Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Comisia de Calitate in Scoli, Responsabilitatile membrilor
msimc
Trimis: 1 Feb 2008, 06:55 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Va rog sa-mi trimiteti legea care stabileste responsabilitatile membrilor in Comisia Calitatii in Scoli. Cum pot evalua acest membri activitatea celorlalti? Pot sa evalueze si activitatea personalului nedidactic?
V-as ramane recunoscatoare daca m-ati putea lamuri! confused06.gif
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 2 Feb 2008, 06:12 PM

Utilizator avansat

Legea 87/2006 stabileste doar atributiile comisiei (CEAC), urmand ca atributiile individuale ale membrilor sa le stabiliti dvs. prin Regulamentul de functionare sau prin Decizia de numire a comisiei.
Activitatea colegilor este evaluata in mai multe feluri, inclusiv prin asistente la ore, observatii, portofoliu, chestionare aplicate elevilor si parintilor etc. Criteriile de evaluare, calendarul si obiectivele urmarite in evaluare vor fi aduse la cunostinta colegilor inca la inceputul anului scolar. Asistenta la clasa poate fi efectuata de catre membrii comisiei sau de catre sefii de catedra, chiar daca acestia nu fac parte din CEAC. Este important sa fie persoane competente si recunoscute profesional de catre colectiv. Cel care efectueaza observatia sau evaluarea este bine sa aiba grad didactic cel putin egal cu al colegului evaluat si este bine sa fie prezent un cadru didactic de aceeasi specialitate sau domeniu inrudit. Observatiile si concluziile acestor oameni se vor centraliza in comisie.
Personalul nedidactic este subordonat administratorului si directorului adjunct (sau cum este pozitionat in organigrama). "Seful" lor va efectua evaluarea acestora si va prezenta concluziile catre CEAC.

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
msimc
Trimis: 3 Feb 2008, 12:48 PM

Utilizator avansat

Dar ce trebuie sa faca un membru in comisia asta, care nu a fost ales prin vot, s/a trezit numit de director, fara sa stie ce inseamna, si nu doreste sa ramana intr-o comisie in care nu are niciun rol, poate doar de paravan?

Mesaj personal
zambyla
Trimis: 5 Feb 2008, 04:38 PM

Utilizator avansat

Cred ca directorul nu poate obliga pe cineva sa ramana intr-o comisie in care nu stie ce sa faca.........dar mai zic ca se poate invata.............nu????????

rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

--------------------
Zambeste, maine va fi mai bine...
Mesaj personal
msimc
Trimis: 5 Feb 2008, 06:12 PM

Utilizator avansat

Nu-i vorba de invatat, e vorba ca acea persoana nu este din "grupul directorului" si deci nu are nicio autoritate in scoala, indiferent de vechime si grad!
Mesaj personal
elenaiulia
Trimis: 6 Feb 2008, 06:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (msimc @ 5 Feb 2008, 06:12 PM)
Nu-i vorba de invatat, e vorba ca acea persoana nu este din "grupul directorului" si deci nu are nicio autoritate in scoala, indiferent de vechime si grad!

Nu cred in utilitatea si eficienta acestei comisii in acest moment, dar, din pacate, cineva trebuie sa faca si lucrurile mai putin placute. Nu vad ce problema este cu "grupul directorului". Daca esti propus si sustinut de director pentru o asemenea comisie inseamna ca a avut un motiv.
Mesaj personal
misud
Trimis: 8 Feb 2008, 04:07 PM

Utilizator
**

O rugaminte: cine poate face asistenta ( la CEAC se numeste observare ) la lectii? orice membru CEAC sau numai in specialitate ( eventual responsabil de catedra chiar daca nu e membru CEAC ) ? Sunt atatea neclaritati si contradictii cel putin pt scoli generale mergem pe incercate.... Are cineva informatii oficiale, a fost cineva la cursuri, formari cu ce este , ce si cum face CEAC intr-o scoala generala ???? character40.gif blink.gif
Mesaj personal
Torky
Trimis: 10 Feb 2008, 07:55 PM

Utilizator
**

[B]CEAC face ceea ce stabileste Consiliul de Administratie al respectivei scoli. Consiliul de Administratie trebuie sa intocmeasca un Regulament de functionare a CEAC. Acolo se precizeaza atributiile membrilor comisiei, daca acestia vor face observari ale lectiilor sau daca acestea vor ramane numai in sarcina directorilor si a sefilor de catedre ca si pana acum.
Daca veti citi cele doua ghiduri ale CEAC elaborate de ARACIP, veti gasi mai multe informatii.[/B]
Mesaj personal
hudecz
Trimis: 14 Feb 2008, 01:11 PM

Utilizator
**

Tot citesc si nu inteleg. Avem un manual nou?
S-a schimbat modul de punctare de la 1,2,3 la 1,2,3,4,5, ?
Mesaj personal
misud
Trimis: 14 Feb 2008, 11:12 PM

Utilizator
**

sunt de acord. Dar intr-o scoala unde ti se pune comisia in brate sa te descurci, ai un regulament al CEAC facut de tine intr-un fel si tocat adica modificat de CA mult, unde toata lume comenteaza " de ce sa fac asta...? ca vrei tu?" nu cred ca se poate face nimic
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 19 Feb 2008, 02:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Torky @ 10 Feb 2008, 07:55 PM)
]CEAC face ceea ce stabileste Consiliul de Administratie al respectivei scoli. Consiliul de Administratie trebuie sa intocmeasca un Regulament de functionare a CEAC. ...

De unde pana unde? Comisia de calitate din scoala isi stabileste propriul Regulament intern de functionare si procedurile de lucru.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Torky
Trimis: 19 Feb 2008, 07:48 PM

Utilizator
**

Iata de unde pana unde:
"Pasul 2:
Consiliul de administratie al unitătii de învătământ elaborează si adoptă Regulamentul de functionare (vezi propunere de model în Anexa 1) si Strategia de evaluare internă a calitătii (vezi propunere de model în Anexa 2), ca documente reglatoare ale activitătii acesteia."
Ghidul CEAC in unitatile de invatamant preuniversitar, partea a II-a, pag. 7
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 21 Feb 2008, 11:04 AM

Utilizator avansat

Multumesc pt lamurire.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
janbart
Trimis: 2 Mar 2008, 12:52 AM

Utilizator avansat

Care este numarul maxim al membrilor Comisiei de Calitate intr-o scoala mare(grup scolar)?

--------------------
A fi om e lucru mare.
Mesaj personalTrimite email
Torky
Trimis: 2 Mar 2008, 07:03 PM

Utilizator
**

Aveti aici cadrul legal:
"Comisia pentru evaluarea si asigurarea calitatii este formata din 3 - 9 membri."
Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 75 din 2005, Capitolul III, Art. 11, alin. 3

"Componența Comisiei pentru evaluarea și asigurarea calității în unitățile din învățământul preuniversitar cuprinde:
a) 1 - 3 reprezentanți ai corpului profesoral, aleși prin vot secret de consiliul profesoral;
b. un reprezentant al sindicatului reprezentativ, desemnat de acesta;
c) un reprezentant al părinților, în cazul învățământului preșcolar, primar, gimnazial sau liceal;
d) un reprezentant al elevilor, în cazul învățământului profesional, liceal și postliceal;
e) un reprezentant al consiliului local;
f) un reprezentant al minorităților naționale, după caz, provenind din corpul profesoral, reprezentanții părinților sau ai elevilor."
Legea 87 din 2006, Art.11, alin.4

Acest mesaj a fost modificat de către Torky la data 2 Mar 2008, 07:04 PM
Mesaj personal
fila
Trimis: 11 Mar 2008, 01:04 PM

Utilizator
**

QUOTE (Torky @ 2 Mar 2008, 07:03 PM)
Aveti aici cadrul legal:
"Comisia pentru evaluarea si asigurarea calitatii este formata din 3 - 9 membri."
Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 75 din 2005, Capitolul III, Art. 11, alin. 3

"Componența Comisiei pentru evaluarea și asigurarea calității în unitățile din învățământul preuniversitar cuprinde:
a) 1 - 3 reprezentanți ai corpului profesoral, aleși prin vot secret de consiliul profesoral;
b. un reprezentant al sindicatului reprezentativ, desemnat de acesta;
c) un reprezentant al părinților, în cazul învățământului preșcolar, primar, gimnazial sau liceal;
d) un reprezentant al elevilor, în cazul învățământului profesional, liceal și postliceal;
e) un reprezentant al consiliului local;
f) un reprezentant al minorităților naționale, după caz, provenind din corpul profesoral, reprezentanții părinților sau ai elevilor."
Legea 87 din 2006, Art.11, alin.4

- Comisia de calitate intocmeste hirtii pe care tot ea le citste,nu am vazut nici un rezultat al acestei comisii din cauza formalismului impus probabil de metodologie.

-calitate inseamna in primul rind ca in urma actului de predare- invatare elevul sa stie sa aplice ceva sa aiba o competenta oarecare.

-evaluarea interna asta ar trebui sa urmareasca,daca profesorii formeaza competentele cerute de SPP-uri, comportamentele , atitudinile ,si sa promoveze profesonalismul in educatie.

-stiu ca la noi in colegiu se dau de ceasul mortii asa de tare se lucreaza dar ce lucreaza dumnezeu stie!!!!

-sunt persoane care au reusit la nu stiu ce fel de concursuri la nivel national de experti in educatie, dar la ore la noi sunt niste anonimi
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 11 Mar 2008, 02:28 PM

Utilizator avansat

Probabil ca membrii comisiei in loc sa intre la ore pt a putea intocmi corect fisele de observare a lectiilor, le cer profesorilor planuri de lectiii, urmand a fi utilizate la completarea fictiva a fiselor de observare.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Torky
Trimis: 11 Mar 2008, 04:25 PM

Utilizator
**

QUOTE (fila @ 11 Mar 2008, 01:04 PM)
-stiu ca la noi in colegiu se dau de ceasul mortii asa de tare se lucreaza dar ce lucreaza dumnezeu stie!!!!

Si nu v-ati gandit sa-i intrebati?
Mesaj personal
hera
Trimis: 14 Oct 2009, 03:14 PM

Utilizator activ

Si totusi imi permit sa intreb.....Cine face observarile la lectii? Inca nu m-am lamurit. Mi s-ar parea corect sa le faca directorul pentru ca in final el raspunde de calitatea educatiei pe care o furnizeaza institutia pe care o conduce.

Citind materialele am inteles ca rolul comisiei CEAC este de constatare.
Mesaj personalTrimite email
crass
Trimis: 20 Oct 2009, 06:54 PM

Utilizator avansat

Observarile la lectii le face seful de catedra impreuna cu un memebru al CEAC
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 21 Oct 2009, 06:38 AM

Utilizator avansat

QUOTE (hera @ 14 Oct 2009, 04:14 PM)
Cine face observarile la lectii? Inca nu m-am lamurit. Mi s-ar parea corect sa le faca directorul pentru ca in final el raspunde de calitatea educatiei pe care o furnizeaza institutia pe care o conduce.

Si daca directorul e profesor de matematica ce observatii ar putea sa faca daca asista la o lectie de lb franceza, de exemplu? cool.gif

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
crengi_cristina
Trimis: 30 Oct 2009, 02:13 AM

Utilizator
**

OBSERVARILE LA LECTII SE FAC DE CATRE RESPONSABILII DE COMISII METODICE, RESPONSABILUL CEAC , ALTI MEMBRII CEAC, DAR CU DECIZIE INTERNA ACORDATA DE CATRE DIRECTORUL UNITATII DE INVATAMANT. NU SE POATE INTRA IN ASISTENTA FARA DECIZIE AUTENTIFICATA DE CATRE DIRCTOR.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 30 Oct 2009, 08:52 AM

Utilizator avansat

QUOTE (crengi_cristina @ 30 Oct 2009, 03:13 AM)
NU SE POATE INTRA IN ASISTENTA FARA DECIZIE AUTENTIFICATA DE CATRE DIRCTOR.

De unde ati scos-o? Sefii de catedra chiar au in fisa postului si in planul de munca astfel de asistente.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 30 Oct 2009, 04:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 21 Oct 2009, 07:38 AM)
Si daca directorul e profesor de matematica ce observatii ar putea sa faca daca asista la o lectie de lb franceza.....

Apropo,cunoaste cineva vreo fundamentare teoretica a acestei practici de asistenta la ore? Cum si pe ce baze stiintifice se valorifica informatia culeasa la asistenta? S-a gandit oare vreo CEAC sa normeze printr-o procedura aceasta activitate pentru a asigura un nivel calitativ si profesional corespunzator (dar si pentru a feri profesorii de abuzuri)? Stie cineva daca prin tari mai evoluate se practica asistenta la ore? Mi-se pare mie, sau asistenta la ore este o inventie si o reminiscenta din vremea societatii totalitare ca instrument de control social si politic?
Mesaj personal
angelo95
Trimis: 3 Dec 2009, 07:05 PM

Utilizator avansat

Aceste comisii de evaluare a educatiei sunt obligatorii la nivel de institutie ??intocmesc rapoarte anuale referitor la calitatea educatiei ? dar evaluarea externa este obligatorie ????
Acestia fac ceva concret sau doar cu numele sunt remunerati separat pentru efortul depus ???Imbunatateste cu ceva educatia ??
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved