Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Comisia de Calitate in Scoli, Responsabilitatile membrilor
angelo95
Trimis: 20 Dec 2009, 09:30 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Dar exista obligatori comisie de calitate in fiecare scoala ????????
EXISTA ??? VREU RASPUNSURI ?????NU cred
Mesaj personal
Danusha
Trimis: 21 Dec 2009, 02:54 PM

Utilizator avansat

Comisiile de evaluare a calității trebuie să existe în fiecare școală. Ele întocmesc rapoarte anuale de evaluare internă. Membrii comisiei nu sunt plătiți pentru munca depusă! Nu știu la alții cum e, dar eu vă pot spune, după câțiva ani de lucru în această comisie, că tot efortul depus de noi NU are niciun efect pozitiv în practică.
Cauzele sunt multe, dar prima e lipsa banilor. Mai departe nici nu are rost să mă gândesc și să enumăr altele.

Evaluarea externă se face de către ARACIP, în prezent numai la liceele care cer specializări noi, deși legea prevede o evaluare periodică externă la toate școlile. Ei sunt singurii plătiți pentru asta.

--------------------

Samba si, trabajo no!
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 22 Dec 2009, 03:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Danusha @ 21 Dec 2009, 02:54 PM)
....eu vă pot spune, după câțiva ani de lucru în această comisie, că tot efortul depus de noi NU are niciun efect pozitiv în practică.
Cauzele sunt multe, dar prima e lipsa banilor.

Eu cred ca prima cauza este faptul ca....nu prea este lamurit obiectul muncii. Nici in Lege nici altundeva nu exista o definitie a ceea ce inseamna CALITATE IN EDUCATIE. Toata lumea muceste de zor dar nimeni nu cunoaste telul final. Ai zice ca este un fel de nebunie generalizata.
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 23 Dec 2009, 07:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (fila @ 11 Mar 2008, 01:04 PM)

-evaluarea interna asta ar trebui sa urmareasca,daca profesorii formeaza competentele cerute de SPP-uri, comportamentele , atitudinile ,si sa promoveze profesonalismul in educatie.

"AR TREBUI", dar acest "ar trebui" ar aduce obligatii si raspunderi in plan profesional si nimeni nu vrea asta. Timpul trece, leafa (buna, rea) merge....fara ca noi sa ne omoram prea tare cu munca.
Mesaj personal
Ecologista
Trimis: 31 Jan 2010, 08:04 AM

Utilizator activ

As dori sa lamuresc urmatoarea situatie: la noi in scoala a fost numita de catre dir. o persoana care se ocupa de calitatea activit. instructiv-educative in scoala, persoana care se crede dumnezeu pe pamant in sensul ca: urmareste colegii sa vada daca intarzie, da buzna la ore zilnic, in fiecare clasa fara sa anunte in prealabil, face critici de fata cu copii, ameninta oamenii ca nu vor mai avea loc de munca deoarece sunt incompetenti, asista la comisiile metodice ale colegilor unde tot el conduce de fapt, nu isi tine aproape nici o ora deoarece este prea ocupat cu plimbatul ''in interesul scolii'', atunci cand are chef sa organizeze de pilda o serbare da peste cap programul tuturor colegilor care sunt nevoiti sa vina cu zilele peste program ptr. a putea presta ceea ce vrea el (evident ore nu se mai tin sau raman niste fraieri cu toti copii), are grija sa ameninte persoanele pe care le simte ''impotriva curentului'' ca nu vor mai avea loc in barca anul urmator, etc., etc., etc.,..................................
Este legal asa ceva?
Ce poate face seful de comisie metodica? (are si el un sef de comisie).
Mesaj personal
crengi_cristina
Trimis: 31 Jan 2010, 03:35 PM

Utilizator
**

buna ziua,
va trimit responsabilitatile presedintelui CEAC in scoala.Aceste responsabilitati sunt desprinse din Ghidul CEAC pentru invatamantul preuniversitar.ASTFEL, VA PUTETI DA SEAMA DE ABUZURILE CARE SE FAC IN UNITATEA DUMNEAVOASTRA.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1526 )
Fișier atașat  Atributiile__presedintelui.doc
Mesaj personal
crass
Trimis: 2 Feb 2010, 05:08 PM

Utilizator avansat

Bineintels ca face putin exces de zel.
DAR ... corect ar fi ca sa nu intarzie nimeni , toata lumea sa se duca la ora la timp , are drept intradevar sa asiste la comisiile metodice , de fapt oricine are acest drept , are de asemenea drept sa asiste la ore .CHiar trebuie sa intocmeasca un dosar cu asistentele la ore .
DAR nu are drept sa lipseasca de ala orele sale pentru a se duce la orele altora .
De asemnea , din pacate (sau din fericire) atunci cand vine monitorizarea externa , daca lucrurile nu sunt asa cum trebuie ...toate oalele se sparg in capul lui.
Impreuna cu comisia de calitate trebuie sa verifice notarea ritmica in cataloage , semnarea condicii , efectuarea serviciului pe scoala , intocmeste proceduri peste proceduri practic pentru aproape orice.
Probabil ca domnul sau doamna s-a ocupat mai mult de partea de observare , dar a pierdut din vedere partea scriptica.Cand o sa o faca si pe aia o sa-i mai piara din zel.
Mesaj personal
crass
Trimis: 2 Feb 2010, 05:10 PM

Utilizator avansat

ERATA
"are drept intr-adevar'
Mesaj personal
Oricine
Trimis: 16 Feb 2010, 06:37 AM

Începător
*

Ar putea sa ma imi trimita cineva articolul potrivit caruia nimeni nu are dreptul sa intre in timpul orei.
Ne confruntam cu aceeasi problema - persoana desemnata sa se ocupe de calitatea proc. instr. educativ. a uitat care ii este locul! mad.gif
Mesaj personal
cornelia_maria
Trimis: 9 Mar 2010, 03:55 PM

Utilizator activ

Nu trebuie sa fie doar o persoana "responsabila cu calitatea". Exista o comisie care se alege prin vot secret si este sau ar trebui sa fie independenta de director si CA.
Cred ca foarte util pt membrii acestei comisii ar fi sa studieze standard cu standard (autorizare/acreditare) si sa constate deficientele din scoala lor, sa le anunte conducerii si sa propuna masuri de remediere. In acest fel sigur nu-si mai depasesc atributiile si sunt si in regula cand va veni evaluarea externa
Mesaj personal
rch
Trimis: 1 Apr 2010, 03:52 PM

Utilizator
**

Buna ziua!
Cu tot respectul pentru preocuparile dvs in acest domeniu (f nou) pentru sistemul educational romanesc...
Dar ma minunez cate mai citesc, chiar pe aceasta pagina!
1.Inființarea CEAC in scoala este obligatorie si nu optionala (L 87/2006);
2.Este o comisie subordonată CA si nu independentă cum viseaza unii( chiar de pe la ARACIP), deoarece nu are fortă juridică, nu poate emite doc oficiale. ESTE SUBORDONATA CA si nu altfel ( nici macar in relatie de ”coordonare” cum am mai auzit!) Cu alte cuvinte EXECUTĂ CE ÎI COMANDĂ CA, vezi atribuțiile CEAC din L87/2006;
3.Membrii CEAC nu intră la asistențe! Pot însoți persoanele abilitate la asistență(directorul, șeful de catedră) - vezi atributii CEAC, ROFPREU
4.CEAC COORDONEAZA APLICAREA PROCEDURILOR SI ACTIVITĂȚILOR DE EVALUARE ȘI ASIGURARE A CALITĂȚII, APROBATE DE CONDUCERE (ADICĂ CA),
adică numsai pe cele aprobate și comandate de CA și nu altele si doar cele referitoare la asigurarea calitatii

--------------------
child in time
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 1 Apr 2010, 04:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Oricine @ 16 Feb 2010, 06:37 AM)
Ar putea sa ma imi trimita cineva articolul potrivit caruia nimeni nu are dreptul sa intre in timpul orei.
Ne confruntam cu aceeasi problema - persoana desemnata sa se ocupe de calitatea proc. instr. educativ. a uitat care ii este locul! mad.gif

Art. 97 din Statutul personalului didactic>
,,(1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate in timpul desfasurarii activitatii didactice de nici o autoritate scolara sau publica"

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
cornelia_maria
Trimis: 8 Apr 2010, 09:14 AM

Utilizator activ

CEAC COORDONEAZA APLICAREA PROCEDURILOR SI ACTIVITĂȚILOR DE EVALUARE ȘI ASIGURARE A CALITĂȚII, APROBATE DE CONDUCERE (ADICĂ CA),
adică numsai pe cele aprobate și comandate de CA și nu altele si doar cele referitoare la asigurarea calitatii

NU!
Proceduri se pot face pt orice tip de activitate din scoala/ pot fi scrise sau nescrise / sunt niste proceduri obligatorii referitoare la procesele de predare-invatare-evaluare , managementul resurselor umane etc.

CEAc are obligatia intocmirii RAEI, si nu trebuie sa minta, aici cred ca e o problema...
Mesaj personal
rch
Trimis: 8 Apr 2010, 10:43 AM

Utilizator
**

Îmi pare rău, dar discutăm despre două chestiuni distincte:
1.Atribuțiile CEAC, așa cum sunt precizate în textul L 87/2006 nu include obligatia/răspunderea acestei comisii de a elabora proceduri pentru organizație. Prima atribuție - ....CEAC coordonează aplicarea procedurilor ....
2.Fiecare comisie/compartiment din organizația școlară TREBUIE SĂ/ȘI ELABOREZE PROPRIILE PROCEDURI care să respecte rigorile din ISO 9001: 2000 (acum ISO 9001:2008), altfel pot fi doar ”schite” cu denumirea de ”proceduri”. De ce? Simplu! Pentru a putea discuta despre un Sitem de Management al Calității (SMC) real, funcțional. Altfel, doar discutăm despre asigurarea calității cu ”instrumente” neadecvate.

Este mult mai important ca procedurile elaborate, chiar după rigorile menționate, SĂ FIE ȘI APLICATE....
O zi bună!

--------------------
child in time
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 9 Apr 2010, 08:15 AM

Utilizator avansat

CEAC are obligatia de a elabora proceduri de imbunatatire a activitatii, acolo unde au fost inregistrate puncte slabe. Bineinteles ca trebuie sa si urmareasca aplicarea lor.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
rch
Trimis: 9 Apr 2010, 08:36 AM

Utilizator
**

INTERESANT!
Cred, totuși, că s-a strecurat o confuzie. Presupun că v-ați referit la cea de-a treia atribuție a comisiei precizată în L87/2006, art12,lit c):
.. formulează propuneri de îmbunătățire a calității educației.
Succesiunea logică ar fi următoarea:
1.Pe baza concluziilor din raportul de evaluare internă ce trebuie realizat în fiecare an, CEAC formulează propuneri de îmbunătățire a calității educației furnizate de organizația școlară respectivă;
2.CA aprobă/nu aprobă aceste propuneri total/parțial;
3.Pe baza propunerilor aprobate se elaborează un plan de îmbunătățire/corecție;
4.Activitățile din plan sunt însoțite de PROCEDURI care intră, evident în responsabilitatea conducerii organizației (CA)

CEAC își elaborează propriile proceduri pentru activitățile pe care trebuie să le desfășoare conform planului operațional propriu.

NOTĂ: A se face distincție între :
plan de corectie și plan de îmbunătățire
corecție și acțiune corectivă

--------------------
child in time
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved