramatica cel mai bine este sa vezi subiectele din anii anteriori. Nu as sti ce carte sa iti recomand
Mesaj personal
Alissia
Trimis: 7 Feb 2008, 08:45 PM

Mentor

Gramatica Academiei
Mesaj personal
craciuneanu
Trimis: 8 Feb 2008, 08:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (daniela_corabia @ 29 Jan 2008, 01:52 PM)
iti pot recomanda mai multe carti da un lucru e sigur: nu exista una care sa aiba toate temele din programa. Iti recomand totusi Constantin Parfene- Metodica studierii lb si lit romane in scoala- ghid teoretico-aplicativ, si Alina Pamfil - Lb si lit romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise.

Aș adăuga și Metodica predării limbii și literaturii române pentru gimnaziu și liceu de Vistian Goia. Mult succes! smile.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved